XTB

Oferta brokererów rynku walutowego Forex oraz opinie użytkowników na ich temat.

Co myślisz na temat tego brokera?

Zdecydowanie polecam
46
34%
Poza paroma minusami są ok
30
22%
Przeciętny
26
19%
Mają wiele wad
7
5%
Stanowczo odradzam
25
19%
 
Liczba głosów: 134

Hb86
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 4
Rejestracja: 20 mar 2022, 13:17

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: Hb86 »

Jestem początkujący , ale chciałem spytać o zajmowanie pozycji.
Wczoraj nie działała GPW, ale mogłem składać zlecenia oczekujące na wtorek.
Dzisiaj nie mogę już skąpać zleceń to normalne?
stc cfd
Tłumacze to tym że wczoraj był "wyjątkowy piatek" a normalnie w weekendy nie można. Czy mam rację?

I drugie pytanie.
stc cfd
Na niektórych spółkach są L i S , a na niektórych tylko L.
Z czego to wynika? Czy to się zmienia?
Czy raz ustalone kierunki zmian waloru są raz na zawsze?

XTB - Online Trading
Sprawdź najnowszą ofertę X-Trade Brokers
Rachunek Rzeczywisty Rachunek Demonstracyjny
Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Hb86 pisze:
16 kwie 2022, 16:19
Jestem początkujący , ale chciałem spytać o zajmowanie pozycji.
Wczoraj nie działała GPW, ale mogłem składać zlecenia oczekujące na wtorek.
Dzisiaj nie mogę już skąpać zleceń to normalne?
stc cfd
Tłumacze to tym że wczoraj był "wyjątkowy piatek" a normalnie w weekendy nie można. Czy mam rację?

I drugie pytanie.
stc cfd
Na niektórych spółkach są L i S , a na niektórych tylko L.
Z czego to wynika? Czy to się zmienia?
Czy raz ustalone kierunki zmian waloru są raz na zawsze?
Cześć, przede wszystkim trzeba zacząć od zdefiniowania czym są CFD.

CFD, czyli kontrakty na różnice kursowe to instrumenty niestandaryzowane, których "twórcą" jest broker. Czyli to, na czym grasz to coś co stworzył Twój broker albo inny broker od którego Twój broker wziął płynność/dany instrument. Czyli teoretycznie możliwe jest na nich wszystko ale praktycznie są pewne ograniczenia wynikające z 'logiki' / 'przyzwoitości' - bo jakby nie wiadomo co tam się działo, to nikt by na tym nie grał, a broker nie miałby klientów :). Tak czy inaczej, to daje mu pewną dowolność w ustalaniu jak handel wygląda, np. harmonogramu kiedy można na danym walorze handlować, jakie są spready, czy są naliczane swapy, jakie zlecenia można ustawiać, a jakich nie itd.

W przypadku CFD na akcje oczywiście nie handlujesz akcjami tylko kontraktami (utworzonymi przez brokera) na te akcje. Na ogół brokerzy w ogóle nie pozwalają ustawiać jakichkolwiek zleceń w sytuacji, gdy dany rynek jest wyłączony. Ale w przypadku XTB możliwe, że były ostatnio jakieś zmiany, które to umożliwiły (jest to nowość, ale gdzieś jeszcze to widziałem). A jeśli nie, to jest szansa, że to efekt "wyjątkowego" piątku - choć może to być np. niedopatrzenie w ew. konfiguracji instrumentów, pytanie bardziej do brokera.

Co do drugiego pytania. W sumie odpowiedź padła już w 1-wszym akapicie. Broker dyktuje warunki. Powodów dlaczego czasem nie można grać na spadki, może być wiele. Np. niska płynność, zbyt duża dysproporcja w zleceniach i kierunku zmiany kursu itd. Broker w ten sposób szacuje i ew. ogranicza swoje ryzyko. Skoro "pewne" jest, że akcje jakiejś spółki będą lecieć na łeb, to Ty dając shorta, "wymuszasz" na brokerze, aby ten otworzył longa. Jeśli takich jak Ty jest 99%, a tylko 1% jego klientów uważa inaczej, no to trochę problem dla brokera.

