Dzwignia

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Awatar użytkownika
rh-fx
Gaduła
Gaduła
Posty: 191
Rejestracja: 12 lis 2007, 21:39

Nieprzeczytany post autor: rh-fx »

takezo pisze:
rh-fx pisze:Przeczytałem i nie rozumiem.

Przykład : otworzyłem na Marketivie GBP/USD sell na 2.1099 , kwota 163 $. Dzisiaj mi zamknęło +500 pips i mam 815 $. Lewar na Marketivie wynosi 100:1
W tym samym czasie otworzyłem pozycję sell 163 $ na Oanda i teraz mam 544 pipsy i kwotę zysku tylko 172$. Lewar na Oanda 50:1.

Z tego co zrozumiałem to powinienem mieć zysku połowę tego co na Marketivie . A nie mam. Dlaczego?
wyglada na to ze masz na Oandzie lewar 20/1 8)
Mam lewar na Onadzie 50:1
Spróbójcie zalożyć tu i tu konto i zobaczcie sami.

takezo
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 86
Rejestracja: 28 sie 2006, 22:57

Nieprzeczytany post autor: takezo »

Mam lewar na Onadzie 50:1
Spróbójcie zalożyć tu i tu konto i zobaczcie sami.[/quote]
##########
napisz jaka liczba jest w tabeli w rubryce -UNITS- w Oandzie
Wiekszosc nie zawsze sie myli.

ktos
Gaduła
Gaduła
Posty: 92
Rejestracja: 10 sty 2008, 21:37

Nieprzeczytany post autor: ktos »

czytam to sobie i w wielu tematach pojawia się podobny problem (wśród poczatkujących). Chociaż starzy wyjadacze też widzę mają z tym problem- przynajmniej jeśli chodzi o wytłumaczenie ;)
w innym miejscu na tym forum był podany link do tego
http://www.forexcalc.com/forex_risk_cal ... /index.php
z tego co ja rozumiem to po wypełnieniu pustych miejsc następująco:
Account Balance: 2500
What is the factor of leverage on this account?: 20 (2% ryzyko)
wybieramy parę EUR/USD
Bid Price: 1.4605
Ask Price: 1.4607
Intended Position Size ? : 50000 (gramy 0,5 lota) - przynajmniej tak mi się wydaje, ale w tym chyba juz trzeba uwzględnić lewar
Trade Entry Price: wchodzimy w pozycję za 1.4605
ustawiamy TP 10 pips SL 20 pips
i wychodzi że pipa mamy za 5$ a przy ustawionych SL i TP odpowiednio stracimy 100$ ( 4%kapitału) lub wygramy 50$ (2% kapitału)

przynajmniej ja to tak widzę.
sprawdzałem to dla innych par walutowych i zgadza się
sprawdzałem to na historycznych transakcjach w demie w nf i zwracałem uwagę tylko na ilość lotów którymi grałem a lewar na tym koncie jest chyba 1:100
ale jestem na tyle zielony w tej materii że w ogóle nie wiem czy odpowiedziałem na temat :lol:

Awatar użytkownika
yacabo
Bywalec
Bywalec
Posty: 19
Rejestracja: 19 gru 2005, 23:31

Nieprzeczytany post autor: yacabo »

Widze wiekie zamieszanie w tym temacie to i ja dodam cos od siebie, jesli mozna.

Bardzo prosze o wyrozumialosc jesli nie mam racji. To co pisze wynika raczej z moich przemyslen niz zmojej wiedzy!!!

Rozwazania dotycza tylko pary eur/usd

Dzwignia:
Wyobrazmy sobie taki przypadek... przyznaje ze troche abstrakcyjny.

