Wszystkie pytania dozwolone początkujących programistów

O jezykach programowania w platformach i nie tylko.
Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Wszystkie pytania dozwolone początkujących programistów

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Kod: Zaznacz cały

//+------------------------------------------------------------------+
#include <Controls\Dialog.mqh>
#include <Controls\Button.mqh>
#include <Controls\CheckBox.mqh>
#include <Controls\Edit.mqh>
#include <Controls\Label.mqh>
#include <Controls\Panel.mqh>
//+------------------------------------------------------------------+
https://www.mql5.com/en/docs/standardlibrary/controls

PS. To działa w MT4 też.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Wszystkie pytania dozwolone początkujących programistów

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Bez urazy, nie spodziewałem się że standardowa biblioteka ma większe możliwości niż zewnętrzna w takim razie.
A w ogóle nie spodziewałem się, że nie ma tej funkcji w tym, czego używam, więc przepraszam, że zignorowałem temat.
Za bardzo sie skupiłem na tym co mam w MT4GUI


***

A tak poza tym WOW
Wspaniałe możliwości to wszystko daje.

Tak więc sorry, ja w ogóle jestem bardzo zaskoczony że takie możliwości są w standardzie
Nie spodziewałem się nawet pewnych spraw zaczynając naukę

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Wszystkie pytania dozwolone początkujących programistów

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Mistyfikator pisze:
28 lip 2022, 12:35
Bez urazy, nie spodziewałem się że standardowa biblioteka ma większe możliwości niż zewnętrzna w takim razie.
A w ogóle nie spodziewałem się, że nie ma tej funkcji w tym, czego używam, więc przepraszam, że zignorowałem temat.
Za bardzo sie skupiłem na tym co mam w MT4GUI


***

A tak poza tym WOW
Wspaniałe możliwości to wszystko daje.

Tak więc sorry, ja w ogóle jestem bardzo zaskoczony że takie możliwości są w standardzie
Nie spodziewałem się nawet pewnych spraw zaczynając naukę
Kiedyś MQL4 nie dawał nawet możliwości stworzenia guzika, trzeba było kombinować. Nie było w ogóle OnChartEvent(). To był taki okres, kiedy MetaQuotes nie chciała się zajmować MT4 i promowała MT5. Ale MT4 była bardzo popularna i brokerzy głównie oferowali MT4, więc znalazł się ktoś (https://fx1.net/) kto rozpracował MT4 GUI i zaczął pisać apki do MT4, i sprzedawać je brokerom. No i stąd jest ten MT4 GUI, który był bezpłatny, tylko zawierał reklamiarzy, ale dawał możliwości. MetaQuotes się zorientowała, że traci pieniądze i w pewnym momencie zdecydowała, że będzie rozwijać MT4 w kierunku integracji z MT5, i zabroniła osobom trzecim sprzedawania komercyjnych apek dla brokerów. I stąd mamy takie możliwości.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Wszystkie pytania dozwolone początkujących programistów

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Doskonale, przy okazji tej biblioteki w zasadzie też zacząłem działać wreszcie z klasami.

Tak jakoś ponad 3 m-ce temu sam pytałem na tym forum, od czego zacząć naukę MQL4. Pytałem też, gdzie zaczerpnąć wiedzę odnośnie bardziej ogólnych pojęć.
Odnośnie MQL4 to zostało napisane.
Tutaj po polsku, od podstaw: https://naukamql.pl/

Można też z pełnej dokumentacji: https://docs.mql4.com/

Jeśli chodzi o zdobycie elementarnego pojęcia to można zacząć od ANSI C, ale nie spodziewałbym się że ktoś w obecnych czasach chciałby pozostać przy klasycznym C.

