Losowość na rynkach fin. - FX [statystyka,rach.PP itp]

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.

Forex jest dla mnie rynkiem losowym:

tak
27
19%
nie
99
70%
nie wiem
15
11%
 
Liczba głosów: 141

Awatar użytkownika
Kenia
Gaduła
Gaduła
Posty: 145
Rejestracja: 29 cze 2010, 18:12

Nieprzeczytany post autor: Kenia »

A ja mam marzenie aby kiedyś kopnąć tego słonia w tą stronę w którą ja chcę. Wtedy rynek nie będzie losowy!!! :)

marcinx64
Gaduła
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: 03 mar 2010, 22:51

Nieprzeczytany post autor: marcinx64 »

Nie rozumiem jak można twierdzić że rynek jest losowy, czy odbicia np od linii trendu, poziomów wsparć i oporów to są losowe odbicia? np odbicie dzisiaj na edku od bandy kanału co do pipsa także jest losowe?
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Sukces jest owocem dobrych decyzji, dobre decyzje są owocem doświadczenia, doświadczenie jest owocem złych decyzji.

Michx
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 41
Rejestracja: 05 lip 2010, 10:39

Nieprzeczytany post autor: Michx »

marcinx64 pisze:Nie rozumiem jak można twierdzić że rynek jest losowy, czy odbicia np od linii trendu, poziomów wsparć i oporów to są losowe odbicia?
Przeprowadzić linię przez dwa punkty to żadna sztuka... :D A później nazwać to "odbiciem" to już w ogóle rewelacja :P
Zresztą nie szukaj idealnych chwil na wykresie ale spójrz trochę z szerszej perspektywy.
A jutro pokaż mi takie samo zdjęcie z tymi samymi liniami - zobaczymy czy tym razem Ci się udało narysować "trend" :)
"Racja jest jak dupa, każdy ma swoją" J. Piłsudski

marcinx64
Gaduła
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: 03 mar 2010, 22:51

Nieprzeczytany post autor: marcinx64 »

Oczywiście że żadna to sztuka :mrgreen:
chciałem tylko pokazać że da się przewidzieć ruch ceny na podstawie analizy technicznej z dużym prawdopodobieństwem. Jak można zauważyć to zagrałem na ten sygnał, nie było to szukanie na historii idealnej sytuacji. Szerzej, masz na myśli większy TF? Tam też takie sytuacje się zdarzają, także można je przewidzieć. Oczywiście jeżeli taka sytuacja jutro się powtórzy to spróbuje ją przewidzieć.

Dodano po 9 minutach:

Może nie do końca zrozumiałeś na czym polegało to "odbicie", zauważ że tam są dwie linie, przeprowadzając linie przez dwa ostatnie dołki i rysując do niej linie równoległą przy ostatnim szczycie, przewidziałem kolejny wyższy szczyt, na tym to polegało :D
Sukces jest owocem dobrych decyzji, dobre decyzje są owocem doświadczenia, doświadczenie jest owocem złych decyzji.

Michx
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 41
Rejestracja: 05 lip 2010, 10:39

Nieprzeczytany post autor: Michx »

