marcinpl87 - price action na indexach - CEL: 20% rocznie

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
marcinpl87
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 14 mar 2007, 23:50

marcinpl87 - price action na indexach - CEL: 20% rocznie

Nieprzeczytany post autor: marcinpl87 »

Po pięciu latach nauki, czytania serwisów forexowych, forum nawigatora, książek, inwestycji na demach i realnych kontach, wtopieniu kilku depozytów, przetestowaniu kilku brokerów mogę chyba zacząć dzielić się swoimi doświadczeniami nie zaniżając jakoś znacznie poziomu polskiej społeczności forexowej.Zacząłem moją przygodę w 2006 roku, od poszukiwania informacji w internecie na temat jak zarobić żeby się nie narobić. Oto mini-kalendarium moich przygód:

2006) pierwsze próby zrozumienia czym jest GPW, założenie wirtualnego konta, potem rachunku maklerskiego

2007) dojście do wnioski że GPW ssie, lepiej mi będzie na forexie, rejestracja na forum nawigatora, pierwsze demo konto, zaprzyjaźnienie z metatraderem, pierwsze transakcje na walutach

2008) nauka MQLa, testowanie wszystkich możliwych wskaźników, systemów, wykres-choinka, pierwszy realny rachunek, pierwsze depo i pierwsze wyczyszczone depo.

2009) ok. 50 napisanych systemów w katalogu /experts. Drugi rachunek brokerski, kolejne wpłacone depo i kolejny margin-call, coś mi zaczyna świtać że system z TP=5 i SL=500 to jednak nie jest najlepszy dla mnie sposób na zarabianie.

2010) powrót do wykresu na którym są świeczki, linie (wsparcie, opór, trend), i maksymalnie dwie średnie kroczące, zrozumienie że prostota na wykresie oraz kontrola depozytu i emocji to klucz do sukcesu, pierwszy zyskowny rok -> +3% po całym roku trejdowania

2011) teraz…

Najzabawniejsze jest to, że cały czas czytałem forum, serwisy, blogi i obiecywałem sobie że nie popełnię błędów opisywanych przez innych, że potrafię uczyć się na cudzych błędach, jednak okazuje się musiałem sam przejść przez te początkowe etapy ewolucji tradera. Teraz wydaje mi się że jestem na etapie w którym włącza się tzw. „god mode” gdzie przychodzą myśli że rynek się myli a ja mam rację, ale staram się patrzeć trzeźwo na sytuację i nie chcę stracić kontroli nad emocjami po kilku udanych trejdach, dlatego też wszystko zapisuję.

W następnych wiadomościach opiszę dokładnie mój sposób gry, na razie taki mały teaser -> nie trejduję na walutach, na razie tylko indexy giełdowe na realnym koncie, a waluty testuję sobie na demkach i zostawiam realne transakcje na czasy jak będę bardziej PRO.

Awatar użytkownika
riddle
Gaduła
Gaduła
Posty: 252
Rejestracja: 17 cze 2007, 18:22

Nieprzeczytany post autor: riddle »

Zapowiada się bardzo ciekawie, historia mnie więcej zbliżona do mojej więc będę uważnie śledził Twoje poczynania.

Pozdrawiam
Forex to nieograniczone źródło pieniędzy, które wystarczy umieć podnieść !
“Jeśli nie ustalasz celów dla siebie, jesteś skazany na pracowanie przy osiąganiu celów kogoś innego.”

WoŁodia

Nieprzeczytany post autor: WoŁodia »

Czy będzie ES 500?

mrk
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 02 lip 2007, 14:56

Nieprzeczytany post autor: mrk »

Jak będzie FDAX to możemy pogadać :wink:

Awatar użytkownika
leszczu
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 672
Rejestracja: 25 paź 2010, 23:19

Nieprzeczytany post autor: leszczu »

gracie CFD czy prawdziwe futures?

marcinpl87
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 14 mar 2007, 23:50

Nieprzeczytany post autor: marcinpl87 »

@riddle dzięki, miło czytać słowa zachęty :mrgreen:

@WoŁodia ES500 ? Jeśli chodził o SP500 czy S&P500 to tak, mam, gram, będzie :)

@mrk DAX jest w planach ale jeszcze nie handluję na realnym koncie na tym indexie

