Grać dobrze i ukształtować psychikę skutecznego tradera

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
-rookie-
Maniak
Maniak
Posty: 2307
Rejestracja: 13 kwie 2015, 19:00

Re: Grać dobrze i ukształtować psychikę skutecznego tradera

Nieprzeczytany post autor: -rookie- »

Ile już siedzisz przed wykresami? 3 miesiące byłeś na demo, ale kiedy pierwszy raz miałeś z tym wszystkim kontakt?

Christo4
Bywalec
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: 08 sty 2017, 13:17

Re: Grać dobrze i ukształtować psychikę skutecznego tradera

Nieprzeczytany post autor: Christo4 »

-rookie- pisze:Ile już siedzisz przed wykresami? 3 miesiące byłeś na demo, ale kiedy pierwszy raz miałeś z tym wszystkim kontakt?
Przed wykresami od lipca zeszłego roku, zawsze po pracy. Wówczas się tym bawiłem, testowałem sobie wszystko, co było możliwe. Zabawa to najlepsze określenie na to, co wtedy robiłem. Przez pierwszy miesiąc-dwa takiego kombinowania (lipiec-sierpień) wykresy świecowe były dla mnie tylko i wyłącznie wróżeniem z fusów. Dopiero po jakimś czasie zacząłem zauważać pewne zależności. Doszedłem do wniosku, że trzeba się sprawdzić nieco poważniej, stąd te 3 m-ce na demo.

Jednak demo bez nadzoru, a konto realne, to dwie zupełnie inne bajki ;)
Obrazek
https://www.myfxbook.com/members/FXScalper89/viprotest/1941603

-rookie-
Maniak
Maniak
Posty: 2307
Rejestracja: 13 kwie 2015, 19:00

Re: Grać dobrze i ukształtować psychikę skutecznego tradera

Nieprzeczytany post autor: -rookie- »

Jeszcze jedno. Skąd ta zasada 0,5% kapitału początkowego na pozycje? Jak to policzyłeś?

Christo4
Bywalec
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: 08 sty 2017, 13:17

Re: Grać dobrze i ukształtować psychikę skutecznego tradera

Nieprzeczytany post autor: Christo4 »

-rookie- pisze:Jeszcze jedno. Skąd ta zasada 0,5% kapitału początkowego na pozycje? Jak to policzyłeś?
Nie wiem, czy dobrze zrozumiałem pierwsze pytanie więc odpowiem na nie w dwójnasób. Te 0,5% to moje odgórne ustalenie dotyczące tolerancji na porażkę, równa się to 10 zł. W normalnym przypadku grałbym za 1-2%, ale po przejściu na realne pieniądze na samym początku moje odczucia przy próbie kliknięcia "buy" były niespodziewanie intensywniejsze. Aby więc zmniejszyć ryzyko i odczucie goryczy po ewentualnej, nietrafionej transakcji zszedłem niżej, na 0,5%. Dla własnego, zdaje mi się, bezpieczeństwa. No i komfortu, przede wszystkim.

Inną sprawą było moje głupie, ostatnie zagranie na koncie realnym, gdzie zaryzykowałem zdecydowanie za dużo, straciłem ponad 3%.

Właściwie to tego nie policzyłem, to wyszło w praniu w trakcie wcześniejszej gry na demo. Gdy gram za 0,02 lota to zdobywając 10-15 pipsów mam około 10 zł zysku (+/- 1zł), podobnie jest ze SL (wliczając prowizję i spread). Na podstawie tej obserwacji zacząłem właśnie tak postępować. Dostosowuję odległość SL do mojego ryzyka, czasem zdarza mi się przesunąć to tak, że wychodzi np. 12 zł straty przy ewentualnej porażce, wtedy jednak staram się zrobić wszystko, by utrzymać MINIMUM R/R 1, pożądany jest jednak powyżej tej liczby.

Wolę "podzielić" kapitał na równe części i nimi grać. Na ten moment gram za 0,5%, może jak ta tolerancja się zwiększy to z czasem zwiększę to do 1%, ostatecznie do 2%. Nie więcej.

