Ewolucja Tradera

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
movinghead
Gaduła
Gaduła
Posty: 232
Rejestracja: 10 maja 2011, 03:36

Re: Ewolucja Tradera

Nieprzeczytany post autor: movinghead »

cajto pisze:
czango pisze:Kazdy ale to kazdy trader chce wycisnąć z rynku maximum zysku , ale to nie tędy droga .
Powiedzmy że rynek robi ruch na 200 pipsów , ile pipsów tobie potrzeba aby zarobić ?
Dajmy na to , że wystarczy ci 10 pipsów , żeby mieć dzienny zarobek , ale cena co raz się zmienia + - 50 pipsów , ty czujesz się ograny bo wchodzisz w złym miejscu i żałujesz , że nie zarobiłeś więcej , albo wycięło ci stopy , wkurzasz się bo mogłeś zarobić , a straciłeś , w ten sposób jesteś zdenerwowany grą i myślisz , że wszystko poszło źle.
A przecież 10 pipsów w dzień jest niesamowicie łatwo zrobić , wystarczy 10 pipsów , żeby mieć na koncie o 1% więcej , nie trzeba siedzieć cały dzień , wystarczy czasem jedno dobre wejście , może dwa , da się to zrobić w ciągu dwóch godzin , jeśli dobrze się wejdzie i to wystarczy żeby zarabiać .
Ktoś z takim spojrzeniem na FX plasuje się w pierwszych etapach poznawania rynku, strategii, MM i psychologii gry.

Czy surfer kontroluje tony wody i prąd tworzące falę? Czy rzuca się na każdą falę?
Nie, ma kontrolę nad swoim ciałem i deską, sam ocenia która fala będzie dla niego odpowiednia :wink:
rzeczywiście trzeba być ekspertem żeby wyrobić 10 pips przez cały dzień...
freakout pisze: Skoro to takie proste to dlaczego jeszcze tutaj siedzisz zamiast wypoczywać na Hawajach z drinkiem w ręku?
stereotypiarstwo jak się patrzy..
a na HAWAJE to trzeba sobie zarobić, wszyscy by chcieli tylko leżeć na hamaku z laptopem w łapie
i to najlepiej przed 25 r. życia, co za durnota...

mariusztrader
Gaduła
Gaduła
Posty: 112
Rejestracja: 03 gru 2012, 22:29

Re: Ewolucja Tradera

Nieprzeczytany post autor: mariusztrader »

movinghead pisze:
cajto pisze:
czango pisze:Kazdy ale to kazdy trader chce wycisnąć z rynku maximum zysku , ale to nie tędy droga .
Powiedzmy że rynek robi ruch na 200 pipsów , ile pipsów tobie potrzeba aby zarobić ?
Dajmy na to , że wystarczy ci 10 pipsów , żeby mieć dzienny zarobek , ale cena co raz się zmienia + - 50 pipsów , ty czujesz się ograny bo wchodzisz w złym miejscu i żałujesz , że nie zarobiłeś więcej , albo wycięło ci stopy , wkurzasz się bo mogłeś zarobić , a straciłeś , w ten sposób jesteś zdenerwowany grą i myślisz , że wszystko poszło źle.
A przecież 10 pipsów w dzień jest niesamowicie łatwo zrobić , wystarczy 10 pipsów , żeby mieć na koncie o 1% więcej , nie trzeba siedzieć cały dzień , wystarczy czasem jedno dobre wejście , może dwa , da się to zrobić w ciągu dwóch godzin , jeśli dobrze się wejdzie i to wystarczy żeby zarabiać .
Ktoś z takim spojrzeniem na FX plasuje się w pierwszych etapach poznawania rynku, strategii, MM i psychologii gry.

Czy surfer kontroluje tony wody i prąd tworzące falę? Czy rzuca się na każdą falę?
Nie, ma kontrolę nad swoim ciałem i deską, sam ocenia która fala będzie dla niego odpowiednia :wink:
rzeczywiście trzeba być ekspertem żeby wyrobić 10 pips przez cały dzień...
freakout pisze: Skoro to takie proste to dlaczego jeszcze tutaj siedzisz zamiast wypoczywać na Hawajach z drinkiem w ręku?
stereotypiarstwo jak się patrzy..
a na HAWAJE to trzeba sobie zarobić, wszyscy by chcieli tylko leżeć na hamaku z laptopem w łapie
i to najlepiej przed 25 r. życia, co za durnota...

