Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Jeżeli masz pomysł lub używasz ciekawego systemu albo strategii gry, opisz ja tutaj.
Awatar użytkownika
dzikson
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 426
Rejestracja: 05 cze 2019, 18:48

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: dzikson »

Przeczytałem cały wątek i żałuje że straciłem czas.. Jak zwykle dużo lania wody i przekonywania do swojej racji.
Wspomniana skuteczność traderów na poziomie 80% to pisałem już wczesniej że są traderzy którzy robią wyniki od 50% konta miesięcznie, daja podgląd do kont, wklejają każdy setup w czasie zawierania transakcji, i jeden z nich jest redaktorem Comparic'a. Obecnie nie śledze żadnego tradera.

@autorko, pisałaś że testowałaś już robota na realnym rynku i na demo, więc warto też napisać jakie były wtedy wyniki procentowe w tamtym czasie. Co zdecydowało o wyłączeniu robota, itp. To rozjasniło by też pogląd co do już przeprowadzonych testów.

Co do samego tematu, pomijając że pytanie jest słabe ze względu na dużo zmiennych podczas handlu, i indywidualną awersje do ryzyka każdego tradera to sądzę że ze względu na możliwości finansowe i poziom życia jeden będzie zadowolony z 10% rocznie ze wspomnianych 100k, a innemu nie wystarczy 50% bo więcej zarobi normalnie bez wspomnianego ryzyka..
Więc odpowiedź na pytanie będzie wtedy gdy sama na nie odpowiesz, ile Ciebie będzie satysfakcjonowało, i czy jestes w stanie to osiągnąć? Bo odpowiedź typu, ciesz się jak nie stracisz, to ...uj a nie odpowiedź.

I wspomnę o wielokrotnie powtarzanym w wielu wątkach "rozłożeniu" ryzyka na wiele instrumentów. Twoje podejście w mojej ocenie jest dobre, lepiej handlować na jednej parze którą się zna na wylot.

I ostatnie, poszukaj w starych watkach na forum userów którzy faktycznie pracują na robotach, i może spróbuj się z nimi skontaktować. Z tego co pamiętam chłopaki działali cały czas i z tego żyli, ale również jak pisali była to ciągła praca przy systemie, a nie "włącz i zapomnij". Kwoty były dość konkretne, a stopy zwrotu przekraczające 50%. Jak to teraz wygląda nie wiem, dlatego proponuje zaczerpnąć info u źródła. Bo tu wśród teoretyków niewiele się dowiesz.
"Dla każdego inaczej wygląda kawałek nieba, własna sieć odrzutowców kontra pół chleba.."
RR Brygada

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

trisidginto pisze:
01 lut 2022, 21:30
trisidginto pisze:
01 lut 2022, 17:21
Uwaga - to nie są stopy zysków rocznych tylko kapitał na koniec roku, który zawiera depozyt początkowy. Stopy zysku roczne są więc o 100% niższe, niż podałeś.
Dopiero teraz zauważyłam, 1-szą stopę podałeś dobrze - ok.40%, ale ta 2-ga jest o 100% niższa - tzn. jest ok. 170%. Trochę to zmienia wyniki :)
Faktycznie, pomyliłem się w tej drugiej.

Co do meritum. Jeśli automat nie zarabia minimum 10% miesięcznie, to szkoda na niego czasu. Takie jest moje zdanie.

Jeśli zarabia te 10% na miesiąc to bardzo dobry początek. Trzeba wtedy nad nim popracować. Najpierw przyjrzyj się pozycjom stratnym. Dlaczego tracą. Postaraj się tak zmodyfikować automat aby te pozycje nie traciły, lub aby pozycje, które tracą po prostu się nie otwierały. Im mniej strat tym lepszy wynik. Lepiej otwierać mniej pozycji, ale za te tylko te, które mają większą szanse na zysk.
Co do SL mniejszego od TP, to ja akurat uważam, że to błąd. SL to ostateczność i należy opracować zestaw metod, które pozwolą zamknąć pozycję w inny sposób. Na pewno TS. Do tego warto sobie uświadomić, że każdy interwał ma swój potencjalny czas działania, w którym może się zamknąć z zyskiem lub chociaż bez strat. W przypadku takiego M15 to max 2 godziny. Jeśli w ciągu 2h nie osiągnął TP ani TS, to szanse na to maleją. Musi być wbudowana opcja, która po tym czasie przestawia TP/SL na BE. Napisałem TP/SL w zależności od tego, po której stronie od otwarcia znajduje się pozycja.

