Polska, absurdy itp

Forum, na którym można do woli dyskutować nie tylko na tematy związane z Forexem.
Awatar użytkownika
zakaven
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1158
Rejestracja: 16 sty 2016, 08:30

Re: Polska, absurdy itp

Nieprzeczytany post autor: zakaven »

olds pisze:
12 lip 2022, 21:32
zakaven pisze:
12 lip 2022, 20:13
Czy ta instalacja pv obsłuży pc w sezonie grzewczym? Może inaczej, ile energii musisz dokupić na rok?
Trochę dokupuje. Instalacja ruszyła w maju 2019 i licząc do maja 2022 wyprodukowała 28 MWh czyli 9,3 rocznie. Zużywam rocznie 8,8 - 9 MWh z czego fotowoltaika pokrywa ok 8MWh (czyli realna oszcędność to 5 tysi rocznie) i dokupuje ok. 1MWh. W domu nie mamy ŻADNYCH innych rachunków. Mam własne ujęcie wody, własną oczyszczalnię, brak gazu, klimatyzację na 3 pomieszczenia. Jak pisałem nie wierzę w to państwo i spodziewam się zimą blackoutów więc zbieram kasę na półdniowy magazyn energi. Ciekawy temat , na razie wychodzi koło 12 tysi (3 dodatkowe inwertery offgridowe + 4 aku po 150 Ah) więc dużo :cry:
W tym roku nie interesowałem się tematem ale zdaje się że taka pv+pc to koszt ok. 60 kPLN do tego magazyn i pewnie jakieś nieprzewidziane koszty to razem powiedzmy 75 kPLN. Czyli koszty instalacji zwrócą się po 15 latach. Zastanawiam się czy panele w ogóle tyle wytrzymają, z czasem ich sprawność na pewno będzie spadać i bardzo istotna kwestia o której nikt nie wspomina, utylizacja. To że panele się zużyją to oczywiste ale jaki jest koszt ich odbioru i utylizacji? Jeszcze koszty konserwacji i ubezpieczenia.
Jak dla mnie trochę długo na zwrot więc nie zdecydowałem się na instalację, z drugiej strony jest jeszcze kwestia względnej niezależności energetycznej, która w zasadzie może okazać się bezcenna w niedalekiej przyszłości.

olds

Re: Polska, absurdy itp

Nieprzeczytany post autor: olds »

zakaven pisze:
16 lip 2022, 16:30
W tym roku nie interesowałem się tematem ale zdaje się że taka pv+pc to koszt ok. 60 kPLN do tego magazyn i pewnie jakieś nieprzewidziane koszty to razem powiedzmy 75 kPLN. Czyli koszty instalacji zwrócą się po 15 latach. Zastanawiam się czy panele w ogóle tyle wytrzymają, z czasem ich sprawność na pewno będzie spadać i bardzo istotna kwestia o której nikt nie wspomina, utylizacja. To że panele się zużyją to oczywiste ale jaki jest koszt ich odbioru i utylizacji? Jeszcze koszty konserwacji i ubezpieczenia.
Jak dla mnie trochę długo na zwrot więc nie zdecydowałem się na instalację, z drugiej strony jest jeszcze kwestia względnej niezależności energetycznej, która w zasadzie może okazać się bezcenna w niedalekiej przyszłości.
Alpha innotec z 2 odwiertami 10 lat temu kosztował mnie 55 tys i tu nie ma mowy o żadnym zwrocie (po prostu nie miałem innej opcji).
PV była logiczną konsekwencją decyzji o pc i 3 lata temu kosztował mnie 41 tys (po odjęciu zwrotu podatku bo na dotacje z WFOŚ się nie załapaliśmy) Tutaj zwrot po 8 latach.
Pełen off-grid nie ma sensu (na YT ktoś dokładnie wyliczył koszt pełnego magazynu z zapasem na rok na 4 bańki). Jestem pewien jednego - wielu nie zdoła kupić wystarczającej ilości węgla bo chciwi i oszukańczy właściciele składów węgla (według PMM) nie chcą ani czekać pół roku na zwrot różnicy ani dołożyć do różnicy ceny detal/hurt , więc ludzie z braku opału włączą farelki. Blackouty będą codziennością. W moim przypadku rozwiązaniem jest nieduży magazyn z autonomią na 2-3 godziny + agregat (przy długich przerwach można go włączać cyklicznie do zasilania domu i podładowania aku) to już nie jest kosmos lecz wydatek ok. 12 tys. - niestety w takim budżecie zmieszczą się tylko akumulatory żelowe typu AGM z maks. ilością cykli 700. Przechodząc na LIFEPO (3000 cykli) koszt instalacji o podobnej pojemności rośnie do 25 tys. Jest co rozważać.

