Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
Janek Trader
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 507
Rejestracja: 03 maja 2006, 15:54

Nieprzeczytany post autor: Janek Trader »

Tylu mamy zdolnych programistów, może ktoś napisałby trochę jakiegoś kodu. Nawet za opłatą, do którego kopiowałoby się dane z transakcji z całego roku lub chociaż z każdego miesiąca oraz kursy NBP z poszczególnych dni. a programik automatycznie przeliczałby to. Bardzo ułatwiłby to rozliczanie kont od zagranicznych brokerów.

Awatar użytkownika
Pablo90
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1215
Rejestracja: 10 cze 2007, 15:36

Nieprzeczytany post autor: Pablo90 »

Pytanie tylko po co? Większość platform oferuje tworzenie raportów z transakcji z danego okresu, a kurs NBP można wziąć aktualny przy składaniu formularza podatkowego.

goose
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:10

Nieprzeczytany post autor: goose »

Pytanie tylko po co? Większość platform oferuje tworzenie raportów z transakcji z danego okresu, a kurs NBP można wziąć aktualny przy składaniu formularza podatkowego.
Po przeczytaniu tego watku, wniosek jest taki, ze nie mozna tak zrobic jak sugerujesz.
Wydaje mi sie, ze rozwiazaniem jest excel. Wpisuje sie stan naszego konta co dziennie na koniec dnia, mnozy przes sr. kurs NBP. I roznica miedzy 2 stycznia a 31grudnia razy 19% i to kwota naszego podatku.

pozdr.

Awatar użytkownika
Pablo90
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1215
Rejestracja: 10 cze 2007, 15:36

Nieprzeczytany post autor: Pablo90 »

Wydaje mi się, że i tak nie udowodnią ci według jakiego kursu to liczyłeś.

goose
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 77
Rejestracja: 20 kwie 2006, 20:10

Nieprzeczytany post autor: goose »

Wydaje mi się, że i tak nie udowodnią ci według jakiego kursu to liczyłeś.
Jak sie nie doczepia to nie, ale jak wezwa do kontroli to juz w szczegoly wchodza i moga sie doczepic i moze byc cieplo :wink:
Z drugiej strony to nie jest wielki klopot wpisywac raz dzienni jedna liczbe do komorki w arkuszu.

W sumie zaplaci sie podatek a i tak bedzie zle przez to niejasne prawo :evil:

mlody88
Bywalec
Bywalec
Posty: 5
Rejestracja: 19 lut 2008, 20:47

Nieprzeczytany post autor: mlody88 »

Marelek pisze:Witam.

Dostałem PIT'a z XTB.
Dla tych co nie mogą sobie wyobrazić jak to wygląda opisze.
Pierwsza strona, wiadomo, moje dane, XTB, US itd.
Druga strona pole 'D' puste,
pole 'E' w punkcie 3 wpisane kwoty:
Przychód: suma wszystkich zyskownych pozycji czyli "Gross Profit" z zestawienia szczegółowego na platformie,
Koszty uzyskania...: suma wszystkich stratnych pozycji czyli "Gross Loss" z tego zestawienia.
Poniżej 'Razem' podsumowanie i u mnie niestety w polu '56' różnica tych kwot czyli strata.

Przy okazji mam pytanie do osób zorientowanych, jak tą strate można odliczyć od podatków.

Pozdrawiam.
Mariusz
Marelek-rozumiem ze jw polu 55 nie masz nic wpisane poniewaz ujemnych wartosci sie nie wpisuje? Tak samo w przypadku zysku mialbys wpisane w polu 55 a wpolu 56 byloby 0(lub puste). Dobrze rozumiem?


Mam jeszcze jedno pytanie-na tym PIT 8C jest informacja ze sklada sie go do konca lutego-caly czas myslalem ze mozna sie rozliczac do kwietnia. Czy ja zatem wysylam ten Pit do US?(gram u zagranicznego brokera).

