Płaca minimalna 2011

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.

Co sadzisz o podniesieniu placy minimalnej w Polsce?

za, choc rownolegle rzad powinien obinizyc podatki
11
20%
za, choc rownolegle rzad powinien podniesc podatki
0
Brak głosów
za, podatki to inna sprawa
12
22%
przeciw jakiejkolwiek placy minimalnej, rownolegle rzad powinien obnizyc podatki
13
24%
przeciw jakiejkolwiek placy minimalnej, rownolegle rzad powinien podniesc podatki
0
Brak głosów
Jestem przeciwko jakielkowiek placy minimalnej, podatki to inna sprawa
19
35%
 
Liczba głosów: 55

Awatar użytkownika
alinoe
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 917
Rejestracja: 22 wrz 2008, 21:30

Nieprzeczytany post autor: alinoe »

alinoe ja widze w tej dyskusji badzo duzo argumentow waznych badz mniej, tylko co niektorzy ich niedostrzegaja, bo maja sklonnosc do odpierania wszelkich argumentow godzacych w ich idee...przedstaw moze TY argumenty oparte naukowo? bo jak na razie rozpisujesz sie najwiecej o ideologiach markzizmach i XIX wiecznych Wielkich Brytaniach co ma sie nijak do placy minimalnej....
Przecież podałem link do wikipedii gdzie opisano stan badań na ten temat i wynika z niego jasno, że nie da się jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie czy minimalna pensja wpływa negatywnie na poziom zarobków. Card i Krueger na podstawie przeprowadzonej metaanalizy dotychczasowych prac na ten temat podważyli ich wiarygodność. Co prawda próbowano podważyć następnie ich pracę ale inny naukowiec Stanley swoimi badaniami potwierdził poprawność wyników Carda i Cruegera i w zasadzie nie udowodniono jeszcze jaki wpływ na poziom zatrudnienia ma minimalna płaca i wygląda na to, że w zasadzie wyniki każdej pracy na ten temat można podważyć. Być może wynika to z tego, że na poziom zatrudnienia wpływa zbyt dużo czynników w w tym samym czasie i trudno jest przeprowadzić badania, których wyniki byłyby niepodważalne. Poza tym ekonomiści sami nie są zgodni co do tego tematu.
Skoro nie ma wyraźnych dowodów to jak można sugerować, ze ma to wpływ na bezrobocie i jeszcze dług publiczny:
Socjal tu socjal tam, a moze jeszcze tu troche, a potem sie dziwia: ła skond matko boska takii dluk publiczny i bzerobocie....pozatym argumenty pierwsza klasa
Nie zamierzam udowadniać, że stawka minimalnego wynagrodzenia ma dobry lub zły wpływ na gospodarkę bo dla mojego stanowiska w tej sprawie nie jest to wymagane. Moje stanowisko jest takie, że skoro nie wiadomo jednoznacznie, że minimalne wynagrodzenie ma jakikolwiek negatywmy wpływ to nie ma powodu żeby rezygnować z tego instrumentu w celu likwidowania pewnych patologii, które czasami się pojawiają.
Natomiast jak ktoś uważa inaczej to albo nie dostrzega tych patologii albo uważa, że negatywne skutki takich zmian są i w takim przypadku powinien je udowodnić.
W zasadzie chodzi tu o wskazanie dowodów, że negatywne skutki płacy minimalnej przeważają nad pozytywnymi bo zapewnie oba rodzaje skutków istnieją w takiej sytuacji.

Awatar użytkownika
Grzegosz
Gaduła
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: 02 lut 2009, 19:14

Nieprzeczytany post autor: Grzegosz »

Nie ma to jak sztuka doboru cytatow :) wypisalem conajmniej kilka negatywnych skutkow wraz z argumentacjami, a ty zacytowales najbardziej trywialny teskt z mojej strony w calej dyskusji, piekny zabieg :wink:
alinoe pisze:Przecież podałem link do wikipedii gdzie
uwazasz, ze wymiana zdan polega na wzajemnym wklejaniu linkow? tez moge wybiorczo poszukac prac naukowych, ktore zmiazdza i Carda i Kruegera, ale jaki to ma sens? po co rozmawiac skoro kazdy ma google :) uzywajmy swoich mozgow....
alinoe pisze: i w takim przypadku powinien je udowodnić.
najblizszy na poprzedniej stronie na samym dole nastepnie z punktu widzenia przedsiebiorcy pare postow wyzej...

