Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
Profesor Pips
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 23
Rejestracja: 23 lis 2017, 18:51

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Profesor Pips »

Zawsze można starać się o indywidualna interpretacje podatkowa. Więcej szczegółów tu http://www.kis.gov.pl/zalatwianie-spraw ... erpretacji
Jaka jest najlepsza strategia. Skuteczna.

PaulGilbert
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 529
Rejestracja: 09 mar 2013, 09:21

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: PaulGilbert »

Tak mnie zastanawia, czy rzeczywiście zyski u zagranicznego brokera powinny być rozliczone w roku w którym się je uzyskuje czy wtedy kiedy się je wypłaca.

Dla przykładu, jeżeli w styczniu kupię 100 dolarów i sprzedam je w grudniu tego samego roku (powiedzmy rok pierwszy) z zyskiem , to płacę podatek w roku drugim. Ale jeśli kupię dolary w styczniu roku pierwszego, a sprzedam z zyskiem w styczniu roku drugiego to płacę podatek w roku trzecim.

To skoro zakładam konto u zagranicznego brokera w dolarach, bo uważam, że to dodatkowo zwiększy moje dochody skoro dolar się umacnia (czyli jest to inwestycja kapitałowa), to jeżeli te dolary pomnożę, ale ich nie wypłacę czyli nie przewalutuję na złotówki, innymi słowy nie wyjdę z transakcji to jestem nadal w ten inwestycji - czyż nie? Zatem w teorii nawet jeżeli w danym roku osiągnę zysk z transakcji które wykonałem w dolarach, ale nadal trzymam dolary czekając na dalsze umocnienie kursu, to wygląda mi to na to, że powinienem zapłacić podatek od zysku dopiero kiedy przewalutuję środki na złotówki?

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

No nie. Bo rozliczasz się z zamkniętych transakcji, a nie z różnicy w przewalutowaniu środków na konto (nieistotny jest zysk w postaci różnicy między wpłacaną kwotą na konto a wypłacaną). Tak też mówi ustawa.

Zakładając konto w USD (czy innej niż PLN) u brokera Forex niekoniecznie trzeba kierować się podejściem „da mi to dodatkowy zysk”. Bo przecież tego nie wiesz. Czesto wybieramy walutę obcą, bo np. nie mamy innego wyboru u brokera, mamy już przewalutowane środki na koncie bankowym, lub zarabiamy w walucie obcej.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

PaulGilbert
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 529
Rejestracja: 09 mar 2013, 09:21

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: PaulGilbert »

Na rynku też nie wiesz czy zarobisz. Mnie taki argument nie przekonuje. Skoro zatem inwestujesz w dolary jako walutę to wyjście z pozycji następuje z chwilą przewalutowania powrotnego. Wątpliwości są gdzie indziej - mianowicie pojawia się różnica w ilości dolarów. Jeśli uznać że tą różnicę trzeba jednak w danym roku rozliczyć, to pytanie po jakim kursie, skoro trzymam dalej te dolary jako inwestycję kapitałową celowo i nie wypłacam. Chyba z ciekawości pokuszę się o interpretację.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Polecam zacząć od przeczytania ustawy ;).

Różnicy w przewalutowaniu nie ma obowiązku rozliczać. Masz obowiązek rozliczyć się z zamkniętych transakcji w danym roku. Ze stratnych również.

Oczywiście, interpretacja US też Ci tą wątpliwość wyjaśni.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Bielak84
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: 13 mar 2018, 18:11

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Bielak84 »

zastanawiam sie czy to dotyczy tez kryptowalut? bo ostatnio zaczynam sie tym bawic i szukam jakiś ksiązek na ten temat.

fornawi
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 26 cze 2015, 09:40

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: fornawi »

Czy przelewy zasilające nasze zagranicznych konta też będą objęte nowym podatkiem "exit tax".

Awatar użytkownika
PipsKong
Maniak
Maniak
Posty: 6594
Rejestracja: 23 gru 2011, 09:49

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: PipsKong »

cześć
jak mam działalność nie związaną z FX to zyski wtedy z FX rozliczam wraz z tą działalnością czy osobno jako osoba fizyczna ??
Gdyby jakiś Broker zaproponowałby mi swapy na L i S o podobnej wartości ... Zarobiłbym miliony...
..." Tylko zdechłe ryby płyną z prądem "...
Forex Ty stara ..... !!!!

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

PipsKong pisze:cześć
jak mam działalność nie związaną z FX to zyski wtedy z FX rozliczam wraz z tą działalnością czy osobno jako osoba fizyczna ??
Osobno ;)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
PipsKong
Maniak
Maniak
Posty: 6594
Rejestracja: 23 gru 2011, 09:49

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: PipsKong »

Dzięki RAP-OSO ;)
osa co rapuje :P
Gdyby jakiś Broker zaproponowałby mi swapy na L i S o podobnej wartości ... Zarobiłbym miliony...
..." Tylko zdechłe ryby płyną z prądem "...
Forex Ty stara ..... !!!!

ODPOWIEDZ