Psychika inwestowania

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
webskitrader
Gaduła
Gaduła
Posty: 186
Rejestracja: 21 lut 2017, 12:28

Re: Psychika inwestowania

Nieprzeczytany post autor: webskitrader »

-rookie- pisze:webskitrader, a co z insidebarami, co z tą strategią? Kurde już 10 lat na rynku jesteś i dalej nie zarabiasz systematycznie :shock:
Ano... dobrze to podsumowałeś. Niebawem wracam z nowym systemem, a Inside bary są jego częścią. Obecnie testuje na demo. Wyniki są bardzo obiecujące.
pozdro rookie

-- Dodano: 22 sie 2018, 13:19 --

raposo-Szefie,

Gwarantuję Tobie, że nie siedzę przed TV :-)
Szacunek dla wszystkich próbujących swoich sił na wykresach cenowych :564:

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Psychika inwestowania

Nieprzeczytany post autor: raposo »

webskitrader pisze: raposo-Szefie,

Gwarantuję Tobie, że nie siedzę przed TV :-)
Absolutnie, nie miałem na myśli, że akurat Ty się lenisz :). To była ogólna uwaga, że czas nie jest tu istotny, bo odniosłem wrażenie, że -rookie- jest przekonany, że po 10 latach to już trzeba zarabiać.
Chodzi o to, aby znaleźć metodę i ją pielęgnować, a sam czas tego problemu nie rozwiązuje.
Jeśli kręcisz śrubokrętem w złą stronę to i po 20 latach śrubki nie wkręcisz ;).
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Pipserk
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 03 sie 2019, 09:41

Re: Psychika inwestowania

Nieprzeczytany post autor: Pipserk »

Czas nigdy nie jest dobrym wyznacznikiem. Kluczowe jest to, co się w tym czasie robi.
o kurde...
ale to myśl to mi dzisiaj da do myślenia! Kluczowo mocna.

Balans
Gaduła
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: 01 sie 2019, 21:30

Re: Psychika inwestowania

Nieprzeczytany post autor: Balans »

Chciałbym zapytać o wasze na temat jak właściwie trader zarabia?

Zacząłem z rynkiem od Filozofi Zaorskiego i mimo iż sceptycznie podchodziłem do tego co mówi o AT to im dłużej gram i obserwuję tematy daytradingu to zaczynam dostrzegać że może mieć racje. Analiza techniczna i systemy to jedynie swego rodzaju placebo, tabletka na stres, która pomaga nam się trzymać założeń i strategi... Działają, ale by zarabiać naprawdę dużo nie wystarczy placebo, myślę że najlepsze co początkujący najlepsze co może usłyszeć to to że zarabia się tu nie przewidując co zrobi wykres, a reagując na to co zrobi. Cały czas też myślę nad jednym, jak to możliwe że tracenie przychodzi tak łatwo, szansa 50 na 50, powinniśmy tracić tylko na spreadzie i ewentualnie na swapie...

Taka myśl chodzi mi od dłuższego czasu po głowie i chciałem na ten temat podyskutować, żeby być może dostać kubłem zimnej wody :P

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6614
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Psychika inwestowania

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

Balans pisze:
20 wrz 2019, 19:22
Cały czas też myślę nad jednym, jak to możliwe że tracenie przychodzi tak łatwo, szansa 50 na 50, powinniśmy tracić tylko na spreadzie i ewentualnie na swapie...

No to teraz sam sobie odpowiedz na to pytanie :)
A 50/50 jest tylko w przypadku gdy TP=SL. Niestety

Balans
Gaduła
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: 01 sie 2019, 21:30

Re: Psychika inwestowania

Nieprzeczytany post autor: Balans »

Tak, ale gdy TP>SL to szansa na TP maleje, a na SL rośnie, a przy TP<SL odwrotnie.. Oczywiście poza chłopską logiką nie testowałem tego nigdzie, ale zakładam że gdyby tylko tak grać, losowo wchodząc, czekając zawsze na TP i SL, to balans zysków powinien wyjść na zero.

Awatar użytkownika
cajto
Maniak
Maniak
Posty: 1984
Rejestracja: 07 mar 2012, 07:18

Re: Psychika inwestowania

Nieprzeczytany post autor: cajto »

Balans pisze:
23 wrz 2019, 15:48
Tak, ale gdy TP>SL to szansa na TP maleje, a na SL rośnie, a przy TP<SL odwrotnie.. Oczywiście poza chłopską logiką nie testowałem tego nigdzie, ale zakładam że gdyby tylko tak grać, losowo wchodząc, czekając zawsze na TP i SL, to balans zysków powinien wyjść na zero.
To założenie tylko z pozoru jest logiczne, w praktyce jest błędne. O ile wiemy gdzie wchodzić i ustawiać TP i SL.

