Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
maabbitt
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 04 lut 2021, 21:03

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: maabbitt »

Też to tak zrozumiałem, że w przypadku strat za granicą PIT/ZG nie trzeba składać, tak też postąpię. Pytanie jeszcze czy mogę jakoś uprzedzić US przed ewentualnym (pewnym) wezwaniem do wyjaśnień składając od razu statement i moje wyliczenie straty z ICM?

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

maabbitt pisze:
05 lut 2021, 19:46
Też to tak zrozumiałem, że w przypadku strat za granicą PIT/ZG nie trzeba składać, tak też postąpię. Pytanie jeszcze czy mogę jakoś uprzedzić US przed ewentualnym (pewnym) wezwaniem do wyjaśnień składając od razu statement i moje wyliczenie straty z ICM?
Raczej nie :). Przygotuj sobie wszystko (nawet treść maila :D ) i wyślesz im jak dostaniesz wezwanie. Sprawa zostanie zamknięta w chwilę. Ale masz rację, przy takim układzie, gdzie zyski osiągnąłeś u polskiego brokera, a stratę u zagranicznego, wątpliwości ze strony US są praktycznie pewne.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6614
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

maabbitt pisze:
05 lut 2021, 19:46
Też to tak zrozumiałem, że w przypadku strat za granicą PIT/ZG nie trzeba składać, tak też postąpię.
To zrobisz błąd. Bo w przypadku strat przez następne 5 lat jesli wypracujesz zyski to możesz sobie je pomniejszyc przy płaceniu podatku 19% o te własnie wcześniejsze straty.

maabbitt
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 04 lut 2021, 21:03

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: maabbitt »

Dzięki za wszystkie wskazówki. :D
Cblondyn pisze:
06 lut 2021, 10:12
To zrobisz błąd. Bo w przypadku strat przez następne 5 lat jesli wypracujesz zyski to możesz sobie je pomniejszyc przy płaceniu podatku 19% o te własnie wcześniejsze straty.
Nie w moim przypadku, ponieważ strata jest mniejsza niż zysk w PL czyli całą stratę "wykorzystam" w tym roku.

zolik81
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 44
Rejestracja: 26 sie 2017, 21:30

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: zolik81 »

Pytanko do zorientowanych odnośnie rozliczenia strat z forex (dodam tylko że broker zagraniczny). W 2018r. osiągnąłem stratę, której połowę odliczyłem od dochodu w picie za 2019r. Teraz drugą połowę chciałbym odliczyć od dochodu za 2020r. Czy mogę tak zrobić. Gdzieś tak wyczytałem, że można odliczyć max połowę straty z poprzedniego roku, tylko nie pamiętam, czy tą druga połowę można odliczyć w roku jeszcze następnym.

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6614
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

zolik81 pisze:
08 lut 2021, 19:11
Pytanko do zorientowanych odnośnie rozliczenia strat z forex (dodam tylko że broker zagraniczny). W 2018r. osiągnąłem stratę, której połowę odliczyłem od dochodu w picie za 2019r. Teraz drugą połowę chciałbym odliczyć od dochodu za 2020r. Czy mogę tak zrobić. Gdzieś tak wyczytałem, że można odliczyć max połowę straty z poprzedniego roku, tylko nie pamiętam, czy tą druga połowę można odliczyć w roku jeszcze następnym.
Tak możesz.

zolik81
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 44
Rejestracja: 26 sie 2017, 21:30

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: zolik81 »

Cblondyn pisze:
08 lut 2021, 19:51

Tak możesz.
Dzięki

psk89
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 48
Rejestracja: 21 cze 2016, 07:39

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: psk89 »

Witam,
W 2020 założyłem moje pierwsze konto na prawdziwe pieniądze.
Broker zagraniczny prowadzony w PLN.
Taki broker nie wysyła Pit 8c w związku z tym czy mogę odrazu wypełnić pit38 czy miałem sam stworzyć pit8c i wysłać to do lutego :(

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Nie składasz PIT-8c. Tylko PIT+38 + PIT-ZG skoro to broker zagraniczny.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

ADASKO2012
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 425
Rejestracja: 20 gru 2012, 21:19

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: ADASKO2012 »

PIT ZG to raczej gdy ma sie zyski a nie straty.

ODPOWIEDZ