Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
MACIEK408
Gaduła
Gaduła
Posty: 355
Rejestracja: 24 gru 2006, 13:00

Nieprzeczytany post autor: MACIEK408 »

dublet pisze:ze taka osoba nie zaplaci tez w Anglii podatku bo anglików guzik obchodzą dochody od roboty za ich granicą?
bullshit [oczywiście różnica czy chodzi o 100 pln czy o 100000]
dublet pisze:ze osoba mająca rezydenta angielskiego nie płaci podatków od obrotu akcjami jesli nie dotycza one inwestycji w polskie nieruchomości?
zależy co rozumiemy pod pojęciem rezydent
Money Never Sleeps

sir_skiner
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 22 maja 2007, 14:26

Nieprzeczytany post autor: sir_skiner »

grajac u zagranicznego brokera rozliczamy sie z naszym US. a co z ichnim?

Awatar użytkownika
mastell
Bywalec
Bywalec
Posty: 17
Rejestracja: 23 kwie 2006, 17:09

Nieprzeczytany post autor: mastell »

Nic, a co ma być?
Nie mieszajmy myślowo dwóch różnych systemów walutowych, nie bądźmy Pewex`ami

sir_skiner
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 22 maja 2007, 14:26

Nieprzeczytany post autor: sir_skiner »

po prostu gdzies czytalem, ze IRS kaze sobie placic 30% jak sie gra u amerykanskiego brokera. ale moze zle zrrrozumialem lub ktos palnal glupote...

BigZbig111
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 54
Rejestracja: 05 maja 2007, 12:12

Nieprzeczytany post autor: BigZbig111 »

wojtasek pisze: ....
Ale mi chodzi o coś innego: załóżmy, że otwierasz pozycję - oznacza to, że za pewną kwotę z Twojego rachunku kupujesz kontrakt na rynku walutowym; przy sprzedaży tego kontraktu, kwota sprzedaży jest przychodem, a kwota zakupu - kosztem. To jest pewien schemat w przypadku zysków kapitałowych - powiedzmy, jak sprzedajesz udziały w spółce prawa handlowego, to też kwota sprzedaży jest przychodem, kwota za którą objąłeś udziały staje się (w momencie uzyskania przychodu) kosztem, a podatek liczy się liniowo od ich różnicy. Pomijam tu dla uproszczenia ew. inne koszty transakcji.
Przychód i koszt uzyskania przychodu to nie są kategorie do samodzielnego definiowania. Ich definicje "pobiera się" z odpowiednich ustaw. Próby stosowania luźnych analogii do innej rzeczywistości w przypadku podatków raczej się nie sprawdzają. Gdybanie i fantazjowanie w sprawach podatkowych jest raczej szkodliwe i bywa niebezpieczne, a już na pewno uciążliwe dla czytających.

Mam gorącą prośbę do osób, które wiedzą, jak zrobić roczne rozliczenie do podatku od zysków kapitałowych, gdy działamy na FX z brokerem zagranicznym nie zapewniającym PITa 8-coś_tam, a rachunek brokerski jest prowadzony w walucie obcej.

1. Proszę o zamieszczenie przykładowej tabeli - dziennego zestawienia zysków i strat. Może ktoś z Państwa posiada już arkusz Excela i zechciałby go udostępnić?

2. Proszę o wyjaśnienie - czy i w jaki sposób powinna zostać uwzględniona różnica kursowa pomiędzy 1 stycznia a 31 grudnia. Osoba, która nie wykonała ani jednej transakcji w ciągu roku, z samego faktu posiadania niezerowego salda odnotuje zysk lub stratę z powodu różnicy w kursie. Czy ma to być wykazane w zestawieniu?

3. Proszę o wyjaśnienie - czy do rozliczenia danego dnia wystarczy wliczyć wyniki pozycji w tym dniu zamkniętych? Jeśli nie, to co z pozycjami, które pozostawiono otwarte na następny dzień?

4. Jest jeszcze sprawa (dla mnie czysto teoretyczna tym razem) otwartych pozycji z poprzedniego roku (bilans otwarcia) i pozycji otwartych pozostawionych na następny rok (bilans zamknięcia). Co w tej sprawie?

