Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

JarlCarmen pisze:
22 sie 2020, 22:40
A mam pytanie czy jeśli mój zysk będzie mniejszy niż kwota wolna od podatku mogę się z tego nie rozliczać ?
Nie. Masz obowiązek rozliczyć zarówno zyski, jak i straty. To inny podatek i podlega pod inną ustawę.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
wojtasek
Gaduła
Gaduła
Posty: 203
Rejestracja: 13 mar 2007, 21:25

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: wojtasek »

Raposo, czy Ty jesteś pewien co do tego że dochód osiągnięto w kraju siedziby brokera
i trzeba wypełniać ten PIT/ZG? Jakiś US, Izba Skarbowa, MF czy BIP to określiło?
Przecież siedząc fizycznie w Polsce (przez co najmniej 183 dni w roku kalendarzowym) jest
się rezydentem w Polsce i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. To
będąc tu, w Polsce, zarobiłeś te pieniądze (ew. poniosłeś stratę), i z tego się rozliczasz(?)
Bork, bork, bork! Swedish Chef

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

W PIT 38 rezydencja nie ma znaczenia, gdyż nie stosujemy przepisów dot. wyłączenia opodatkowania. W PIT Z/G dla PIT 38 podaje się tylko kwotę i sumuje z dochodami z Polski, ale istotne jest źródło pochodzenia środków.

Dyskusyjne może być wypełnianie PIT Z/G przy stracie lub zerowym dochodzie, gdyż wtedy wpisujemy po prostu 0,00.

Edit:
Ale znam traderów, którzy korzystają z zagranicznych brokerów od lat, nigdy nie wypełniali Z/G i nie wspominali, że mieli problemy z tego tytułu. Ale też nie wiem czy mieli jakieś kontrole... ;)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

raposo pisze:
29 sie 2020, 08:44
W PIT 38 rezydencja nie ma znaczenia, gdyż nie stosujemy przepisów dot. wyłączenia opodatkowania. W PIT Z/G dla PIT 38 podaje się tylko kwotę i sumuje z dochodami z Polski, ale istotne jest źródło pochodzenia środków.

Dyskusyjne może być wypełnianie PIT Z/G przy stracie lub zerowym dochodzie, gdyż wtedy wpisujemy po prostu 0,00.

Edit:
Ale znam traderów, którzy korzystają z zagranicznych brokerów od lat, nigdy nie wypełniali Z/G i nie wspominali, że mieli problemy z tego tytułu. Ale też nie wiem czy mieli jakieś kontrole... ;)
Żeby wypełnić załącznik Z/G potrzebujemy mieć podstawę do tego.
Podstawą do wypełnienia Z/G jest zwykle dokument zagraniczny odpowiadający polskiemu PIT, np. holenderski jaroopgaaf.
W innym wypadku, gdy nie ma żadnego dokumentu, to i nie ma podstaw do wypełniania Z/G.
Nie wiem jak by to wyglądało, gdy podatek od dochodu z trejdingu został zapłacony za granicą?
I, na jakiej podstawie rezydent polski (nie rezydent zagraniczny) miałby ten podatek płacić za granicą?

Korzystanie z usług brokera zagranicznego nie jest równoznaczne z zarabianiem za granicą.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
Jekert
Gaduła
Gaduła
Posty: 192
Rejestracja: 27 sie 2006, 10:15

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Jekert »

ninjaproject pisze:
29 sie 2020, 12:35
Żeby wypełnić załącznik Z/G potrzebujemy mieć podstawę do tego. (...)
I, na jakiej podstawie rezydent polski (nie rezydent zagraniczny) miałby ten podatek płacić za granicą?
PIT Z/G służy do rozliczania przychodu uzyskanego od podmiotu zagranicznego. W skrócie składamy tyle załączników, w ilu krajach uzyskujemy przychód. Tak to ustawodawca zrobił i nic na to nie poradzisz. Kilka lat temu popełniono błąd wrzucając to do jednego wora z dochodami z giełdy, etc. i tak już zostało. A że druk jest ten sam, to też rubryka zapłaconego podatku zwykle pusta (w przypadku transakcji na giełdach zagranicznych taki podatek byłby uiszczony za granicą).

Możemy pewnie ze 4 strony dyskutować na ten temat, ale z praktyki wiemy, iż lepiej jak taki załącznik jest, niż go nie ma. Nigdy nie zdarzyło się, aby US prosił o jego usunięcie, a znam przypadki kiedy otrzymywano wezwania o jego dołączenie. Interpretacji na przestrzeni lat też powstało bez liku...
ninjaproject pisze:
29 sie 2020, 12:35
Korzystanie z usług brokera zagranicznego nie jest równoznaczne z zarabianiem za granicą.
Wątek dotyczy PIT 38.
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

anonymous-fx
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2020, 07:56

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: anonymous-fx »

Cześć,

Mam pytanie o rozliczenie podatku z transakcji typu Copy Trading.
W tym roku czysto rozrywkowo wybrałem 3 strategie kopiowane w ICmarkets i wpłaciłem na nie niewielkie kwoty. 2 gości spaliło moje depozyty ale trzeci zrobił taki wynik, że odrobił tamte straty i jeszcze wyszedł na plus.
Poza standardowymi prowizjami od transakcji broker odcina co miesiąc "performance fee" czyli najczęściej 30% wypracowanego zysku które trafia do gracza którego kopiuję.
Szukam informacji czy rozliczając pit mogę taką opłatę uznać za koszt i obniżyć podstawę do opodatkowania.

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Na logikę biorąc tak. W końcu to prowizja, czyli bezpośredni koszt uzyskania przychodu.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

anonymous-fx
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2020, 07:56

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: anonymous-fx »

Dzięki.
Oczywiście, na logikę powinienem odliczyć jako koszt.
Z tego co wyczytałem copy trading jest traktowany w Polsce jak działalność maklerska bez zezwolenia. Klient może korzystać ale dawca sygnałów gdyby działał w Polsce dostałby zarzuty.
Stąd pojawiła się wątpliwość czy prowizja od czegoś niedozwolonego może być kosztem:)

Online
Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Z tego co wiem z copy tradingiem to chyba nie do końca tak, bo polskie prawo nie precyzuje tej kwestii w sposób bezpośredni. Czyli wszystko zależy od interpretacji co podciągniemy pod "zarządzanie środkami". Chcąc powołać się na europejskie przepisy, które można na tym polu uznać za bardziej "rozwinięte" - eToro zarejestrowane na Cyprze działa od lat i rozwija się bardzo dynamicznie, a przecież opiera się na social tradingu. No ale z drugiej strony, swój social trading mieli TMS i XTB, a w końcu go porzucili.

Czyli "wiem, że nic nie wiem" ;)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

anonymous-fx
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 10 lis 2020, 07:56

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: anonymous-fx »

Nieodliczenie tych prowizji zmniejszy mi zysk o kilka % - powiedzmy, że to przeżyję bo to była tylko zabawa. Gdy będę obliczał PIT to w zestawieniu transakcji dopiszę te z social tradingu do moich własnych transakcji ze standardowego rachunku w ICM, a prowizje providera pominę. Gdybym zaliczył kontrolę i musiał pokazać kwity to tam te prowizje będą widoczne ale chyba nikt mi zarzutu nie zrobi o ich nierozliczenie i zapłacenia zbyt dużego podatku?:)

ODPOWIEDZ