Dam ci przykład z XTI z ubiegłego roku: cena wali w dół bez żadnych korekt o ponad 35USD, dociera do mocnej strefy popytowej o szerokości 3.50USD, załóżmy że wchodzisz w L na jej górnym ograniczeniu (43,13), TP ustawiasz na F38 (55,45), gdzie są pierwsze mocne opory, SL poniżej strefy popytowej gdzie wchodziłeś (39.60).
Ryzykujesz 3.50, wyjmujesz 12.30, R/R powyżej 3
Jak dla mnie, szanse na dalszy ruch do dołu po takim spadku i w takim miejscu były o wiele mniej prawdopodobne, niż korekcyjny ruch UP o te kilkanaście USD.
Oczywiście cena mogła jeszcze zanurkować poniżej strefy, mogło być jeszcze ileś wariantów - zrealizowany został jednak jeden z najprostszych, mocny impuls z oporów, mocna korekta ze wsparcia.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6614
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Psychika inwestowania

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

Balans pisze:
23 wrz 2019, 15:48
Tak, ale gdy TP>SL to szansa na TP maleje, a na SL rośnie, a przy TP<SL odwrotnie.. Oczywiście poza chłopską logiką nie testowałem tego nigdzie, ale zakładam że gdyby tylko tak grać, losowo wchodząc, czekając zawsze na TP i SL, to balans zysków powinien wyjść na zero.
Pamiętam jak Rafał Z. zorganizował pojedynek pomiędzy traderem AT (nikt sie nie zgłosił), grupą forumową podejmującą decyzje w oparciu o AT, automatem AT oraz kostką. Pojedynki były dwa i trwały przez tydzień każdy. Pamieta ktoś?
I jaki był efekt. Konsternacja :)
Kostka poległa dwukrotnie. Automat AT również. Zyski miało konto gdzie decyzje podejmowała grupa AT :) !!!!!
Wynik kostki nie był dla mnie żadnym zaskoczeniem bo potweirdza to prosta matematyka i RP. Po prostu gdy pozycje są zbyt często otwierane spread zaczyna mieć duży wpływ na wynik. Tym bardziej w strategii gdzie moment otwarcia i zamknięcia pozycji oparto o losowość
:564:

Balans
Gaduła
Gaduła
Posty: 130
Rejestracja: 01 sie 2019, 21:30

Re: Psychika inwestowania

Nieprzeczytany post autor: Balans »

cajto pisze:
23 wrz 2019, 16:24
Balans pisze:
23 wrz 2019, 15:48
Tak, ale gdy TP>SL to szansa na TP maleje, a na SL rośnie, a przy TP<SL odwrotnie.. Oczywiście poza chłopską logiką nie testowałem tego nigdzie, ale zakładam że gdyby tylko tak grać, losowo wchodząc, czekając zawsze na TP i SL, to balans zysków powinien wyjść na zero.
To założenie tylko z pozoru jest logiczne, w praktyce jest błędne. O ile wiemy gdzie wchodzić i ustawiać TP i SL.

Dam ci przykład z XTI z ubiegłego roku: cena wali w dół bez żadnych korekt o ponad 35USD, dociera do mocnej strefy popytowej o szerokości 3.50USD, załóżmy że wchodzisz w L na jej górnym ograniczeniu (43,13), TP ustawiasz na F38 (55,45), gdzie są pierwsze mocne opory, SL poniżej strefy popytowej gdzie wchodziłeś (39.60).
Ryzykujesz 3.50, wyjmujesz 12.30, R/R powyżej 3
Jak dla mnie, szanse na dalszy ruch do dołu po takim spadku i w takim miejscu były o wiele mniej prawdopodobne, niż korekcyjny ruch UP o te kilkanaście USD.
Oczywiście cena mogła jeszcze zanurkować poniżej strefy, mogło być jeszcze ileś wariantów - zrealizowany został jednak jeden z najprostszych, mocny impuls z oporów, mocna korekta ze wsparcia.
Tak zgadza się, tylko to jest poparte jakąś wiedzą, doświadczeniem. Gdybyś miał zamiar na tym ruchu stracić potrzebowałbyś takiej samej wiedzy i ryzyka ze zarobisz, tylko zlecenie otworzył byś na sell. A taki początkujący nie wie nic, a bez problemu bedzie w stanie przegrac wiecej % niz niejeden doswiadczony trader zarobi. To mnie interesuje, jedyne co popycha nowego do tracenia to psychologia, tylko jak to rozgryźć.

Awatar użytkownika
cajto
Maniak
Maniak
Posty: 1984
Rejestracja: 07 mar 2012, 07:18

Re: Psychika inwestowania

Nieprzeczytany post autor: cajto »

Balans pisze:
23 wrz 2019, 17:43
Tak zgadza się, tylko to jest poparte jakąś wiedzą, doświadczeniem. Gdybyś miał zamiar na tym ruchu stracić potrzebowałbyś takiej samej wiedzy i ryzyka ze zarobisz, tylko zlecenie otworzył byś na sell. A taki początkujący nie wie nic, a bez problemu bedzie w stanie przegrac wiecej % niz niejeden doswiadczony trader zarobi. To mnie interesuje, jedyne co popycha nowego do tracenia to psychologia, tylko jak to rozgryźć.
Właśnie - wiedza.
Najpierw ona, potem psychologia. Po co ci mocna psycha do beznadziejnych wejść, skoro i tak jesteś na straconej pozycji. Jak znajdziesz swój system, wtedy szlifuj aspekty psychologiczne, bo każdy system generuje wejścia zakończone SLem (jeśli używasz) i to jest wyzwanie jak nie dać się ponieść emocjom i nie spieprzyć dobrej statystyki.

Ale najpierw wiedza i doświadczenie, tak na początek jakieś 5000 godzin przed wykresami.

ODPOWIEDZ