Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Mkorwin
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwie 2021, 14:21

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Mkorwin »

Mam takie pytanie miałem w zeszłym roku konto u brokera szwajcarskiego, w Polsce nie grałem na forexie poniosłem stratę. Czy muszę wypełniać PIT 38 jeśli mam tylko stratę ? Proszę o pomoc kogoś zorientowanego. Z góry dziękuję

Mkorwin
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwie 2021, 14:21

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Mkorwin »

Aha zapomniałem jeszcze dodać, że konto u brokera mam w zotówkach. Jak obliczyć ewentualnie te obroty na koncie żeby je ująć w PIT 38 ?

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Wg ustawy PIT należy złożyć, niezależnie od straty czy zysku. Ale wątpię, aby jakieś sankcje groziły w przypadku straty i niezłożenia. Napewno nie odsetki :)

Jeśli konto było w PLN, to sprawa jest prosta. Musisz zsumomwać zyskowone transakcje, stratne transakcje + koszty i zsumować. Nie trzeba nic przeliczać po kursach NBP.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Mkorwin
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 19 kwie 2021, 14:21

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Mkorwin »

Dzięki za pomoc, pozdrawiam !

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

raposo pisze:
20 kwie 2021, 11:25
Wg ustawy PIT należy złożyć, niezależnie od straty czy zysku.
Ale wątpię, aby jakieś sankcje groziły w przypadku straty i niezłożenia. Napewno nie odsetki :)

Jeśli konto było w PLN, to sprawa jest prosta. Musisz zsumomwać zyskowone transakcje, stratne transakcje + koszty i zsumować. Nie trzeba nic przeliczać po kursach NBP.
Sankcje to nie, ale potem nie można tych strat odliczyć od ew. zysku.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

betterFX
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2021, 10:02

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: betterFX »

gdyby ktoś potrzebował pomocy, jak przygotować zeznanie podatkowe, to polecam tę stronę:
https://www.betterfx.pl/baza-wiedzy/
jest wytłumaczone, jak takie zeznanie przygotować samodzielnie. dla zdecydowanej większości przypadków rozwiązania tam przedstawione znajdą zastosowanie.

a jeśli ktoś by miał problemy, to można skorzystać z automatycznego konwertera dla wyciągów z mt4/mt5:
https://www.betterfx.pl/programy/zeznan ... erter-mt4/
jest krótkie nagranie pokazujące, jak działa konwerter. użytkownik ma wpływ na każdą transakcję, która znajdzie się w finalnym rozliczeniu.

lub można zlecić to dla mnie. jestem w stanie przeliczyć wyciąg praktycznie z każdej platformy. najpopularniejsze są tutaj:
https://www.betterfx.pl/pit/
a gdyby ktoś miał jeszcze jakąś inną platformę, to tez nie ma z tym problemu, wystarczy napisać.

mam ponad 10-letnie doświadczenie w tej materii, więc gdyby ktoś chciał skorzystać, to zapraszam.

betterFX
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 4
Rejestracja: 19 kwie 2021, 10:02

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: betterFX »

i jeszcze odpowiedzi na pytania, które tutaj się pojawiały:
1. polskie biura maklerskie mają obowiązek do końca lutego wysłać do swoich klientów pit 8C na którym sa informacje o przychodzie i koszcie uzyskania przychodu i bierze się je do wypełnienia pitu 38. pit38 zawiera zsumowane dane ze wszystkich pitów 8C. i pitów 8C nie dodaje się jako załączniki do pitu 38. w przypadku brokerów zagranicznych trzeba obliczyć przychód i koszt uzyskania przychodu samodzielnie. dla zdecydowanej większości przypadków przychód i koszt uzyskania przychodu uwzględnia się w polach c22 i c23 pitu 38.

2. nie ma czegoś takiego jak samodzielny pit zg. formularz zg jest załącznikiem, który dołącza się do pitu 36, pitu 36L, pitu 38, pitu39. ale wypełnia się go w ściśle określonych przypadkach, o których mówi ustawa opdof.

3. z niezłożeniem pitu w przypadku straty sprawa nie wygląda tak prosto. owszem, w przyszłości nie będzie można takiej straty rozliczyć, ale sprawa wygląda poważniej. urzędy skarbowe mogą do tego podchodzić w ten sposób, że skoro ktoś nie rozliczył straty, to może ukrywać przychody. a za nieujawnione przychody sankcje są już dużo większe i bardziej dotkliwe.

czerwony800
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 26 kwie 2021, 12:33

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: czerwony800 »

cześć
miałbym na początek jedno pytanie dotyczące przychodu i kosztów
1 kiedy uznać że dana operacja jest zyskowna? - wtedy kiedy wynik transakcji minus prowizja i swap jest większa od zera? ,
i czy wtedy:
a) wynik pomniejszony o koszty ląduje po stronie przychodów? - (prowizji i swapu nie wpisujemy już kosztów)
b) zysk w całości ląduje po stronie przychodów (bez odejmowania niczego) - a prowizja i swap lądują po stronie kosztów?

opcja nr 2 Zyskiem nazywamy każdą transakcję "na plusie (nawet jeśli swap i prowizja powoduje stratę) " - i ten zysk wpisujemy po stronie przychodów - a swap i prowizje wpisujemy po stronie kosztów

kurde zaczynam sie motać w tym
proszę o pomoc - próbuje to policzyć na piechotę - dla sprawdzenia działania programu ;) i zeby wiedzic jak sie tłumaczyć przed US
pozdrawiam Łukasz

ADASKO2012
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 425
Rejestracja: 20 gru 2012, 21:19

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: ADASKO2012 »

Przychody to zyskowne pozycje i też zyskowne swapy.Koszty to stratne pozycje ,stratne swapy i prowizje .

czerwony800
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 26 kwie 2021, 12:33

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: czerwony800 »

ADASKO2012 pisze:
26 kwie 2021, 15:05
Przychody to zyskowne pozycje i też zyskowne swapy.Koszty to stratne pozycje ,stratne swapy i prowizje .
dziękuje :564: - strasznie to skomplikowalem, wydaje się to w sumie dość proste, ale różnorodność materiałów powoduje ze człowiek wariuje ;)

ODPOWIEDZ