Supply & Demand v2

Jeżeli masz pomysł lub używasz ciekawego systemu albo strategii gry, opisz ja tutaj.
Awatar użytkownika
devport
Gaduła
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: 20 mar 2012, 16:29

Supply & Demand v2

Nieprzeczytany post autor: devport »

Witam, chciałem poruszyć ten temat jeszcze raz.
Jak wielu wie, mamy ładny Journal "admkowal" o nazie Pie lecz nie jest on dość wystarczający, ponieważ pokazuje strategię samego autora.

Tutaj chciałbym się skupić na samym Supply & Demand.
Supply & Demand
Podaż/Popyt (Supply & Demand) - Jest czymś w rodzaju siły napędowej rynku. Gdy mamy więcej kupujących niż sprzedających rośnie popyt na daną walutę, a w efekcie cena rośnie. Rynek nie może jednak rosnąć bez końca... więc z czasem znajdują się sprzedający, przy pewnym poziomie cen równowaga między kupującymi i sprzedającymi stabilizuje się. Jeżeli ta równowaga zostanie zachwiana z przewagą sprzedających, popyt maleje, a wzrasta podaż na daną walutę. Efektem końcowym jest spadek ceny aż do momentu wyrównania sił między popytem a podażą.

Wyznaczanie
Tu zaczynają się schody... Widziałem posty ludzi co wyznaczali te poziomy na różnych TF, Ja natomiast polecam m5(Mali gracze ), H1(Instytucje) i maksymalnie D1(Banki).
Dalej jak wyznaczyć te strefy? Ja zaproponuję pewną prostą i dość dokładną metodę wyznaczania takich stref. Przechodzimy na H1 i kreślimy:

Podaż (Supply) Wyznaczam jako High i Close świecy wzrostowej położonej najwyżej. Rys. 1.

Popyt (Demand) Wyznaczam jako Low i Close świecy spadkowej położonej najniżej.

Jednymi słowy za taką strefę uznajemy obszar objęty cieniem najwyższej/najniższej świecy.

Jak to piszą: wykres zastępuje 1000 słów [H1]:
Obrazek

Wejścia
Proponuję wchodzić na M5 w miejscu Close świecy wychodzącej ze strefy. SL na szczycie/dołku strefy z której wychodzimy. TP najlepiej na wejściu w kolejną strefę S/D dobrze jest przestawić SL na 1/2 odległości między strefami w chwili przekroczenia tej odległości. Rys.2.

Wykres M5:
Obrazek

Jak coś mi się przypomni to dopiszę.
Wszelkie uwagi proszę pisać to dodam do tego postu by było ładnie w jednym miejscu.

Powodzenia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Wirus
Zbanowany
Zbanowany
Posty: 1556
Rejestracja: 27 lis 2011, 20:50

Nieprzeczytany post autor: Wirus »

Ciekawe podejście, będę śledził. Problem w tym, że nie określasz aktualnych miejsc S/D, ale historyczne, które wcale nie muszą nadal działać... Nie wiem czy nie będą lepiej działać poziomy, na których aktualnie stoją opcje. Jednak, jak wiadomo, nawet rzut monetą może dawać zyski, a myślę, że Twoja strategia daje Ci pewną przewagę ;)
Życzę sukcesu i trzymam kciuki.

A powiedz mi Waść jeszcze, jeśli na załączonym obrazku zaznaczyłem jedną strefę S/D (niebieski prostokąt w prawym górnym), to gdzie wyznaczyłbyś drugą?

Obrazek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
devport
Gaduła
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: 20 mar 2012, 16:29

Nieprzeczytany post autor: devport »

Może zaproponuję jak ja to stosuję... w najbliższym wypadku szukam dnia gdzie cena najwyżej poszła i zaraz się wróciła

10.07.2012
Następnie w tym dniu szukam świecy spadkowej która ma najdłuższy cień w kierunku południowym.
i ten cień biorę pod uwagę. I to działa.
Ogólnie uważam, że nie da się bez historii wyznaczać tych poziomów.

Dla mnie ten najdłuższy cień w tym dniu oznacza jakąś przeszkodę dla ceny. więc i w obecnym czasie on ma znaczenie, świadczy o tym też cień środkowej świecy w dużych wzrostach dzisiaj.
Z drugiej strony staram się udoskonalić wyznaczanie poziomów S/D więc szukam rysuję i jeszcze raz rysuję. I co najważniejsze wciąż się uczę :)
Grunt to patrzeć jak coś działa, jak coś nie działa to nie patrzymy na to dalej.

Postaram się dość często wrzucać aktualne zrzuty.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
Wirus
Zbanowany
Zbanowany
Posty: 1556
Rejestracja: 27 lis 2011, 20:50

Nieprzeczytany post autor: Wirus »

Chętnie zapoznałbym się bliżej z tym systemem, ale chyba nie mówimy tym samym językiem ;)
w najbliższym wypadku szukam dnia gdzie cena najwyżej poszła i zaraz się wróciła
Właśnie tego nie bardzo rozumiem...