Dla wielu osób z tego forum zrobić 10 pips dziennie na plus nie jest wielkim problemem. Dlatego nasuwa się pytanie, czy dla nich jest wielkim problemem zarobić powiedzmy milion PLN w rok nawet z 1000 PLN ? Przecież jeżeli są tacy doświadczeni, zarabiają regularnie na giełdzie to w czym jest problem? 10 pips może oznaczać 10% kapitału przy dźwigni 1:100. Więc po roku, zakładając, że co miesiąc są w stanie podwoić konto, to każdego miesiąca daje to ponad milion.

Proszę tylko, by odpowiedzi nie brzmiały: "jak jesteś taki mądry to czemu nie zarabiasz milionów" , lub "przyszedł żółtodziub i chce zarobić kokosy i się nie narobić". Wiem, że kłopotem może być psychika, ale jeżeli jest się pewnym tego co się robi, to chyba powinno być możliwe ograniczenie jej oddziaływania.
"Nie ma rzeczy niemożliwych, istnieją jedynie trudne do zrealizowania"

movinghead
Gaduła
Gaduła
Posty: 232
Rejestracja: 10 maja 2011, 03:36

Re: Ewolucja Tradera

Nieprzeczytany post autor: movinghead »

Powiem tak.

Jeden poprawnie wykonany trejd w ciągu dnia gwarantuje zarobienie więcej niż 10 pipsów. no ale coś za coś, bo składa sie na to

-Błyskotliwość
-Zaangażowanie
-Wiedza (nie wystarcza przeczytanie paru artykułów)
-Doświadczenie
-Wprawne Oko
-Psychiczna gra wewnętrzna
-Dużo pracy
-Opracowanie metod otwarcia, zamknięcia, i znajomość co najmniej kilku metod zarządzania ryzykiem. (Osobiście opracowałem ich 7 na każdą sytuację)
-Trzeba pamiętać albo każdego dnia sprawdzać kalendarz makro bo ważne dane o których nie wiesz mogą Ci spieprzyć nawet najlepiej wyselekcjonowany trejd i mimo że strategia działa to trejd może skończyć się stratą albo SL bo pod wpływem danych
wybije Ci go po czym powróci do pierwotnego kierunku.


10 pips przy dźwigni 1:100 to około 10% (eurusd) depozytu.

Czyli jeżeli liczysz od 0.1 (400zł) to około 40zł/10 p.

Jednak nie będziesz w stanie codziennie wychodzić na 10 pipsach in plus, i nie każdy trejd wyjdzie Ci każdego dnia
czasem zrobisz 2 kroki do przodu 1 do tyłu, a czasem zrobisz 8 kroków do przodu a nie wyjdzie Ci jeden trejd i cofniesz się o 9.
Więc po roku, zakładając, że co miesiąc są w stanie podwoić konto, to każdego miesiąca daje to ponad milion.
nie dodałeś że "pod warunkiem że każdy trejd będzie udany"

psychika psychiką, to co określiłem jako "gra wewnętrzna", brak wątpliwości, znajomość rynku i zachowania preferowanego waloru, tak czy siak ta zabawa i tak polega na tym że większy zjada mniejszego. Przez brak wątpliwości rozumiem czysty umysł bez uprzedzeń, bez patrzenia przez emocjonalny szablon, bez kierowania się tym co było, i nie wkręcanie sobie tego co może być (jeżeli obserwujesz rynek to pewne szablony masz wkute w podświadomość), brak dialogów wewnętrznych typu "a jak mi nie wyjdzie?", albo zabawa na danych historycznych typu "a jakbym tu kupił i tu sprzedał to bym miał na maybacha, a tu sprzedam tu odkupie i już mam fajne mieszkanie" itd. - pieprzenie.

po 1. Nigdy nie wiesz co się wydarzy w przyszłości.
po 2. Nic nie ukazuje się w tak samo identycznej formie jak w przeszłości.
po 3. Teoria to nie praktyka.
po 4. Praktyka to nie teoria.

