Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Nieśmiertelny Trader

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Nieśmiertelny Trader »

Witam, bylo pierwsze pytanko ale juz wyjasnione wiec go nie ma. :)

Drugie pytanko. Gdy zarabiam w ZŁ, wypłacam, wpłacam, wypłacam, wpłacam itd itd to zwyczajnie robię podsumowanie np w mt4 od stycznia do grudnia i od tego odejmuję owe 19% a wynik wpisuję w pita? :)

Dzięki :)

aaa i w sumie jeszcze trzecie pytanko. Gdy np z zysków z FX kupuję spółki na GPW które będę trzymał np kilka lat to i tak podatek z walut zapłacić trzeba w danym roku?

Może jeszcze bonus pytanie. Czy warto się przeprowadzić na Cypr na stałe? W sumie Szwajcaria też brzmi spoko :)

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

zuczek pisze:
02 paź 2019, 15:21

Kupiłem za 1000 USD akcje po10 USD za sztukę (koszt wg NBP: 4000 PLN). Sprzedałem te akcje również po 10 USD za sztukę, ale przychód wg NBP to już: 5000 PLN (kurs USD/PLN wzrósł z 4 do 5). Mam więc wg polskiego fiskusa dochód 1000 PLN i muszę zapłacić 190 PLN podatku. Czy to nie brak elementarnej logiki?
Tak jest prawie w kazdym kraju. Polska nie jest wyjatkiem.

"Taki sposób obliczania zobowiązania podatkowego prowadzi do absurdu. Wyobraźmy sobie, że 01 stycznia mam 1000 USD. 31 grudnia mam również 1000 USD. Czy jestem bogatszy i w związku z tym powinienem zapłacić podatek?"

Tak dlugo jak masz $1000.00 a nie 5000.00PLN to nie masz zysku i nie musisz placic podatku. Powodzenia

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

Nieśmiertelny Trader pisze:
17 paź 2019, 12:56

Może jeszcze bonus pytanie. Czy warto się przeprowadzić na Cypr na stałe? W sumie Szwajcaria też brzmi spoko :)
Nie warto. Lepiej zalozyc International Corp. i placic podatki tylko od swojej wyplaty.

zuczek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 11 cze 2006, 13:54

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: zuczek »

Caldeborn pisze:
17 paź 2019, 15:38
zuczek pisze:
02 paź 2019, 15:21


"Taki sposób obliczania zobowiązania podatkowego prowadzi do absurdu. Wyobraźmy sobie, że 01 stycznia mam 1000 USD. 31 grudnia mam również 1000 USD. Czy jestem bogatszy i w związku z tym powinienem zapłacić podatek?"

Tak dlugo jak masz $1000.00 a nie 5000.00PLN to nie masz zysku i nie musisz placic podatku. Powodzenia
Chodziło mi o to, że mam na początku roku 1000 USD, w ciągu roku dokonuję różnych transakcji i na koniec roku mam wciąż 1000 USD. Wg fiskusa w Polsce (i w innych krajach też, zgadza się, co nie znaczy, że jest to w porządku) mogę mieć dochód do opodatkowania, w zależności od wyniku po przeliczeniu na PLN

zuczek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 11 cze 2006, 13:54

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: zuczek »

Nieśmiertelny Trader pisze:
17 paź 2019, 12:56
Witam, bylo pierwsze pytanko ale juz wyjasnione wiec go nie ma. :)

Drugie pytanko. Gdy zarabiam w ZŁ, wypłacam, wpłacam, wypłacam, wpłacam itd itd to zwyczajnie robię podsumowanie np w mt4 od stycznia do grudnia i od tego odejmuję owe 19% a wynik wpisuję w pita? :)

Dzięki :)

aaa i w sumie jeszcze trzecie pytanko. Gdy np z zysków z FX kupuję spółki na GPW które będę trzymał np kilka lat to i tak podatek z walut zapłacić trzeba w danym roku?