Mam nadzieję, że odpowiedziałem wyczerpująco :)
Obrazek
https://www.myfxbook.com/members/FXScalper89/viprotest/1941603

-rookie-
Maniak
Maniak
Posty: 2307
Rejestracja: 13 kwie 2015, 19:00

Re: Grać dobrze i ukształtować psychikę skutecznego tradera

Nieprzeczytany post autor: -rookie- »

Ja używałem też takich zasad do oszukiwania siebie, bo wiedziałem że mogę wtapiać seriami, a nie chciałem bawić się na demo. Większość tego typu zasad wylądowała dawno w koszu. Jak chcesz pracować nad dyscypliną to olej te zasady i zajmij się lepiej techniką ( wykresami ) i psychiką - graniem swoich setupów o których pisałeś. A na to ile tracisz i zarabiasz nie patrz, tylko na skuteczność, zysk w pips, jak na to reagujesz itp.

jackub

Re: Grać dobrze i ukształtować psychikę skutecznego tradera

Nieprzeczytany post autor: jackub »

"Dostosowuję odległość SL do mojego ryzyka" .... chyba coś to nie tak?

Christo4
Bywalec
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: 08 sty 2017, 13:17

Re: Grać dobrze i ukształtować psychikę skutecznego tradera

Nieprzeczytany post autor: Christo4 »

Zależy o którym zagraniu mówisz. Dokonałem dziś trzech transakcji, w dwóch pierwszych trzymałem się 0,5% kapitału początkowego (liczę z 2000zł, by być fair wobec pierwszych ustaleń). Przy trzecim muszę uderzyć się w pierś, SL był wyżej (nieco więcej, niż 0,5%, nie więcej, niż 1%), a po analizie moim zdaniem w ogóle nie powinno tej transakcji być.

Pierwszy trade dziś - nie wyszedł, OK.
Drugi trade - tu popełniłem błąd, zamiast czekać na rezultat, to zamknąłem w połowie sądząc, że ucinam straty, że też się pomyliłem. Z początku cena doszła niemal do poziomu SL, po czym zawróciła i był jednak potencjał na 0,5% zysku. Będzie zresztą to widać na wykresach. Tego mi szkoda trochę.
Trzeci trade pozostawiam bez komentarza.

Stan konta: 1888,25 zł (-5,58%). Na dziś odpuszczam.
Ostatnio zmieniony 20 sty 2017, 14:17 przez Christo4, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
https://www.myfxbook.com/members/FXScalper89/viprotest/1941603

-rookie-
Maniak
Maniak
Posty: 2307
Rejestracja: 13 kwie 2015, 19:00

Re: Grać dobrze i ukształtować psychikę skutecznego tradera

Nieprzeczytany post autor: -rookie- »

Musisz aktualizować myfxbook. Updated: 6 Hours ago. Więc nie widać tego co robiłeś.

Christo4
Bywalec
Bywalec
Posty: 11
Rejestracja: 08 sty 2017, 13:17

Re: Grać dobrze i ukształtować psychikę skutecznego tradera

Nieprzeczytany post autor: Christo4 »

-rookie- pisze:Musisz aktualizować myfxbook. Updated: 6 Hours ago. Więc nie widać tego co robiłeś.
Mam w ustawieniach konta myfxbook aktualizacje co 30 minut, nie mam pojęcia, dlaczego nie chce tego aktualizować na bieżąco. Poszperam w koncie i zobaczę, co da się zrobić.
Obrazek
https://www.myfxbook.com/members/FXScalper89/viprotest/1941603

-rookie-
Maniak
Maniak
Posty: 2307
Rejestracja: 13 kwie 2015, 19:00

Re: Grać dobrze i ukształtować psychikę skutecznego tradera

Nieprzeczytany post autor: -rookie- »

U mnie to samo na Win7. Też aktualizacja raz była raz nie. Na ubuntu elegancko co 5 minut jak ustawiłem. Wtedy na Win7 ręcznie test w ustawieniach MT4 gdzie wklepywałeś dane do podłączenia pod myfxbook klikałem żeby ruszyć tym. Klikałem kilka razy test aż złapało i potem znowu jak chciałem aktualizacje a znowu zacięło tak samo robiłem.

ODPOWIEDZ