Fibo i Harmonia Rynku.

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Fibo i Harmonia Rynku.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Cblondyn pisze:
02 maja 2023, 09:17
DupnySystem pisze:
02 maja 2023, 08:14
ninjaproject pisze:
01 maja 2023, 23:36
Ciąg fibonacciego jest tak samo względny jak wszystko inne.
No niestety nie.
Jeśli dołek masz na cenie 1.0000, a szczyt na 1.2000, to obojętne jak zeskalujesz wykres, u każdego i zawsze i bez względu na wszystko zniesienie 61.8 bedzie na cenie 1.0761. I tu żaden wykres na ekranie lub papierze milimetrowym nie jest potrzebny, wystarczą cyferki i kalkulator.
Ktos kiedyś stworzył teorie o zasięgach fibo tylko na podstawie podobieństwa do korekt w teorii Dowa. Czyli 1/3 i 2/3 impulsu. Całą reszte mozna sobie w buty wsadzić. Tyle. Fibo jest narzędziem do mierzenia głównie korekty w ujęciu procentowym. Jak linijka w szkole. Przypisywanie nadzwyczajnych własciwości linijce jest troche na wyrost :)
Zniesień Fibo to nie potrzeba mierzyć, bo to gołym okiem widać, chociaż niekoniecznie dokładnie, ale wystarczająco. Nie chodzi o zniesienia, tylko o zasięgi potencjalnego trendu.
Chyba, że ktoś wchodzi z TP na poziomie zniesienia, to co innego.

W tradingu na wykresach nie chodzi o to, żeby sobie pomierzyć zniesienia kiedy znany jest dołek i szczyt, tylko o przewidzenie poziomu TP. Czyli, w najbardziej podstawowej wersji chodzi o to, że gdy jest pierwszy impuls trendu i jest obrona zniesienia 50% - 61,8% jako wsparcia, to zakładamy, że jest trend w kierunku tego impulsu, i wtedy szukamy TP na rozwinięciach Fibo.
Oczywiście w praktyce jest różnie, ponieważ nawet obrona zniesień jako wsparcie nie gwarantuje, że cena zrobi nowy szczyt.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Fibo i Harmonia Rynku.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Tak to powinno wyglądać:
2023-05-02_130056.jpg
I tego nikt nie uczy, tylko ja.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Fibo i Harmonia Rynku.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

@Cblondyn,
W złotym podziale nie chodzi o jakąś magię, tylko o empirycznie stwierdzony fakt, że w tym wszechświecie wszystko dąży do proporcji 1,618, z podkreśleniem że dąży .
I to można wykorzystać.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6655
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: Fibo i Harmonia Rynku.

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

ninjaproject pisze:
02 maja 2023, 13:13
@Cblondyn,
W złotym podziale nie chodzi o jakąś magię, tylko o empirycznie stwierdzony fakt, że w tym wszechświecie wszystko dąży do proporcji 1,618, z podkreśleniem że dąży .
I to można wykorzystać.
Już widziałem kilka strategii opartych o samo fibo i niestety milionów nie zarobiły. A te wszystkie zwierzaczki jak ktos sie przypatrzy to takie ponaciągane albo przekoszone duże litery M lub W. A rynek właśnie ma taką strukture od zawsze i nie jest to zasługa żadnego fibo czy zwierzaczków. Bo pewna grupa gdy rynek rośnie postanawia zrealizować zysk i zamyka pozycje. To wszystko. Żadne cuda czy cokolwiek innego.
Jak narysuje kilka linii na wykresie to jest duża szansa, że cena na poziomie którejś zrobi dołek albo szczyt. I żadna zasługa tej linii a zbieg okoliczności.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Fibo i Harmonia Rynku.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Cblondyn pisze:
02 maja 2023, 14:11
ninjaproject pisze:
02 maja 2023, 13:13
@Cblondyn,
W złotym podziale nie chodzi o jakąś magię, tylko o empirycznie stwierdzony fakt, że w tym wszechświecie wszystko dąży do proporcji 1,618, z podkreśleniem że dąży .
I to można wykorzystać.
Już widziałem kilka strategii opartych o samo fibo i niestety milionów nie zarobiły. A te wszystkie zwierzaczki jak ktos sie przypatrzy to takie ponaciągane albo przekoszone duże litery M lub W. A rynek właśnie ma taką strukture od zawsze i nie jest to zasługa żadnego fibo czy zwierzaczków. Bo pewna grupa gdy rynek rośnie postanawia zrealizować zysk i zamyka pozycje. To wszystko. Żadne cuda czy cokolwiek innego.
Jak narysuje kilka linii na wykresie to jest duża szansa, że cena na poziomie którejś zrobi dołek albo szczyt. I żadna zasługa tej linii a zbieg okoliczności.
Przecież nigdzie nie napisałem, że coś jest zasługą linii, czy pomiaru Fibo.
Ale, nie jest to też przypadek - jest to wynik stosunku popytu do podaży.
Jeżeli zastosujemy tylko kilka prostych zasad, jak RR i trend following, to jak najbardziej mamy dużą szansę na zyski.
Zasada szukania wsparć i oporów na poziomach 50% - 61,8% zniesień Fibo według tego ustawienia, które pokazałem na obrazku wyżej się bardzo dobrze sprawdza.

Przykład:
Widzimy PA formację odwrócenia i potem widzimy, że cena respektuje w/w zniesienia Fibo tej formacji jako opór, więc mamy dobrą okazję do transakcji Sell. Przy tym jest trend spadkowy, i RR nam się zgadza.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
DupnySystem
Gaduła
Gaduła
Posty: 246
Rejestracja: 20 mar 2020, 16:41

Re: Fibo i Harmonia Rynku.

Nieprzeczytany post autor: DupnySystem »

Moim zdaniem, poziomy fibo nie działają lub działają całkiem losowo jak moneta w targecie powyżej 10 pipsów. To, że wystepują w przyrodzie i nie wiadomo dlaczego zaprzeczyć już nikt nie zaprzeczy.
Ale do skalpowania dla mnie działają. Jeśli robiłem testy monetą to skuteczność była znacząco mniejsza. Oczywiście trzeba dorzucić dobre MM, i pozostałych kilka warunków.
Więc u mnie jako tako działają i kompletnie nie mam pomysłu co może lepiej działać, poproszę o przykład ! :)

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Fibo i Harmonia Rynku.

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Tutaj ilustracja tego, o czym piszę wyżej:
2023-05-02_170434.jpg
Ja mogłem sobie pozwolić postawić SL niżej, więc rozegrałem to:
2023-05-02_171029.jpg
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

ODPOWIEDZ