Poprawna polszczyzna na forum.

Komunikacja do i od admina i moderatorów forum, ogłoszenia, komunikaty.
green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Nieprzeczytany post autor: green7 »

Raffiko pisze:wiem, iz sie ktos doczepi, ze nie stosuje polskich znakow z ogonkiem....jednak to ulatwenie w pisaniu.
Ktoś musiał się doczepić i padło na mnie :)

Piszesz o braku ortografii a sam nie stosujesz ogonków bo "to ulatwenie w pisaniu".
Dajesz tym samym argument wszelkim "dys" bo:
a) "skoro on może bez ogonków to ja mogę bez ortografii"
b) "przecież nie sprawdzanie ortografii to też "ulatwenie w pisaniu"

Moim zdaniem: to polskie forum i należy pisać poprawnie w naszym języku. Również z ogonkami - choćby dlatego, że pisząc bez wszelkie wtyczki poprawiające pisownie stają się bezużyteczne. Przestaje się zwracać uwagę na to co pokazują - efekt: literówki jak w Twoim poście.
Oczywiście mniejszym złem jest pisanie bez ogonków niż stawianie rażących byków. Ale jak ktoś to zauważył: należy równać w górę nie w dół. Jeśli będzie na to przyzwolenie to za parę lat doczekamy się sytuacji, że w miarę poprawnie w naszym języku będą pisać tylko "dinozaury".
Dlatego pomysł Astry nie wydaje mi się taki zły. Choć nie łudzę się, że to przejdzie ....
Green
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
przemo 11
Bywalec
Bywalec
Posty: 10
Rejestracja: 02 gru 2008, 20:22

Nieprzeczytany post autor: przemo 11 »

Witam.
Jestem zdania, że w przypadku " rażących ortografią" postów powinno się zwrócić uwagę takiemu delikwentowi. Ale uważam, że publiczna reprymenda jest nie na miejscu. Nie jest to temat "miły' dla tych, co co są dysortografami i taki "upublicznianie" tego faktu jest , moim zdaniem, złe.
Natomiast faktem jest, że można skorzystać z wtyczki FF i Ci, którzy mają problemy z poprawnym pisaniem, powinni z niej skorzystać.
I tak powinno być. Jeśli błędy się powtarzają, admin lub moderator powinien zwrócić uwagę na privie. I tylko jedna osoba powinna się tym zajmować, aby uniknąć " zmasowanych ataków" na jedną osobę.
vindemiatrix pisze:zaznaczę tylko że sam jestem dysortografem ale Mozilla robi swoje.
A więc jednak można.... I niech to będzie przykład dla innych.
Pozdr.
Wielu ludzi mogłoby dojść do prawdziwej wiedzy ,gdyby zbyt wcześnie nie uznali, że wiedzą już wystarczająco wiele.

Awatar użytkownika
Robert B
Gaduła
Gaduła
Posty: 92
Rejestracja: 08 wrz 2007, 05:56

Nieprzeczytany post autor: Robert B »

No to sie znowu zacznie pisanie przez 10 stron czy mowi sie "holy grail", czy moze lepiej "swiety gral". I tak zamiast o foreksie bedziemy mowic o ortografii, bo jesli nie mam nic do powiedzenia w danym temacie to bede szukal bledow ortograficznych. Malo tego, moze od razu damy bana kazdemu kto sie bedzie chcial podzielic swoja wiedza tylko za to, ze napisze "uwarzaj na newsy o 7 rano".

Pisanie z bledami to obciach i tyle ale z uwagi na charakter forum nalezy zachowac rozsadek i odrobine wyrozumialosci.


Chyba bardziej drazni mnie rysowanie rowerow na wykresach (vide watek Eur/Usd) niz przypadkowe bledy ortograficzne.

p.s nie uzywam polskich znakow z lenistwa

Awatar użytkownika
daromanchester
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2301
Rejestracja: 02 maja 2009, 12:48

Nieprzeczytany post autor: daromanchester »

Jedno jest pewne że język swój trzeba szanować i nie kaleczyć gdyż w innym wypadku skończymy jak anglicy. Skracają wszystko jak się da w mowie i w piśmie (jak potrafią pisać)

Degradacja ich języka postępuje w sposób bardzo szybki a amerykańce już zaczynają coraz więcej pisać fonetycznie (czyli to co słychać).

Wiem że skróty pewne są czasem cool ale jak dostaniesz eska z samymi skrótami i to czasem z jakiejś poważnej instytucji to się włos na głowie jeży.

Ten słowniczek bardzo się przydaje jeśli chcesz się dogadać z jakimś anglikiem. Znaczy się żeby go zrozumieć.

http://www.mantex.co.uk/samples/texting.htm
"Ekspert to taki człowiek, który popełnił wszystkie możliwe błędy w bardzo wąskiej dziedzinie" - Niels Bohr
"Każdy głupi może wiedzieć. Sedno to zrozumieć" - Albert Einstein

Awatar użytkownika
riddle
Gaduła
Gaduła
Posty: 252
Rejestracja: 17 cze 2007, 18:22

Nieprzeczytany post autor: riddle »

Dopowiem, że również nowa Opera poprawia błędy :wink:

Pisownia świadczy o człowieku, jeżeli kogoś nie obchodzi jego wizerunek to jego sprawa.
Forex to nieograniczone źródło pieniędzy, które wystarczy umieć podnieść !
“Jeśli nie ustalasz celów dla siebie, jesteś skazany na pracowanie przy osiąganiu celów kogoś innego.”

