Płaca minimalna 2011

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.

Co sadzisz o podniesieniu placy minimalnej w Polsce?

za, choc rownolegle rzad powinien obinizyc podatki
11
20%
za, choc rownolegle rzad powinien podniesc podatki
0
Brak głosów
za, podatki to inna sprawa
12
22%
przeciw jakiejkolwiek placy minimalnej, rownolegle rzad powinien obnizyc podatki
13
24%
przeciw jakiejkolwiek placy minimalnej, rownolegle rzad powinien podniesc podatki
0
Brak głosów
Jestem przeciwko jakielkowiek placy minimalnej, podatki to inna sprawa
19
35%
 
Liczba głosów: 55

Awatar użytkownika
answer
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 50
Rejestracja: 03 maja 2010, 16:33

Nieprzeczytany post autor: answer »

takie małe zestawienie :)

Obrazek
rynek jest jak dziwka, ale to Ty dajesz d...

Awatar użytkownika
alinoe
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 917
Rejestracja: 22 wrz 2008, 21:30

Nieprzeczytany post autor: alinoe »

alinoe napisał:
Grzegosz napisał:

HEREZJA: jeden zarabia 1300(placa min) i nie placi podatku dokad widelki? 1500 powiedzmy... podatek wynosi juz np 20% czyli 300zl.. na reke ma 1200 Very Happy

zrozumielas z mojej wypowiedzi to co chciales zrozumiec, sensu nie wylapales Wink
Tylko małe wyjaśnienie. Tu nie ma sensu bo źle obliczyłeś płacę na rękę. Jeśli ktoś nie płaci podatku do 1300 zł bo tak wynika z kwoty wolnej od podatku to druga osoba dostanie na rękę 1460 (1500-1300=200, 20% z 200=40 1500-40=1460 :wink: ) przecież kwota wolna od podatku, której nie uwzględniłeś w przypadku drugiej osoby, przysługuje wszystkim.
Poważnie pracujesz w US :shock:

Fakt, może sam źle się wyraziłem. Pisząc o zmniejszeniu podatków najmniej zarabiającym miałem na myśli kwotę wolną od podatku, więc właściwie chodzi o wszystkich zarabiających tyle że najmniej zarabiający w największym stopniu odczuliby poprawę swojej sytuacji.

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

answer pisze:takie małe zestawienie
Tylko takie zestawienie nie ma sensu...
Zestaw obok, średnie wynagrodzenie w tych państwach, i stosunek minimalego do średniego i myślę, że będzie mniej więcej podobine

Z resztą mamu tu podobne zestawienie w 2008 i już nie jesteśmy na końcu ;)
Obrazek

Wracając go głównej myśli...
na Wikipedii (trochę stare dane no ale nie chce mi się szukac)
http://pl.wikipedia.org/wiki/P%C5%82aca_minimalna

No patrze Polska jest dosyc wysoko jeśli o chodzi ten stosunek

Jeśli chodzi o przeliczenie na BigMaci to też nie jest tak zle jak byś sugerował.(Nie mówię, że jest rewelacyjnie)


Następnie ile procent pobiera minimalne wynagrodzenie.Też jeteśmy gdzieś w sródku puli. Ale można się przyjrzec ciekawe zestawienie. No ale statystyka pokazuje, że nie jest tak jak często słyszymy od krzykaczy, że 80% społeczeństwa zarabia minimalną i w ogóle. jest to niecałe 5%. (co prawda w 2005).

Awatar użytkownika
Grzegosz
Gaduła
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: 02 lut 2009, 19:14

Nieprzeczytany post autor: Grzegosz »

alinoe pisze:Tu nie ma sensu bo źle obliczyłeś płacę na rękę.
Zle obliczylem, racja ale chcialem uwypuklic sens mojej wypowiedzi(naduzylem uwypuklenia :wink: ) mam na mysli to, ze wszelkie rozbieznosci podatkowe, ustalane nie w sposob liniowy i jednakowy dla wszystkich grup spolecznych prowadza do naduzyc, kombinacji i patologii podatkowych...to tak gwoli scislosci
Co do najswiezszych danych tabelke za 2010 od 1999 umiescilem na pierwszej stronie tematu(kraje Europy)
Jest tak jak napisal LowcaG nalezy brac pod uwage nie tylko kwote placy minimalnej, ale takze srednie wynagrodzenie i odstetek pobierajacych, dopiero wtedy mozna robic zestawienia
alinoe pisze:Poważnie pracujesz w US
tajny prawcownik na zlecenie US wertujacy fora 8) badzmy powazni, moj post na poprzedniej stronie byl tak samo zartobliwy i ignorancki jak Twoj wobec mnie

Awatar użytkownika
alinoe
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 917
Rejestracja: 22 wrz 2008, 21:30

Nieprzeczytany post autor: alinoe »

tajny prawcownik na zlecenie US wertujacy fora Cool badzmy powazni, moj post na poprzedniej stronie byl tak samo zartobliwy i ignorancki jak Twoj wobec mnie
Jeśli byłem zbyt arogancki to z góry przepraszam. Po prostu może jestem zbyt przewrażliwiony na punkcie pewnych tematów bo co prawda mi na tyle dobrze się powodzi, że nawet nie muszę pracować to jednak nie zapomniałem skąd się wywodzę - takie zadupie pod Zamościem gdzie wielu ludzi zarabia grosze a mój brat w tej chwili od trzech miesięcy nie dostaje wypłaty choć ma normalną, legalną pracę a najlepiej powodzi się takiemu jak ja, który nawet nie mieszka w Polsce i nie pracuje bo po co skoro jest forex. :D

stophouse
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 59
Rejestracja: 23 lut 2010, 17:20