Dlatego też często, gęsto brokerzy decydują się nawet na wyłączenie handlu na bardzo zmiennych i ryzykownych rynkach jak np. lira turecka, rubel, a w marcu nawet londyńska giełda towarowa zdecydowała o wyłączeniu handlu na niklu (mimo, że mówimy tu już o futures, nie o CFD). "Nie mamy pana płaszcza i co nam pan zrobisz' ;).
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

raposo pisze:
17 kwie 2022, 10:09
Na ogół brokerzy w ogóle nie pozwalają ustawiać jakichkolwiek zleceń w sytuacji, gdy dany rynek jest wyłączony. Ale w przypadku XTB możliwe, że były ostatnio jakieś zmiany, które to umożliwiły (jest to nowość, ale gdzieś jeszcze to widziałem).
W 2011-tym, kiedy rozpoczynałem przygodę z FX, trafiłem na pierwszego brokera, który już wtedy pozwalał ustawiać zlecenia oczekujące w weekendy. Wynika z tego, że to raczej nie nowość, i zależy od brokera i od platformy.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: raposo »

ninjaproject pisze:
17 kwie 2022, 13:58
raposo pisze:
17 kwie 2022, 10:09
Na ogół brokerzy w ogóle nie pozwalają ustawiać jakichkolwiek zleceń w sytuacji, gdy dany rynek jest wyłączony. Ale w przypadku XTB możliwe, że były ostatnio jakieś zmiany, które to umożliwiły (jest to nowość, ale gdzieś jeszcze to widziałem).
W 2011-tym, kiedy rozpoczynałem przygodę z FX, trafiłem na pierwszego brokera, który już wtedy pozwalał ustawiać zlecenia oczekujące w weekendy. Wynika z tego, że to raczej nie nowość, i zależy od brokera i od platformy.
Jaki to broker? Może być na PW.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Hb86
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 4
Rejestracja: 20 mar 2022, 13:17

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: Hb86 »

Widzę, że dzisiaj nie można wrzucać oczekujących więc zakładam że wynikało to z "wyjątkowego" piątku i błędu gdzieś u ustawieniach etc.

Trochę słabe to jest, że broker decyduje co możesz kupić i sprzedać, a co można tylko kupić lub sprzedać. Jeżeli już dodaje jaką spółkę to powinna być możliwość gry w jedną i drugą stronę na tych walorach.
Czyli teoretycznie w momencie jak coś by się wydarzyło przełomowego na polskim rynku mogą na szybko zamknąć możliwość S lub L na cfd na akcje?

A co z otwartymi pozycjami? Coś się wydarzyło i wszystkie shorty zamykane są przez 1 kliknięcie pracownika?

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

raposo pisze:
17 kwie 2022, 14:45
ninjaproject pisze:
17 kwie 2022, 13:58
raposo pisze:
17 kwie 2022, 10:09
Na ogół brokerzy w ogóle nie pozwalają ustawiać jakichkolwiek zleceń w sytuacji, gdy dany rynek jest wyłączony. Ale w przypadku XTB możliwe, że były ostatnio jakieś zmiany, które to umożliwiły (jest to nowość, ale gdzieś jeszcze to widziałem).
W 2011-tym, kiedy rozpoczynałem przygodę z FX, trafiłem na pierwszego brokera, który już wtedy pozwalał ustawiać zlecenia oczekujące w weekendy. Wynika z tego, że to raczej nie nowość, i zależy od brokera i od platformy.
Jaki to broker? Może być na PW.
To było tak, że wygooglowałem wtedy "forex" i wyskoczył mi forex.com
Ale, to też, wtedy, było konto typu OCO i FIFO.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: raposo »

ninjaproject pisze:
17 kwie 2022, 15:32
To było tak, że wygooglowałem wtedy "forex" i wyskoczył mi forex.com
Ale, to też, wtedy, było konto typu OCO i FIFO.
Czyli, mimo, że ktoś miał to 11 lat temu, to teraz tego tam nie ma, więc jak ktoś wprowadza coś, czego nie było przez dekadę, można uznać to za swego rodzaju 'nowość'... :D