Awatar użytkownika
zakaven
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1158
Rejestracja: 16 sty 2016, 08:30

Re: Polska, absurdy itp

Nieprzeczytany post autor: zakaven »

olds pisze:
17 lip 2022, 16:55

Alpha innotec z 2 odwiertami 10 lat temu kosztował mnie 55 tys i tu nie ma mowy o żadnym zwrocie (po prostu nie miałem innej opcji).
PV była logiczną konsekwencją decyzji o pc i 3 lata temu kosztował mnie 41 tys (po odjęciu zwrotu podatku bo na dotacje z WFOŚ się nie załapaliśmy) Tutaj zwrot po 8 latach.
Pełen off-grid nie ma sensu (na YT ktoś dokładnie wyliczył koszt pełnego magazynu z zapasem na rok na 4 bańki). Jestem pewien jednego - wielu nie zdoła kupić wystarczającej ilości węgla bo chciwi i oszukańczy właściciele składów węgla (według PMM) nie chcą ani czekać pół roku na zwrot różnicy ani dołożyć do różnicy ceny detal/hurt , więc ludzie z braku opału włączą farelki. Blackouty będą codziennością. W moim przypadku rozwiązaniem jest nieduży magazyn z autonomią na 2-3 godziny + agregat (przy długich przerwach można go włączać cyklicznie do zasilania domu i podładowania aku) to już nie jest kosmos lecz wydatek ok. 12 tys. - niestety w takim budżecie zmieszczą się tylko akumulatory żelowe typu AGM z maks. ilością cykli 700. Przechodząc na LIFEPO (3000 cykli) koszt instalacji o podobnej pojemności rośnie do 25 tys. Jest co rozważać.
:oops: Widzę, że jestem mocno nie na bieżąco. W Twoim przypadku, tak jak napisałeś, to logiczna kontynuacja inwestycji. Mając dostęp do gazu ziemnego, zbiornika LPG i kominka z dgp, patrzę na to trochę inaczej. Zobaczymy jak to będzie w niedalekiej przyszłości wyglądało.
To, że czeka nas powrót do przeszłości i komunikaty o 10 stopniu zasilania, też nie mam wątpliwości, niestety...

olds

Re: Polska, absurdy itp

Nieprzeczytany post autor: olds »

zakaven pisze:
17 lip 2022, 21:35
:oops: Widzę, że jestem mocno nie na bieżąco. W Twoim przypadku, tak jak napisałeś, to logiczna kontynuacja inwestycji. Mając dostęp do gazu ziemnego, zbiornika LPG i kominka z dgp, patrzę na to trochę inaczej. Zobaczymy jak to będzie w niedalekiej przyszłości wyglądało.
To, że czeka nas powrót do przeszłości i komunikaty o 10 stopniu zasilania, też nie mam wątpliwości, niestety...
Spoko , trzeba myśleć i być elastycznym bo są różne metody uniezależnienia się od systemu. Siostrzenica żony stawiała dom maks. ocieplony (20 cm styr., 3 warst okna, pianka PUR stropy). Ogrzewa samą rekuperacją. Widziałem rachunki z ostatnich 4 lat. Nie przekraczają 2,5 tys. Tu już nawet nie ma sensu pv bo nie ma o co walczyć.

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6651
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Polska, absurdy itp

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

Żona tego przygłupa z NBP doradza by ci co mają problem ze spłatą kredytu grali w TOTKA. :D
Nic tylko sznur dla tej PiSbolszewickiej hołoty

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Polska, absurdy itp

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Ale numer, Mateusz dzisiaj snuł wizje, jak to Niemcy będą przyjeżdżać do Polski robić w szparagach.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Polska, absurdy itp

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Mistyfikator pisze:
18 lip 2022, 20:51
Ale numer, Mateusz dzisiaj snuł wizje, jak to Niemcy będą przyjeżdżać do Polski robić w szparagach.
Jaki to stary motyw z polskich kabaretów jest... tragedia!
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6651
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Polska, absurdy itp

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

Mam nadzieje, że ten kłamliwy sqrwiel w okularach kiedyś za to odpowie przed Sądem. Warto posłuchać. PiSbolszewikom odradzam bo to głupie bydle i tak niczego nie zrozumie ;)
https://www.youtube.com/watch?v=XhQilCYHSM0

FreeWay

Re: Polska, absurdy itp

Nieprzeczytany post autor: FreeWay »

Cblondyn pisze:
18 lip 2022, 20:16
Żona tego przygłupa z NBP doradza by ci co mają problem ze spłatą kredytu grali w TOTKA. :D
Nic tylko sznur dla tej PiSbolszewickiej hołoty
Weź ty się puknij w ten zryty łeb , sznur? w taki sposób to nawet w krajach trzeciego Świata sie nie rozliczają . Wyłącz już ten tv bo ci papkę z mózgu zrobił , zrozum w końcu że celem polityków i partii jest wygrywanie wyborów a nie robienie tobie dobrze , czy wygra lewica czy prawica bez różnicy , bo i tak będą obsadzać wszystkie ważne stanowiska ludźmi nie kompetentnymi zwykle członkami swoich rodzin , jak byś był ministrem to brał byś specjalistów? a rodzine olał i pozwolił biedować? :wink:

Awatar użytkownika
FxGuru
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 49
Rejestracja: 08 kwie 2020, 16:25

Re: Polska, absurdy itp

Nieprzeczytany post autor: FxGuru »

Banda dziwaków się tu udziela głownie beneficjenci 13 i 14 emerytury złorzeczą na aktualny rząd ale przeciwko księgowaniu dodatkowych środków im nie należnych nie wypracowanych przez wymagany 40 letni staż pracy nie mają nic przeciwko ,księgujecie te nie należne wam środki z zadowoleniem gryząc rękę która karmi wasze nie nażarte japy, hipokrytów :563: zakłamanych banda :563:
Kto nie stosuje się do zasad ten sam się smaruje stolcem.

ODPOWIEDZ