Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Stary Kupiec
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2020, 05:07

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Stary Kupiec »

Korzystam z usług zagranicznego brokera i chcę złożyć zeznanie podatkowe za pomocą Pitax. Znalazłem taki fragment a propos PIT-38 z przychodu u zagranicznego brokera: https://www.pitax.pl/wiedza/aktualnosci ... y-z-forex/
Dochód u brokera zagranicznego pochodzi z zagranicy - jest to więc rozliczenie dochodu z zagranicy w polskim PIT. Polska z wieloma krajami zawarła dwa rodzaje umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania; umowę dotyczącą odliczenia proporcjonalnego oraz umowę dotyczącą wyłączenia z progresją. Dodatkowo w każdej z tych umów są zawarte szczególne postanowienia w sprawie opodatkowania niektórych kategorii przychodów. Wedle tych zapisów większość umów stanowi, że dochody z forex (niezależnie gdzie uzyskane, u jakiego brokera) jest opodatkowana tylko w Polsce, w miejscu rezydencji podatkowej.

Jednak są pewne umowy, które stanowią, że dochody z forex mogą być opodatkowane w Polsce, jak i za granicą. Aby nie płacić podwójnego podatku przy wypełnianiu PIT należy zastosować odpowiednią metodę unikania podwójnego opodatkowania (zgodnie z rodzajem zawartej umowy przez Polskę oraz kraj uzyskania przychodu). W związku z powyższym mamy następujące możliwości rozliczenia PIT-38, w przypadku uzyskania dochodów z forex na zagranicznym rachunku.

1. Gdy uzyskaliśmy dochód wyłącznie za pośrednictwem zagranicznego brokera, w kraju, z którym Polska ma podpisaną umowę dotyczącą wyłączenia z progresją - to dochodu tego nie wykazujemy w PIT, ani nie musimy składać PIT-38.
2. Gdy uzyskaliśmy dochód z Polski oraz z zagranicy, z kraju, z którym Polska ma podpisaną umowę dotyczącą wyłączenia z progresją - to w PIT-38 wykazujemy jedynie dochód uzyskany od polskiego brokera.
3. Gdy uzyskaliśmy dochód wyłącznie za pośrednictwem zagranicznego brokera, w kraju, z którym Polska ma podpisaną umowę dotyczącą odliczenie proporcjonalnego - to dochód ten wykazujemy w PIT-38 oraz w PIT-ZG i przysługuje nam odliczenie podatku zapłaconego za granicą.
4. Gdy uzyskaliśmy dochód za pośrednictwem zagranicznego brokera, w kraju, z którym Polska ma podpisaną umowę dotyczącą odliczenie proporcjonalnego oraz dochód w Polsce - to w PIT-38 wykazujemy zsumowany dochód z Polski i z zagranicy. Przysługuje nam odliczenie podatku zapłaconego za granicą z uwzględnieniem ustawowego limitu. Do PIT-39 dołączamy PIT-ZG, w którym wykazujemy dochód zagraniczny oraz podatek zapłacony za granicą - bez uwzględnienia limitu.
Czyli dochód uzyskany jest w kraju brokera i o tym gdzie płacę podatek decyduje umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania między tym krajem a Polską. W najgorszym przypadku nie ma umowy i oba kraje mogą domagać się podatku.

Przy wypełnianiu zeznania w tym Pitaxie w części dotyczącej PIT-38 wybieram przychody z giełdy uzyskane za granicą a następnie kraj. I teraz wybierając większość krajów z listy, w tym Wielką Brytanię lub Cypr (umowa wyłączenia z progresją), dostaję informację: "Dochody z papierów wartościowych uzyskane w tym państwie nie podlegają opodatkowaniu w Polsce.", co pokrywa się z pkt.1 i 2 w powyżej zacytowanym fragmencie i nie mogę dalej wypełniać tego PITa. Wygląda to tak jak pkt 5, tyle że zamiast pól do wypełniania jest ta wiadomość: https://pomoc.pitax.pl/instrukcja-pit-3 ... lda-dochod .

Z tego wynikałoby, że podatek należy opłacić za granicą, a w Polsce nawet nie składać PIT-38 w związku z danym brokerem.
Czytałem te umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania, ale dość trudno to zrozumieć. Tutaj na przykładzie umowy z UK, Art.22 Pkt 2 być może ma zastosowanie: https://www.podatki.gov.pl/media/1918/w ... polski.pdf

1) Czy ktoś może zweryfikować czy ten pośrednik w składaniu zeznań podatkowych jest w błędzie czy jednak ma rację? Wygląda dość profesjonalnie i raczej rozwija ten temat bardziej niż zaprzecza wszystkiemu co gdzie indziej mogłem znaleźć na ten temat.

2) Czy jest jakieś poważne źródło gdzie mogę znaleźć listę tych krajów, z którymi Polska ma umowę, na podstawie której takie dochody są opodatkowane wyłącznie w Polsce? Inaczej pozostaje czytać i rozumieć same umowy.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

A gdzie jest twoja rezydencja podatkowa?
Jeżeli nie wypisałeś się z polskiego US, to zawsze musisz się rozliczyć w Polsce, nawet jeżeli jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Jeżeli twoja rezydencja podatkowa jest w Polsce, to nie płacisz żadnego podatku zagranicą.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
tequila
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 74
Rejestracja: 16 mar 2005, 15:08

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: tequila »

Dokładnie jest tak jak ninjaproject napisał.
Nie interesuje cię żadne inne prawodawstwo krajów trzecich. Jesteś rezydentem PL i rozliczasz dochody w Polsce. Wszystko przeliczasz po kursie NBP, wyliczasz koszty i przychody oraz dochód/stratę.
Zakładając, że broker zagraniczny pobiera podatek, to w takim przypadku wnioskujesz do niego o wystawienie odpowiedniego pita po uprzednim przedłożeniu mu Certyfikatu Rezydencji Podatkowej (w Twoim przypadku PL) i z takim dokumentem rozliczasz podatek w PL jako różnicę podatku pobranym w innym kraju w stosunku do wartości podatku należną US w Polsce. Ale z takimi przypadkami się nie spotkałem.