Forex.com miało (ma?) swoją autorską platformę więc faktycznie na tym mogli to wprowadzić. Teraz widzę, że mają MT5 i z tego co mi wiadomo na MT nie ma takiej możliwości do konfiguracji (tj. rynek zamknięty = brak możliwości edycji zlecenia).
Hb86 pisze:
17 kwie 2022, 15:10
Trochę słabe to jest, że broker decyduje co możesz kupić i sprzedać, a co można tylko kupić lub sprzedać. Jeżeli już dodaje jaką spółkę to powinna być możliwość gry w jedną i drugą stronę na tych walorach.
Czyli teoretycznie w momencie jak coś by się wydarzyło przełomowego na polskim rynku mogą na szybko zamknąć możliwość S lub L na cfd na akcje?
Cóż, zakładając konto, 'podpisujesz' umowę, którą oczywiście przeczytałeś i zgadzasz się z jej warunkami, a takie scenariusze są w niej opisane :) Oczywiście brokerzy rzadko robią takie akcje, szczególnie gdy nie mają podstaw do tego typu działań.

Ale tak, przede wszystkim muszą zabezpieczać swój interes (w skrajnym przypadku jak broker padnie to i tak Ci nie wypłacą kasy z Twoich trejdów :) ).
Hb86 pisze:
17 kwie 2022, 15:10
A co z otwartymi pozycjami? Coś się wydarzyło i wszystkie shorty zamykane są przez 1 kliknięcie pracownika?
Jeśli np. jest 'zadyma na lirze' to często ograniczają możliwość otwierania nowych pozycji, a te, które zostały otwarte wcześniej, są w trybie 'close only' (można je tylko zamknąć).
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

raposo pisze:
19 kwie 2022, 08:13
ninjaproject pisze:
17 kwie 2022, 15:32
To było tak, że wygooglowałem wtedy "forex" i wyskoczył mi forex.com
Ale, to też, wtedy, było konto typu OCO i FIFO.
Czyli, mimo, że ktoś miał to 11 lat temu, to teraz tego tam nie ma, więc jak ktoś wprowadza coś, czego nie było przez dekadę, można uznać to za swego rodzaju 'nowość'... :D

Forex.com miało (ma?) swoją autorską platformę więc faktycznie na tym mogli to wprowadzić. Teraz widzę, że mają MT5 i z tego co mi wiadomo na MT nie ma takiej możliwości do konfiguracji (tj. rynek zamknięty = brak możliwości edycji zlecenia).
Tak, ja wtedy nawet jeszcze nie wiedziałem nic o MT4.
Oni mieli własną platformę i nawet wersję webową.
No i, moja pierwsza transakcja była zawarta właśnie w weekend.
Coś kliknąłem, nawet nie wiem co, i w poniedziałek rano byłem 4K GBP do przodu!
Potem, im więcej się uczyłem, tym gorzej szło...
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
FxGuru
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 08 kwie 2020, 16:25

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: FxGuru »

To nie jest tak czasem na akcjach STC że jeśli ich nie masz to nie możesz sprzedać? Często słyszę że fundusze hedge "pożyczają" akcje do sprzedaży krótkiej na spółce GameStop tak było ten słynny shortsquize , Na akcjach CFD STC dają levar 20% 1:5 chyba im sie to oplaca skoro kredytują klientów tym kredytem 20%?
Kto nie stosuje się do zasad ten sam się smaruje stolcem.

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: XTB

Nieprzeczytany post autor: raposo »

FxGuru pisze:
21 kwie 2022, 21:12
To nie jest tak czasem na akcjach STC że jeśli ich nie masz to nie możesz sprzedać? Często słyszę że fundusze hedge "pożyczają" akcje do sprzedaży krótkiej na spółce GameStop tak było ten słynny shortsquize , Na akcjach CFD STC dają levar 20% 1:5 chyba im sie to oplaca skoro kredytują klientów tym kredytem 20%?
Na STC w przypadku XTB nie ma w ogóle krótkiej sprzedaży. Zresztą spróbuj czegoś podobnego jako retail na GPW :)
Ale już to towarzystwo nie ma z tym problemu ;)
https://rss.knf.gov.pl/RssOuterView/fac ... List.xhtml

Tak samo z CFD na akcje. Niby można ale jednak zależy od tego, co się dzieje. Co innego short na jednej z największych spółek z USA, gdzie short sell jest na porządku dziennym od dekad, a co innego na bananowym WIG-u :)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

ODPOWIEDZ