Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Jeżeli masz pomysł lub używasz ciekawego systemu albo strategii gry, opisz ja tutaj.
Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

@trisidginto,
tylko, mnie zawsze zastanawia jedna rzecz, mianowicie:
Osoba, która pisze EA i umie je optymalizować musi umieć też czytać dobrze rynek z wykresu, czyli czytać wykres, i musi rozumieć dobrze wskaźniki, o które dana strategia jest oparta (o ile wskaźniki w ogóle).
W takim razie, nie potrzebuje taka osoba automatu.
Albo inaczej:
Ja bym, w takim wypadku, napisał wskaźnik, który by mnie alarmował o zaistniałym sygnale, ale decyzję bym podjął sam widząc wykres.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

ninjaproject pisze:
26 sty 2022, 12:28
@trisidginto,
tylko, mnie zawsze zastanawia jedna rzecz, mianowicie:
Osoba, która pisze EA i umie je optymalizować musi umieć też czytać dobrze rynek z wykresu, czyli czytać wykres, i musi rozumieć dobrze wskaźniki, o które dana strategia jest oparta (o ile wskaźniki w ogóle).
W takim razie, nie potrzebuje taka osoba automatu.
Albo inaczej:
Ja bym, w takim wypadku, napisał wskaźnik, który by mnie alarmował o zaistniałym sygnale, ale decyzję bym podjął sam widząc wykres.
Wskaźnik, który tylko da sygnał dźwiękowy jest dla mnie mało przydatny - bo po 1 -sze co jeśli wyszłam z domu np. na zakupy ? po 2-ie jeśli nawet jestem w domu, ale np. w wannie, albo mam ręce upaprane, bo robię kotlety mielone ? Wiem, że to śmieszne, ale to powoduje takie opóźnienie, że nie warto otwierać takiej pozycji - to decyduje o wyniku końcowym
Jeśli robię to tylko na oko czyli gram z wykresu i siedzę przed monitorem, to opóźnienie jest ok. 2-3 pipsy zazwyczaj w stosunku do automatu, na 20-30 transakcjach to ok. 60 pips w miesiącu - to naprawdę duża różnica
Pomijam aspekt psychologiczny, który czasem nie pozwala otworzyć jakiejś transakcji, albo zamyka zbyt szybko
To już sprawdziłam, właśnie na automacie opartym na wskaźnikach

Tomasz196407
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 14967
Rejestracja: 29 paź 2012, 09:52

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: Tomasz196407 »

trisidginto pisze:
26 sty 2022, 12:58
ninjaproject pisze:
26 sty 2022, 12:28
@trisidginto,
tylko, mnie zawsze zastanawia jedna rzecz, mianowicie:
Osoba, która pisze EA i umie je optymalizować musi umieć też czytać dobrze rynek z wykresu, czyli czytać wykres, i musi rozumieć dobrze wskaźniki, o które dana strategia jest oparta (o ile wskaźniki w ogóle).
W takim razie, nie potrzebuje taka osoba automatu.
Albo inaczej:
Ja bym, w takim wypadku, napisał wskaźnik, który by mnie alarmował o zaistniałym sygnale, ale decyzję bym podjął sam widząc wykres.
Wskaźnik, który tylko da sygnał dźwiękowy jest dla mnie mało przydatny - bo po 1 -sze co jeśli wyszłam z domu np. na zakupy ? po 2-ie jeśli nawet jestem w domu, ale np. w wannie, albo mam ręce upaprane, bo robię kotlety mielone ? Wiem, że to śmieszne, ale to powoduje takie opóźnienie, że nie warto otwierać takiej pozycji - to decyduje o wyniku końcowym
Jeśli robię to tylko na oko czyli gram z wykresu i siedzę przed monitorem, to opóźnienie jest ok. 2-3 pipsy zazwyczaj w stosunku do automatu, na 20-30 transakcjach to ok. 60 pips w miesiącu - to naprawdę duża różnica

Pomijam aspekt psychologiczny, który czasem nie pozwala otworzyć jakiejś transakcji, albo zamyka zbyt szybko
To już sprawdziłam
Dokładnie to, nie zareagujemy porównywalnie
a po za tym kto komu zabroni mieć i wskaźnik i ea :)

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6615
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

ninjaproject pisze:
26 sty 2022, 12:28

W takim razie, nie potrzebuje taka osoba automatu.
No przeciez chyba po to pisze się EA by zastępował tradera. I EA ma otwierac pozycje zgodnie ze startegią tradera i zgodnie z jego subiektywna oceną rynku/ceny. Czyli dokładnie w tym samym momencie co trader siedząc przy wykresie podejmujący decyzję na pojawiający sie setup. Bo zaczynam odnosić wrażenie po niektórych wpisach "miszczów" EA, że EA to taki genialny twór co sam kase zarabia nie wiadomo do końca dlaczego :)
Nawet wbrew ocenie tradera pod jego nieobecność.
A skoro ja siedze przy wykresie na tyle długo i wystarczająco, to EA nie jest mi do niczego potrzebny. Już pomiajm fakt, że żaden EA nie uzyska ważnych info okołorynkowych co trader przy kompie.
A juz argument, że strace kilka okazji będąc poza kompem jest nietrafiony bo okazje będą ZAWSZE. I juz niejeden się bolesnie przekonał, że starając się "wyłapać" wszystkie okazje źle kończył.
I powtarzam jeszcze raz. Nikt i nic nie zastąpi tradera przy wykresie. A w szczególności przy podejmowania decyzji ;)

