Firma i inwestowanie na giełdzie.

Forum, na którym można do woli dyskutować nie tylko na tematy związane z Forexem.
Awatar użytkownika
dzikson
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 426
Rejestracja: 05 cze 2019, 18:48

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: dzikson »

ninja statut w fundacji/stowarzyszeniu, w spółkach jest to umowa.
O interpreatcję podatkową można zwrócić się do urzędu za opłata chyba 40zł od wniosku plus 17zł za pełnomocnictwo jak dzialasz w czyimś imieniu. Nie pamiętam. Masz link pierwszy z brzegu.
https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/25

Kiedyś występowałem z takimi pismami. Poczytaj kilka interpretacji w necie, i na ich podstawie napisz, lub też prawnik Ci pomoże jesli nie czujesz się na siłach. W piśmie przedstawiasz zdarzenie przyszłe..

Taka interpretacja ma moc prawną, i na jej podstawie możesz prowadzić działalność pod warunkiem że nie zmienisz sposobu działania który wybiega po za interpretacje. Wnioski o interpetacje mozesz składać do rożnych urzędów, nie tylko do skarbowego.
"Dla każdego inaczej wygląda kawałek nieba, własna sieć odrzutowców kontra pół chleba.."
RR Brygada

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

dzikson pisze:
02 lut 2022, 11:19
ninja statut w fundacji/stowarzyszeniu, w spółkach jest to umowa.
O interpreatcję podatkową można zwrócić się do urzędu za opłata chyba 40zł od wniosku plus 17zł za pełnomocnictwo jak dzialasz w czyimś imieniu. Nie pamiętam. Masz link pierwszy z brzegu.
https://www.biznes.gov.pl/pl/opisy-procedur/-/proc/25

Kiedyś występowałem z takimi pismami. Poczytaj kilka interpretacji w necie, i na ich podstawie napisz, lub też prawnik Ci pomoże jesli nie czujesz się na siłach. W piśmie przedstawiasz zdarzenie przyszłe..

Taka interpretacja ma moc prawną, i na jej podstawie możesz prowadzić działalność pod warunkiem że nie zmienisz sposobu działania który wybiega po za interpretacje. Wnioski o interpetacje mozesz składać do rożnych urzędów, nie tylko do skarbowego.
Nie, nie mylę się.
To ty nie rozumiesz różnicy pomiędzy spółką osób fizycznych, a spółką o osobowości prawnej, jaką jest Sp. z o.o.
http://www.securum.pl/porady/statut-spolki/
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
dzikson
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 426
Rejestracja: 05 cze 2019, 18:48

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: dzikson »

ninjaproject pisze:
02 lut 2022, 12:47
Nie, nie mylę się.
To ty nie rozumiesz różnicy pomiędzy spółką osób fizycznych, a spółką o osobowości prawnej, jaką jest Sp. z o.o.
http://www.securum.pl/porady/statut-spolki/
Poczekaj, bo wybiegamy trochę. W tym co wkleiłeś jest o statucie spółki ale akcyjnej, a to nie jest spółka osób fizycznych. Osoby fizyczne zakładają spółkę cywilną albo jawną, gdzie jedna z nich ma osobowość prawną a druga nie, czyli majątek spółki jest majątkiem wspólników gdy osobowości prawnej brak. Nie zakładałem takich spółek więc nie wiem na jakiej zasadzie tworzy się postanowienia spółki.
A w tym co przytoczyłeś jest napisane że statut jest właśnie w spółce akcyjnej, a umową do Sp. z o.o. Nie widzę nic o formach prawnych o których napisałem, a nie będę szukał w KSH żeby się tego dowiedzieć, ale możesz mi rozjaśnić sprawę, chętnie dowiem się nowej rzeczy
"Dla każdego inaczej wygląda kawałek nieba, własna sieć odrzutowców kontra pół chleba.."
RR Brygada

