Firma i inwestowanie na giełdzie.

Forum, na którym można do woli dyskutować nie tylko na tematy związane z Forexem.
Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

naczelnik pisze:
29 sty 2022, 00:38
SEROL666 pisze:
29 sty 2022, 00:02

Daj spokój Ninja ja tylko sugeruję i tak tego nie zrobią.
Kto tego nie zrobi, my tych "zabezpieczeń" i tego wspólnego inwestowania czy też KNF tego nie zrobi, że nie będzie się czepiał?
Rozumiem też, że w tym kraju nie można legalnie usiąść z kolegami w jednym pomieszczeniu i grać wspólną strategią, tak?
Można, ale trzeba się dobrze zabezpieczyć jakąś umową, bo jest to spółka.
Z kolegą, to można się bawić na demo, a nie realnymi pieniędzmi.
Jeżeli się złożycie do kupy, kapitał, to wymaga odpowiedniego sformalizowania umową, bo od tego zależy, m.in., interpretacja prawna do rozliczeń podatkowych, nie mówiąc już o wszelkich, ewentualnych pretensjach i sądach.
I to nie jest tylko w tym kraju...

Przy kapitale 300K, to KNF będzie o tym wiedział, bo bank ma obowiązek wysłać informację.

Najprościej, uważam, byłoby po prostu:
Każdy zakłada swoje własne konto u brokera i każdy trejduje swoim kapitałem, ale wspólną strategią.
Wtedy problemu nie ma.
A możecie siedzieć online na jakimś komunikatorze choćby i cały dzień.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

naczelnik
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 23 sty 2013, 23:04

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: naczelnik »

Najprościej, uważam, byłoby po prostu:
Każdy zakłada swoje własne konto u brokera i każdy trejduje swoim kapitałem, ale wspólną strategią.
Wtedy problemu nie ma.
A możecie siedzieć online na jakimś komunikatorze choćby i cały dzień.
Tylko my mamy problem realizacji zleceń, ponieważ koledzy bardzo często podróżują zawodowo, a ja nie i ja mam np. pełnomocnictwo do ich rachunków. Czy wykonywane na ich rachunkach dyspozycje zleceń w tym przypadku nadal są legalne?

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6645
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

naczelnik pisze:
29 sty 2022, 08:26
Najprościej, uważam, byłoby po prostu:
Każdy zakłada swoje własne konto u brokera i każdy trejduje swoim kapitałem, ale wspólną strategią.
Wtedy problemu nie ma.
A możecie siedzieć online na jakimś komunikatorze choćby i cały dzień.
Czy wykonywane na ich rachunkach dyspozycje zleceń w tym przypadku nadal są legalne?
Nawet się do tego nie przyznawaj bo możesz mieć kłopoty. To samo jesli chodzi o kolegów. I bez żadnych upoważnień bo na nic sie nie przydadzą ;)

naczelnik
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 23 sty 2013, 23:04

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: naczelnik »

Nawet się do tego nie przyznawaj bo możesz mieć kłopoty. To samo jesli chodzi o kolegów. I bez żadnych upoważnień bo na nic sie nie przydadzą
To po co jest to upoważnienie w BM do wykonywania m.in. zleceń przez osobę upoważnioną? Przecież i tak realizowalibyśmy wspólnie opracowaną strategię.

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6645
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

naczelnik pisze:
29 sty 2022, 14:57
Nawet się do tego nie przyznawaj bo możesz mieć kłopoty. To samo jesli chodzi o kolegów. I bez żadnych upoważnień bo na nic sie nie przydadzą
To po co jest to upoważnienie w BM do wykonywania m.in. zleceń przez osobę upoważnioną? Przecież i tak realizowalibyśmy wspólnie opracowaną strategię.
A masz co najmniej certyfikat doradcy finansowego? Zakładam, że nie ;)
Bo zarządzanie cudzym kontem bez ustawowych uprawnien jest przestępstwem :)

naczelnik
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 23 sty 2013, 23:04

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: naczelnik »

