Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
czerwony800
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 26 kwie 2021, 12:33

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: czerwony800 »

czesć i jeszcze jedno pytanko jak US patrzy na odliczanie strat od brokera zagranicznego (w tym samym roku) od zysków od polskich brokerów (pit 38)
czy mogę odliczyc całość strat (kosztów>przychodów) od zysków i tym samym zapłacić mniejszy podatek .. mowa o mozliwości odliczenia 50% strat dotyczy lat wcześniejszych?,
W bieżącym roku podatkowym ew straty z forex mogę traktować jako zwykły koszt inwestycji na "rynku kapitałowym"?
martwi mnie że broker (cypr) jest w kraju "wyłaczenia z progresją" - i pewnie przy naliczaniu podatku US nie widziałby z tym problemy to ciekawe jak podejdą do tego odliczenia
pozdrawiam Łukasz
Ostatnio zmieniony 26 kwie 2021, 20:57 przez czerwony800, łącznie zmieniany 1 raz.

betterFX
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2021, 10:02

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: betterFX »

czerwony800 pisze:
26 kwie 2021, 13:10
cześć
miałbym na początek jedno pytanie dotyczące przychodu i kosztów
1 kiedy uznać że dana operacja jest zyskowna? - wtedy kiedy wynik transakcji minus prowizja i swap jest większa od zera? ,
i czy wtedy:
a) wynik pomniejszony o koszty ląduje po stronie przychodów? - (prowizji i swapu nie wpisujemy już kosztów)
b) zysk w całości ląduje po stronie przychodów (bez odejmowania niczego) - a prowizja i swap lądują po stronie kosztów?

opcja nr 2 Zyskiem nazywamy każdą transakcję "na plusie (nawet jeśli swap i prowizja powoduje stratę) " - i ten zysk wpisujemy po stronie przychodów - a swap i prowizje wpisujemy po stronie kosztów

kurde zaczynam sie motać w tym
proszę o pomoc - próbuje to policzyć na piechotę - dla sprawdzenia działania programu ;) i zeby wiedzic jak sie tłumaczyć przed US
pozdrawiam Łukasz
ja stosuję zasadę, że dodatnie pozycje z danej transakcji stanowią przychód, a ujemne stanowią koszt. i tego się trzymam. jeśli swap jest dodatni, prowizja ujemna, wynik na transakcji dodatni, to przychodem będzie suma swapu i wyniku na transakcji, a kosztem tylko prowizja. jeśli swap będzie ujemny, prowizja ujemna, wynik na transakcji ujemny, to przychów wyniesie 0, a kosztem będzie suma swapu, prowizji i wyniku na transakcji. w każdej innej kombinacji zasada postępowania jest taka sama.

betterFX
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2021, 10:02

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: betterFX »

czerwony800 pisze:
26 kwie 2021, 20:17
czesć i jeszcze jedno pytanko jak US patrzy na odliczanie strat od brokera zagranicznego (w tym samym roku) od zysków od polskich brokerów (pit 38)
czy mogę odliczyc całość strat (kosztów>przychodów) od zysków i tym samym zapłacić mniejszy podatek .. mowa o mozliwości odliczenia 50% strat dotyczy lat wcześniejszych?,
W bieżącym roku podatkowym ew straty z forex mogę traktować jako zwykły koszt inwestycji na "rynku kapitałowym"?
martwi mnie że broker (cypr) jest w kraju "wyłaczenia z progresją" - i pewnie przy naliczaniu podatku US nie widziałby z tym problemy to ciekawe jak podejdą do tego odliczenia
pozdrawiam Łukasz
1. jeśli jesteś w stanie te straty udokumentować, czytaj, podeprzeć się statementem, to nie ma z tym problemu. w razie kontroli jest dokument potwierdzający twoja wersję rozliczenia. przychody i koszty uzyskania przychodów uzyskane za granicą rozliczasz w polu c22 i c23. trzeba pamiętać, że inne przychody z sekcji C obejmuja nie tylko przychody i koszty z zagranicy, ale również te przychody i koszty uzyskane w Polsce, ale co do których nie jest wystawiony pit 8c.

2. przychody pochodzące z obrotu instrumentami finansowymi rozlicza się ryczałtem i służy do tego właśnie pit38. metoda wyłączenia z progresją nie ma tutaj zastosowania. nie łączy się tego z innymi przychodami, np. z pracy. kraj, w którym broker ma siedzibę, nie ma wpływu na sposób rozliczania.

3. co do straty, to przypisy mówią tak, że można odliczyć do 50% straty poniesionej w którymkolwiek roku w przeszłości. straty z poszczególnych lat się sumują, ale nadal obowiązuje zasada 50% z danego roku.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

betterFX pisze:
27 kwie 2021, 09:23

ja stosuję zasadę, że dodatnie pozycje z danej transakcji stanowią przychód, a ujemne stanowią koszt. i tego się trzymam. jeśli swap jest dodatni, prowizja ujemna, wynik na transakcji dodatni, to przychodem będzie suma swapu i wyniku na transakcji, a kosztem tylko prowizja. jeśli swap będzie ujemny, prowizja ujemna, wynik na transakcji ujemny, to przychów wyniesie 0, a kosztem będzie suma swapu, prowizji i wyniku na transakcji. w każdej innej kombinacji zasada postępowania jest taka sama.
Zasadniczo jest to właściwe podejście i nie zamierzam go krytykować.
Jednakowoż dla własnego rozliczenia brokera zagranicznego nie bawię się w takie wyliczanki.
Przykładowo wynik roczny to strata 1351,2 zł. Wówczas jako przychód wpisuję kwotę o wartości bezwzględnej 30-40 % straty i koszty dopasowuję aby wynik się zgadzał. Jak dotąd US tego nie kwestionował.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

BigWood
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 1
Rejestracja: 23 wrz 2020, 12:47

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: BigWood »

Szukam pomocy, liczę wyniki na piechotę i doszedłem do absurdalnych wyników:
1. jeśli każda transakcja powinna być przeliczona na PLN
2. jeśli transakcja jest np. EURUSD, to mam ekspozycję na USDPLN?
przeliczam wartość otwarcia, np: 1.0 Lot w EUR x kurs USD, np. 1.2 daje nam 120 000 USD x kurs USDPLN
i tak samo dla zamknięcia. Tak rozumiem oficjalne informacje jak liczyć wartości transakcji.