@leszczu postaram się odpowiedzieć tak żeby nie było wątpliwości - instrument GO_W20_I u brokera GO4X, czyli wg. specyfikacji: "Instrument oparty o kontrakt futures na index WIG20 z najbliższym terminem zapadalności (3M)"


Teraz pora napisać kilka słów o mojej strategii:

Jak już pisałem wcześniej -> na razie inwestuję tylko na indexach. Podstawowa zasada jest następująca – kupić tanio i sprzedać drogo (albo dla krótkiej pozycji – sprzedać drogo a zamknąć krótką pozycję tanio). Narzędzia które potrzebuję to metatrader, wykres świecowy, interwały H1, H4, D1, linia pozioma, linia pionowa, linia trendu, czasami jakiś prostokąt namaluję na wykresie. Opis mojej strategii podzielę na 3 główne części: wejście / w_trakcie_trwania_transakcji / wyjście.

Wejście: Zajmuję tylko longi (łatwiejsze dla mojej psychiki jak kurs rośnie i zysk rośnie), ponieważ główne założenie mojej strategii jest takie że indexy będą zawsze rosły. Dlaczego? – bo mamy inflację więc nawet jeśli jakaś spółka od raportu do raportu wygenerowała przeciętne wyniki to wartość jej papierów powinna urosnąć, ponieważ w tym czasie spadła wartość waluty w której wartość papierów jest wyrażona. Inflację podsycają jeszcze rządy/banki które kreują pieniądz a ten wykreowany pieniądz zasila giełdy. Zresztą to fundusze inwestycyjne inwestują w papiery i np. w Polsce muszą inwestować w papiery wartościowe bez względu czy jest na rynku hossa czy bessa czy kryzys czy konsola. Trzeci i ostatni argument – po kryzysie z 2008 roku widać że mamy jeszcze kawałek do pokonania historycznych maksimów więc jest potencjał wzrostu. Wracając do moich transakcji – kupuję kiedy krew się leje. Czyli jak jest jakiś trend spadowy i widzę że się wyczerpuje. Jak są jakieś poważne informacje fundamentalne takie jak np. teraz – bankructwa kolejnych krajów ze strefy euro. Jak jest jakaś negatywna informacja i na wykresie rysuje się kilka wielkich czarnych świec.

Trwająca transakcja: Jeśli przed zawarciem transakcji nie narysuję trendu to staram się narysować trend już w czasie jej trwania. Chyba że jest konsolidacja to wtedy nic na siłę – czekam :]. Jak mam trend to stoploss porusza się po trendzie. Teraz bardzo ważna zasada dotycząca stoplossa dopuszczam maksymalnie dwie pozycje bez stoplossa (w ekstremalnych sytuacjach trzy, ale na nie więcej niż 3 dni). Pozwalam sobie na granie bez stoplossa dlatego, że gram na indexach więc moim stoplossem jest wartość indexa = 0 . To raczej mało prawdopodobne żeby index spadł tak nisko ale stać mnie na to żeby spadł do wartości 1 punkta więc to jest mój stoploss. Następna bardzo istotna zasada – piramidowanie. Jak mój stoploss przekroczy pierwszą transakcję (albo na kilka świeczek przed tym faktem) to dokładam drugą transakcję. Na początku w tej drugiej nie ustawiam stoplossa żeby utrzymać break even (próg rentowności) a jak mogę ustawić już stoplossa dla tych dwóch transakcji tak że na pierwszej więcej zarobię niż stracę na drugiej (BE zachowany) to tego stoplossa ustawiam.

Wyjście: Jak już pisałem wcześniej mój stoploss wychodzi z transakcji a jeśli podczas trwania trendu dokładałem jakieś transakcje a nie ustawiłem im stoplossa (maksymalnie dla dwóch transakcji) to trudno – zostawiam je na później.

Plusy strategii:
- prostota (moja psychika sobie z nią radzi)
- dzięki piramidowaniu jak uda się połączyć kilka longów w jednym trendzie można sporo zarobić przy niskim ryzyku na początku (bo zaczynam jedną transakcją z niskim lotem)

Minusy strategii:
- może mi zostać jeden lub dwa longi bardzo wysoko. Wtedy po opadnięciu o kilkaset punktów (zależy od rynku ale ogólnie rzecz ujmując – o dużo punktów) otwieram kolejnego longa co łamie moją zasadę co do ilości pozycji bez stoplossa, ale pracuję nad tym żeby ten problem wyeliminować.