Stary Kupiec
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2020, 05:07

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Stary Kupiec »

Właśnie w tym problem, że tak nie jest. Polska opodatkowuje dochód ze względu na nieograniczony obowiązek podatkowy obywatela, a drugi kraj ze względu na to, że firma z której usług się korzysta ma siedzibę na terenie tegoż kraju. Żaden z obydwu krajów nie neguje prawa drugiego do roszczeń podatkowych od takiej osoby. I właśnie po to, aby nie płacić dwa razy podatku za ten sam dochód państwa zawierają między sobą umowy, które ustalają w jakich konkretnych przypadkach dana osoba zapłaci podatek w Polsce, a w jakich w tym drugim kraju.
ninjaproject pisze:
09 sty 2020, 09:42
Jeżeli nie wypisałeś się z polskiego US, to zawsze musisz się rozliczyć w Polsce, nawet jeżeli jest umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania nie dotyczą osób, które się wypisały z polskiego US, tylko każdego rezydenta Polski, który osiąga dochody opodatkowane również w kraju, który jest stroną w danej umowie z Polską. Na jakiej podstawie więc ignorować te umowy?
tequila pisze:
09 sty 2020, 10:55
Nie interesuje cię żadne inne prawodawstwo krajów trzecich.
Umowy zawarte między tymi krajami a Polską to polskie prawo, a nie tylko tych krajów. Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych (http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/downl ... 0350Lj.pdf) art. 4a jasno mówi, że nieograniczony obowiązek podatkowy
stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.
Znając ten polski syf podatkowy nie zdziwiłbym się, gdyby okazało się że prawo mówi jedno a praktyka jest przeciwna i wymagana przez urzędników skarbowych, bo podatek będzie zapłacony tu a nie gdzie indziej. Chciałbym mieć tylko jasność sytuacji

Awatar użytkownika
PipsKong
Maniak
Maniak
Posty: 6594
Rejestracja: 23 gru 2011, 09:49

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: PipsKong »

Cześć

mam dziwne pytanie bo przegapiłem zysk na jednym koncie z roku 2018
około 17 000 zł.
jak to teraz poprawnie rozliczyć ?? Zysk z zagranicy więc nie ma żadnego pita
czy jak go doliczę do zysku z roku 2019 to będzie bardzo niepoprawnie ???
Gdyby jakiś Broker zaproponowałby mi swapy na L i S o podobnej wartości ... Zarobiłbym miliony...
..." Tylko zdechłe ryby płyną z prądem "...
Forex Ty stara ..... !!!!

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9995
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Tak. Korekta za 2018 i czynny żal - to Twoje wyjście ;)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
PipsKong
Maniak
Maniak
Posty: 6594
Rejestracja: 23 gru 2011, 09:49

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: PipsKong »

raposo pisze:
21 sty 2020, 14:21
Tak. Korekta za 2018 i czynny żal - to Twoje wyjście ;)
ehhhh tak myślałem ;/
Gdyby jakiś Broker zaproponowałby mi swapy na L i S o podobnej wartości ... Zarobiłbym miliony...
..." Tylko zdechłe ryby płyną z prądem "...
Forex Ty stara ..... !!!!

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6645
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

PipsKong pisze:
21 sty 2020, 14:31
raposo pisze:
21 sty 2020, 14:21
Tak. Korekta za 2018 i czynny żal - to Twoje wyjście ;)
ehhhh tak myślałem ;/
Bez kary może sie nie obejść :(
I wzbudzisz ogromna nieufność czy to wszystkie zyski jakie wykazałeś. Dlatego bardzo lubie brokerów z POlski :)

BBB
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 1
Rejestracja: 22 sty 2020, 16:07

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: BBB »

Miałem przez kilka miesięcy na przełomie roku 2018/2019 małą przygodę z forexem, zakończoną stratą ok. 500$ grając u australijskiego brokera częstymi pozycjami na małych kwotach. Zastanawiam się, czy dla świętego spokoju nie zlecić korekty w PIT jakiemuś księgowemu i mieć spokojną głowę... Co byście zrobili? Sam nie chcę liczyć, bo patrząc na statement boję się, że gdzieś się walnę i potem (odpukać) będę się z tego spowiadał. Forex ogólnie odpuszczam, nie jest dla mnie ;)

Awatar użytkownika
PipsKong
Maniak
Maniak
Posty: 6594
Rejestracja: 23 gru 2011, 09:49

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: PipsKong »

Cblondyn pisze:
22 sty 2020, 10:51
PipsKong pisze:
21 sty 2020, 14:31
raposo pisze:
21 sty 2020, 14:21
Tak. Korekta za 2018 i czynny żal - to Twoje wyjście ;)
ehhhh tak myślałem ;/
Bez kary może sie nie obejść :(
I wzbudzisz ogromna nieufność czy to wszystkie zyski jakie wykazałeś. Dlatego bardzo lubie brokerów z POlski :)
kara to chyba nie, bo sam wykazałem pomyłkę, ale odsetki to na pewno
Gdyby jakiś Broker zaproponowałby mi swapy na L i S o podobnej wartości ... Zarobiłbym miliony...
..." Tylko zdechłe ryby płyną z prądem "...
Forex Ty stara ..... !!!!

ODPOWIEDZ