Nie to żebym bronił tezy, że rynek jest losowy bo wcale tak nie uważam (nie do końca), ale jakoś nie docierają do mnie wasze argumenty :D
marcinx64 pisze:chciałem tylko pokazać że da się przewidzieć ruch ceny na podstawie analizy technicznej z dużym prawdopodobieństwem.
To co pokazałeś w żaden sposób nie dowodzi, że zwiększyłeś prawdopodobieństwo swojej wygranej. Fakt, udało Ci się - cena poszła w dół ale jakbyś przeanalizował wykresy z kilku lat to miałbyś prawdopodobnie tysiące podobnych wykresów w których cena poszła w górę a nie w dół.
marcinx64 pisze:Jak można zauważyć to zagrałem na ten sygnał, nie było to szukanie na historii idealnej sytuacji.
Gratulacje :-)
marcinx64 pisze:Szerzej, masz na myśli większy TF?
Nie, mam na myśli zmniejszenie wykresu taką lupką z minusikiem :p -> i zaobserwowanie jak się cena kształtowała przez dłuższy okres - trudno podważyć, że cena przynajmniej w dużym stopniu jest losowa (nawet jak nie całkiem)
Ktoś wspomniał wcześniej, że rynek nie jest losowy bo to ludzie kreują cenę na rynku ale przecież my nie znamy nawet bieżącego popytu na cenę nie mówiąc już o próbie przewidzenia go x h do przodu. Ktoś inny powiedział, że cena nie jest losowa bo kreują ją ludzie, którzy się kierują jakimiś czynnikami - ale my nie znamy: po pierwsze tych czynników a po drugie nie wiemy jakie one będą za x godzin. Jak ktoś otwiera pozycje tylko w dni słoneczne to super - ale my nie wiemy czy za chwilę nie nadciągnie burza - dlatego rynek nie jest wolny od czynnika losowego -> co nie oznacza oczywiście, że jest nim podyktowany lub w ogóle chaotyczny!

Na zakończenie jeszcze powtórzę pewną myśl:
Do puki nie mamy strategii, która daje nam stały dochód w dłuższym okresie czasu rynek powinniśmy z założenia traktować jako losowy, natomiast gdy sytuacja się zmienia i zaczynamy zarabiać mamy podstawę, żeby twierdzić inaczej :P Tzn. żeby podnieść sobie morale możeby z góry założyć, że rynek nie jest losowy ale raczej nie uda nam się tego udowodnić :P
"Racja jest jak dupa, każdy ma swoją" J. Piłsudski

marcinx64
Gaduła
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: 03 mar 2010, 22:51

Nieprzeczytany post autor: marcinx64 »

Może i masz rację, nie da się tego udowodnić, nawet nie mam żadnego w tym celu, bo po co? skoro strategia którą wykorzystuję jak na razie sprawuje się dobrze, i na historii jak i na żywym wykresie, pozwala mi przewidzieć ruchy ceny z dużym prawdopodobieństwem i to nieraz bardzo dokładnie, byłoby to dziwne zakładając że cena porusza się losowo.
Sukces jest owocem dobrych decyzji, dobre decyzje są owocem doświadczenia, doświadczenie jest owocem złych decyzji.

Awatar użytkownika
Ciekawy
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 384
Rejestracja: 20 lis 2009, 23:07

Nieprzeczytany post autor: Ciekawy »

Asiu weź pod uwagę taką sytuację: jest duży gracz który na podstawie danych fundamentalych otwiera bardzo dużą pozycję mającą wpływ na kierunek. Mały gracz patrzy na ekran komputera i co widzi? cena idzie w innym kierunku niż przewidział bez teoretycznie żadnych powodów. Pytanie rynek jest losowy? Dla pierwszego gracza nie dlatego że zaplanował swój ruch i realizuje strategię. Drugi gracz traktuje rynek jak coś losowego choć niebierze pod uwagę, że może wynikać to ze zwykłego niedoinformowania. Nic się nie dzieje z niczego. Inną kwestią pozostaje czy możemy wiedzieć "wszystko".Fakt natomiast niepodważalny wg mnie jest taki że cieżko jest mieć bardzo wysoką trafność prognoz przez cały czas biorąc pod uwagę liczbę zmiennych która może mieć wpływ na kształtowanie się cen na fx. Właśnie dlatego R=2 powinno być przynajmniej u początkujących.

ps. jak dla mnie fx nie jest losowy.