Napisałaś, że w 2016 jeden z interwałów poniósł stratę 50%. To oczywiście niedobrze, ale ... . Nie napisałaś na czym te testy robisz. Jeśli to MT4, to nie patrz na te wyniki lata wstecz. MT4 ma brzydką wadę i zapomina sam z siebie dane tickowe. 3 miesiące wstecz to jeszcze je pamięta, ale dalej to już nie bardzo. Interwały od H1 wzwyż to jeszcze mają w miarę wiarygodne dane na 2-3 lata wstecz, ale nawet na nich mogą być błędy. Niższe interwały to już wróżenie z fusów.
MT5 jest dużo lepszy do testów, bo czerpie dane z bazy brokera, przy czym nie wiadomo jak odległą wstecz ma tę bazę broker. Generalnie 3 lata wstecz to maksimum co można testować, a najlepiej rok wstecz. Nie wiem jak zdobyć dane historyczne.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

dzikson pisze:
02 lut 2022, 09:44
Przeczytałem cały wątek i żałuje że straciłem czas.. Jak zwykle dużo lania wody i przekonywania do swojej racji.
Wspomniana skuteczność traderów na poziomie 80% to pisałem już wczesniej że są traderzy którzy robią wyniki od 50% konta miesięcznie, daja podgląd do kont, wklejają każdy setup w czasie zawierania transakcji, i jeden z nich jest redaktorem Comparic'a. Obecnie nie śledze żadnego tradera.
Piszesz o wynikach z handlu manualnego, a to zupełnie inna bajka, to nie jest dobry pomysł aby porównywać zyskowności z manuala z automatem.
I jeszcze słówko o skuteczności. Ty to słowo używasz zamiennie ze stopą zwrotu z kapitału, czyli stopą zyskowności, a np. Cblondyn używa tego w zupełnie innym znaczeniu - to ilość trafnych, zaliczających TP transakcji w stosunku do sumy trafnych i nietrafnych transakcji. I na tym zakończę tę myśl, bo nie o tym chciałam tu pisać.
dzikson pisze:
02 lut 2022, 09:44
@autorko, pisałaś że testowałaś już robota na realnym rynku i na demo, więc warto też napisać jakie były wtedy wyniki procentowe w tamtym czasie. Co zdecydowało o wyłączeniu robota, itp. To rozjasniło by też pogląd co do już przeprowadzonych testów.
Szczerze powiedziawszy nie chodziło mi wcale o omawianie tego automatu tutaj z detalami, ani w ogóle dyskusji o tym konkretnym. Ale skoro pytasz to - w realu został w pewnym momencie wyłączony ze względu na przekroczenie 30% drawdown - po prostu automat nie był optymalizowany od jakiegoś czasu i niestety to zjadło sporo zysków. Zostawiłam to, bo przez dłuższy okres nie miałam na to czasu, coś innego mnie zajmowało. Żeby było śmiesznie to na demo automat chodził dalej i ten drawdown odrobił, ale i tak nie żałuję. Więcej szczegółów nie chcę zdradzać.
dzikson pisze:
02 lut 2022, 09:44
Co do samego tematu, pomijając że pytanie jest słabe ze względu na dużo zmiennych podczas handlu, i indywidualną awersje do ryzyka każdego tradera to sądzę że ze względu na możliwości finansowe i poziom życia jeden będzie zadowolony z 10% rocznie ze wspomnianych 100k, a innemu nie wystarczy 50% bo więcej zarobi normalnie bez wspomnianego ryzyka..
Więc odpowiedź na pytanie będzie wtedy gdy sama na nie odpowiesz, ile Ciebie będzie satysfakcjonowało, i czy jestes w stanie to osiągnąć? Bo odpowiedź typu, ciesz się jak nie stracisz, to ...uj a nie odpowiedź.
Co do pytania - nie chciałam komplikować i nie chciałam dyskusji teoretycznych, dlatego czekałam na konkretne wielkości.
I takie dostałam od Irmentruda, Serol666 i Tomasz196407, za co jestem im wdzięczna i dziękuję im.

