Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Jeżeli masz pomysł lub używasz ciekawego systemu albo strategii gry, opisz ja tutaj.
qdl
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 18 sie 2014, 21:29

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: qdl »

trisidginto pisze:
29 mar 2022, 09:48

Qdl - trochę chyba nie o to mi chodziło, interesowała mnie stopa zysku, jaka można osiągnąć
Czy mam rozumieć, że jeśli w ciągu roku strategia zaliczy 6 dropdownów po 30% to jest OK byle tylko zysk ze strategii był ? Jaki ?

A może chodzi Ci o ProfitFactor czyli stosunek sumy zysków do sumy strat ?
Tylko że max drawdown to trochę co innego niż suma strat
MaxDropdown to minimalna kwota potrzebna do tego żeby robot działał (w danym okresie testowym, przy danej wielkości pozyscji itd.) , bez zaliczania MC - czyli moje ryzyko.
Przy Profit/MaxDropdown = 1, zysk wynosi 100% - i ja do tego dążę, by robot jak najszybciej podwoił zainwestowaną kasę, żebym ja mógł ją wyciągnąć i zdywersyfikować (albo przejeść:))

Z ProfitFactor z MT4 nie korzystam, bo często prowadzi do absurdalnych wniosków.

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

qdl pisze:
05 kwie 2022, 10:06
trisidginto pisze:
29 mar 2022, 09:48

Qdl - trochę chyba nie o to mi chodziło, interesowała mnie stopa zysku, jaka można osiągnąć
Czy mam rozumieć, że jeśli w ciągu roku strategia zaliczy 6 dropdownów po 30% to jest OK byle tylko zysk ze strategii był ? Jaki ?

A może chodzi Ci o ProfitFactor czyli stosunek sumy zysków do sumy strat ?
Tylko że max drawdown to trochę co innego niż suma strat
MaxDropdown to minimalna kwota potrzebna do tego żeby robot działał (w danym okresie testowym, przy danej wielkości pozyscji itd.) , bez zaliczania MC - czyli moje ryzyko.
Przy Profit/MaxDropdown = 1, zysk wynosi 100% - i ja do tego dążę, by robot jak najszybciej podwoił zainwestowaną kasę, żebym ja mógł ją wyciągnąć i zdywersyfikować (albo przejeść:))

Z ProfitFactor z MT4 nie korzystam, bo często prowadzi do absurdalnych wniosków.
Zwykle max drawdown jest rozumiany tak :

https://comparic.pl/drawdown-definicja- ... -kapitalu/
https://www.fxmag.pl/artykul/obsuniecie ... c-drawdown

A jeśli chodzi o ProfitFactor to również jest to zazwyczaj używana nazwa dla pojęcia, jak opisałam wcześniej. Nie ma znaczenia czy ocenia się go na podstawie tej czy innej platformy. W powiązaniu z innymi charakterystykami/parametrami daje dobry obraz wyników gry.

Interesuje mnie realna osiągana stopa zwrotu przez strategię automatyczną. Jaki max drawdown jest do zaakceptowania przy takiej stopie ?

qdl
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 33
Rejestracja: 18 sie 2014, 21:29

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: qdl »

trisidginto pisze:
05 kwie 2022, 19:17
A jeśli chodzi o ProfitFactor to również jest to zazwyczaj używana nazwa dla pojęcia, jak opisałam wcześniej. Nie ma znaczenia czy ocenia się go na podstawie tej czy innej platformy. W powiązaniu z innymi charakterystykami/parametrami daje dobry obraz wyników gry.
Jakoś ubzdurałem sobie, że ProfitFactor może być błędnie zaimplementowany w MT4. Ale nie, nie jest :) Wszystko jest ok... tylko to po prostu mało użyteczny wskaźnik, niepotrzebnie zajmujący miejsce w tabelce (IMO).
trisidginto pisze:
05 kwie 2022, 19:17
Interesuje mnie realna osiągana stopa zwrotu przez strategię automatyczną.
O tym przekonasz się wrzucając robota na wykres LIVE. Inaczej się nie da
trisidginto pisze:
05 kwie 2022, 19:17
Jaki max drawdown jest do zaakceptowania przy takiej stopie ?
1. Taki, który nie spowoduje wyłączenia robota przez operatora.
2. Taki, który nie doprowadzi do MC.