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

do Cblondyn

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »


Tomasz196407
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 14967
Rejestracja: 29 paź 2012, 09:52

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: Tomasz196407 »

Cblondyn pisze:
26 sty 2022, 14:24

I powtarzam jeszcze raz. Nikt i nic nie zastąpi tradera przy wykresie. A w szczególności przy podejmowania decyzji ;)

Możesz pisać wszystko w końcu to forum Cblond
Co do przedstawionego postu post1022579.html#p1022579
to akurat jestem odmiennego zdania co też wcześniej pisałem

Pozdrawiam
Ostatnio zmieniony 26 sty 2022, 15:30 przez Tomasz196407, łącznie zmieniany 1 raz.

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6615
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

trisidginto pisze:
26 sty 2022, 11:49


A teraz mam do Ciebie prośbę - nie pisz więcej na moich wątkach.
Zgadzam się co do tego, że możesz prosić mnie o nie pisanie w Twoich wątkach. ALe na tym koniec. Bo zabronic to mi nie możesz. Może to zrobić moderator bo on tu "rządzi". A jesli ci sie nie podobają moje posty (bo coś krytykują) to ich po prostu nie czytaj :)
Bo ja odradzając stosowanie EA na zasadzie jak wcześniej pisałem adresowałem do innych czytających ten wątek. Argumenty tez są przedstawione ;)
Co do wątku o skuteczności to zapraszam :)
Na rzeczowe argumenty i wiarygodne dowody głoszonych tez. ;)

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Mam ostatnio mało czasu i nie zaglądam na forum. Zajrzałem i widzę straszną miałkość. To jedyny interesujący temat i jedyny, w którym warto się wypowiedzieć.
trisidginto pisze:
12 sty 2022, 18:34
Depozyt początkowy 100.000 USD
Wielkość pozycji jest stała i wynosi 1 L
automat gra tylko na 1 parze walutowej - EURUSD

Ile po roku działania automatu powinien wynosić kapitał na rachunku Waszym zdaniem ?
Pierwsze pytanie to dlaczego tylko na jednej parze ? Jeśli automat jest dobrze zrobiony, a wierzę, że tak jest to może działać na niemal wszystkim co ma w miarę sensowny spread. To oznacza, że w zależności od brokera masz do wyboru od 10 do nawet 22 par walutowych plus srebro i Dax.
Jeśli może działać tylko na tej jednej parze, to jakaś lipa. Ktoś dopasował automat do tej akurat pary poprzez pryzmat ostatnich kilku lat i automat ogólnie jest do bani.
trisidginto pisze:
23 sty 2022, 21:31

wyniki za poszczególne lata, kapitał na koniec roku i interwał
2021 ponad 154 tys.usd, interwał Y
2020 ponad 242 tys. usd, interwał X
2019 ponad 313 tys. usd, interwał X
2018 ponad 135 tys. usd, interwał Y
Jeden interwał to zysk średnio około 40% co przy procencie składanym daje około 3% na miesiąc. Drugi interwał to zysk roczny około 270% czyli miesięcznie to jakieś 20-22% .
Szkoda, że nie dajesz porównania interwałów dla tego samego okresu.

Już ten pierwszy interwał jest niezły, bo to jest wynik na jednej parze walutowej.
Powiedziałbym, że automat jest naprawdę świetny.
Musisz tylko dołożyć więcej instrumentów i ... więcej interwałów. Skoro daje radę na dwóch interwałach, to da sobie radę na większej ilości interwałów, choć nie sądzę aby dokładnie takie same ustawienia działały na wszystkich interwałach.

I teraz wątpliwości.
Po pierwsze nie wspominasz nic o obsunięciach. Czy pozycji stratnych nie ma wcale, bo je przetrzymujesz ? Nie potępiam tego, bo można tak robić, o ile się wchodzi w naprawdę dobrych momentach. Kwestia tego ile trzeba przetrzymać. Jeśli obsunięcia nie przekraczają 5% kapitału to wszystko gra. Jeśli jednak przekraczają 15-20% to dobrze nie jest.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

MarioDM pisze:
01 lut 2022, 14:13
Mam ostatnio mało czasu i nie zaglądam na forum. Zajrzałem i widzę straszną miałkość. To jedyny interesujący temat i jedyny, w którym warto się wypowiedzieć.
trisidginto pisze:
12 sty 2022, 18:34
Depozyt początkowy 100.000 USD
Wielkość pozycji jest stała i wynosi 1 L
automat gra tylko na 1 parze walutowej - EURUSD

