money management by Ralph Vince

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
sgorn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1208
Rejestracja: 25 paź 2008, 17:29

Nieprzeczytany post autor: sgorn »

Asia pisze: powiedzmy p-(p-1)/k
gdzie p to stosunek transakcji zwycieskich do transakcji o saldzie innym niż 0
a k jes stosunkiem sredniej wygranej do średniej straty
pierwsze pytanie,powiedzmy ze gram ze skutecznoscia 50 % , na historii oczywiscie. powiedzmy ze mam sztywny SL i TP, tzn albo to albo to. i mam zawsze TP=2 SL. czyli z tego wzoru wychodzi 0.5. i co to ma mi mowic?
sorki zle policzylem. ;) 0.5- (1-0.5)/2 =0.25 :) spoko, wszystko jasne . tylko to jest prawdziwe dla rozkladu zero jedynkowego. a w przypadku forex gdzie mamy rozne wyniki to to nie bedzie optymalna wartosc stad pomysl optimal f.

Dodano po 46 minutach:

oto zastanwiajacy mnie fragment z ksiazki apropos optimal f. autor podkresla ze optimal nie jest procentem calkowitego kapitalu .ktorym gramy !
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Wicks reject areas and bodies explore them-MightyOne
Nie ważne czy miałeś rację czy nie,ważne jak dużo zarobiłeś posiadając rację i jak mało straciłeś, myląc się.

Awatar użytkownika
Asia
Gaduła
Gaduła
Posty: 319
Rejestracja: 09 gru 2009, 02:00

Nieprzeczytany post autor: Asia »

tu masz to samo
http://www.racing.saratoga.ny.us/kelly.pdf
tylko mniej czytelnie

oprócz dostania się na rynek FX musimy tez mieć
pomysł jak z niego sie wydostać
Czytaj p o w o l i
Dzień dobry, nazywam się ... jestem anonimowym hazardzistą/ką, gram na Forexie
Obrazek

Awatar użytkownika
Kenia
Gaduła
Gaduła
Posty: 145
Rejestracja: 29 cze 2010, 18:12

Nieprzeczytany post autor: Kenia »

sgorn pisze:tylko to jest prawdziwe dla rozkladu zero jedynkowego. a w przypadku forex gdzie mamy rozne wyniki to to nie bedzie optymalna wartosc stad pomysl optimal f.

trochę poczytałem jego publikację i pierwsze uwagi jaki mi się nasunęły to :
1. Aby wyznaczyć optimal f musisz mieć bogatą historię transakcji (100 i więcej)
2. ilość historycznych transakcji wynika z podejścia autora bazującego na rozkładzie lognormalnym (taki normalny z wydłużonym jednym końcem). Aby opisać taki rozkład potrzeba po prostu więcej punktów/transakcji.
3. Liczenie jest skomplikowane i bazuje (między innymi) na średniej geometrycznej czyli liczeniu pierwiastka n-tego iloczynu kolejnych wyrazów.
4. Optimal f jest skorelowany z wygranymi wyrażonymi w $, PLN. Nie korzysta z bezwymiarowych np. stosunek zysk/strata.
5. Wyliczenie optimal f NIE gwarantuje, że w przyszłości optimal f bedzie taki sam.
6. Publikacja Ralpha Vince jest dobrą publikacją matematyka
ale nie tradera (taka jest moja ocena)

Punkt wyjścia autora polegający na zastosowaniu rozkładu lognormalnego jest słuszny ale mi osobiście wydaje się, że lepszy byłby rozkład Gumble'a. bardziej pasuje do rynków finansowych takich jak forex i giełda.

Awatar użytkownika
sgorn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1208
Rejestracja: 25 paź 2008, 17:29

Nieprzeczytany post autor: sgorn »

widze ze dyskusja sie zaczela :) fajnie , moze cos sie nauczymy wspolnie :) zrobilem wczoraj taki wstep dotyczacy tej metody, przyjrzyjcie sie jej i czekam na opinie. Juz pare uwag jest od kolezanki Asi i uzytkownika KENIA.

Dodano po 1 minutach:
Kenia pisze:5. Wyliczenie optimal f NIE gwarantuje, że w przyszłości optimal f bedzie taki sam.
ale zadna z metod MM niczego nam nie gwarantuje ;) mysle ze nie mozna doslownie do tego podchodzic ze masz cos wyliczone to tak musi byc. To ma dac Ci obraz Twojego systemu, poza tym na biezaco mozna to monitorowac ,badajac risk, drawdown itd.