(Wydaje mi się, że nie rozumiem o co tak naprawdę pytasz, ale przez grzeczność odpowiadam)

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

qdl pisze:
05 kwie 2022, 21:38
trisidginto pisze:
05 kwie 2022, 19:17
A jeśli chodzi o ProfitFactor to również jest to zazwyczaj używana nazwa dla pojęcia, jak opisałam wcześniej. Nie ma znaczenia czy ocenia się go na podstawie tej czy innej platformy. W powiązaniu z innymi charakterystykami/parametrami daje dobry obraz wyników gry.
Jakoś ubzdurałem sobie, że ProfitFactor może być błędnie zaimplementowany w MT4. Ale nie, nie jest :) Wszystko jest ok... tylko to po prostu mało użyteczny wskaźnik, niepotrzebnie zajmujący miejsce w tabelce (IMO).
Profi Factor osiągany realnie przez tradera to jeden z podstawowych wskaźników wydajności tego tradera.
Drugim jest skuteczność, czyli stosunek transakcji stratnych do transakcji zyskownych.
Te dwa wskaźniki pozwalają na obliczanie optymalnego ryzyka, jakie trader, czy EA, powinno stosować.
Nie ma innych wskaźników na podstawie których można obliczyć optymalne ryzyko.
qdl pisze:
05 kwie 2022, 21:38
trisidginto pisze:
05 kwie 2022, 19:17
Interesuje mnie realna osiągana stopa zwrotu przez strategię automatyczną.
O tym przekonasz się wrzucając robota na wykres LIVE. Inaczej się nie da
Nie przypuszczam, żeby ktokolwiek był chętny pokazać realne wyniki jej/jego robota.
Nie spotkałem się z czymś takim.
Sam nie stosuję robotów automatycznych, ale je piszę na zamówienie.
Napisałem ich sporo, i jeszcze nikt nie wrzucił mi jakichś miernych 10% z tych teoretycznych milionów, które miał dany robot generować.
qdl pisze:
05 kwie 2022, 21:38
trisidginto pisze:
05 kwie 2022, 19:17
Jaki max drawdown jest do zaakceptowania przy takiej stopie ?
1. Taki, który nie spowoduje wyłączenia robota przez operatora.
2. Taki, który nie doprowadzi do MC.
Maksymalne obsunięcie kapitału w danej liczbie transakcji nie może przekroczyć zysku osiągniętego w analogicznej liczbie transakcji, inaczej nie zarobimy. Uważam, że optymalne, maksymalne obsunięcie kapitału nie powinno przekroczyć 50% zysku osiągniętego w takiej samej liczbie transakcji. Czyli, jeżeli np. w 10-ciu transakcjach osiągnęliśmy zysk, to ten zysk jest naszym 100%, i teraz, jeżeli w np. w 5-ciu kolejnych transakcjach nastąpiło 50%-owe obsunięcie z tych 100%, to tyle i tylko tyle.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

qdl pisze:
05 kwie 2022, 21:38
Jakoś ubzdurałem sobie, że ProfitFactor może być błędnie zaimplementowany w MT4. Ale nie, nie jest :) Wszystko jest ok... tylko to po prostu mało użyteczny wskaźnik, niepotrzebnie zajmujący miejsce w tabelce (IMO).
To wyjaśnił NinjaProject.
qdl pisze:
05 kwie 2022, 21:38
(Wydaje mi się, że nie rozumiem o co tak naprawdę pytasz, ale przez grzeczność odpowiadam)
W poście otwierającym wątek zapytałam o to jakie możliwe są zyski z bardo dobrego automatu po roku czasu, przy założeniu, że zaczyna on grać od 100.000 USD i zawsze ma stałą pozycję 1 Lot. Ile po bardzo dobrym automacie mogę się spodziewać - może być kwotowo, albo stopa zwrotu.
Pytanie dodatkowe to jaki może być max drawdown dla takiego automatu, jaki jest akceptowalny ?

Oczywiście, że każda strategia automatyczna, która po roku przyniesie zysk jest OK, ale mnie interesuje ile mogę spodziewać się po bardzo dobrym czy też dobrym automacie.
Jeśli mam swój automat to chcę porównać jego osiągi do tych najlepszych - czy mam dalej pracować nad "śrubowaniem" jego wyników czy też jest już wystarczająco dobry ? Czy inne słabsze, choć zyskowne są do kosza, czy trzeba nad nimi popracować tylko i ile im brakuje ?
Dlatego pytałam tych, którzy realnie wykorzystują automaty w swej grze, bo takie osoby są najlepiej zorientowane w tej kwestii.

