Pytania do doświadczonych graczy

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

dzikson pisze:
28 wrz 2020, 09:25
Wiesz, nie popadajmy ze skrajności w skrajność.. Była mowa o tym że MM staje się modne, a nie zmienia się nazwa która rzeczywiście oznacza to samo, bo (teoretycznie) zlecenia są przekazywane nadal na rynek. Sama kwestia pojęcia rynek to drugorzędna sprawa w odniesieniu obowiązku jakie muszą spełniać tacy brokerzy, ale jednak są to zupełnie odmienni brokerzy (a bardziej konta, bo jeden broker oferuje już całą game kont od ECN/NDD/STP po konta na zasadach MM) od wspomnianych właśnie MM.

Masz rację, jestem młodym traderem co nie zmienia faktu że nie otworze konta u żadnego Polskiego brokera, oraz po za jednym które mam MM nie otworze żadnego innego. Biorę pod uwagę tylko ECN, STP, NDD lub u bezpośrednich animatorów rynku ponieważ warunki są dużo lepsze i to jest zauważalne pod wieloma względami. No i sama świadomość (tak bardziej z tyłu głowy) że mój SL lub zwykła strata nie jest zyskiem brokera.. Broker zarabiający na stracie klienta nie jest ani modny ani fajny, za to dużo mniejsza liczba klientów pozwala mu czerpać większe zyski, a brokerzy działający na prowizjach muszą mieć większą ilość klientów co przekłada się zazwyczaj na lepsze warunki handlowe i niejednokrotnie uczciwość.
Ci co zarabiaja nie boja sie brokerow MM. Np: BAX czy XAB lub inni. Czy wiesz, ze ECN to dziecko brokerow MM? Co to konta na zasadach MM???

Forex Gump
Bywalec
Bywalec
Posty: 12
Rejestracja: 18 wrz 2020, 09:00

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: Forex Gump »

Caldeborn pisze:
22 paź 2020, 18:55
dzikson pisze:
28 wrz 2020, 09:25
Wiesz, nie popadajmy ze skrajności w skrajność.. Była mowa o tym że MM staje się modne, a nie zmienia się nazwa która rzeczywiście oznacza to samo, bo (teoretycznie) zlecenia są przekazywane nadal na rynek. Sama kwestia pojęcia rynek to drugorzędna sprawa w odniesieniu obowiązku jakie muszą spełniać tacy brokerzy, ale jednak są to zupełnie odmienni brokerzy (a bardziej konta, bo jeden broker oferuje już całą game kont od ECN/NDD/STP po konta na zasadach MM) od wspomnianych właśnie MM.

Masz rację, jestem młodym traderem co nie zmienia faktu że nie otworze konta u żadnego Polskiego brokera, oraz po za jednym które mam MM nie otworze żadnego innego. Biorę pod uwagę tylko ECN, STP, NDD lub u bezpośrednich animatorów rynku ponieważ warunki są dużo lepsze i to jest zauważalne pod wieloma względami. No i sama świadomość (tak bardziej z tyłu głowy) że mój SL lub zwykła strata nie jest zyskiem brokera.. Broker zarabiający na stracie klienta nie jest ani modny ani fajny, za to dużo mniejsza liczba klientów pozwala mu czerpać większe zyski, a brokerzy działający na prowizjach muszą mieć większą ilość klientów co przekłada się zazwyczaj na lepsze warunki handlowe i niejednokrotnie uczciwość.
Ci co zarabiaja nie boja sie brokerow MM. Np: BAX czy XAB lub inni. Czy wiesz, ze ECN to dziecko brokerow MM? Co to konta na zasadach MM???
Bzdury, czytales dyskusje?

Z tym baxem to trafiles jak łysy grzywą o parapet 😂

etomek2021
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 05 paź 2014, 19:10

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: etomek2021 »