Aha odnosnie patologii, ja je dostrzegam i zdaje sobie sprawe z tego, ze 1000zl to sa grosze, aby sie utrzymac, jednak centralnie planujac ile kto ma zarabiac nie poprawi sie sytuacja, a tym badziej nie zbuduje sie bogactwa z "powietrza"

Awatar użytkownika
alinoe
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 917
Rejestracja: 22 wrz 2008, 21:30

Nieprzeczytany post autor: alinoe »

Grzegosz pisze:uwazasz, ze wymiana zdan polega na wzajemnym wklejaniu linkow? tez moge wybiorczo poszukac prac naukowych, ktore zmiazdza i Carda i Kruegera, ale jaki to ma sens? po co rozmawiac skoro kazdy ma google Smile uzywajmy swoich mozgow..
Ja nie potrafię przeprowadzić takich badań dlatego wolę się opierać na wynikach lepszych ode mnie a nie opierać się na moim mózgu, nie ma to jak wnioskować samemu jak nie ma się zielonego pojęcia na dany temat a wybiórcze traktowanie tych prac tylko świadczy o niemożliwości wyciągnięcia jednoznacznych wniosków na ten temat skutków minimalnej płacy.
EOT bo zlecenia mi uciekają. :)

Awatar użytkownika
Grzegosz
Gaduła
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: 02 lut 2009, 19:14

Nieprzeczytany post autor: Grzegosz »

alinoe pisze:a nie opierać się na moim mózgu
coz wiecej dyskutowac sam piszesz, ze nie masz o tym pojecia potwierdzasz to piszac, ze ja nie mam zielonego pojecia, kliknales w google minimum wage przeczytales co nie co o Kruegerze i juz obroniles swoja teze z nikad... :) i jezeli takie zagadnienie jak placa minimalna przerasta Twoja wiedze o ekonomii to nie mam pojecia po co sie wypowiadasz, bo wbrew pozorom nie trzeba byc geniuszem, zeby temat pojac i zrozumiec podstawowe mechanizmy rynkowe...

Awatar użytkownika
alinoe
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 917
Rejestracja: 22 wrz 2008, 21:30

Nieprzeczytany post autor: alinoe »

Prawda jest taka, że obaj nie mamy o tym zielonego pojęcia. Różnica jest taka, że ja w takiej sytuacji szukam informacji i na ich ich podstawie wyciągam wnioski, nieważne czy to jest internet, książka czy wykład, ty natomiast wyciągasz wnioski nie wiadomo skąd.

Awatar użytkownika
Grzegosz
Gaduła
Gaduła
Posty: 181
Rejestracja: 02 lut 2009, 19:14

Nieprzeczytany post autor: Grzegosz »

alinoe pisze:Prawda jest taka, że obaj nie mamy o tym zielonego pojęcia. Różnica jest taka, że ja w takiej sytuacji szukam informacji i na ich ich podstawie wyciągam wnioski, nieważne czy to jest internet, książka czy wykład, ty natomiast wyciągasz wnioski nie wiadomo skąd.
Pracuje nad modelem ekonomicznym Grzegorza foumowicza, a pozniej ludzie beda na podstawie mojego modelu czerpali informacje i wyciagali wnioski :)
a tak serio nie zamierzam juz sie z Toba alinoe spierac, bo moglibysmy sobie tak stukac w klawatury do jutra...
"The key to success in the market is to lose the least amount of money possible when you’re wrong."

Awatar użytkownika
Spragniony
Gaduła
Gaduła
Posty: 163
Rejestracja: 19 paź 2008, 21:10

Nieprzeczytany post autor: Spragniony »

http://www.youtube.com/watch?v=r_JTerVMPq8

wypowiedź noblisty, Miltona Friedmana, mówi w pewnym momencie o płacy minimalnej.
Yes, I can

ODPOWIEDZ