Serdecznie pozdrawiam, liczę na pomoc.

Awatar użytkownika
wojtasek
Gaduła
Gaduła
Posty: 203
Rejestracja: 13 mar 2007, 21:25

Nieprzeczytany post autor: wojtasek »

BigZbig111 pisze:Przychód i koszt uzyskania przychodu to nie są kategorie do samodzielnego definiowania. Ich definicje "pobiera się" z odpowiednich ustaw. Próby stosowania luźnych analogii do innej rzeczywistości w przypadku podatków raczej się nie sprawdzają. Gdybanie i fantazjowanie w sprawach podatkowych jest raczej szkodliwe i bywa niebezpieczne, a już na pewno uciążliwe dla czytających.
oczywiście, w prawie podatkowym stosuje się wykładnię gramatyczną (literalną); a szczegółowe przepisy podałem dwa posty poniżej tego, który cytujesz (prawdopodobnie było to zbyt niebezpieczne i uciążliwe do przeczytania). Przykład z udziałami jest jak najbardziej na miejscu, bo akurat jest opisywany przez podobne/analogiczne w interpretacji artykuły UPDOF. Zresztą odpowiedziałem wcześniej na niektóre Twoje pytania, choćby o memoriałowym (nie kasowym) traktowaniu kosztów podatkowych dotyczących instrumentów finansowych; to wynika (uwaga - będzie szkodliwie i niebezpiecznie, a już na pewno uciążliwie) z art. 23 ust. 1 pkt. 38a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

piotr_S
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 2
Rejestracja: 23 mar 2007, 15:39

Nieprzeczytany post autor: piotr_S »

Podatki to jest dla mnie duży problem. Dlatego podpisuje umowę z polskim brokerem bo wystawi PIT.
W przypadku transakcji zagranicznych jest problem z przeliczaniem na złotówki
co przy dużej ilości transakcji jest kłopotliwe. Może się również okazać, że ponosimy stratę ale podatek trzeba będzie odprowadzić bo z przeliczeń transakcji po różnych kursach dnia wychodzi dochód.

Dla zainteresowanych - jest ubezpieczenie które finansuje koszty doradcy podatkowego w przypadku sporu z urzędem skarbowym.

marcinpl87
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 63
Rejestracja: 14 mar 2007, 23:50

Nieprzeczytany post autor: marcinpl87 »

Dobry
Przeczytałem cały wątek i kilka razy było napisane że jak w jednym roku zarobiłem najpierw np. 1500zł a potem straciłem 1000 to podatek zapłacę od zysku wynoszącego 500zł

A chciałem się zapytać jak to jest jak mam kilka rachunków?
Np. w 2007 roku zarobiłem w XTB 2000zł a jednocześnie w biurze maklerskim na GPW straciłem 1500zł
I broker i makler przesyłają pit8c do urzędu więc czy mogę liczyć na to że zostanie mi to zsumowane i zapłacę podatek od zysku = 500zł ?

tomekkap
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 1
Rejestracja: 23 gru 2007, 12:41

Podatki

Nieprzeczytany post autor: tomekkap »

Mysle ze da sie jakos zalatwic z polskim US o odciagniecie podatku jezeli ktos ma taka potrzebe :)




www.traderteam.pl
"Standardowa edukacja zapewni ci przeżycie, Samokształcenie- fortunę"
Program Partnerski Trader - Prowizje nawet do 50 %
Darmowa wiedza z rynków finansowych

Baton
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 432
Rejestracja: 13 lis 2006, 21:21

Nieprzeczytany post autor: Baton »

Np. w 2007 roku zarobiłem w XTB 2000zł a jednocześnie w biurze maklerskim na GPW straciłem 1500zł
I broker i makler przesyłają pit8c do urzędu więc czy mogę liczyć na to że zostanie mi to zsumowane i zapłacę podatek od zysku = 500zł ?
Do Ciebie tez przesylaja, to Ty sumujesz i wysylasz pita (nie pamietam numeru). Podatek od 500 jak napisales...

ODPOWIEDZ