MarioDM pisze:
12 paź 2020, 15:39
etomek2021 pisze:
04 paź 2020, 15:21

Mój robot w testach na EUR/USD, od 01.01.2017 do 02.10.2020 otwiera i zamyka z zyskiem 31 zleceń Sell. Zarabia przy inwestycjach: 30% kapitału - 3657% zysku , 20% kapitału - 1090% zysku.
W 3 lata 31 zleceń ? Niby nie dużo, ale tylko na jednym instrumencie. Nie napisałeś jaki interwał, ale zakładam, że chodzi o DT, bo do tego głównie stosuje się automaty. Na wykresie D1 to można otwierać zlecenia bez pomocy automatu. Z drugiej strony do tak długiego badania DT brakuje zwykle danych w MT4, więc w sumie nie wiem o czym tak naprawdę piszesz.
Zamyka się tylko z zyskiem, bo nie stawiasz SL, ani innych warunków zamknięcia. Zamykanie tylko z zyskiem jest stosunkowo łatwo osiągnąć, ale wynik jest mocno naciągany. Sprawdź sobie w testerze jaka jest maksymalna strata względna w procentach, bo ta wartość najlepiej oddaje ryzykowność danego presetu.
Aby osiągnąć więcej otwieranych pozycji, musisz złagodzić kryteria, a to zawsze zwiększa ryzyko strat.
Jeśli automat nie notuje w testerze dużych względnych strat, to można go rozszerzyć o inne instrumenty.
Jeśli użyjesz 15 różnych instrumentów i na każdym będzie po około 10 zleceń rocznie, to wynik wygląda już o wiele lepiej.
Interwał H1.
W teście robot zamknął jedno zlecenie poprzez TP, wszystkie pozostałe poprzez Stop Loss Kroczący.
Maksymalna strata względna 29.05% przy inwestycjach 20% kapitału w każde zlecenie
i 43.31% przy inwestycjach 30% kapitału w każde zlecenie.

Inwestycje na poziomie 30% kapitału to maksymalne dopuszczalne ryzyko dla tego robota. Ma to sens tylko w odniesieniu do mini kapitału początkowego, którego utrata nie może być bolesna np. 1.000 $. Ale gdy kapitał urośnie do 10.000 $ to moim zdaniem należy ograniczyć poziom inwestycji do 20% z czasem nawet do 15% kapitału, co znacząco żeby nie powiedzieć drastycznie zmniejsza ryzyko, którego na forex nie da ograniczyć się do zera.

Online
Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6615
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

etomek2021 pisze:
25 paź 2020, 14:57


Inwestycje na poziomie 30% kapitału to maksymalne dopuszczalne ryzyko dla tego robota.
Co to znaczy 30% kapitału?

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Cblondyn pisze:
26 paź 2020, 11:58
etomek2021 pisze:
25 paź 2020, 14:57


Inwestycje na poziomie 30% kapitału to maksymalne dopuszczalne ryzyko dla tego robota.
Co to znaczy 30% kapitału?
No właśnie. Sprecyzuj jaka pozycja na 1000 zł kapitału. Czy jest to 0,01 , czy 0,1 .
30% przy nieznanym lewarze to może być cokolwiek.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

MarioDM pisze:
26 paź 2020, 15:28
Cblondyn pisze:
26 paź 2020, 11:58
etomek2021 pisze:
25 paź 2020, 14:57


Inwestycje na poziomie 30% kapitału to maksymalne dopuszczalne ryzyko dla tego robota.
Co to znaczy 30% kapitału?
No właśnie. Sprecyzuj jaka pozycja na 1000 zł kapitału. Czy jest to 0,01 , czy 0,1 .
30% przy nieznanym lewarze to może być cokolwiek.
To może być po prostu SL na kapitale.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

etomek2021
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 05 paź 2014, 19:10

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: etomek2021 »

30% kapitału inwestowane w każde zlecenie - jeżeli saldo rachunku przed otwarciem pozycji wynosi 1000 Euro to kapitał własny zainwestowany w zlecenie wyniesie 300 Euro. Na parze Euro/USD przy lewarze 1:100 wartość zlecenia wyniesie 30 000 Euro co po zaokrągleniu do jednej dziesiątej daje 0.3 lota, (1% z 1000 =0.01 lota, 30% z 1000 = 0,30 lota powinno być 0,33 lota ale mój programista źle wyliczył i tak już zostało :) Sorry za wyliczenia w Euro a nie w PLN.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2020, 14:14 przez etomek2021, łącznie zmieniany 7 razy.

etomek2021
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 05 paź 2014, 19:10

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: etomek2021 »