Może jeszcze bonus pytanie. Czy warto się przeprowadzić na Cypr na stałe? W sumie Szwajcaria też brzmi spoko :)
Dochód osiągasz wtedy, gdy zamkniesz pozycję. Nieważne czy, ani ile wypłacisz.
Zmiana rezydencji to jedno - nb. w Szwajcarii podatki są dość wysokie - ale jeszcze musisz UTRACIĆ polską rezydencję - może Cię tu nie być ani 1 dnia w roku, a i tak polskie państwo może się od Ciebie domagać podatku, bo masz tu centrum interesów życiowych lub osobistych.

Nieśmiertelny Trader

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Nieśmiertelny Trader »

Caldeborn pisze:
17 paź 2019, 15:43
Nieśmiertelny Trader pisze:
17 paź 2019, 12:56

Może jeszcze bonus pytanie. Czy warto się przeprowadzić na Cypr na stałe? W sumie Szwajcaria też brzmi spoko :)
Nie warto. Lepiej zalozyc International Corp. i placic podatki tylko od swojej wyplaty.
zuczek pisze:
17 paź 2019, 16:59


Dochód osiągasz wtedy, gdy zamkniesz pozycję. Nieważne czy, ani ile wypłacisz.
Zmiana rezydencji to jedno - nb. w Szwajcarii podatki są dość wysokie - ale jeszcze musisz UTRACIĆ polską rezydencję - może Cię tu nie być ani 1 dnia w roku, a i tak polskie państwo może się od Ciebie domagać podatku, bo masz tu centrum interesów życiowych lub osobistych.

Ale to raczej od wiekszej sumy niz np 100k zysku. Założenie wlasnej dzialalnosci w rajach podatkowych musi miec sens.

Wiem, ze to juz bylo ale wole sie upewnic jak kazdy tutaj.

Przykladowo w ostatnich 5 latach stracilem 100k dajmy na to 20k rocznie. Przykladowo w tym roku zarobilem 200k. Czyli co dalej? Biore sobie strate z jednego z poprzednich lat np z 2018 i odliczam sobie 50% czyli 10k i teraz co dalej? 19% z 200k = 38000 zl - 50% straty czyli 10k = 28k podatku do zaplacenia?

Dobrze licze?

Nieśmiertelny Trader

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Nieśmiertelny Trader »

Zastanawia mnie jeszcze co w wypadku gdy Broker jest z UK a oni wlasnie wyszli z UE :) ale pewnie i tak dojdą do tego gdy zobacza duże sumy wplywające na konto.

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

Chodziło mi o to, że mam na początku roku 1000 USD, w ciągu roku dokonuję różnych transakcji i na koniec roku mam wciąż 1000 USD. Wg fiskusa w Polsce (i w innych krajach też, zgadza się, co nie znaczy, że jest to w porządku) mogę mieć dochód do opodatkowania, w zależności od wyniku po przeliczeniu na PLN
[/quote]

Tak dlugo jak masz to w USD to nie masz zysku. Dopiero po przewalutowaniu mozesz miec zysk. Gdyby trading byl twoja dzialalnoscia gospodarcza to wtedy tak, musisz zaplacic podatek. Najlepiej zlozyc zapytanie do odpowiedniego urzedu bo wszystkie sprawy sa rozpatrywane indywidualnie. Powodzenia

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

Nieśmiertelny Trader pisze:
17 paź 2019, 17:07
Zastanawia mnie jeszcze co w wypadku gdy Broker jest z UK a oni wlasnie wyszli z UE :) ale pewnie i tak dojdą do tego gdy zobacza duże sumy wplywające na konto.
Jeszcze nie wyszli i moze dlugo nie...Jak duze sumy maja wplywac to tylko LTD.
Zeby zmienic rezydencje to musisz duzo wiecej kasy zarabiac niz 100K.
A i jeszcze... zle liczysz.GL

Nieśmiertelny Trader

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Nieśmiertelny Trader »

Caldeborn pisze:
17 paź 2019, 17:28

A i jeszcze... zle liczysz.GL
Okej, a jak dokladnie? W sensie w jakiej kolejności to policzyc: gdy mamy takie dane:

2014 -20k
2015-20k
2016-20k
2017-20k
2018-20k
2019 +200k

= ?

ODPOWIEDZ