Mam nadzieję, że rozjaśniłam cel wątku :)

Pozdrawiam,

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

trisidginto pisze:
06 kwie 2022, 12:03
Oczywiście, że każda strategia automatyczna, która po roku przyniesie zysk jest OK, ale mnie interesuje ile mogę spodziewać się po bardzo dobrym czy też dobrym automacie.
Nie uzyskasz na to pytanie rzeczywistych odpowiedzi, tak myślę.
Chwalą się tylko ci, którzy sprzedają takie fantastyczne roboty - ale jakoś sami nie bardzo są chętni zarabiać stosując je w praktyce. A w związku z tym:
trisidginto pisze:
06 kwie 2022, 12:03
Jeśli mam swój automat to chcę porównać jego osiągi do tych najlepszych - czy mam dalej pracować nad "śrubowaniem" jego wyników czy też jest już wystarczająco dobry ? Czy inne słabsze, choć zyskowne są do kosza, czy trzeba nad nimi popracować tylko i ile im brakuje ?
nie masz możliwości porównania do tych najlepszych, nie wiesz czy masz dalej pracować nad "śrubowaniem" jego wyników czy też jest już wystarczająco dobry. Potrzebujesz sama się zdecydować kiedy uznasz, że robot jest wystarczająco dobry.
Osobiście nie zmieniam zdania, że robot, owszem jest dobry, ale tylko wtedy, kiedy trader wie kiedy go włączyć i kiedy go wyłączyć.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

trisidginto
Gaduła
Gaduła
Posty: 358
Rejestracja: 26 lut 2019, 09:48

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: trisidginto »

ninjaproject pisze:
06 kwie 2022, 20:45
Nie uzyskasz na to pytanie rzeczywistych odpowiedzi, tak myślę.
Chwalą się tylko ci, którzy sprzedają takie fantastyczne roboty - ale jakoś sami nie bardzo są chętni zarabiać stosując je w praktyce.
Myślę, że przesadzasz. Ja wyniki/wartości podane przez irmentruda, serol666 i 1to1 przyjmuję za rzetelne i realne. A zresztą pomyśl sam - po co te osoby miałyby tutaj pisać nieprawdę ? Żeby mnie w błąd wprowadzać ? Chciałoby im się ? A po co ? W jakim celu ?
Dlatego ja dziękuję im za te wpisy bo zdaję sobie sprawę, że większość osób grających realnie automatami po prostu woli milczeć i zachować dla siebie wyniki.
ninjaproject pisze:
06 kwie 2022, 20:45
nie masz możliwości porównania do tych najlepszych, nie wiesz czy masz dalej pracować nad "śrubowaniem" jego wyników czy też jest już wystarczająco dobry. Potrzebujesz sama się zdecydować kiedy uznasz, że robot jest wystarczająco dobry.
Oczywiście, że zawsze ja decyduję, ale chciałam się zorientować jakie są realne możliwości.
ninjaproject pisze:
06 kwie 2022, 20:45
Osobiście nie zmieniam zdania, że robot, owszem jest dobry, ale tylko wtedy, kiedy trader wie kiedy go włączyć i kiedy go wyłączyć.
Tutaj się nie zgadzam - nie trzeba wyłączać robota - przykład podałam. On nie był wyłączany w trakcie testów rocznych. Fakt, były to tyko testy. Ale nie bardzo mam jak pokazać realną grę, bo myfxbook tego brokera nie przewiduje.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

trisidginto pisze:
07 kwie 2022, 12:25
...nie bardzo mam jak pokazać realną grę, bo myfxbook tego brokera nie przewiduje.
Chodzi o brokera, czy o platformę?
Jakiej platformy transakcyjnej używasz?
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6645
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

Przypominam, że EA i wszelkie roboty świetnie "działają" na wykresie hist. Po żmudnym/wielokrotnym ustawieniu parametrów :)
Fachowo zwanym "optymalizacją" ;)
Z real rynkiem to już "inny" temat ;)

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Ile powinna zarobić dobra strategia automatyczna przez 1 rok ?

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Cblondyn pisze:
07 kwie 2022, 13:05
Przypominam, że EA i wszelkie roboty świetnie "działają" na wykresie hist. Po żmudnym/wielokrotnym ustawieniu parametrów :)
Fachowo zwanym "optymalizacją" ;)
Z real rynkiem to już "inny" temat ;)
Czyli co? Sugerujesz, że trisidginto kłamie, kiedy pisze, że robot działał przez rok czasu?
Uważasz, że to był test na symulatorze, a nie np. na koncie demo w czasie rzeczywistym?
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

ODPOWIEDZ