A masz co najmniej certyfikat doradcy finansowego? Zakładam, że nie ;)
Bo zarządzanie cudzym kontem bez ustawowych uprawnien jest przestępstwem :)
Ponowię pytanie. Po co w takim razie pełnomocnictwo stworzone przez BM do mojego rachunku? Tam nikt nie sprawdza czy osoba upoważniona ma odpowiednie wykształcenie i nie ma nic na ten temat w regulaminie. Rozumiem też, że założenie spółki i rachunek maklerski na firmę też nic nie zmienia?

grzegrzyw
Gaduła
Gaduła
Posty: 335
Rejestracja: 11 mar 2012, 19:43

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: grzegrzyw »

naczelnik pisze:
29 sty 2022, 08:26

Tylko my mamy problem realizacji zleceń, ponieważ koledzy bardzo często podróżują zawodowo, a ja nie i ja mam np. pełnomocnictwo do ich rachunków. Czy wykonywane na ich rachunkach dyspozycje zleceń w tym przypadku nadal są legalne?
Wykonywanie przez Ciebie zleceń na rachunkach kolegów, bez posiadania odpowiednich uprawnień jest nielegalne, ale nikt nie jest w stanie sprawdzić, kto fizycznie składał zlecenie. Dopóki będziecie działać zgodnie i po cichu, wprawdzie nie będzie to legalne, ale nikt wam nic nie zrobi. Poważne problemy się zaczną, jak się o coś pokłócicie(np. o wzajemne rozliczenia kasy) i to co byście robili, wyszłoby na zewnątrz.

naczelnik
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 26
Rejestracja: 23 sty 2013, 23:04

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: naczelnik »

Wykonywanie przez Ciebie zleceń na rachunkach kolegów, bez posiadania odpowiednich uprawnień jest nielegalne, ale nikt nie jest w stanie sprawdzić, kto fizycznie składał zlecenie. Dopóki będziecie działać zgodnie i po cichu, wprawdzie nie będzie to legalne, ale nikt wam nic nie zrobi. Poważne problemy się zaczną, jak się o coś pokłócicie(np. o wzajemne rozliczenia kasy) i to co byście robili, wyszłoby na zewnątrz.
To dlatego chcemy pomyśleć o spółce. Każdy z nas byłby w niej szefem i na taką spółkę założyć jeden rachunek maklerski firmowy, który po prostu będzie przynosił dochody pasywne z inwestycji w akcje itd. Wtedy już nie będzie pytań, kto składa zlecenia, bo będzie to robił rachunek maklerski na firmę. Jednakże nadal nie mogę znaleźć odpowiedzi czy to jest legalne.

grzegrzyw
Gaduła
Gaduła
Posty: 335
Rejestracja: 11 mar 2012, 19:43

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: grzegrzyw »

naczelnik pisze:
29 sty 2022, 16:46
Jednakże nadal nie mogę znaleźć odpowiedzi czy to jest legalne.
Tej odpowiedzi na forum nie znajdziesz, chcesz polegać na zdaniu nieznanych Ci osób? Odpowiedzi szukaj w kancelarii prawnej.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Firma i inwestowanie na giełdzie.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

grzegrzyw pisze:
29 sty 2022, 17:25
naczelnik pisze:
29 sty 2022, 16:46
Jednakże nadal nie mogę znaleźć odpowiedzi czy to jest legalne.
Tej odpowiedzi na forum nie znajdziesz, chcesz polegać na zdaniu nieznanych Ci osób? Odpowiedzi szukaj w kancelarii prawnej.
Żeby uniknąć kwestii konieczności posiadania licencji doradcy inwestycyjnego, to nie należy, raczej, szukać rozwiązań jako spółka osób fizycznych, tylko założyć spółkę posiadającą osobowość prawną, np. z ograniczoną odpowiedzialnością. Wtedy należy napisać statut takiej spółki, a w nim zawrzeć dokładnie wszystkie zadania spółki. Wtedy można tak skonstruować statut, że zadaniem spółki jest inwestowanie jej kapitału inwestycyjnego na podstawie określonej strategii, i oczywiście ta strategia musi być też zawarta w statucie. Wtedy pracownicy tejże spółki są jedynie wykonawcami strategii.

Przy zakładaniu takiej spółki usługa kancelarii prawnej jest, raczej, niezbędna.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

ODPOWIEDZ