Masz rację co do różnych preferencji odnośnie oczekiwanej zyskowności czy awersji do ryzyka. Dlatego powinnam była postawić inne pytanie lub dodatkowe o drawdown, a nie podawać przykład wyników automatu w oczekiwaniu na pytanie o drawdown dla tego przykładu.
Czyli najlepsze byłoby pytanie typu "Jaki powinien być dla dobrego automatu stosunek stopy zysku do max drawdown. Może tak byłoby lepiej zadać pytanie, ale wolałam pytać o konkrety, bo wiedziałam, że o tym, o co zapytałam napiszą tylko ci, co realnie tym się zajmują. A już na temat stosunku stopy zwrotu do max drawdown to będzie wiele wywodów.
dzikson pisze:
02 lut 2022, 09:44
I wspomnę o wielokrotnie powtarzanym w wielu wątkach "rozłożeniu" ryzyka na wiele instrumentów. Twoje podejście w mojej ocenie jest dobre, lepiej handlować na jednej parze którą się zna na wylot.
Ogólnie rzecz biorąc z tym też się zgadzam, poza 1 wyjątkiem - jeśli ktoś potrafi wykorzystywać korelacje i na tym opiera swój automat to może to być więcej niż 1 para, ale to trzeba robić z głową.
dzikson pisze:
02 lut 2022, 09:44
I ostatnie, poszukaj w starych watkach na forum userów którzy faktycznie pracują na robotach, i może spróbuj się z nimi skontaktować. Z tego co pamiętam chłopaki działali cały czas i z tego żyli, ale również jak pisali była to ciągła praca przy systemie, a nie "włącz i zapomnij". Kwoty były dość konkretne, a stopy zwrotu przekraczające 50%. Jak to teraz wygląda nie wiem, dlatego proponuje zaczerpnąć info u źródła. Bo tu wśród teoretyków niewiele się dowiesz.
Dzięki za tę sugestię, podobną radę dał też Serol666 i to chyba będzie dobry pomysł.

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

MarioDM pisze:
02 lut 2022, 10:33

Faktycznie, pomyliłem się w tej drugiej.

Co do meritum. Jeśli automat nie zarabia minimum 10% miesięcznie, to szkoda na niego czasu. Takie jest moje zdanie.

Jeśli zarabia te 10% na miesiąc to bardzo dobry początek. Trzeba wtedy nad nim popracować. Najpierw przyjrzyj się pozycjom stratnym. Dlaczego tracą. Postaraj się tak zmodyfikować automat aby te pozycje nie traciły, lub aby pozycje, które tracą po prostu się nie otwierały. Im mniej strat tym lepszy wynik. Lepiej otwierać mniej pozycji, ale za te tylko te, które mają większą szanse na zysk.
Co do SL mniejszego od TP, to ja akurat uważam, że to błąd. SL to ostateczność i należy opracować zestaw metod, które pozwolą zamknąć pozycję w inny sposób. Na pewno TS. Do tego warto sobie uświadomić, że każdy interwał ma swój potencjalny czas działania, w którym może się zamknąć z zyskiem lub chociaż bez strat. W przypadku takiego M15 to max 2 godziny. Jeśli w ciągu 2h nie osiągnął TP ani TS, to szanse na to maleją. Musi być wbudowana opcja, która po tym czasie przestawia TP/SL na BE. Napisałem TP/SL w zależności od tego, po której stronie od otwarcia znajduje się pozycja.

Napisałaś, że w 2016 jeden z interwałów poniósł stratę 50%. To oczywiście niedobrze, ale ... . Nie napisałaś na czym te testy robisz. Jeśli to MT4, to nie patrz na te wyniki lata wstecz. MT4 ma brzydką wadę i zapomina sam z siebie dane tickowe. 3 miesiące wstecz to jeszcze je pamięta, ale dalej to już nie bardzo. Interwały od H1 wzwyż to jeszcze mają w miarę wiarygodne dane na 2-3 lata wstecz, ale nawet na nich mogą być błędy. Niższe interwały to już wróżenie z fusów.
MT5 jest dużo lepszy do testów, bo czerpie dane z bazy brokera, przy czym nie wiadomo jak odległą wstecz ma tę bazę broker. Generalnie 3 lata wstecz to maksimum co można testować, a najlepiej rok wstecz. Nie wiem jak zdobyć dane historyczne.
MarioDM - proszę, czytaj uważniej - w 2016 był zysk ok. 50%. Strata była rok później przy niezmienionych parametrach, ale mniejsza. Nie chcę skupiać się na tym konkretnym przykładzie i pisać o jego szczegółach - patrz mój wcześniejszy post, ten do Dzikson.
Nie, to nie jest MT4, pisałam o tym wcześniej - pytał Tomasz196407.
Jeszcze mam uwagę - zastanów się dlaczego do takiej strategii, która ma stałą wielkość pozycji i okreslone max TP stosujesz dla miesięcznej stopy procent składany ? co ma wpłynąć na to "składanie" ? Zauważyłam już, że rola procentu składanego jest na tym forum przeceniana, traktowana jest tutaj jako panaceum na zyskowność, a to przecenianie może zrobić "kuku" nowicjuszom z minimalnym kapitałem.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

