Forex a podatki..

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Patison
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 2
Rejestracja: 09 sty 2015, 16:28

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Patison »

Witam!
Jak się rozliczać z Urzędem Skarbowym inwestując na forexie?
Czy broker zagraniczny przyśle PIT ?
Skąd wziąć dane do rozliczenia ?
Jak sprawa wygląda w XM i Admiral Markets ?
Dzięki z góry ,
pozdrawiam !

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Patison pisze:Witam!
Jak się rozliczać z Urzędem Skarbowym inwestując na forexie?
Czy broker zagraniczny przyśle PIT ?
Skąd wziąć dane do rozliczenia ?
Jak sprawa wygląda w XM i Admiral Markets ?
Dzięki z góry ,
pozdrawiam !
Witaj,

Wysłałeś mi parę dni temu maila o identycznej treści. Odpowiedź nie doszła czy okazała się dla Ciebie niewiarygodna? :)
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Wiem, że dziś wszyscy żyją frankiem ale sezon podatkowy już wystartował więc ode mnie krótki artykuł. Informacje ogólne, czyli odpowiedzi na pytania podstawowe, które najczęściej nurtują traderów:
http://forexclub.pl/edukacja/podatki/na ... je-ogolne/
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

tbpl
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 29
Rejestracja: 17 sty 2015, 11:19

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: tbpl »

Czy w kwesitach podatkowych forex działa tak jak akcje, gdzie zysk/strata powstają dopiero z zamknięciem pozycji, a więc pozycja otwarta w 2014 i zamknięta w 2015 będzie wpływała tylko na wynik 2015?

Czy też obowiązuje zasada mark to market jak z rynków futures, każdego dnia zysk/strata dopisywany jest do rachunku i w zeznaniu za 2014 pojawi się wynik osiągnięty do 31 XII a w zeznaniu za 2015 - od 1 I ?

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9996
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Opcja nr 1.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
Cyb
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1906
Rejestracja: 25 mar 2009, 20:41

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: Cyb »

To zależy jak rozlicza broker. Przykładowo dukas księguje zysk/stratę dzień po dniu. A więc w takim przypadku będzie tak jak opisujesz na końcu. Brokerzy MT4 rozliczają transakcję dopiero na zamknięciu a więc będzie wtedy tak jak opisywałeś na początku.

tbpl
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 29
Rejestracja: 17 sty 2015, 11:19

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: tbpl »

@raposo @Cyb Dzięki.

WojtexWay
Gaduła
Gaduła
Posty: 145
Rejestracja: 18 wrz 2012, 19:22

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: WojtexWay »

Cyb pisze:To zależy jak rozlicza broker. Przykładowo dukas księguje zysk/stratę dzień po dniu. A więc w takim przypadku będzie tak jak opisujesz na końcu. Brokerzy MT4 rozliczają transakcję dopiero na zamknięciu a więc będzie wtedy tak jak opisywałeś na początku.
Od kiedy sposób rozliczania się z fiskusem zależy od sposobu rozliczania brokera? O_o

arbi
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 4
Rejestracja: 15 wrz 2014, 12:42

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: arbi »

Mam pytanie odnośnie optymalizacji podatkowej.

Wiem, ze można otworzyć spółkę w kraju gdzie podatek od zysków kapitałowych jest niższy niż w Polsce + jest kraj ma podpisana umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ciekawi mnie czy ktoś orientuje sie przy jak dużym podatku do zapłaty opłaca sie taki manewr np na Cyprze? (Założenie spółki, konta, koszty, etc), czyli np gdybym miał zapłacić 10k płn czy 100k płn?

Czy jest inna możliwość optymalizacji np. Poprzez otwarcie konta na działalność gospodarcza lub spółkę w Polsce i optymalizować zyski z giełdy kosztami z tytułu firmy?

Z góry dzięki za pomoc.

Awatar użytkownika
dsokol
Gaduła
Gaduła
Posty: 242
Rejestracja: 10 sie 2010, 16:52

Re: Forex a podatki..

Nieprzeczytany post autor: dsokol »

arbi pisze:Mam pytanie odnośnie optymalizacji podatkowej.

Wiem, ze można otworzyć spółkę w kraju gdzie podatek od zysków kapitałowych jest niższy niż w Polsce + jest kraj ma podpisana umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania. Ciekawi mnie czy ktoś orientuje sie przy jak dużym podatku do zapłaty opłaca sie taki manewr np na Cyprze? (Założenie spółki, konta, koszty, etc), czyli np gdybym miał zapłacić 10k płn czy 100k płn?

Czy jest inna możliwość optymalizacji np. Poprzez otwarcie konta na działalność gospodarcza lub spółkę w Polsce i optymalizować zyski z giełdy kosztami z tytułu firmy?

Z góry dzięki za pomoc.
co do przypadku 1 to wg mojej wiedzy w zasadzie opłaci się już przy tej mniejszej kwocie - możesz np. zarejestrowac działalność w GB koszt rocznie ok. 6 tys zł a korzystasz z kwoty wolnej od podatku na o wiele wyższym poziomie niż w PL,
przy wyższych kwotach może być bardziej opłacalne skorzystanie z raju podatkowego np. Delaware, polecam przeszukanie wątków na ten temat na tym forum.
W drugim przypadku nie widzę żadnych plusów ani możliwości zaoszczędzenia - spółka ma tą wadę, że podatek zapłacisz 2 razy - najpierw jako spółka od zysku, później jako osoba prywatna od dochodu - dywidendy, pensji, diet - obojętnie jaką formę wypłaty wybierzesz (w niektórych jeszcze dodatkowo zapłacisz ZUS). Jako osoba prywatna płacisz tylko od zysków kapitałowych. Więc o polskiej spółce nawet nie myśl...

ODPOWIEDZ