Awatar użytkownika
reptile
Maniak
Maniak
Posty: 2799
Rejestracja: 13 gru 2008, 13:48

transakcja nie tranzakcja

Nieprzeczytany post autor: reptile »

Piszę się transakcja nie tranzakcja
http://pl.wikipedia.org/wiki/Transakcja_%28ekonomia%29
Dziękuje za uwagę :mrgreen: zamiast zwracać uwagę może wpisujmy tu słówka :lol: które często występują w karygodnej formie :D
R.E.P.T.I.L.E. - Robotic Electronic Person Trained for Infiltration and Logical Exploration (off-line,only e-mail)

Awatar użytkownika
Robert B
Gaduła
Gaduła
Posty: 92
Rejestracja: 08 wrz 2007, 05:56

Nieprzeczytany post autor: Robert B »

daromanchester pisze:Degradacja ich języka postępuje w sposób bardzo szybki a amerykańce już zaczynają coraz więcej pisać fonetycznie (czyli to co słychać).
a jakis przyklad?
"jutro to dziś - tyle że jutro" - S. Mrożek

Awatar użytkownika
daromanchester
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 2301
Rejestracja: 02 maja 2009, 12:48

Nieprzeczytany post autor: daromanchester »

Colour i amerykańskie Color tak na szybko co pamiętam.

ps. Tu coś znalazłem może Cię zainteresuje.
http://en.wikipedia.org/wiki/American_a ... our.2C_-or



Edit:
Tu są przykłady z tego linka

Wersja angielska - amerykańska

arse - ass
cheque - check
encyclopaedia - encyclopedia
grey - gray
kerb - curb
plough - plow
tyre - tire
vice - vise

Jak widać amerykanie piszą tak jak się wymawia po angielsku.

Tylko czekać na nowopolską mowę w stylu:

trzymaj - czymaj
trzeba - czeba
wszystko - fszystko

To tylko takie przykłady z głowy ;) mam nadzieję że jednak będziemy dbać o nasz język.
Ostatnio zmieniony 28 lut 2010, 19:46 przez daromanchester, łącznie zmieniany 2 razy.
"Ekspert to taki człowiek, który popełnił wszystkie możliwe błędy w bardzo wąskiej dziedzinie" - Niels Bohr
"Każdy głupi może wiedzieć. Sedno to zrozumieć" - Albert Einstein

Awatar użytkownika
Robert B
Gaduła
Gaduła
Posty: 92
Rejestracja: 08 wrz 2007, 05:56

Nieprzeczytany post autor: Robert B »

Nie jestem pewniem czy obie formy nie sa poprawne - jesli nie to faktycznie masz racje.

Z doswiadczenia moge Ci powiedziec, ze Amerykanie przykladaja spora wage do pisowni (stad te wszystkie konkursy slownikowe) - oczywiscie z pominieciem kilku grup spolecznych, ktore celowo niszcza jezyk tworzac cos nowego (pewnie tez sami siebie nbie rozumieja) i ludzi, ktorym na tym nie zalezy. Mysle, ze rozklad spoleczenstwa bylby podobny do naszego, poczawszy od tych ktorzy dbaja o tradycje i jezyk, a konczac na tych ktorzy maja wszystko w doopie.


Lecz pomimo tego wszystkiego, uwazam ze powinnismy przyknac oko na ortografie (zachowujac zdrowy rozsadek oczywiscie)


edit:
wiekszosc tych przykladow dawno weszlo i utarlo sie w angielskim. porownujesz tutaj staroangielskie formy, ktore ewoluowaly z czasem do dzisijeszego zapisu. Co prawda musze Ci tutaj przyznac racje, jednak z malym zastrzezeniem - nie darmo wszedzie dzis mamy rozroznienie na angielski GB, USA czy nawer NZ.
Jednak, jak wspomnialem wczesniej nie sposob sie tutaj z Toba nie zgodzic.

pozdrawiam

zz
Maniak
Maniak
Posty: 3121
Rejestracja: 21 mar 2007, 20:46

Nieprzeczytany post autor: zz »

Raffiko pisze:Wiele dzieci neostrady ma dysleksje, stalo sie to niesamowicie popularne po 1995 roku
Raffiko sam naucz się ortografi zanim zaczniesz pouczać innych.Od dyslektyków się odwal.....jeden z moich synów jest dyslektykiem....niestety nie jest tak jak piszesz proponuję zapoznać się z tematem dogłębnie.
To forum jest jedynym miejscem w Polsce gdzie traderzy i przyszli traderzy mogą poważnie porozmawiać jednocześnie pracując zajmując sie forexem a czasami dodadkowo jeszcze prowadzą firmy więc nie zawracaj nam głowy pierdołami.Osobiście doradzam popracować realnie na fx z 5-10 lat a potem dopiero przypieprzać się do ortografi.................
:P

Pozdrawiam.
Bazylea III reforma finansowa staje się skuteczne,
W ostatnich miesiącach Grupa CME i innych operatorów walut zauważyć rosnącą aktywność banku w kontraktach futures lub podobnych produktów

ODPOWIEDZ