trisidginto pisze:
02 lut 2022, 13:50

Nie, to nie jest MT4, pisałam o tym wcześniej - pytał Tomasz196407.
Jeśli to nie jest MT, to nic Ci nie podpowiem, bo nie znam tej platformy Dukasa, a o nią pewnie chodzi.
trisidginto pisze:
02 lut 2022, 13:50
Jeszcze mam uwagę - zastanów się dlaczego do takiej strategii, która ma stałą wielkość pozycji i okreslone max TP stosujesz dlamiesięcznej stopy procent składany ? co ma wpłynąć na to "składanie" ? Zauważyłam, że rola procentu składanego jest na tym forum przeceniana, traktowana jest tutaj jako panaceum na zyskowność, a tak naprawdę może to zrobić "kuku" nowicjuszom z minimalnym kapitałem.
Odniosłem się do procentu składanego, bo tak podawałaś dane.
Zresztą trudno inaczej to zrobić w testach. W realu inaczej się do tego powinno podchodzić, a przynajmniej ja tak uważam. W sensie, że określony procent zysków powinien być regularnie wycofywany z rachunku. To jest jednak temat zarządzania kapitałem i nie chcę wchodzić w szczegóły bo pewnie sama masz własny system.
Odnośnie stałej wielkości pozycji to też akurat nie moja bajka. Uważam, że wielkość pozycji powinna być uzależniona od wielkości kapitału i płynnie się zmieniać wraz z nim.

Odnoszę wrażenie, że masz jakieś "ale" co do swojego (?) automatu. Z jakiegoś powodu jesteś do niego nastawiona sceptycznie.
Jeśli mógłbym coś zasugerować to przetestuj go na realu, ale dokładnie.
Zrób zestawy presetów. Najpierw interwał X. Zrób dla niego presety dla wszystkich instrumentów, które mają niski spread. Następnie dla interwału Y zrób to samo. Potem dla interwału Z i kolejnych.
To wszystko puść na 3-4 miesiące i skrupulatnie zapisuj na koniec każdego tygodnia wyniki dla każdego instrumentu z osobna oraz z osobna dla każdego interwału. Na koniec testu będziesz wiedziała już wystarczająco dużo. Oczywiście zrób podsumowania później dla każdego miesiąca.
Test przeprowadź to na demo.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

MarioDM pisze:
02 lut 2022, 14:31

Jeśli to nie jest MT, to nic Ci nie podpowiem, bo nie znam tej platformy Dukasa, a o nią pewnie chodzi.
A może to jest Amibroker ?
MarioDM pisze:
02 lut 2022, 14:31
Odniosłem się do procentu składanego, bo tak podawałaś dane.
Czyżby ? Podałam proste stopy zwrotu za każdy rok osobno.
Testy za każdy rok były robione osobno i ciurkiem za cały dany rok. Każdy rok, czyli test zaczynałam od 100.000 USD.
W poście do Cblondyn dokładnie to opisałam.
Gdzie tutaj widzisz jakieś "składanie" albo miesiące ? Sprawdź.
MarioDM pisze:
02 lut 2022, 14:31
Odnośnie stałej wielkości pozycji to też akurat nie moja bajka. Uważam, że wielkość pozycji powinna być uzależniona od wielkości kapitału i płynnie się zmieniać wraz z nim.
Nie rozmawiamy o moim automacie. Dla łatwości obliczeń tak postawiłam pytanie w otwierającym poście. I tylko tyle.
MarioDM pisze:
02 lut 2022, 14:31
Odnoszę wrażenie, że masz jakieś "ale" co do swojego (?) automatu. Z jakiegoś powodu jesteś do niego nastawiona sceptycznie.
Jeśli mógłbym coś zasugerować to przetestuj go na realu, ale dokładnie.
Zrób zestawy presetów. Najpierw interwał X. Zrób dla niego presety dla wszystkich instrumentów, które mają niski spread. Następnie dla interwału Y zrób to samo. Potem dla interwału Z i kolejnych.
To wszystko puść na 3-4 miesiące i skrupulatnie zapisuj na koniec każdego tygodnia wyniki dla każdego instrumentu z osobna oraz z osobna dla każdego interwału. Na koniec testu będziesz wiedziała już wystarczająco dużo. Oczywiście zrób podsumowania później dla każdego miesiąca.
Test przeprowadź to na demo.
Dzięki za rady :)