tym spod 4 punktu zawsze to będzie lepiej wychodziło - działanie w uptimie, bazowanie na odruchach, nie reagowanie na coś zanim coś jeszcze nie nastąpi, ludzie spod 4 punktu zaczynając popełniali błędy od razu, będąc błyskotliwymi wiedzieli że jeżeli coś
nie działa to należy to zmienić, inni nie uczyli się na błędach i bankrutowali.

tym spod 3 punktu - dobra rzecz przed praktyką, pomaga poznać wiele scenariuszy i możliwość budowania wariantów i reakcji na nie im więcej tym lepiej, ale do póki nie zamienisz tego w automatyczne odruchy to z teorii pozostają nici, bo teoria i wiedza to jedno - ale pytanie czy potrafimy to wykorzystać, rzeczy dzięki którym coś nam się udaje albo nie to te które zarejestrowała podświadomość, działając poza naszą świadomością wspomaga nasze decyzje bez zastanawiania się nad nimi.

-- Dodano: czw 01-08-2013, 0:29 --

Dodam jeszcze tyle że jeżeli ktoś potrafi podwajać środki na koncie i jedzie martyngałem albo procentem składanym to z pewnością prędzej czy później te 100 000 czy milion prędzej czy później zarobi.

Niestety ja jeszcze do tego poziomu nie doszedłem ;) ale wszystko w jak najlepszym kierunku, jednak precyzja wejść to czasochłonny szlif..

mariusztrader
Gaduła
Gaduła
Posty: 112
Rejestracja: 03 gru 2012, 22:29

Re: Ewolucja Tradera

Nieprzeczytany post autor: mariusztrader »

movinghead, dziękuję bardzo za solidną odpowiedź. Wszystko zależy od ciężkiej pracy, wiary w siebie oraz mocnej psychiki, to w skrócie. Czyli wszystko jest możliwe i przed nami, mam nadzieję... ;)
"Nie ma rzeczy niemożliwych, istnieją jedynie trudne do zrealizowania"

eMisiek
Gaduła
Gaduła
Posty: 182
Rejestracja: 10 lis 2006, 22:34

Re: Ewolucja Tradera

Nieprzeczytany post autor: eMisiek »

Ahmed pisze:eMisiek mam pytanie, jak to jest z traderami którzy systematycznie np: przez 6 lub 12 miesięcy zarabiają kasę, trzymając się zasad i systemu, a przez kolejny rok tracą grając tym samym systemem. Gdzie jest problem? W niedostosowaniu strategii do innych warunków czy dlatego że rynek przez rok chodził pod ich system a później inaczej. No i co zrobić żeby znowu wrócić na własciwa ścieżkę? Trzymać się dalej systemu bo dobrze działał, czy kombinowac?

Pozdrawiam
Sorry, że tak późno odpowiadam, dopiero przeczytałem Twoje pytanie.

W skrócie powody mogą być dwa: system lub psychika.

1. System wymaga optymalizacji bo sie rozjechał albo w ogóle juz jest do niczego bo zmienił się charakter rynku. Jako przykład zazwyczaj tu podaję coś co niestety jest zrozumiałe tylko dla elliotowców: system w silnym trendzie fali 3 i w korekcie, w skomplikowanej fali 4. Oba rynki róznią się zasadniczo zachowaniem stąd systemy w jednych będą sie wykładac w drugich.

Odpowiedź znajdziesz w dokładnej analizie sygnałów. Trzeba wziąć ostatni rok i jeden po drugim analizować:

a. - Czy sygnał był zyskowny?

b. - Czy został wykonany poprawnie?

c. - Która cześć została wykonana niepoprawnie? Dlaczego?

Analiza a i b pokaże czy to jest problem z systemem czy z traderem. Trzeba tez zadac sobie pytanie czy np. nie zmieniły się godziny tradingu i aktualnie "łapie" się sygnały, które w tym okresie (np. konsolidacja w czasie obiadu i oczekiwanie na ruchy z USA) są zazwyczaj systematycznie stratne.

