Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
xXx
Gaduła
Gaduła
Posty: 126
Rejestracja: 06 lut 2011, 09:03

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: xXx »

To co z optymalizacja podatkow z FX? ;-)

kapart
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 60
Rejestracja: 11 cze 2015, 12:51

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: kapart »

raposo pisze:
13 wrz 2019, 09:32

Co do stawek podatkowych w innych krajach... Tutaj małe zestawienie ;)

https://forexclub.pl/stawki-opodatkowan ... x-swiecie/
Hiszpania - dane w tabeli dotyczą rezydentów. Obywatele UE + Islandia i Norwegia - 19%.

USA - 15% to podatek federalny i zależy m.in. od: dochodu rocznego, okresu trwania inwestycji (poniżej 1 roku podatek jest większy), statusu (single, married ...) i paru innych rzeczy, do tego dochodzi podatek stanowy od dochodów kapitałowych (tylko 9 stanów nie ma takiego podatku np. Alaska, Floryda i Teksas). Uproszczony kalkulator Capital Gains Tax USA: https://smartasset.com/investing/capita ... fDeX2OBIl1

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Dzięki za informację. Rozszerzę dane z artykułu ;)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

zuczek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 11 cze 2006, 13:54

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: zuczek »

Przykład ekstremalny:
broker zagraniczny - zdeponowałem USD, osiągnąłem dochód w ramach jednego dnia 1000 USD (=4000 PLN wg kursu NBP z dnia poprzedniego), zostawiłem to w USD. Nic więcej nie robię na rachunku do końca roku podatkowego. Podatek wyniesie zatem 19% x 4000 = 780 PLN.
Następnie 31 grudnia chcę wymienić ten dochód na PLN, aby zapłacić podatek do końca kwietnia. Ale kurs to 3,00, więc otrzymuję tylko 3000 PLN.

Płacę 780 PLN podatku, więc efektywna, realna stawka podatkowa to 780 / 3000 = 26%, a nie 19%. Ustawa o PIT zakłada, że te 4000 PLN mam fizycznie do dyspozycji w dniu osiągnięcia dochodu, a tak nie jest, bo fizycznej wymiany dokonuję dopiero później. 19% byłoby, gdybym mógł zapłacić podatek w USD.


Czy to jest poprawne rozumowanie? Jeśli tak, to jest to bardzo niesprawiedliwe prawo podatkowe

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

No cóż, a w ustawie jest napisane, że ma być sprawiedliwie? :)

Można to ubrać w drugą stronę. Co jeśli kurs USDPLN będzie w momencie wypłaty wynosił 5.00? Wtedy powinieneś dopłacić? Też nie.

Ryzyko kursowe to Twój problem i albo uwzględniasz je swoich poczynaniach (zabezpieczenie dodatkową pozycją, wypłata części środków na podatek, rezygnacja z konta w USD itd.), albo musisz ponieść konsekwencje tej decyzji (które mogą być też dla Ciebie pozytywne).
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

zuczek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 11 cze 2006, 13:54

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: zuczek »

Taki sposób obliczania zobowiązania podatkowego prowadzi do absurdu. Wyobraźmy sobie, że 01 stycznia mam 1000 USD. 31 grudnia mam również 1000 USD. Czy jestem bogatszy i w związku z tym powinienem zapłacić podatek?

Kupiłem za 1000 USD akcje po10 USD za sztukę (koszt wg NBP: 4000 PLN). Sprzedałem te akcje również po 10 USD za sztukę, ale przychód wg NBP to już: 5000 PLN (kurs USD/PLN wzrósł z 4 do 5). Mam więc wg polskiego fiskusa dochód 1000 PLN i muszę zapłacić 190 PLN podatku. Czy to nie brak elementarnej logiki? Miałem 1000 USD i dalej mam 1000 USD - czy nastąpiło przysporzenie w sensie ekonomicznym?


Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

zuczek pisze:
02 paź 2019, 15:21
Taki sposób obliczania zobowiązania podatkowego prowadzi do absurdu. Wyobraźmy sobie, że 01 stycznia mam 1000 USD. 31 grudnia mam również 1000 USD. Czy jestem bogatszy i w związku z tym powinienem zapłacić podatek?

Kupiłem za 1000 USD akcje po10 USD za sztukę (koszt wg NBP: 4000 PLN). Sprzedałem te akcje również po 10 USD za sztukę, ale przychód wg NBP to już: 5000 PLN (kurs USD/PLN wzrósł z 4 do 5). Mam więc wg polskiego fiskusa dochód 1000 PLN i muszę zapłacić 190 PLN podatku. Czy to nie brak elementarnej logiki? Miałem 1000 USD i dalej mam 1000 USD - czy nastąpiło przysporzenie w sensie ekonomicznym?
W Polsce, walutą jest PLN, nie USD, więc nikogo nie obchodzi ile masz USD i kiedy wymieniasz na PLN.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

zuczek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 11 cze 2006, 13:54

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: zuczek »

Nie przejdzie. Jesteś polskim rezydentem, MUSISZ płacić podatek tutaj. Kropka. Młodzież cwaniakuje, dopóki nie przejdzie kontroli skarbowej - mina wtedy im by zrzedła. Rozwiązanie istnieje - polski FIZ. A że kosztuje sporo - cóż, taka jest rzeczywistość.


W dodatku Pan wprowadza w błąd - USA przekazuje informacje o rachunkach polskich rezydentów do Polski automatycznie na podstawie dwustronnej umowy o wymianie informacji

zuczek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 71
Rejestracja: 11 cze 2006, 13:54

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: zuczek »

Kolejna obserwacja jest taka, że wg prawa dochód może być opodatkowany więcej niż raz, co wynika z rocznego okresu rozliczeniowego dla tego podatku, np.:
- rok 1: zysk 100 tys. PLN -> podatek należny 19 tys. -> pozostaje: 81 tys.
- rok 2: strata 30 tys. -> podatek należny 0 -> pozostaje 51 tys.
- rok 3: zysk 30 tys. -> podatek należny (podstawa opodatkowania 15 tys., po odliczeniu 50% straty z roku 2.): 2,85 tys. -> pozostaje 78,15 tys.

W efekcie: zarobiłeś na rynku 100 - 30 + 30 = 100 tys., a po zapłaceniu podatku zostało Ci: 78,15 tys., więc efektywna stopa opodatkowania to 21,85%, a nie 19%.

ODPOWIEDZ