Ja zacząłem od ANSI C bo zależało mi na zrozumieniu różnicy, gdzie się zaczynają funkcjonalności C++

Odnośnie C++ z całego serca polecam: Jerzy Grębosz "Opus Magnum C++11". Jest tu również wytłumaczone od podstaw proceduralnych, ale już w pierwszym tomie jest rozdział dotyczący klasami. Tydzień z tą lekturą rozjaśnia naprawdę dużo. Także w miejscach gdzie były wątpliwości.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Wszystkie pytania dozwolone początkujących programistów

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

W takim razie radzę ci się przenieść na jakieś forum dla programistów, bo tutaj raczej dużo więcej nie zyskasz.
Ja się nauczyłem tego, czego się nauczyłem z czysto praktycznych potrzeb, i nie rozwijam się zbytnio w temacie programowania. Chyba, żebym miał jakąś potrzebę, to wtedy powoli, po kolei, ale tylko w miarę potrzeb.
Życzę długiej i owocnej kariery programisty!
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Wszystkie pytania dozwolone początkujących programistów

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

ninjaproject pisze:
29 lip 2022, 12:24
W takim razie radzę ci się przenieść na jakieś forum dla programistów, bo tutaj raczej dużo więcej nie zyskasz.
Ja się nauczyłem tego, czego się nauczyłem z czysto praktycznych potrzeb, i nie rozwijam się zbytnio w temacie programowania. Chyba, żebym miał jakąś potrzebę, to wtedy powoli, po kolei, ale tylko w miarę potrzeb.
Życzę długiej i owocnej kariery programisty!
Widzę, jaką jest sytuacja na tym forum.
Obecnie oprócz nas, mało kto się tutaj udziela w zasadzie w tym dziale.

W ogóle słyszałem, że temat MQL4 jest bardzo niszowy. Jak z tym jest? Na forum MQL4 w sumie codziennie są nowe posty. Ale na całą Polskę pewnie zainteresowanie jest niewielkie ?

Pytać nie zaszkodziło, bardzo przyspieszyłeś moje działania w początkowej fazie nauki.
Może też zostanie coś dla początkujących na przyszłosć i ułatwi komuś start.

Co do samej nauki, to ważny jest moment odkrycia granicy między programowaniem proceduralnym a obiektowym.
Ja szczerze mówiąc trafiłem na to dopiero wczoraj.
Ale to było trochę celowe działanie.
O wiele łatwiej poszło, niż przy zderzeniu z klasami od razu. A próbowałem wcześniej zacząć naukę od JAVA.

Powiem więcej, okazało się że wszystko co napisałem przez trzy miesiące mozna napisać znacznie lepiej.

A co do tego co napisałeś, odnośnie rozwoju w programowaniu, to moim zdaniem zrobiłeś bardzo dużo.
Bo pisanie EA daje zetknięcie praktycznie ze wszystkimi istotnymi elementami.
Są tu klasy, funkcje, zmienne, instrukcje sterujące, preprocesor...
Jeszcze jak doszedłeś do etapu zewnętrznych GUI.

Tak sory, że to napiszę tutaj w ogóle. Ale serio nie rozumiem, dlaczego nie preferujesz zająć się wyłącznie taką działalnością, tylko bawić się w te całe szkolenia?

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Wszystkie pytania dozwolone początkujących programistów