3. Czyli dla każdej transakcji która mimo, że nie zawiera ekspozycji na PLN, to ją i tak mam mimo woli (w wysokości 19% na danym trade)

W tabeli za pewien okres wyciągnąłem najbardziej spektakularny przykład:
W transakcji straciłem 11 170,19 USD, a wg przeliczania wartości transakcji na PLN ... zyskałem 58 450,60 PLN, które powinienem opodatkować?? wtf

czy już w ogólne mi się pokręciło
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

czerwony800
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 26 kwie 2021, 12:33

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: czerwony800 »

3. co do straty, to przypisy mówią tak, że można odliczyć do 50% straty poniesionej w którymkolwiek roku w przeszłości. straty z poszczególnych lat się sumują, ale nadal obowiązuje zasada 50% z danego roku.
[/quote]

ad3.
co do straty myslałem o stratach z rozliczanego roku - a te stanowia koszt...stad 100% odliczenia

dziekuje za odpowiedz ;)
pozdrawiam

RafiKow
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 2
Rejestracja: 01 sty 2014, 19:55

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: RafiKow »

Cześć mam pytanko czy od straty poniesionej u zagranicznego brokera muszę wypełnić również pit ZG

Awatar użytkownika
FxGuru
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 08 kwie 2020, 16:25

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: FxGuru »

Mam pytanie , mój znajomy otworzył kilka pozycji w 2019 w 2020 nie rozliczył tego bo myślał że to jak w zakładach bukmacherskich ze nie trzeba, kilka pozycji miał jeszcze w 2020 co by je teraz trzeba rozliczyć mówi że jak teraz by to rozliczył to by go do tyłu prześwietlili i by kare dostał za 2019 jest to możliwe ? nie było sysku tylko same straty
Kto nie stosuje się do zasad ten sam się smaruje stolcem.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

FxGuru pisze:
27 kwie 2021, 20:02
Mam pytanie , mój znajomy otworzył kilka pozycji w 2019 w 2020 nie rozliczył tego bo myślał że to jak w zakładach bukmacherskich ze nie trzeba, kilka pozycji miał jeszcze w 2020 co by je teraz trzeba rozliczyć mówi że jak teraz by to rozliczył to by go do tyłu prześwietlili i by kare dostał za 2019 jest to możliwe ? nie było sysku tylko same straty
Nie wiem jak jest teraz, ale z 10 lat temu miałem małą stratę za cały rok i nie chciało mi się składać pitu. Rok później zaliczyłem zysk i poszedłem wtedy do US zapytać czy mogę złożyć pit za rok poprzedni, i powiedziałem im coś w stylu : "nie wiedziałem że trzeba składać/zapomniałem" i zgodzili się abym złożył ten pit. Złożyłem go wtedy w styczniu, a za zeszły rok w kwietniu i odjąłem stratę od zysku. Nie było żadnego problemu ani ciągania mnie po urzędach.
Minęło 10 lat więc wiele mogło się zmienić, ale zawsze warto pójść zapytać. Choć teraz to z tym pytaniem raczej nie będzie łatwo. Może niech ten znajomy pójdzie z tym w przyszłym roku, bo przecież przez tą pandemię to on nie wiedział co i jak i nawet nie miał jak zapytać. Ja bym tak zrobił :p
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

MarioDM pisze:
27 kwie 2021, 20:59
FxGuru pisze:
27 kwie 2021, 20:02
Mam pytanie , mój znajomy otworzył kilka pozycji w 2019 w 2020 nie rozliczył tego bo myślał że to jak w zakładach bukmacherskich ze nie trzeba, kilka pozycji miał jeszcze w 2020 co by je teraz trzeba rozliczyć mówi że jak teraz by to rozliczył to by go do tyłu prześwietlili i by kare dostał za 2019 jest to możliwe ? nie było sysku tylko same straty
Nie wiem jak jest teraz, ale z 10 lat temu miałem małą stratę za cały rok i nie chciało mi się składać pitu. Rok później zaliczyłem zysk i poszedłem wtedy do US zapytać czy mogę złożyć pit za rok poprzedni, i powiedziałem im coś w stylu : "nie wiedziałem że trzeba składać/zapomniałem" i zgodzili się abym złożył ten pit. Złożyłem go wtedy w styczniu, a za zeszły rok w kwietniu i odjąłem stratę od zysku. Nie było żadnego problemu ani ciągania mnie po urzędach.
Minęło 10 lat więc wiele mogło się zmienić, ale zawsze warto pójść zapytać. Choć teraz to z tym pytaniem raczej nie będzie łatwo. Może niech ten znajomy pójdzie z tym w przyszłym roku, bo przecież przez tą pandemię to on nie wiedział co i jak i nawet nie miał jak zapytać. Ja bym tak zrobił :p
Dlaczego nie miał jak zapytać?
Nie słyszał o "Krajowa Informacja Skarbowa"?
https://www.podatki.gov.pl/zadaj-pytani ... ie-e-mail/

Albo tu:
Indywidualna interpretacja podatkowa
https://www.biznes.gov.pl/pl/firma/poda ... -podatkowa
2021-04-27_213121.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

ODPOWIEDZ