Dodano po 29 sekundach:

Witam, tak jak obiecałem opisze tu podejście Ralpha Vince apropos Money management i position sizing. Nie ma zbyt duzo na ten temat w literaturze polskojęzycznej. Sporo jest literatury w jezyku angielskim. Opisze to podejście tak jak ja to widze. Jeśli cos będzie niezrozumiale bądź będzie budzilo jakies wątpliwości to sluze pomoca. Proszę sygnalizowac jak cos jest nie tak, jak się gdzies wkradnie blad proszę o informacje bym mogł poprawic. Podkreslam nie jestem fachowcem jeśli chodzi o teoretyzowania, raczej jestem praktykiem i ta metode sprawdziłem/sprawdzam na swoim koncie(obecnie tak gram). Chciałbym by ten watek służył pomoca graczom. Dlatego dyskusja mile widziana.
By zaczac od konkretów trzeba zdefiniowac sobie pewne pojecia które będą uzywane w toku dyskusji, a sa to HPR, TWR, Geometric mean, optimal f. Co te symbole oznaczaja i po co je wyliczamy?
HPR- holding period return rozumiem jako zwrot dla n-tej transakcji przy założonym współczynniku f, wyliczamy w sposób następujący:
HPRn = 1 + f * (-trade / the biggest lost) gdzie f- to optimal f, the biggest lost- największa strata w historii, liczba zawsze ujemna.
TWR-TWR - Terminal Wealth Relative. Jest to wartość zwrotu liczony na koniec wszystkich transakcji w badanej populacji trejdów, liczymy to tak:
TWR = HPR1 * HPR2 * ... HPRn czyli wymnażamy po prostu poszczególne HPRy. Najprościej TWR znajdujemy dzieląc końcowe equity przez początkowe equity zakładając, że reinwestujemy wszystkie zyski. Np. zaczynaliśmy z kwotą 100 zł, po 4 transakcjach stan konta to 104,0604 zł zatem TWR=1.040604.
GM, geometric mean- średni wzrost na transakcję licząc na całą populację trejdów
GM= TWRˆ(1/N) N-liczba transakcji
np. . na początku mieliśmy 100 zł depo, po 10 trejdach mamy 150 zł zatem :
GM = (150/100) ^ 1/10 = 1.5 ^ 0.1 = 1.0414 czyli mamy średnio 4.14 % wzrostu na transakcję.
Naszym celem jest tak dobrać parametry systemu aby generował największe a co za tym idzie najbardziej optymalne wartości TWR i GM.
Optimal f (optimal fixed fraction)- optymalna wartość ryzyka, pewien % kapitału , który powinniśmy zainwestować w pojedyńczą transakcję. Wartośc ta służy przy wyliczeniu jaka pozycją powinniśmy zagrac by system generował zyski , a wielkość zysków by rosła geometrycznie. To jeśli chodzi o teorię. W praktyce to wyglada nastepująco:
-na podstawie historii transakcji szukamy optima f, znajdujemy najwyzsza strate, i majac te dane wyliczamy ilość kapitału( ilość unitów) na daną transakcje zgodnie ze wzorem x=najwieksza strata/-k, czyli np. mamy najwieksza strate 120 zł, optima f wyszło 0.35 zatem -120/-0.35=343 zł co znaczy ze ryzykujemy 1 zł ( unit/kontrakt) na każde 343 zł w puli. Potem podam troche przykładów by pokazać co i jak.
Po co optimal f skoro mamy wzor Kellyego?
Jest tak gdyz kelly kryterium spełnione jest dla rozkładu zerojedynkowego a wiadomo w forex mamy rózne rozkłady zysków i strat. Wtedy wyliczona wartość % nie jest optymalna.
Jak to liczymy?
Dla historii, wyliczamy dla każdej z osobna transakcji HPR, zmieniając optimal f od 0.01 do 1.00, krok co 0.01. Dla każdej transakcji tyle obliczen z osobna, potem TWR. Takie wyliczenia można zrobic spokojnie w Exellu. W necie sa gotowe arkusze. Nastepnie robimy wykres TWR=F(f). Znajdujemy maksimum czyli to optymalne f. Screen optimal f- tak to powinno wyglądać.