2. Jesli a i b jest OK, pozostaje punkt c i psychika a tu powodów może być mnóstwo (wskazówką co to jest będzie odpowiedź na pytanie dlaczego), generalnie ujawniła sie jakaś słabość, rynek ją wyciagnął - trzeba poznac ją i załatwić i iśc dalej.

Sorry jesli będa pytania do mnie w watku to napiszcie mi o tym info na PW bo ja nie czytam już forum.

Właśnie spisałem całą szczegółowa ewolucje tradera z najważniejszymi problemami i wyzwaniami i za jakieś 2 miesiące zacznę ją publikować. To podsumowanie 5 lat pracy.

-- Dodano: pt 02-08-2013, 10:27 --
szulczas pisze:Pan eMisiek chyba chce zostac polskim Van Tharpem ;) W sumie chyba dobrze... na naszym rodzimym rynku tez przydala by sie taka osoba.

Jesli chce ktos czytnac kawal ciekawej literatury to polecam "Trader doskonały" Tharpa
Heh, doskonałe trafienie :)

Tyle, że Polska niewielki rynek i nie ma wielu ciekawych traderów, stąd nasz kraj nie jest dla mnie priorytetem...

-- Dodano: pt 02-08-2013, 10:40 --
mariusztrader pisze: Wiem, że kłopotem może być psychika, ale jeżeli jest się pewnym tego co się robi, to chyba powinno być możliwe ograniczenie jej oddziaływania.
Nie we wszystkich aspektach. Emocje i stres na początku da się uspokoić, inne rzeczy sa daleko trudniejsze.

Wspomnę choćby efekt szklanego sufitu - poziom zysków przy którym nagle trader zaczyna mieć problemy i np. nie potrafi go przekroczyć, jak się zbliża to ma straty i tak w kółko, druga sprawa - wielkość pozycji która nagle powoduje duże emocje - ni stąd ni z owąd i nie do uspokojenia (lub powodująca duży dyskomfort), te dwie sprawy powodują, że większość traderów startująca od niewielkiego kapitału będzie potrzebowała wielu lat by pójść dalej i zacząć zarabiać "poważne" pieniądze. I nie ma tu nic do rzeczy sprawność techniczna w tradingu.

Kolejna sprawa to kwestia różnych form samo - sabotażu i konfliktów wewnętrznych, jeszcze następna - to reakcja na straty i serie strat, które mogą w ogóle wyrzucić tradera z rynku na trwałe, nie będzie mógł wrócić z powodu traumy, takich osób jest wiele.

Podsumowując - sa traderzy, którzy bardzo dobrze zarabiali i nagle stało się "coś" co w krótkim czasie zamknęło ich karierę. Znają system, potrafią prawidłowo zidentyfikować sygnał i nie potrafią nań zagrać. Kiedyś nawet przygotowałem dla nich specjalny program wyprowadzający z takiej sytuacji ale to wiele pracy.

Stąd sprawność techniczna po pewnym czasie ma mniejsze znaczenie niż kwestie psychiczne konkretnej osoby. Stad traderzy równolegle z kształceniem w kwestiach techniki gry wymagają szkoelnia w kwestiach zmian, dojrzewania psychiki gdzie celem jest taka psychika jak u bardzo doświadczonego tradera. Kilka la poświęciłem, żeby poznać jej działanie, działa po prostu inaczej, teraz pracuję nad programem uczącym właśnie tych kwestii - tyle, że większość kwestii wymaga (jak na razie) osobistego kontaktu i uruchomienia programu rozwojowego dostosowanego dla konkretnej osoby.
Badania traderów

Awatar użytkownika
Above
Gaduła
Gaduła
Posty: 120
Rejestracja: 27 lis 2006, 08:00

Re: Ewolucja Tradera

Nieprzeczytany post autor: Above »

eMisiek jak wydasz książkę to będę jednym z pierwszych klientów. Bardzo dobrze piszesz. Potwierdzam i zgadzam się w 100%. Cenna wiedza. Nic tylko z zaufaniem wdrażać (słuchajcie go, on naprawdę wie co pisze).
"...It's amazing. You've got it all on only...three pages.
You know what would happen if this fell into the wrong hands?
...
You named me?!
Right there along with the rest of them?!..."

michal9
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 2
Rejestracja: 04 lis 2013, 16:59

Re: Ewolucja Tradera

Nieprzeczytany post autor: michal9 »

Wygląda na to że traderzy przechodzą przez kolejne etapy rozwoju.

