Kiedy wybrać ECN?

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
San Pellegrino
Gaduła
Gaduła
Posty: 375
Rejestracja: 24 lut 2012, 11:05

Kiedy wybrać ECN?

Nieprzeczytany post autor: San Pellegrino »

Witam

Mam dwa proste pytania i prosiłbym o proste i zwięzłe odpowiedzi żeby wykluczyć standardowe ucieranie nosa innym użytkownikom.

1. Od jakiego kapitału należy rozważyć ECN?
2. Czy styl gry wpływa na decyzję (swing vs skalp) ?

Preferuję swing na majorsach, interesuję mnie dostęp do indeksów i surowców, nie skalpuję, chciałbym na jesień uderzyć z większym kapitałem (nie mega dużym dla jasności) niż konto do treningu. Zastanawiam się czy przy moim stylu gry powinienem zostać przy MM czy też szukać już ECN?
Byłbym wdzięczny za sugestie
Pozdrawiam
Jestem noobem i jeszcze długo pozostanę

http://www.forex-nawigator.biz/dyskusje ... hp?t=19783 system do dziennika Nocny Marek Dziurnal

Awatar użytkownika
Pablo90
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1215
Rejestracja: 10 cze 2007, 15:36

Nieprzeczytany post autor: Pablo90 »

San Pellegrino pisze:1. Od jakiego kapitału należy rozważyć ECN?
Takiego, przy którym to staje się opłacalne, niektórzy ECN (jeśli nie większość) ustala stawki prowizji na podstawie obecnego stanu konta lub miesięcznego obrotu. Im wyższy stan konta lub obrót miesięczny tym niższe prowizje. Przy małym kapitale bardziej opłacalne może być granie u dobrego MM (spread MM wychodzi wtedy taniej niż spread ECN + prowizja ECN).
San Pellegrino pisze:Czy styl gry wpływa na decyzję (swing vs skalp) ?
Tak, bo jeżeli grasz krótkoterminowo to wielkość opłat za transakcje ma większe znaczenie niż jeżeli grasz średnioterminowo. Jeżeli trzymasz pozycje po kilka dni lub dłużej możesz bez obaw od razu otworzyć konto ECN, moim zdaniem lepsza jakość wykonywania usług niż MM.

weryk
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 29
Rejestracja: 21 cze 2012, 10:17

Nieprzeczytany post autor: weryk »

Testowałem kilku broków mm. Teraz od ponad pół roku siedzę w ECN-ie. Ponieważ gram na S/R z ciasnym stopem brak ingerencji broka jest zbawienny. Często zdarza się, że cena zawraca przed moim stopem o 0,1-0,5 pipsa, co jest niespotykatne u MM. Tak więc mogę z czystym sumieniem polecić ECN, jako punkt wyjścia do zarabiania na FX.

Awatar użytkownika
Wirus
Zbanowany
Zbanowany
Posty: 1556
Rejestracja: 27 lis 2011, 20:50

Nieprzeczytany post autor: Wirus »

Mam konta realne w XTB (MM) i w Dukascopy Europe (ECN). Moim zdaniem nie ma większych różnic. Jedni mają rekwoty, drudzy poślizgi; jedni większy spread, drudzy prowizję oprócz spreadu. Koszty wychodzą porównywalne. Myślę, że bardziej uczciwy jest XTB, bo chociażby wprost przyznaje, że gra się przeciwko brokerowi, ma jasny regulamin, jest pod kontrolą itp. A jeśli ECN nie gra przeciwko klientowi, jeśli przerzuca zlecenia na wolny rynek, to skąd się bierze spread i kto na nim zarabia?

Myślę, że najlepiej wybrać platformę, która najbardziej odpowiada i założyć konto u tego brokera, który ją oferuje ;-) Ale i tu, jak sądzę, przewagę ma MT4, bo chociaż Jforex Dukasa jest świetna, to ciągle ich łapy świerzbią i wprowadzają zmiany, które powodują problemy. Ostatnio udało się im tak zepsuć platformę, że nie wcztywały się wykresy ;-)

No i jeśli chodzi o większe pieniądze, to wybrałem polskiego brokera, właśnie XTB. Łatwy kontakt, w języku polskim, siedziba w Polsce, polski nadzór, polski sąd w razie czego...

weryk
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 29
Rejestracja: 21 cze 2012, 10:17

Nieprzeczytany post autor: weryk »

Testowałem kilku broków mm. Teraz od ponad pół roku siedzę w ECN-ie. Ponieważ gram na S/R z ciasnym stopem brak ingerencji broka jest zbawienny. Często zdarza się, że cena zawraca przed moim stopem o 0,1-0,5 pipsa, co jest niespotykatne u MM. Tak więc mogę z czystym sumieniem polecić ECN, jako punkt wyjścia do zarabiania na FX.

skrzat
Gaduła
Gaduła
Posty: 244
Rejestracja: 23 sie 2011, 12:14

Nieprzeczytany post autor: skrzat »

Wirus pisze:No i jeśli chodzi o większe pieniądze, to wybrałem polskiego brokera, właśnie XTB. Łatwy kontakt, w języku polskim, siedziba w Polsce, polski nadzór, polski sąd w razie czego...
Niedługo powinny pojawić się jakieś opinie na temat BZWBK, który jest polskim brokerem "ECN" na MT4 (wątek: http://www.forex-nawigator.biz/dyskusje ... hp?t=20726 ).
Oprócz tego polski ECN to także Alior, ale tam podobno są częste problemy z platformą (wątek: http://www.forex-nawigator.biz/dyskusje ... hp?t=15364 )