Wyprzedzę ewentualne pytania - wśród dostępnych dla użytkownika (czyli dla mnie też) ustawień jest piętnaście pozycji np. wielkość zlecenia w procentach od całego kapitału. Użytkownik nie ma wpływu na wyznaczany przez robota wstępny TP. Wstępny bo robot przed dotarciem ceny to TP zamienia go na Stop Loss Kroczący co często acz nie zawsze, pozwala zamknąć zlecenie z większym zyskiem niż na poziomie TP. Użytkownik może zdecydować w jakiej odległości przed osiągnięciem TP ma być on zamieniony na SLK. Odległość tą można podać w pipsach lub w procentach od zysku na poziomie TP lub obie jednocześnie wtedy zadziała ta wartość, którą cena osiągnie wcześniej. Oczywiście użytkownik może też w taki sam sposób decydować o "głębokości kroczenia". Pozostałe dostępne ustawienia dotyczą już samej strategii. Bywa też (bardzo rzadko), że cena w ogóle nie dociera do poziomu TP wtedy SL Kroczący jest ratunkiem przed CM (zamknięcie zlecenia przez brokera ze stratą kapitału). Tyle mogę powiedzieć o samym robocie o resztę trzeba by pytać mojego programisty. Ja mogę co najwyżej odpowiedzieć już tylko na pytania o samą strategię, na której bazuje ten robot. Poznałem setki strategii, wielu z nich już nawet nie pamiętam bo są do bani. Nigdy nie spotkałem opisu lepszej strategii. Ale to oczywiście moja subiektywna opinia.
Ostatnio zmieniony 28 paź 2020, 15:45 przez etomek2021, łącznie zmieniany 14 razy.

etomek2021
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 05 paź 2014, 19:10

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: etomek2021 »

rookie2 pisze:
12 paź 2020, 20:29

Wszystko git, tylko na 15 instrumentów gdy jednocześnie pojawia się kilka sygnałów, a ty już masz otwarte pozycje i jakiś margin zabezpieczony... w skróci potrzebujesz mieć na ten plan 15x większy kapitał niż ten planowany. Ale dobra rozkmina 8)
To żaden problem, wystarczy ustawić limit ilości otwartych zleceń zależny od kapitału i wielkości inwestycji. Sens tego miałby być taki, że jeżeli na jednym instrumencie sygnał pojawia się średnio raz na miesiąc to na trzech instrumentach robot TEORETYCZNIE otworzy 2 - 3 razy więcej pozycji nawet z limitem jednego zlecenia. W praktyce to tylko instrumenty są różne zaś sam rynek jest tylko jeden, więc sygnały dla DANEJ strategii pojawiają się na wielu instrumentach niemal w tym samym momencie...
Ostatnio zmieniony 29 paź 2020, 06:31 przez etomek2021, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Pytania do doświadczonych graczy

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

etomek2021 pisze:
28 paź 2020, 12:21
30% kapitału inwestowane w każde zlecenie - jeżeli saldo rachunku przed otwarciem pozycji wynosi 1000 Euro to kapitał własny zainwestowany w zlecenie wyniesie 300 Euro. Na parze Euro/USD przy lewarze 1:100 wartość zlecenia wyniesie 30 000 Euro co po zaokrągleniu do jednej dziesiątej daje 0.3 lota, (1% z 1000 =0.01 lota, 30% z 1000 = 0,30 lota powinno być 0,33 lota ale mój programista źle wyliczył i tak już zostało :) Sorry za wyliczenia w Euro a nie w PLN.
Wg. mnie (podkreślam: wg. mnie) grasz zbyt dużą pozycją. Na 1000 euro w przypadku Eur/Usd powinno to być obecnie 0,09 . W przypadku par z funtem pozycja o połowę mniejsza.
Zawsze możesz sprawdzić w testerze jak wygląda maksymalna strata względna przy mniejszej pozycji.
Stosując mniejszą pozycję, możesz rozszerzyć działanie EA na więcej instrumentów.
Co do TP, to trochę dziwne, że nie masz możliwości ustalenia jego wielkości. Jeśli na 31 pozycji, tylko jedna weszła na TP, to oczywiste jest, iż TP jest za daleko ustawione.
Testowałem tego typu rozwiązania i z interwału H1, przy odpowiednich ustawieniach można oczekiwać TP 100 pipsów. Niestety rynek bywa burzliwy (zwłaszcza w tym roku) i przy dużym TP, narażasz się na spore wahania i potencjalną sporą stratę. Dlatego choć można zgarniać czasem nawet 100 pipsów na H1, to znacznie łatwiej, szybciej i bezpieczniej, jest zgarniać 20-30 pipsów.
Gdybyś pogadał ze swoim programistą, to może dostałbyś możliwość samodzielnego ustawiania TP.
Gdybyś kiedykolwiek spróbował w realu grać na większej liczbie instrumentów, to na początek sugerowałbym pozycje o co najmniej połowę mniejsze niż napisałem na początku.
Na koniec chciałbym podkreślić, że to powyżej to tylko moje luźne uwagi, a w żadnym wypadku sugestie czy rekomendacje.
Byłbym zapomniał. 31 pozycji w 3 lata na H1 na jednym instrumencie to bardzo dobry wynik. W żadnym wypadku nie można mówić, że to mało pozycji. Na M5 to byłby słaby wynik, ale nie na H1.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

ODPOWIEDZ