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

ninjaproject pisze:
29 lip 2022, 12:24
W takim razie radzę ci się przenieść na jakieś forum dla programistów, bo tutaj raczej dużo więcej nie zyskasz.
Ja się nauczyłem tego, czego się nauczyłem z czysto praktycznych potrzeb, i nie rozwijam się zbytnio w temacie programowania. Chyba, żebym miał jakąś potrzebę, to wtedy powoli, po kolei, ale tylko w miarę potrzeb.
Życzę długiej i owocnej kariery programisty!
Mistyfikator pisze:
29 lip 2022, 12:49
Widzę, jaką jest sytuacja na tym forum.
Obecnie oprócz nas, mało kto się tutaj nie udziela w zasadzie w tym dziale.
Jest na tym forum kilka osób, które też programują na dobrym poziomie, ale wygląda na to, że nie za bardzo czytają i się sporadycznie udzielają. Nawet był (albo jest?) jeden z moderatorów, który się zajmował programowaniem i czasami radził innym. W ogóle to forum bardzo siadło w stosunku do tego, co tu się działo nawet 10 lat temu. Jeden dział (DT) opanowany przez jednego demo-tradera, który nie ma co robić, i ze 2-3 dzienniki, i cała masa goowna plotkarskiego w dziale niezwiązanym z tradingiem...
Ale, to samo obserwuję na innych forach, nawet na największych forach międzynarodowych (forexfactory.com). Mnóstwo trolli i przepychających się nawzajem idiotów.
Mistyfikator pisze:
29 lip 2022, 12:49
W ogóle słyszałem, że temat MQL4 jest bardzo niszowy. Jak z tym jest? Na forum MQL4 w sumie codziennie są nowe posty. Ale na całą Polskę pewnie zainteresowanie jest niewielkie ?
Cały serwis mql4.com i mql5.com jest podstawą w MQL.
Ja się bardzo dużo nauczyłem uczestnicząc w tamtejszym forum, ale ostatnio jest podobnie - zadaję pytanie, nikt nie odpowiada. Wiesz, technologie obliczeniowe idą do przodu, 10 lat to bardzo dużo, a ja jestem takim trochę dinozaurem. Dzisiaj głównie ludzie się koncentrują na rozwoju sztucznych inteligencji, a najwięcej kasy w to wkłada zgadnij kto? Wall Street!
Odnośnie tego jakie jest zainteresowanie w Polsce, to nie wiem, bo ja zawsze korzystałem i korzystam z mql5.com. Znam angielski od dziecka, od 1970-tego, więc czytam i słucham materiałów po angielsku.
Zasadniczo, to wiesz, zdecydowana większość by chciała tylko klikać w przeglądarce...
Mistyfikator pisze:
29 lip 2022, 12:49
Pytać nie zaszkodziło, bardzo przyspieszyłeś moje działania w początkowej fazie nauki.
Może też zostanie coś dla początkujących na przyszłosć i ułatwi komuś start.
Ano, pytać nigdy nie zaszkodzi!
A czy ktoś inny znajdzie ten twój wątek? Znaczy, taki początkujący, który szuka porady.
Wątpię.
Mistyfikator pisze:
29 lip 2022, 12:49
Co do samej nauki, to ważny jest moment odkrycia granicy między programowaniem proceduralnym a obiektowym.
Ja szczerze mówiąc trafiłem na to dopiero wczoraj.
Ale to było trochę celowe działanie.
O wiele łatwiej poszło, niż przy zderzeniu z klasami od razu. A próbowałem wcześniej zacząć naukę od JAVA.

Powiem więcej, okazało się że wszystko co napisałem przez trzy miesiące mozna napisać znacznie lepiej.
Ano tak, ale wiesz, jak się uczyłeś mowy, to też nie od razu pisałeś eseje, albo poezję.
Da się nawet zupełnie inaczej, bo ja przynajmniej umię te kody czytać, ale czasami to patrzę na jakieś praktyczne wykonanie i nie wiem o co chodzi, bo widzę tylko jakąś matematykę i nic więcej. Czyli, że ja bym to musiał inaczej napisać, ale jak mi kiedyś powiedział zawodowy programista - grunt że działa!
Mistyfikator pisze:
29 lip 2022, 12:49
A co do tego co napisałeś, odnośnie rozwoju w programowaniu, to moim zdaniem zrobiłeś bardzo dużo.
Bo pisanie EA daje zetknięcie praktycznie ze wszystkimi istotnymi elementami.
Są tu klasy, funkcje, zmienne, instrukcje sterujące, preprocesor...
Jeszcze jak doszedłeś do etapu zewnętrznych GUI.