Dodano po 55 sekundach:

Po co to wszystko? Ja to rozumiem tak. Autor na podstawie historii transakcji znajduje optymalna wartość f, zna najwzyzsza strate wiec potrafi dobrac tak pozycje by maksymalizowac zyski. Oczywiście taka optymalizacje mysle ze trzeba by robic na bieżąco przed kazda transakcja tak by dynamicznie wpływać na wartość ryzyka, %. Ogromnym minusem o jakim wszyscy mowia jest wysoki drawdown który siega wartosci = max optimal f. Można sobie z tym poradzic. Sa strategie gdzie stosuje się taka wartość f przy ktorej godzimy się na pewien znany mi maksymalny drawdown, to tzw strategia secure f. poza tym można tak dobierac pozycje, o takim ryzyku, niekoniecznie wynikającym z optimal f w celu ograniczeniu ryzyka.Taka analiza mysle może mieć znaczenie prognostyczne, może dawac odpowiedz czy mój system Idze w dobrym kierunku?
Przykład praktyczny. Kapitał początkowy 300 zł. Mamy nastepujaca serie transakcji : 9 zł, 18 zl, 7zl, 1 zl, 10 zl, -5 zl, -3 zl, -17 zl, -7 zl. Robiac powyzsza analize mamy następujące dane : liczba transakcji 9 , największa strata =-17 zł. Robiąc symulacje w Ewell wychodzi optima f=0.24 ( dla przykładu według Kellego wyszło by 0.16) . Następnie ustalamy jaka pozycje otwieramy ( z jakim ryzykiem ) czyli -17/-0.24 co daje ok. 71 zł. Mając teraz 313 zł wyliczamy ile zł zaryzykujemy (risk) czyli 313 zł/71 zł =4.40 zł. Dobieramy tak SL by stracic w najgorszym razie 4.40 zł. Tak ja widzę metode zarzadzania opracowana przez Ralpha Vincea. To so moje prywatne wyliczenia poparte przykładami z książki autora. Wszystko co złe to nie ja, jakby co  ja tylko tu sprzątam. A tak powaznie licze na ciekawa dyskusje, ja tego tez się ucze wiec może wspolnie cos wymyslimy i dodamy cos do tego. Mam nadzieje ze będzie troszke pomocny temat o MM.

Dodano po 2 minutach:
Kenia pisze:1. Aby wyznaczyć optimal f musisz mieć bogatą historię transakcji (100 i więcej)
z tym sie zgodze , ilosc transakcji musi byc statystycznie wlasciwa by moc cos wnioskowac . przyklady sa tylko w celu pokazania jak liczyc, co i dlaczego :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Ostatnio zmieniony 16 sie 2010, 23:14 przez sgorn, łącznie zmieniany 2 razy.
Wicks reject areas and bodies explore them-MightyOne
Nie ważne czy miałeś rację czy nie,ważne jak dużo zarobiłeś posiadając rację i jak mało straciłeś, myląc się.

Awatar użytkownika
Kenia
Gaduła
Gaduła
Posty: 145
Rejestracja: 29 cze 2010, 18:12

Nieprzeczytany post autor: Kenia »

http://www.trader-soft.com/download.html tutaj jest kalkulator który potrafi wyliczyć optimal f (miedzy innymi)

Awatar użytkownika
Asia
Gaduła
Gaduła
Posty: 319
Rejestracja: 09 gru 2009, 02:00

Nieprzeczytany post autor: Asia »

proste rzeczy mozna komplikować
ja jestem zwolenniczka jak najbardziej prostych rozwiazań

jak napisałam
oprócz dostania się na rynek FX musimy tez mieć
pomysł jak z niego sie wydostać
jesli zarabiamy to dobrze
ale co jesli nam sie podwinie noga
trzeba miec perspektywe odrobienia kapitału
Czytaj p o w o l i
Dzień dobry, nazywam się ... jestem anonimowym hazardzistą/ką, gram na Forexie
Obrazek

Awatar użytkownika
sgorn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1208
Rejestracja: 25 paź 2008, 17:29

Nieprzeczytany post autor: sgorn »