Awatar użytkownika
San Pellegrino
Gaduła
Gaduła
Posty: 375
Rejestracja: 24 lut 2012, 11:05

Nieprzeczytany post autor: San Pellegrino »

Dzięki za wszelkie sugestie, jeśli chodzi o BZWBK to mam u nich demo i jest nieźle, spread jest w porządku, ale jak na ECN to mają bardzo okrojoną ofertę - same waluty.
trzeba dać im trochę czasu, choć nie ukrywam, ze trzymam za nich kciuki.
FX jest na tyle popularny, ze przydałby się porządny ECN w Polsce
Alior odpada, czytałem wątek i tam są ciągłe problemy z platformą.
Po głowie chodzi mi głownie Ducas vs Bossa bo w bossie rachunek posiadam.
Jestem noobem i jeszcze długo pozostanę

http://www.forex-nawigator.biz/dyskusje ... hp?t=19783 system do dziennika Nocny Marek Dziurnal

Goldfinger

Nieprzeczytany post autor: Goldfinger »

skrzat pisze:Niedługo powinny pojawić się jakieś opinie na temat BZWBK, który jest polskim brokerem "ECN" na MT4
Na MT4 nie funkcjonuje ECN ( próbowało wielu i nic ) Jeżeli już to są STP. Także BZWBK to żaden ECN!!!

San Pellegrino pisze:Po głowie chodzi mi głownie Ducas vs Bossa bo w bossie rachunek posiadam.
W Bossie też mam rachunek tam nawet STP nie ma to tylko Broker MM
skrzat pisze:BZWBK
Ciekaw jestem kiedy na forexie pojawi się ING Bank Śląski reklamowany przez Marka Kondrata. Toż to forexowa epidemia :)

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 10014
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Nieprzeczytany post autor: raposo »

1. Od jakiego kapitału należy rozważyć ECN?
Jak napisał Pablo90, brokerzy mają zróżnicowane stawki oraz często tworzą różne przedziały prowizji w zależności od kapitału i obrotu więc trzeba to sobie przekalkulować indywidualnie.

Radziłbym nie rozpatrywać wyboru tylko na podstawie kosztów transakcyjnych ale także jakości usług i obsługi handlu. MM oferują uproszczoną wersję rynku, co po wyrobieniu sobie pewnych przyzwyczajeń i 'zamknięcia się na nową wiedzę' powoduje, że ludzie nie rozumieją jak funkcjonuje rynek i o co chodzi w ECN. Poślizgi u MM też się zdarzają, no i dochodzą ewentualne rekwotowania. To powoduje, że większość skalperów grać w ECN, bo lepiej żeby zlecenie weszło z poślizgiem niż męczyć się z wysyłaniem go kilkukrotnie. No i nie narażamy się na gniew z góry i napiętnowanie w postaci dealing desku ;). A że ktoś tego nie doświadczył to nie znaczy, że tego nie ma. Ja miałem opóźnioną realizację dochodzącą do minuty :).

Tak samo szybkość realizacji zleceń. U ECNów jest ona szybsza. Czasem to różnice dla niektórych wręcz niezauważalne, a dla drugich wyjątkowo znaczące i istotne.

Przejrzystość handlu - dla niektórych istotna sprawa. Nie chcą by drugą stroną był broker, który może (ale nie musi) kombinować. Po prostu mają o jedno zmartwienie mniej ;).

Nie mówię, że MM są źli. To dobre na początek i/lub przy określonym stylu gry i mniejszym kapitale/wolumenie. Tylko, że ECN oferują to samo :).

Co do WBK i ECN na MT4... Ja nadal jestem sceptyczny, bo nie bez powodu FxPro, mimo, że ma licencję na tę platformę to wprowadziło cTradera dla ECN. Nie bez powodu po roku prac Dukascopy zrezygnowało z MT4 ponieważ stwierdziło, że ta platforma nie jest dostatecznie dostosowana do modelu ECN więc lepiej zrezygnować z niej niż wprowadzać półśrodki. No i MB Trading - mimo, że broker ECN to wprowadzając do oferty MT4 dodali już skrót STP... ;) I takich było więcej.
WBK twierdzi, że korzysta z rozwiązań sprawdzonych, dostarczanych przez MetaQuotes więc wątpię by dokonali technicznologicznego przełomu, tymbardziej, że są nowi na rynku.... Ale może się mylę.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
Pablo90
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1215
Rejestracja: 10 cze 2007, 15:36

Nieprzeczytany post autor: Pablo90 »

Wirus pisze: A jeśli ECN nie gra przeciwko klientowi, jeśli przerzuca zlecenia na wolny rynek, to skąd się bierze spread i kto na nim zarabia?
.... Coraz więcej na forum ludzi z brakiem jakiejkolwiek wiedzy na temat działania rynku. Potem tacy ludzie usilnie pomagają innym początkującym i mamy co mamy na forum :D

Na spreadzie nikt nie zarabia (jeśli mówimy o realnym rynku). Musisz dopłacić parę punktów po to żeby móc skorzystać z oferty kupna lub sprzedaży jednego z tzw. liquid provider'ów (dostarczycieli płynności). O ile mi wiadamo u dukasa są dostępne zlecenia typu bid/offer i wtedy Ty stajesz się dostawcą płynności i nie płacisz spreadu. Z resztą włącz sobie w platformie dukasa level 2 i zobacz jak działa system zleceń, może to Ci bardziej rozjaśni temat niż moje opisy ;)

ODPOWIEDZ