Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
simon000111
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1064
Rejestracja: 18 cze 2014, 18:26

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: simon000111 »

1. Czy PIT/ZG trzeba wypełniać przy stracie?
(Wypełnia się tylko w przypadku dochodu? bo nie można wpisać wartości ujemnej?)

2. W której pozycji wpisuje się dochód i podatek w PIT/ZG z FOREX?
To czy mam rację na rynku, sprawdzam spekulacją.

biskup
Bywalec
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: 15 kwie 2016, 15:29

Rozliczenie podatkowe - oanda

Nieprzeczytany post autor: biskup »

Witam,

Czy ktos wie, jak rozliczyc podatek na formularzu PIT-38. Oczywiscie nie dostane zadnych dokumentow (jak PIT-8C) jak w przypadku polskich brokerow, wiec czy wystarczy wpisac tylko ogolnoroczna strate/zysk, czy te trzeba podluzyc sie jakims oprogramowaniem?
Transakcji jest sporo, nie wypbrazam sobie liczenia tego "na piechote".

Z gory dziekuje za wszelkie podpowiedzi.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

No cóż, do wyboru masz trzy opcje:
- na piechotę
- Excel lub inne oprogramowanie (mamy takowe tutaj: https://forexclub.pl/program-forex-club ... epny-2020/ )
- zlecić to jakiemuś biurze rachunkowemu -> nie każdy chce się podjąć, a często chce kasować jak za zboże, licząc cenę usługi "od transakcji"

Ogólnorocznej straty / zysku nie możesz wpisać, bo w PIT-38 musisz podać przychód (transakcje zyskowne) i koszt uzyskania przychodu (stratne + prowizje itd.), a każda transakcja musi być przeliczona po kursie NBP z dnia poprzedzającego jej zamknięcie. I to przy dynamicznie zmieniającym się kursie PLN może mieć duże znaczenie.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

biskup
Bywalec
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: 15 kwie 2016, 15:29

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: biskup »

raposo pisze:
08 sty 2021, 12:07
No cóż, do wyboru masz trzy opcje:
- na piechotę
- Excel lub inne oprogramowanie (mamy takowe tutaj: https://forexclub.pl/program-forex-club ... epny-2020/ )
- zlecić to jakiemuś biurze rachunkowemu -> nie każdy chce się podjąć, a często chce kasować jak za zboże, licząc cenę usługi "od transakcji"

Ogólnorocznej straty / zysku nie możesz wpisać, bo w PIT-38 musisz podać przychód (transakcje zyskowne) i koszt uzyskania przychodu (stratne + prowizje itd.), a każda transakcja musi być przeliczona po kursie NBP z dnia poprzedzającego jej zamknięcie. I to przy dynamicznie zmieniającym się kursie PLN może mieć duże znaczenie.
Przy rejestracji na forexclub oandy nie ma liscie, pozostaje mi wiec chyba tylko excel.
Czy na PIT-38 musi sie znalezc kazda transakcja? A jak mialem ich tysiace w ciagu roku? Przeciez to bedzie kilka tomow wydrukow :-(
Moze ktos zalaczyc jakis fragment PIT-u obrazujacy jak to ma wygladac?

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

W PIT-38 nie znajduje się żadna transakcja, tylko suma całości bilansu (przychód, koszt) z wszystkich transakcji na rynkach kapitałowych zrealizowanych w danym roku. Wydruk z listą transakcji przyda się w momencie kontroli, gdy US zapyta Cię jak doszedłeś do tych wyliczeń i ew. sprawdzi sobie ich poprawność.

I uwaga, od 2016 r. funkcjonuje CRS (Common Reporting Standard) więc już powodem do kontroli nie musi być zakup willi, czy "życzliwy" sąsiad ale wystarczy sam fakt posiadania konta FX u brokera z kraju, który owy CRS wprowadził (lista jest pokaźna).
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

biskup
Bywalec
Bywalec
Posty: 16
Rejestracja: 15 kwie 2016, 15:29

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: biskup »

raposo pisze:
08 sty 2021, 14:22
W PIT-38 nie znajduje się żadna transakcja, tylko suma całości bilansu (przychód, koszt) z wszystkich transakcji na rynkach kapitałowych zrealizowanych w danym roku. Wydruk z listą transakcji przyda się w momencie kontroli, gdy US zapyta Cię jak doszedłeś do tych wyliczeń i ew. sprawdzi sobie ich poprawność.

I uwaga, od 2016 r. funkcjonuje CRS (Common Reporting Standard) więc już powodem do kontroli nie musi być zakup willi, czy "życzliwy" sąsiad ale wystarczy sam fakt posiadania konta FX u brokera z kraju, który owy CRS wprowadził (lista jest pokaźna).
O CRS pamietam, sama Oanda prosi o indentyfikator podatkowy.
Dzieki za wyjasnienia w temacie PIT-38.
Pozdrawiam

xXx
Gaduła
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: 06 lut 2011, 09:03

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: xXx »

Czy rozwazal ktos zalozenie spolki w Estonii, ktora inwestuje na FX?
Wg ich zasad opodatkowanie nastepuje dopiero wtedy gdy wyplacamy sobie zysk, zyski mozna spokojnie reinwestowac nie placac od nich podatku + mozna wrzucac sprzet i uslugi w koszty...

maabbitt
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 04 lut 2021, 21:03

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: maabbitt »

Mam dylemat, otóż zrobiłem zysk u polskiego maklera i dostałem PIT-8C, ale też poniosłem stratę u zagranicznego brokera (ICM) niemal równą zyskowi w PL... Czy w takim przypadku powinienem złożyć PIT/ZG? I co w przypadku kontroli US, bo stratę obliczę którymś z programów np. od ForexClub i po prostu skoryguję PITa którego fiskus mi wygeneruje na podstawie PIT 8C od polskiego brokera.
I gdybym musiał składać PIT/ZG jakie państwo uzyskania "przychodu" powinienem podać? ICM z tego co pamiętam w 2020 zmieniał siedzibę...

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Przeczytaj to:
https://msp.money.pl/akty_prawne/interp ... 91641.html

Co do kontroli US.
Ich nie będzie interesowało czym to obliczyłeś (a może nawet i jak to zrobiłeś). Mnie ostatnio wzywano w sprawie transakcji za 2016 rok. Przesłałem statementy z transakcji (konto w EUR), wyjaśniłem z grubsza co i jak, i temat został zamknięty.

Co do ICM. Siedziby nie zmienili ale polscy klienci zostali przeemigrowani z Australii pod Seszele. No i w takim przypadku trzeba by rozdzielić transakcje przed migracją, i po migracji. Na PIT-ZG może to mieć wpływ, na samą wartość podatku już nie (wartości ostatecznie się sumują).
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

FreeWay

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: FreeWay »

Z tego linku wynika chyba... ? że PIT -ZG nie trzeba składac

ODPOWIEDZ