Z gory dziekuje za pomoc.

inny
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 25 kwie 2005, 08:30

Nieprzeczytany post autor: inny »

BigZbig111 pisze:
wojtasek pisze: Mam gorącą prośbę do osób, które wiedzą, jak zrobić roczne rozliczenie do podatku od zysków kapitałowych, gdy działamy na FX z brokerem zagranicznym nie zapewniającym PITa 8-coś_tam, a rachunek brokerski jest prowadzony w walucie obcej.
2. Proszę o wyjaśnienie - czy i w jaki sposób powinna zostać uwzględniona różnica kursowa pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia. Osoba, która nie wykonała ani jednej transakcji w ciągu roku, z samego faktu posiadania niezerowego salda odnotuje zysk lub stratę z powodu różnicy w kursie. Czy ma to być wykazane w zestawieniu?
Dołączam sie do pytania, bo mam podobny problem. Konto na Oandzie w USD.
Wygrałem w roku ok. 25%, w tym samym czasie $mieć stracił do PLN 20%.
Wypłaciłem wszystko z Oandy w grudniu 2007 i sprzedałem $miecie w kantorze zamieniając na PLN. W PLN jestem na zero (bo jeszcze prowizje bankowe), jednak w USD z Oandy mam zyski.
Jak powinienem rozliczyc podatek?
Czy ktoś może już to rozliczał i wie jak US to interpretuje?

Awatar użytkownika
Pablo90
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1215
Rejestracja: 10 cze 2007, 15:36

Nieprzeczytany post autor: Pablo90 »

Jeżeli masz pod koniec roku tyle samo ile miałeś na początku to z czego się chcesz rozliczać? Nie macie ludzie innych problemów?

zeusik
Gaduła
Gaduła
Posty: 250
Rejestracja: 18 lis 2005, 19:17

Nieprzeczytany post autor: zeusik »

Mam jeszcze jedno pytanie-na tym PIT 8C jest informacja ze sklada sie go do konca lutego-caly czas myslalem ze mozna sie rozliczac do kwietnia. Czy ja zatem wysylam ten Pit do US?(gram u zagranicznego brokera).
mam wrazenie ze jeszcze nie pracowaliscie na etat.

najpierw xtb wysyla ci informacje ile zarobiles/straciles, a ty sam musisz stworzyc nowy pit 8C bodajze od dochodow kapitałowych i obliczyc podatek /ewnetualnie obliczyc strate/ przepisac kolumienki ale stworzyc musisz nowy pit i wtedy wyslac do swojego Urzedu Skarbowego.

tak samo jest jak pracujesz na etat, zaklad pracy wysyla ci PIT 11 bodajze a ty musisz to i tak wydrukowac jako PIT 37 i obliczyc podatek, odliczyc skladke odliczyc koszty takie tam duperele.

Awatar użytkownika
Grzegorz
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 55
Rejestracja: 14 gru 2004, 08:19

Nieprzeczytany post autor: Grzegorz »

Witajcie,

Bardzo dawno mnie tu nie było, ale zajrzałem i widzę, że wprowadzacie kolegę w błąd odnośnie podatku.To, że dolar stracił na wartości to nie dotyczy Twojego rozliczenia. Zobowiązanie wobec US powstaje w dniu zamknięcia transakcji i liczy sie tylko zysk z tego momentu liczony po kursie z tego dnia. Każdą pozycję trzeba tak podsumować.

Jak wymienisz walutę w kantorze i tylko ją sobie schowasz to nie ma obowiązku podatkowego, ale jak kupisz za nią np. instrument pochodny to podatek płacisz od zysku z transakcji przeliczonej po kursie danego dnia.

Tu przepisy są trochę niejasne, ale ten element jest oczywisty i zgadzają się z tym eksperci podatkowi. Wypada więc tak sporządzić rozliczenie. W kwestii kosztów uzyskania przychodu, to też nie do końca jasne, ale prowizję od wypłaty środków w Oandzie możesz sobie spokojnie wliczyć, o ile była w tym samym roku podatkowym.

ODPOWIEDZ