U mnie, przez dwa lata, i jeszcze nie zarabiam regualrnie, ale też nie rozwaliłem żadngo konta, te kolejne etapy to "odkrycia" ;-) tych rzeczy:
- średnich, wskaźników: MACD, stochastic, etc.
- wsparć i oporów, formacji świecowych, formacji typu trójkąty, flagi, etc.
- w ogóle forexu, pip, lot, rodzaje brokerów
- przeczytania 20 najpopularniejszych książek: Elder, Tharp, Douglas, Livermoore, etc.
- automatycznych systemów i prób pisania EA w MT4

- odkrycie price action i że to "wystarczy", a nie wskaźniki; blog Niala Fullera
- że psychologia jest ważna bo decyduje o tym czy damy radę trzymać się planu
- że plan jest ważny bo tylko dzięki konsekwentnej realizacji będą regularne zyski

- żeby mieć opisane i dokładnie wiedzieć czy jest mój setup czy nie. Nie grać jak nie ma
- żeby mieć dziennik transakcji, zrzut ekranu przed i po, opis dlaczego trade
- żeby nie zmieniać systemu po tym jak z pięciu tradeów trzy zakończą się stratą

- że stop loss i wielkość pozycji ważne bo dzięki temu nie zbankrutujemy po serii strat (to stosowałem od początku)
- że kluczowe jest mieć system/metodę/strategię która jest dopasowana dla nas

- supply demand i że to wreszcie "wyjaśnia" jak działa rynek, jak mówi Sam Seiden
- jak dużo pracy trzeba żeby nauczyć się systemu: manualne backtesty, symulator, demo, live mikro; kolejny krok tylko jak zyski w poprzednim


No dobra, to moja dotychczasowa droga.

A teraz mam prośbę do doświadczonych traderów... powiedzcie do dalej?
Co jest kolejnym etapem na tej liście?

Czy przede mną kolejne "odkrycie" podobne do rzeczy z listy powyżej? :-)

Czy lista jest "pełna" i trzeba "tylko" konsekwencji, dyscypliny, pracy, trzymania się planu?

Bardzo dziękuję.
Michal9

Awatar użytkownika
RoLudlum
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 434
Rejestracja: 14 kwie 2011, 09:55

Re: Ewolucja Tradera

Nieprzeczytany post autor: RoLudlum »

tyle pisania i na nic bo mnie wylogowało w międzyczasie.


Szanuje się na tym forum czas użytkowników. Czy nie ?


Jeśli tak proszę wydłużyć czas trwania sesji.
"Unia Europejska uznała apokalipsę 21.12.2012 za niezgodną z dyrektywą Parlamentu Europejskiego."
Deklaracja Niepodległości USA - 1337słów.
Dyrektywa UE o przewozie cukierków karmelkowych 25911 słów

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: Ewolucja Tradera

Nieprzeczytany post autor: raposo »

Taką prośbę skieruj bezpośrednio do administratora forum, bo wątpię, żeby czytał wszystkie posty, a tylko on zarządza ustawieniami forum:

http://forex-nawigator.biz/forum/dragonfly-u6853.html
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
cajto
Maniak
Maniak
Posty: 1984
Rejestracja: 07 mar 2012, 07:18

Re: Ewolucja Tradera

Nieprzeczytany post autor: cajto »

michal9 - jeśli masz punkt 1:
- że kluczowe jest mieć system/metodę/strategię która jest dopasowana dla nas
(zakładam , że system jest przetestowany na X wejść i jest dochodowy),

to kluczowy będzie punkt 2:
...trzeba "tylko" konsekwencji, dyscypliny, pracy, trzymania się planu?
Wypełniając te dwa punkty przejdziesz do punktu trzeciego - regularnego zarabiania na FX.

Tylko / aż 2 punkty, nic więcej. Takie jest moje zdanie.

ODPOWIEDZ