Tak sory, że to napiszę tutaj w ogóle. Ale serio nie rozumiem, dlaczego nie preferujesz zająć się wyłącznie taką działalnością, tylko bawić się w te całe szkolenia?
Ja nie uważam siebie za jakiegoś super programistę, nie na tyle żebym mógł się gdzieś zatrudnić jako programista. Odnośnie pisania EA na MT4 i 5, to mam jakieś sporadyczne zlecenia - na karmę dla kotów może wystarczy. Odnośnie szkoleń, to ja się nie zajmuję szkoleniami, tylko mentoringiem. Tak czy owak, też z tego nie ma kasy - obecnie nie mam nikogo. Mnie tu na tym forum wyzywają od "szkoleniowców"! Jakbym był szkoleniowcem, to bym sobie żył spokojnie ze szkoleń. Ale mi mój system etyczny nie pozwala na wciskanie ludziom fałszywych nadziei, a niestety inaczej się szkoleń nie sprzeda, jeżeli się ludziom nie da złudzenia łatwych wielkich pieniędzy.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Wszystkie pytania dozwolone początkujących programistów

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

ninjaproject pisze:
29 lip 2022, 14:07

Ja nie uważam siebie za jakiegoś super programistę, nie na tyle żebym mógł się gdzieś zatrudnić jako programista. Odnośnie pisania EA na MT4 i 5, to mam jakieś sporadyczne zlecenia - na karmę dla kotów może wystarczy. Odnośnie szkoleń, to ja się nie zajmuję szkoleniami, tylko mentoringiem. Tak czy owak, też z tego nie ma kasy - obecnie nie mam nikogo. Mnie tu na tym forum wyzywają od "szkoleniowców"! Jakbym był szkoleniowcem, to bym sobie żył spokojnie ze szkoleń. Ale mi mój system etyczny nie pozwala na wciskanie ludziom fałszywych nadziei, a niestety inaczej się szkoleń nie sprzeda, jeżeli się ludziom nie da złudzenia łatwych wielkich pieniędzy.

Odnośnie mentoringu, to sorry za wrzucenie tego do jednego worka z napisem "szkolenie".

Ja tam nie uważam, że jakakolwiek forma edukacji jest zła w ogóle, o ile nie próbuje omamić klienta mirażem szybkich i łatwych zysków.
Jeśli ktoś potrafi nowicjuszowi uczciwie przekazać skondensowaną wiedzę bez ściemy ?
To jest trochę jak z nauką programowania. Jeden siądzie sam do książek i do komputera, odnajdzie potrzebną wiedzę i przyswoi ją, drugi zdecyduje się na kurs, szkolenie, gdzie zostanie poprowadzony. Albo w ogóle rozpocznie studia.

Odnośnie tych okien, to popatrz: https://www.mql5.com/en/articles/4503
Tu są podane kompletne gotowce, nawet nie potrzebowałbym sie wczytywać w ten kod.
Ctrl C + Ctrl V i jest okno, którym poruszam w EA !

Tak wygląda temat tworzenia GUI w MT4 :D
Już po raz kolejny zastanawiałem się, jak napisać coś co już jest gotowe :D

Ale i tak coś kiedyś napiszę w tym MT4GUI, w pewnych EA, np AutoBE czy CloseALL taki Button przyczepiony na stałe do wykresu ma swój urok.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Wszystkie pytania dozwolone początkujących programistów

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Taki button to ci nie potrzeba MT4 GUI do tego.
To jest moje EA robocze i tu mam tylko OBJ_BUTTON, bez GUI i innych.
2022-07-29_232854.jpg
Do operacji na obiektach masz OnChartEvent().
https://docs.mql4.com/basis/function/events
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Wszystkie pytania dozwolone początkujących programistów

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

No faktycznie, są też funkcje które działaja bez załączania powyższych bibliotek.

Ale tamto MT4GUI i tak się do czegoś przyda. Demo pokazuje kilka opcji MENU

ODPOWIEDZ