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

trisidginto pisze:
02 lut 2022, 15:19
MarioDM pisze:
02 lut 2022, 14:31

Jeśli to nie jest MT, to nic Ci nie podpowiem, bo nie znam tej platformy Dukasa, a o nią pewnie chodzi.
A może to jest Amibroker ?
Ok, ok, nie ciągnę za język. Po prostu sam stosuję tylko MT i na innych platformach się nie znam i właśnie to chciałem napisać.
trisidginto pisze:
02 lut 2022, 15:19
MarioDM pisze:
02 lut 2022, 14:31
Odniosłem się do procentu składanego, bo tak podawałaś dane.
Czyżby ? Podałam proste stopy zwrotu za każdy rok.
Testy za każdy rok były robione osobno i ciurkiem za cały dany rok. Każdy rok, czyli test zaczynałam od 100.000 USD.
Gdzie tutaj widzisz jakieś "składanie" albo miesiące ? Sprawdź.
Skoro podajesz dane za cały rok ciurkiem, to jednak procent składany. Składany w ciągu roku.
trisidginto pisze:
02 lut 2022, 15:19
Dzięki za rady :)
To tylko sugestia.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

MarioDM pisze:
02 lut 2022, 15:28

Skoro podajesz dane za cały rok ciurkiem, to jednak procent składany. Składany w ciągu roku.
Nadal twierdzę, że skoro wielkość pozycji i TP są stałe to nie ma mowy o procencie składanym.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Procent_sk%C5%82adany

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

trisidginto pisze:
02 lut 2022, 15:43
MarioDM pisze:
02 lut 2022, 15:28

Skoro podajesz dane za cały rok ciurkiem, to jednak procent składany. Składany w ciągu roku.
Nadal twierdzę, że skoro wielkość pozycji i TP są stałe to nie ma mowy o procencie składanym.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Procent_sk%C5%82adany
Thumb up.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

trisidginto pisze:
02 lut 2022, 15:43
MarioDM pisze:
02 lut 2022, 15:28

Skoro podajesz dane za cały rok ciurkiem, to jednak procent składany. Składany w ciągu roku.
Nadal twierdzę, że skoro wielkość pozycji i TP są stałe to nie ma mowy o procencie składanym.

https://pl.wikipedia.org/wiki/Procent_sk%C5%82adany
Masz rację. Mój błąd. :wink:

Ogólnie gratuluję Ci stworzenia własnego EA, bo nie każdego na to stać, a jedynie tych najzdolniejszych i najbardziej pracowitych.
Wierzę również, że jako osoba zdolna i pracowita nie poprzestaniesz na stanie obecnym, tylko będziesz dalej z mozołem rozwijać Swój automat.
Życzę oczywiście samych sukcesów na polu inwestycji i rozwoju EA.

Ja swój automat rozwijam od 3.5 roku. Za każdym razem, gdy wpadnę na nowy pomysł, który przesuwa automat w stronę większej wydajności i większego bezpieczeństwa, to jestem na 100% przekonany, że to szczyt moich możliwości, bo przecież nic więcej nie da się już wymyśleć. Najdalej po 2-3 miesiącach wpadam na kolejne innowacyjne rozwiązanie i wtedy także mam taką samą pewność, ze to już koniec, bo ... tak, wiadomo, nic więcej nie da się już wymyśleć. A po 2-3 miesiącach ... . I tak to idzie.
Zaczynam wierzyć, że za 5-6 lat rozwinę EA do tego stopnia, ze będzie osiągała 100% zysku na tydzień, przy zerowym ryzyku. :p
I wtedy zwiększę lewar razy 4 i osiągnę 400% zysku na tydzień, a po miesiącu .... broker wypowie mi umowę, bo za bardzo go golę . :lol:

PS Przypomniało mi się, że korzystałem z Amibrokera na Amidze. Było to w połowie lat 90-tych. To był oczywiście pewnie inny Amibroker niż ten obecny.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

ODPOWIEDZ