Ile po roku działania automatu powinien wynosić kapitał na rachunku Waszym zdaniem ?
Pierwsze pytanie to dlaczego tylko na jednej parze ? Jeśli automat jest dobrze zrobiony, a wierzę, że tak jest to może działać na niemal wszystkim co ma w miarę sensowny spread. To oznacza, że w zależności od brokera masz do wyboru od 10 do nawet 22 par walutowych plus srebro i Dax.
Jeśli może działać tylko na tej jednej parze, to jakaś lipa. Ktoś dopasował automat do tej akurat pary poprzez pryzmat ostatnich kilku lat i automat ogólnie jest do bani.
MarioDM - takie przyjęłam założenia tylko po to, żeby dyskusja w tym wątku nie rozeszła się na tematy poboczne - czyli, żeby uniknąć dociekań czy np. jedna waluta lepiej czy kilka, a jeśli jedna to która, aby uniknąć dociekań o wielkości pozycji itd. Chodzi mi po prostu o prostą odpowiedź - ile powinna wynosić zyskowność za 1 rok, ile mogę się spodziewać z automatu. Zauważ, że NinjaProject takie automaty, które muszą co jakiś czas być optymalizowane nazywa pseudoautomatami, a do nich należą pewne grupy algorytmów (pisałam o tym).
MarioDM pisze:
01 lut 2022, 14:13
trisidginto pisze:
23 sty 2022, 21:31

wyniki za poszczególne lata, kapitał na koniec roku i interwał
2021 ponad 154 tys.usd, interwał Y
2020 ponad 242 tys. usd, interwał X
2019 ponad 313 tys. usd, interwał X
2018 ponad 135 tys. usd, interwał Y
Jeden interwał to zysk średnio około 40% co przy procencie składanym daje około 3% na miesiąc. Drugi interwał to zysk roczny około 270% czyli miesięcznie to jakieś 20-22% .
Szkoda, że nie dajesz porównania interwałów dla tego samego okresu.

Już ten pierwszy interwał jest niezły, bo to jest wynik na jednej parze walutowej.
Powiedziałbym, że automat jest naprawdę świetny.
Musisz tylko dołożyć więcej instrumentów i ... więcej interwałów. Skoro daje radę na dwóch interwałach, to da sobie radę na większej ilości interwałów, choć nie sądzę aby dokładnie takie same ustawienia działały na wszystkich interwałach.

I teraz wątpliwości.
Po pierwsze nie wspominasz nic o obsunięciach. Czy pozycji stratnych nie ma wcale, bo je przetrzymujesz ? Nie potępiam tego, bo można tak robić, o ile się wchodzi w naprawdę dobrych momentach. Kwestia tego ile trzeba przetrzymać. Jeśli obsunięcia nie przekraczają 5% kapitału to wszystko gra. Jeśli jednak przekraczają 15-20% to dobrze nie jest.
Ja taki przykład automatu podałam z ciekawości, co np. sądzi o tym NinjaProject i wydało mi się dość zaskakujące, że nie zapytał o max drawdown.

Uwaga - to nie są stopy zysków rocznych tylko kapitał na koniec roku, który zawiera depozyt początkowy. Stopy zysku roczne są więc o 100% niższe, niż podałeś.

Wielkość max drawdown - to zależy w którym roku i na którym interwale, bo to jest baaaardzo różnie. Nigdy pozycje stratne nie są przetrzymywane - jest SL i jest mniejszy niż TP potencjalne. Bez martyngału.
Ogólnie automat jest niezły, chociaż dość prosty, ale musi mieć oczywiście inne niż interwał parametry optymalizowane. Natomiast nie jest to wg mnie super automat - wymaga dopracowania pewnego. Wydaje mi się, że wtedy zmniejszy się ryzyko, a w ślad za tym pójdzie też zmniejszenie stopy zysku.
W tych przytoczonych latach jest tak, że jeśli np. osiągnął zysk na interwale X to na Y ma przy tych samych parametrach stratę. Np. te parametry dały w 2017 roku stratę na obu interwałach przy takich parametrach, z tym że jedna była mniejsza niż 5% właśnie. Z kolei 2016 rok dał zysk ok. 50% na jednym z interwałów.

Problem z takim automatem polega na tym, że nigdy z góry nie wiesz, który interwał będzie w danym roku lepszy, jedynie optymalizacje raz na jakiś czas mogą pozwolić nadążać za zmianami, oczywiście na jednym interwale, tym lepszym, bo słabo wyobrażam sobie robienie optymalizacji w ciągu roku na wszystkich interwałach i przeskakiwanie pomiędzy nimi.

Jeśli wszystkie Twoje wątpliwości rozwiałam to proszę o Twoje zdanie na temat wielkości zyskowności dobrego automatu, czyli takiego, którego max drawdown jest mniejszy od 5% wg Ciebie.

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

trisidginto pisze:
01 lut 2022, 17:21
Uwaga - to nie są stopy zysków rocznych tylko kapitał na koniec roku, który zawiera depozyt początkowy. Stopy zysku roczne są więc o 100% niższe, niż podałeś.
Dopiero teraz zauważyłam, 1-szą stopę podałeś dobrze - ok.40%, ale ta 2-ga jest o 100% niższa - tzn. jest ok. 170%. Trochę to zmienia wyniki :)

ODPOWIEDZ