Asia pisze: oprócz dostania się na rynek FX musimy tez mieć
pomysł jak z niego sie wydostać
no to postaraj sobie odpowiedziec na to pytanie. skoro potrafisz wejsc, powiedzmy stosujac którąś z metod. Skoro potrafisz ustalic ryzyko i co wazne godzisz sie na ten % by zaryzykowac to teraz co ma wplyw na to by skutecznie wyjsc? ja znam odpowiedzi . Jedni dopuszczaja tylko 2 opcje albo SL albo TP, bez BE. Inni szybko przestawiaja na BE łapiąc przez to od groma BE ale za to podwyzszaja win probability. Kiedy wyjsc? juz Ci mowie. Wyjsc wtedy kiedy uznasz ze RR bedzie korzystny=racjonalny, tam ustawiasz TP.
Asia pisze: jesli zarabiamy to dobrze
ale co jesli nam sie podwinie noga
trzeba miec perspektywe odrobienia kapitału
Asiu ale to normalny element gry czyz nie? grasz to wiadome ze dostajesz po d..., czasem mniej czasem wiecej. Sztuka jest wyjsc z tego obronna reka i z paroma pipsami w kieszeni ;)
KENIA dzieki za link
Wicks reject areas and bodies explore them-MightyOne
Nie ważne czy miałeś rację czy nie,ważne jak dużo zarobiłeś posiadając rację i jak mało straciłeś, myląc się.

Awatar użytkownika
Asia
Gaduła
Gaduła
Posty: 319
Rejestracja: 09 gru 2009, 02:00

Nieprzeczytany post autor: Asia »

no to postaraj sobie odpowiedziec na to pytanie. skoro potrafisz wejsc, powiedzmy stosujac którąś z metod.
metode ci podałam
link do matematycznego uzasadnienia też
kurcze nie wiem jak ci to dalej naswietlić
Czytaj p o w o l i
Dzień dobry, nazywam się ... jestem anonimowym hazardzistą/ką, gram na Forexie
Obrazek

Awatar użytkownika
sgorn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1208
Rejestracja: 25 paź 2008, 17:29

Nieprzeczytany post autor: sgorn »

Asia pisze: metode ci podałam
link do matematycznego uzasadnienia też
kurcze nie wiem jak ci to dalej naswietlić
wybacz ale dalej Ciebie nie rozumiem. jaka metoda? co chcesz mi naswietlic? naprawde skupmy sie na konkretach. Ja wiem kiedy wyjsc z rynku, wbilem sobie do glowy zeby wyjsc z rynku w takiej sytuacji by stosunek RR byl na korzystnym poziomie a stosunek sredn.zysk/sredn. strata na tym nie ucierpial.( czyli zeby byl powyzej 1) . Staram sie tego przestrzegac bezwglednie. Tu w tym temacie podalem tylka jedna z mozliwosci jaka mozna stosowac przy zarzadzaniu, jak komus sie spodoba bedzie korzystal jak nie to wybierze cos innego.
powiedz mi jaka Ty stosujesz metode wyjscia z rynku skoro juz jestesmy przy tym?
Wicks reject areas and bodies explore them-MightyOne
Nie ważne czy miałeś rację czy nie,ważne jak dużo zarobiłeś posiadając rację i jak mało straciłeś, myląc się.

Awatar użytkownika
Kenia
Gaduła
Gaduła
Posty: 145
Rejestracja: 29 cze 2010, 18:12

Nieprzeczytany post autor: Kenia »

Przemyślę jeszcze sprawę ale aby zastosować optimal f w takiej postaci jak ralph to zrobił, to wykres obrazujący na osi x wygraną lub stratę (w np.%) a na osi y ilość takich wygranych/strat (taki histogram) musi mieć rozkład lognormalny. Co to oznacza w praktyce? Stosowanie systemu, który działa według zasady "tnij straty, pozwól zyskom rosnąć". Tylko (???) wtedy stosowanie optimal f miałoby sens. Cięcie strat powodowałoby ostry spadek lewej strony (strat) krzywej histogramu i wydłuzony koniec po stronie zysków (teoretycznie w nieskończoności). Przeanalizuję sobie te zależności w tym kalkulatorze, który podałem jak postać tego histogramu ma się do optimal f i kryterium Kelly'ego. Podejrzewam, że Kelly jest bardziej poprawny kiedy mamy do czynienia z rozkładem normalnym histogramu zysków/strat i jest równoważny optimal f kiedy ten histogram zbliża się do rozkładu normalnego.

ODPOWIEDZ