To tyle – czekam na wasze komentarze – co myślicie, co można poprawić, co można zmienić, o czym warto pomyśleć. Na wszystkie pytania będę starał się odpowiadać.

(jeśli mod się pogniewa to proszę o usunięcie linka, ale jeśli nie, to zapraszam na mojego bloga - rajdlainwestora.pl , link jest w stopce)

marcinpl87
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 14 mar 2007, 23:50

Nieprzeczytany post autor: marcinpl87 »

Obrazek
Dzisiaj rano spodziewałem się że kurs WIGu20 może kontynuować spadki i moje stoplossy będą w opałach, a tutaj od rana okazało się że mamy piękną lukę otwarcia na ok. 25 pispów. Lukę odczytałem jako wyraźny sygnał od byków że jeszcze nie powiedziały ostatniego słowa w tym trendzie i dlatego dołożyłem kolejnego longa na poziomie 2905. Stoplossy podniosłem do góry na poziom 2820 i zabezpieczyłem nim też trzecią transakcję czyli tą na 2874. Podsumowując: Longi z 2766, 2814, 2874 mam już zabezpieczone stoplossem a ten dzisiejszy z 2905 jest niezabezpieczony. Zauważyłem też że jeśliby wykreślić nowy trend i oprzeć go o minimum z ostatniej poniedziałkowej świecy to mogłby się okazać że robi się nam wachlarz na wykresie. Ale żeby to potwierdzić trzeba poczekać jeszcze kilka dni dlatego na razie oszczędzę wam screenów z metatradera.

Awatar użytkownika
Grzeesiek
Gaduła
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: 31 maja 2008, 15:53

Nieprzeczytany post autor: Grzeesiek »

Czytając pierwszy post to tak jakbym czytał swoją historię :)) Powodzenia
"...jest to na ogół człowiek pewny siebie, który doszedł do tego, kim jest, własną pracą i który potrafi pogodzić się z krytyką lub porażką, nie tracąc wiary w siebie. Człowiek ten nie dopuszcza do siebie uczuć zazdrości, zawiści ani lęku."

marcinpl87
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 14 mar 2007, 23:50

Nieprzeczytany post autor: marcinpl87 »

@Grzeesiek - dzięki, motywacji nigdy zbyt wiele :D . a myślę że pewnie 70 - 80% traderów w ten sposób zaczynało, choć może mniej, bo wydaje mi się że to co najgorsze czyli czasy czyszczenia kont mam już za sobą a wielu ludzi na jednym z tych początkowych etapów rezygnuje.

ale wracając do sytuacji na wig'u20:
Obrazek
Na indexie wigu20 widać interesującą formację, a raczej ciekawe ułożenie linii trendu. Na obrazku powyżej zaznaczyłem zielonymi liniami dwa trendy wzrostowe. Pierwszy oparty o wartość low ze świecy z 18 lutego oraz wartość low świecy z 15 marca. Drugi trend rozpoczął się (na moim wykresie) tego 15 marca a na drugi punkt oparcia linii trendu wybrałem low świecy z 18 kwietnia (to było wtedy jak standard & poor obniżył rating dla USA). Żeby była z tego klasyczna formacja wachlarza trzeba jeszcze żeby kurs przebił tą drugą linię trendu, a potem i tą pierwszą ale na to już wolę nie czekać, chcę tylko przenieść stoplossa na tą drugą linię i utrzymać go na niej tak długo jak się da. Poczekam z tym do przyszłego tygodnia bo na razie ustawianie SL na poziomie 2890 punktów nie jest jeszcze zbyt satysfakcjonujące, ale SL na poziomie powyżej 2900 punktów będzie już mi gwarantował niewielki zysk.

marcinpl87
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 14 mar 2007, 23:50

Nieprzeczytany post autor: marcinpl87 »

SP500 Pięknie rośnie, od 4 dni mamy 4 białe dzienne świece a tymczasem u nas na wigu20 konsola… Mam nadzieję że w byki koncentrują siły i szykują się do ataku psychologicznego poziomu 3000. Dlatego dzisiaj otworzyłem sobie zlecenia buystop na poziomach 2940, 2960, 2975, 2990 i 3000.

ODPOWIEDZ