Nieprzeczytany post autor: stophouse »

Powiem wam jak to wygląda z punktu widzenia małego przedsiębiorcy.
Pozapłacowe koszty pracy, mnogość przepisów, które niechcący można złamać, ryzyko kontroli z PIP, powodują, że zatrudnienie osoby na umowę o pracę jest jedną z najgorszych, najbardziej ryzykownych rzeczy, które przedsiębiorca może zrobić.
Najlepiej jest zatrudnić, kogoś, kto jest samozatrudniony.
Potem kogoś, kto jest studentem na umowę zlecenie.
Potem kogoś, kto nie jest studentem na umowę zlecenie.
I dopiero później mężczyznę na umowę o pracę.
I wreszcie kobietę na umowę o pracę (no niestety może zajść w ciążę)

Dlaczego jest płaca minimalna, a nie ma ustawowego zysku minimalnego dla przedsiębiorców? Przecież mogłaby być. Co to przedsiębiorcy gorsi?

Awatar użytkownika
Spragniony
Gaduła
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: 19 paź 2008, 21:10

Nieprzeczytany post autor: Spragniony »

stophouse pisze: Co to przedsiębiorcy gorsi?
niestety w krajach europy przedsiębiorców często traktuje się jako wszelkie zło i jako najważniejszą przyczynę niepowodzeń pracowników. już szczytem bezczelności jest to, że przedsiębiorca w ogóle jakiegoś zysku chce i o nim myśli. broń nas Boże przed takimi pracodawcami.
Yes, I can

Awatar użytkownika
reptile
Maniak
Maniak
Posty: 2799
Rejestracja: 13 gru 2008, 13:48

Nieprzeczytany post autor: reptile »

http://wybrane-mysli.blog.onet.pl/Praco ... 15479792,n

Dlaczego pracownikowi, który przenosił paczki 5 lat temu za 1k PLN dzisiaj miałbym za tą pracę płącić1386 PLN ? Kto go na tyle wycenił ? :lol:
Czemu chce więcej? Czemu ma winić pracodawce, że mało płaci ..
R.E.P.T.I.L.E. - Robotic Electronic Person Trained for Infiltration and Logical Exploration (off-line,only e-mail)

Awatar użytkownika
alinoe
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 917
Rejestracja: 22 wrz 2008, 21:30

Nieprzeczytany post autor: alinoe »

Tak się zastanowiłem dlaczego w Polsce istnieje skłonność do posługiwania się pustymi hasłami i dogmatami zamiast konkretnymi argumentami udowodnionymi naukowo w dyskusji na różne tematy, czy to na temat płacy minimalnej czy też inne i dlaczego polska ekonomia, zwłaszcza ta blogowa, internetowa przesiąknięta jest tak mocno ideologią a polscy ekonomiści są zacietrzewieni ideologicznie (tak wynika z badania Rybińskiego). Wyciągnąłem z tego wniosek, ze wszystkiemu jest winna nasza historia. Jak to się mówi skrajność rodzi skrajność. Może dlatego komunizm zwyciężył w carskiej, despotycznej Rosji a nie na przykład w dziewiętnastowiecznej Wielkiej Brytanii gdzie większe swobody obywatelskie powinny w zasadzie sprzyjać głoszeniu nowych idei. Dlatego być może nasze doświadczenia z komunizmem przyczyniły się do radykalizacji pewnych poglądów tym razem w drugą stronę.
Natknąłem się na artykuł Krzysztofa Rybińskiego, który ciekawie porównał polskich i amerykańskich ekonomistów i to mi dało sporo do myślenia.
http://www.rybinski.eu/wp-content/uploa ... binski.pdf

Awatar użytkownika
Grzegosz
Gaduła
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: 02 lut 2009, 19:14

Nieprzeczytany post autor: Grzegosz »

alinoe ja widze w tej dyskusji badzo duzo argumentow waznych badz mniej, tylko co niektorzy ich niedostrzegaja, bo maja sklonnosc do odpierania wszelkich argumentow godzacych w ich idee...przedstaw moze TY argumenty oparte naukowo? bo jak na razie rozpisujesz sie najwiecej o ideologiach markzizmach i XIX wiecznych Wielkich Brytaniach co ma sie nijak do placy minimalnej....
alinoe pisze:Dlatego być może nasze doświadczenia z komunizmem przyczyniły się do radykalizacji pewnych poglądów tym razem w drugą stronę.
radykalizacja w druga strone :shock: :shock:
Co do tematu odniose sie do tego co napisalstophouse czesto zdaza sie tak, ze przedsiebiorcy szukaja koniecznie studentow, wiadomo nizsze koszta pracy umowa zlecenie i taki student zarabia powiedzmy 1000zl dorabia w ten sposob nie zawsze mu ta praca jest potrzebna(znam takie przypadki) jednak sa ludzie, ktorzy z checia za ten pieniadz by sie przyjeli jednak prawnie jest to niemozliwe wiec zostaja przy zasilku i szukaja roboty na czarno albo jej wcale nie szukaja...alinoe jak to opisac "naukowo"?
"The key to success in the market is to lose the least amount of money possible when you’re wrong."

ODPOWIEDZ