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

dzikson pisze:
02 lut 2022, 13:10
ninjaproject pisze:
02 lut 2022, 12:47
Nie, nie mylę się.
To ty nie rozumiesz różnicy pomiędzy spółką osób fizycznych, a spółką o osobowości prawnej, jaką jest Sp. z o.o.
http://www.securum.pl/porady/statut-spolki/
Poczekaj, bo wybiegamy trochę. W tym co wkleiłeś jest o statucie spółki ale akcyjnej, a to nie jest spółka osób fizycznych. Osoby fizyczne zakładają spółkę cywilną albo jawną, gdzie jedna z nich ma osobowość prawną a druga nie, czyli majątek spółki jest majątkiem wspólników gdy osobowości prawnej brak. Nie zakładałem takich spółek więc nie wiem na jakiej zasadzie tworzy się postanowienia spółki.
A w tym co przytoczyłeś jest napisane że statut jest właśnie w spółce akcyjnej, a umową do Sp. z o.o. Nie widzę nic o formach prawnych o których napisałem, a nie będę szukał w KSH żeby się tego dowiedzieć, ale możesz mi rozjaśnić sprawę, chętnie dowiem się nowej rzeczy
A tak, tu masz jednak rację w kwestii statut-umowa.
Ale, głównie mi chodziło o status takiej spółki, że Sp. z o.o. jest osobowością prawną.
Przy jakiejkolwiek spółce osób fizycznych mamy jednak tylko osoby fizyczne, więc wszelkie zarządzanie kapitałem wspólników będzie, pewnie, niejednoznaczne z punktu widzenia doradztwa inwestycyjnego.
Sp. z o.o., jako osobowość prawna, oddziela firmę od jej pracowników, którymi mogą być też wspólnicy.
Kluczowe cechy spółki jawnej
Spółka jawna jest osobową spółką handlową, która prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą (nazwą spółki).

Spółka jawna nie posiada osobowości prawnej, ale ma zdolność prawną, czyli może we własnym imieniu nabywać prawa i zaciągać zobowiązania, na przykład zatrudniać pracowników, nabywać nieruchomości, być stroną umowy pożyczki.
https://www.biznes.gov.pl/pl/portal/00161
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
dzikson
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 426
Rejestracja: 05 cze 2019, 18:48

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: dzikson »

Myślę że w tym przypadku autor powinien napisać o interpretację indywidualną zakładając zdarzenie przyszłe z Sp. z o.o. Co do umowy spółki można napisać ją samemu, ale powinna zabezpieczać wszystkie strony, zarówno inwestorów jak i handlowca. Napisanie takiej umowy przez prawnika może sporo kosztować bo kancelarie niestety lubią kosić za takie nietypowe zlecenia.. Jeśli nigdy autor nie pisał czegoś takiego to musi zaufać innym, jednak przed podpisaniem warto aby zrozumieć każdy punkt i paragraf.
Co byśmy nie napisali to może być wprowadzanie w błąd dlatego jak wyżej.

A co do zwrócenia uwagi na różnicę między statutem a umową. Sam bym nie wiedział o tym, bo zakładałem w życiu tylko spółki, ale ostatnio postanowiłem założyć fundacje i tak zdobywam nowe praktyczne doświadczenie życiowe..
"Dla każdego inaczej wygląda kawałek nieba, własna sieć odrzutowców kontra pół chleba.."
RR Brygada

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

To jest zbyt poważna sprawa, żeby sobie samemu umowy pisać, gdy nie jest się prawnikiem.
Bo nam się może wydawać, i potem będziemy musieli wydawać...
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
dzikson
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 426
Rejestracja: 05 cze 2019, 18:48

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: dzikson »

Ninja nie przesadzaj. Jeśli sprawa by dotyczyła mnie to nie powierzyłbym w całości napisania umowy prawnikowi, a jedynie może doprecyzowanie punktów które są ważne ze względów prawnych a których mogłem nie zawrzeć. Ale piszę to ze swojej perspektywy, osoby która ma szerokie spektrum działania w wielu dziedzinach "nietypowych", a prawnikiem nie jestem.