OK, mamy 10 lipca; u mnie ten dzień zaznaczyłem czerwoną strzałką, wykres D1.
Następnie w tym dniu szukam świecy spadkowej która ma najdłuższy cień w kierunku południowym
Na H1? Dlaczego południowym, nie w górę?
OK, u mnie żółty prostokąt.
Czy w tym obszarze wchodzimy tylko sell, czy wszystko jedno?
Czy trzeba aż tak daleko się cofać? Dwa tygodnie? Nie ma nic bliżej? ;)

Obrazek

Obrazek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
devport
Gaduła
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: 20 mar 2012, 16:29

Nieprzeczytany post autor: devport »

Biorąc pod uwagę Day Trading, świece większe niż H4 nie są nam potrzebne.
Przykłady podaję dla H1.
W dniu, gdzie mamy najwyższą świecę... Czyli 10.07.2012 na wykresie H1 zaznaczamy jej cienie... Tak jak podałem w rysunkach. Następnie szukamy najbliższej możliwości odbicia ceny, wszelkie świece z małymi cieniami (wickami :P ) nie bierzemy pod uwagę, gdyż odbicie zawsze wiąże się z dużym Wolumenem... więc szukamy świecy spadkowej, która ma długi cień południowy.
Dlaczego południowym, nie w górę?
Skoro cena jest wysoko... to szukamy miejsca, gdzie mogłaby się ewentualnie odbić... strefę górnego odbicia (oporu = Supply) mamy, więc szukamy miejsca potencjalnego dolnego odbicia (wsparcia = Demand). Zerkając na dzień 10 lipca widzimy, że w miejscu zaznaczonym elipsą mamy pierwsze miejsce potencjalnego odbicia.
Czy w tym obszarze wchodzimy tylko sell, czy wszystko jedno
Błąd! skoro cena nie przekroczy tego obszaru to nie wchodzimy...
Spotkałem się z taką reakcją rynku (najczęściej), że cena kolejnego dnia dobija w okolice środka strefy popytu i odbija na północ...
Wchodzimy Tylko i wyłącznie po za obszarami S/D kiedy na M5 świeca zamknie się poza tym obszarem. Wtedy mamy zadany kierunek ceny.
Czy trzeba aż tak daleko się cofać? Dwa tygodnie? Nie ma nic bliżej?
Czasem zdarza się, jak to było wczoraj, że zmienia się trend i dzień w którym szukamy stref jest dosłownie poprzednim dniem. Czyli innymi słowy dobra metoda na zmiany trendów.

Pamiętaj! Aby było zyskownie wchodzimy po zamknięciu świecy po za strefą S/D !
Przebywanie ceny w tej strefie ukazuje niezdecydowanie rynku!
Równowagę podaży i popytu.


Proszę zauważyć, że cena ma obecnie problemy ze spadkiem... gdyż jest tuż nad strefą Demand.

Obrazek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
seba
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 417
Rejestracja: 20 paź 2010, 17:06

Nieprzeczytany post autor: seba »

witam
temat moze byc ciekawey...zobaczymy jak sie temat rozwinie ale bede zagladal

w miedzy czasie opisze moje podejscie do poziomow S/D
troche inne niz autora tematu...moze nie jest "ksiazkowe" ale mi sie podoba :)

po pierwsze
: szukamy poziomow S/D w miejscach skad bylo dosc mocne wybicie
(czyli musi byc dosc duzy i szybki ruch ceny)

po drugie: ja poziomy kresle troche inaczej: od high/low do konca ciala swiecy

po trzecie: z racji ze gram glownie na H1 to poziomow szukam na H1...
ale (i tu mysle najwazniejsza rzecz): zeby zawezic poziomy do ok 3-8 pipisow schodze na nizsze interwaly - czesto nawet do M1

SZYBKI PRZYKLAD:
Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Ruch zwrotny skończy się dokładnie w miejscu ustawienia SL

Awatar użytkownika
devport
Gaduła
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: 20 mar 2012, 16:29

Nieprzeczytany post autor: devport »

Seba Twoje podejście jest dość mocno podobne do mojego... tyle, że staram się brać większy zakres ruchów ceny w danym obszarze...
Weźmy pod uwagę to, że nie zawsze cena tak ładnie dokładnie dojdzie do danego obszaru.

Czemu tą świece? ponieważ jako pierwsza zareagowała na ten poziom zwrotem.

Narysowałem sobie Twoją sytuację po mojemu... :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
seba
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 417
Rejestracja: 20 paź 2010, 17:06

Nieprzeczytany post autor: seba »

to ja jeszcze od siebie dorzuce ze 3 rysunki:

Obrazek

Obrazek

Obrazek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ruch zwrotny skończy się dokładnie w miejscu ustawienia SL

Awatar użytkownika
devport
Gaduła
Gaduła
Posty: 148
Rejestracja: 20 mar 2012, 16:29

Nieprzeczytany post autor: devport »

Napiszę o moich zasadach:


1. Najbliższa najwyżej położona świeczka wzrostowa, jej promienie pokazują Damand
2. Z tego dnia najniższa położona świeczka, jej promienie pokazują Supply
3. Jeżeli cena nie dochodzi do danej strefy S/D (brakuje max 10pipsów) to łapiemy jeszcze ciało lub High/Low świecy na podstawie której wyznaczyliśmy strefę.
4.Wchodzimy na TF m5 gdy cena po odbiciu (przeciwna świeca) zamknie się poza strefą S/D.
5.Poziomy wyznaczamy wyłącznie na H1 dla Day Tradingu


Błędem moim było branie najbliższej świecy spadkowej w dniu, w którym znalazłem świecę najwyższą...

Seba Dobrze pokazałeś, fibo jest w stanie pokazać więcej niż tylko kreski :D

Zobacz jak Fibo ładnie się zgrywają z liniami Obrazek
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
DigitalSmoke
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 598
Rejestracja: 17 gru 2011, 23:39

Nieprzeczytany post autor: DigitalSmoke »

Na ff namierzyłem wątek kolesia, który może nic nowego do tematu nie wnosi, ale zebrał to wszystko do pdf i w sumie ładnie opisał. Można też przeczytać cały wątek, może się jeszcze znajdzie coś ciekawego.

http://www.forexfactory.com/showthread.php?t=311095

ODPOWIEDZ