Pozdrawiam ;)

Michx
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 41
Rejestracja: 05 lip 2010, 10:39

Nieprzeczytany post autor: Michx »

Ahh znowu stanę w obronie tezy o losowości - choć nie za bardzo mi się to podoba :(
Ciekawy pisze:Asiu weź pod uwagę taką sytuację: jest duży gracz który na podstawie danych fundamentalych otwiera bardzo dużą pozycję mającą wpływ na kierunek. Mały gracz patrzy na ekran komputera i co widzi? cena idzie w innym kierunku niż przewidział bez teoretycznie żadnych powodów. Pytanie rynek jest losowy?
To weź jeszcze pod uwagę taką opcję:
jest duży gracz który na podstawie danych fundamentalych otwiera bardzo dużą pozycję mającą wpływ na kierunek. Jest również 1 000 000 innych małych, średnich i dużych graczy na rynku, którzy dosłownie chwilę później otwierają na podstawie własnych analiz pozycję, które są sprzeczne z tym dużym graczem. Co robi ten duży gracz?
Ciekawy pisze:cena idzie w innym kierunku niż przewidział bez teoretycznie żadnych powodów.
Więc:
Ciekawy pisze:Pytanie rynek jest losowy?
Ciekawy pisze:Dla pierwszego gracza
raczej tak, nawet jeśli:
Ciekawy pisze:zaplanował swój ruch i realizuje strategię.
bo nie mógł przewidzieć co zrobi reszta...
Ciekawy pisze:Drugi gracz traktuje rynek jak coś losowego choć niebierze pod uwagę, że może wynikać to ze zwykłego niedoinformowania.
Niedoinformowania co zrobi te 1 000 000 graczy za kilka chwil? a kto posiada taką wiedzę? - i tu jest właśnie problem :)
"Racja jest jak dupa, każdy ma swoją" J. Piłsudski

Awatar użytkownika
xamael
Gaduła
Gaduła
Posty: 108
Rejestracja: 09 cze 2009, 14:54

Nieprzeczytany post autor: xamael »

Asia jesteś jedyną osobą na całym tym forum, która potrafi mnie doprowadzić do szewskiej pasji. Ja rozumiem że kobiety są odrobinę inne, mam żonę i córkę, obie są dla mnie w jakimś stopniu zagadką.

Jednak ty i te twoje rozkłady normalne, statystyki, i inne duperele z którymi wychodzisz na forum krzycząc że ty masz racje, podając jakieś dziwne przykłady w których twoja teoria ponoć działa, tutaj się nawet nie da polemizować..

Przypominasz mi czasem podejście polityków "jak my byliśmy u władzy to wzrost był na poziomie 4%" podobnie jak dla nich dla ciebie tez niektóre czynniki nie są ważne (tutaj koniunktura).

Ja Cię szanuję, szanuję twoje zdanie, ale proszę Cię daruj sobie teksty pod tytułem:
Powiedz jaka bedzie jutro cena o 15:00
Bo to jest poniżej wszelkiej krytyki.
Każdy ma swoje zdanie, ma prawo je wyrażać, ale robienie z nas idiotów (osobiście tak to odebrałem) wykracza poza pewne granice.

Co do losowości, skoro jesteś taka obyta to popatrz jak działają chociażby poziomy Fibo. Dość jasno wyznaczają zależności.

Nie wiem czego ty oczekujesz? Elaboratu? Matematycznego wzoru? Rynek to ludzie.
Człowiek strzela ale pan Bóg kule nosi, na szczęście jak strzelasz na północ to kula nie poleci na południe.

Wybaczcie ten odrobinę pretensjonalny ton.
Trzymając się systemu: 82% skuteczności || Grając wbrew systemowi: 8% skuteczności. Dyscyplina jest autorem większości zwycięstw.

Awatar użytkownika
Ciekawy
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 384
Rejestracja: 20 lis 2009, 23:07

Nieprzeczytany post autor: Ciekawy »

Michx pisze:bo nie mógł przewidzieć co zrobi reszta...
Dla mnie to oznacza tylko to że rynek jest trudny do przewidzenia co wcale nie oznacza jego losowości... przynajmniej ja tak to odbieram.
Michx pisze:Niedoinformowania co zrobi te 1 000 000 graczy za kilka chwil? a kto posiada taką wiedzę? - i tu jest właśnie problem
co wcale nie oznacza że jest losowy.... ;)

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