Też kiedyś się bałem takich rzeczy, a doszło do tego że czasem pisałem pisma procesowe.. Skutecznie pomogłem komuś obronić się przed wierzycielem i prawie udało się doprowadzić do odszkodowania od wierzyciela na rzecz dłużnika, ale na końcowym etapie wierzyciel się wycofał... Szkoda, liczyłem na proces ..
Ostatnio kancelaria wyceniła mi 2k za napisanie statutu fundacji, dodam że podstawowego... Napisałem sobie w jeden dzień, i drugiego dnia wprowadziłem poprawki. Widziałem takie akcje że za gotowce umów dostępne w sieci liczą sobie tysiąc złotych, bo ktoś nie wie ze to dostępne za frajer w internetach.. Ale tu znowu wracamy do tego kto i na ile jest ogarniety, a sądząc po pytaniu autora, raczej tej kwestii sam nie rozwiąże. Nawet napisanie o interpretację nie jest takie proste jak wcześniej się trochę innych nie przeczytało.
"Dla każdego inaczej wygląda kawałek nieba, własna sieć odrzutowców kontra pół chleba.."
RR Brygada

dziabuch
Gaduła
Gaduła
Posty: 89
Rejestracja: 25 mar 2017, 06:07

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: dziabuch »

Koledzy mocno odlecieli w dywagacje tracąc z oczu meritum.
A meritum to kwota kapitału: 300 tyś.
Rozważmy scenariusz hiperoptymistyczny - że z tego kapitału uda się ugrać średnio rocznie 20%.
To daje 60 tyś rocznie. Uwzględniając inflację połowę tego trzeba przeznaczyć na utrzymanie wartości samego kapitału, więc realny zysk wyniesie 30 tyś. rocznie.
Po zapłaceniu podatku 19% zostanie 24300 PLN; czyli realnie na czysto równe 2025 złotych MIESIĘCZNIE.
Podkreślam - jest to wariant hiperoptymistyczny; praktycznie nierealny.

Z tego nawet zwykłej JDG się nie wyrzeźbi, o jakichkolwiek spółkach mowy nie ma.

Konkluzja- z kapitałem poniżej 1 000 000 nie ma co się wygłupiać w jakiekolwiek 'biznesy'. Pozostaje stare dobre kombinowanie. Zamiast bajać o spółkach, lepiej zadbać o rozdzielność majątkową ze starą i dobrze żyć ze szwagrem-menelem, któremu komornik nie będzie miał czego zabrać, w razie 'W'.
Sorry, taki mamy klimat.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

dziabuch pisze:
15 kwie 2022, 20:34
Koledzy mocno odlecieli w dywagacje tracąc z oczu meritum.
A meritum to kwota kapitału: 300 tyś.
Rozważmy scenariusz hiperoptymistyczny - że z tego kapitału uda się ugrać średnio rocznie 20%.
To daje 60 tyś rocznie. Uwzględniając inflację połowę tego trzeba przeznaczyć na utrzymanie wartości samego kapitału, więc realny zysk wyniesie 30 tyś. rocznie.
Po zapłaceniu podatku 19% zostanie 24300 PLN; czyli realnie na czysto równe 2025 złotych MIESIĘCZNIE.
Podkreślam - jest to wariant hiperoptymistyczny; praktycznie nierealny.

Z tego nawet zwykłej JDG się nie wyrzeźbi, o jakichkolwiek spółkach mowy nie ma.

Konkluzja- z kapitałem poniżej 1 000 000 nie ma co się wygłupiać w jakiekolwiek 'biznesy'. Pozostaje stare dobre kombinowanie. Zamiast bajać o spółkach, lepiej zadbać o rozdzielność majątkową ze starą i dobrze żyć ze szwagrem-menelem, któremu komornik nie będzie miał czego zabrać, w razie 'W'.
Sorry, taki mamy klimat.
No to nic się nie zmieniło!
- Gdzie Pan pracuje?
- U szwagra.
- A szwagier co robi?
- Jest na bezrobotnym.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

dziabuch
Gaduła
Gaduła
Posty: 89
Rejestracja: 25 mar 2017, 06:07

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: dziabuch »

Takie są legislacyjne realia tego syfu któremu na imię III RP.
Dlatego jakiekolwiek formalizowanie działalności powinno być ostatnią rzeczą o jakiej się myśli, a nie pierwszą.
W przypadku Autora wątku najrozsądniej będzie założyć konto na jakiegoś studenciaka bez dochodów i korzystać z relatywnie wysokiego progu kwoty wolnej.
Zakładanie firmy w jakiejkolwiek postaci to wypięcie dupy z prośbą o ruchanie przez meneli i samotne madki.

ODPOWIEDZ