Robimy wielka impreze i potrzebujemy pozyczyc 200 000 baksow. Idziemy do banku, wkladamy glowe do okienka i zaczynami sie zalic do pani.
- Szanowna Pani, potrzebuje kredyt... czy moge liczyc na pomoc banku?
- Alez oczywiscie Szanowmy Panie. Jednak potrzebuje pewnego zabezpieczenia. Na panskim rachunku ROR zablokujemu 10% wartosci kredytu i wtedy pozyczymy panu te pieniadze. Chcialam rowniez Panu powiedziec, ze pozyczamy tylko okragle sumy. W skarbcu mamy banknoty pakowane w paczkach po 10tys $. Tak wiec moze pan pozyczyc 10 tys, 20 tys 30 tys itd. W pana przypadku bedzie to 20 paczek po 10 tys $ w kazdej paczce.
Zgadzasz sie blokade na twoim koncie kwory 20 000$ (10% z 200 000) a bank ci pozycza 200 000$ czyli 20 paczek banknotow.
Po pewnym czasie oddajesz bankowi pozyczone pieniadze 200 000$ a bank oddaje ci twoj depozyt czyli 20 000 $. Oprocz tego musisz bankowi zaplacic za usluge. Koniec i kropka i nic wiecej.
Zauwazmy, ze bank poszedl ci na reke. Pozyczyl ci 10 razy wiecej niz dales depozytu. W tym przypadku mozemy mowic o dzwigni 1:10.
Pewnie jest inny bardziej konkurencyjny bank, ktory ma dzwignie 1:50. Czyli pozyczy 50 razy wiecej niz twoj depozyt. W naszym przypadku musialbys zgodzic sie na blokade 4 000$ . Jesli wplacisz 4 000 to dostaniesz 50 razy wiecej czyli 200 000$

Wrocmy na ryne forex.
Szykujemy sie spekulacji na forexie. Zeby to robic trzeba miec duze pieniadze. Twoj broker mowi ci, ze minimalna pozycja jaka mozesz otworzyc to jest za 10tys $. Myslisz sobie, przeciez to kupa forsy skad mam wziasc tyle pieniedzy? Idziesz do swojego brokera wkladasz glowe do okienka i zaczynasz sie zalic.
- Szanowna Pani, potrzebuje kredyt... czy moge liczyc na pomoc waszej firmy?
- Alez oczywiscie Szanowmy Panie. Jednak potrzebuje pewnego zabezpieczenia. Na panskim koncie zablokujemy 1% wartosci kredytu i wtedy pozyczymy panu te pieniadze (10 tys). Chcialam rowniez Panu powiedziec, ze pozyczamy tylko okragle sumy. W skarbcu mamy banknoty pakowane w miniloty po 10 000$ lub w loty po 100 000$. Tak wiec moze pan pozyczyc 10 tys, 20 tys, 30 tys, 100 tys itd. czyli 1minilot, 2 miniloty, 3 miniloty , 1 lot itd
Pozyczajac 10 000$ (1 minilot) od brokera, automatycznie zgadzasz sie na blokade 100$, czyli 1% pozyczanej sumy. (broker blokuje 100$ a ty dostajesz 10 000$).
Po pewnym czasie oddajesz brokerowi pozyczone pieniadze 10 000$ a broker oddaje ci twoj depozyt czyli 100 $. Oprocz tego musisz brokerowi zaplacic za usluge. W naszym przypadku jest to spread. Koniec i kropka i nic wiecej.
Zauwazmy, ze broker poszedl ci na reke. Pozyczyl ci 100 razy wiecej kasy niz dales depozytu. W tym przypadku mozemy mowic o dzwigni 1:100
Pewnie jest inny bardziej konkurencyjny broker, ktory ma dzwignie 1:400. Czyli pozyczy 400 razy wiecej niz twoj depozyt. W naszym przypadku bedziesz musial zgodzic sie na blokade 25$ (zgadzasz sie na blokade 25$ a bank pozycza ci 400 razy wiecej czylo 10 000$ (1 minilot)

Loty czy miniloty to nazwa ilosci pieniedzy.
Jesli przychodzisz po fajki do kiosku to nie mowisz ze chcesz 20 papierosow tylko chcesz paczke. Albo nie 200 fajek tylko chcesz karton. Sa branze ktore maja swoje nazwy. Jubiler mowi o karatach a nie o gramach, rolnik o hektarach a nie o m2 itd. Forex mowi nie to tys $ tylko o lotach i minilotach. Lot jest odpowiednikiem paczki z pieniedzmi z przykladu z bankiem.

Gdy chodzi o dzwignie, to broker pelni tylko role banku. Pozycza ci kase i nic wiecej.

Sprawa wartosci pipsow i dzwignia. eur/usd
Czy jeden pips jest wart 1 dolara czy 0,5 dolara...a moze 10 dolarow?
Grajac 0.1lota pips jest warty 1 dolara, grajac 0,2 lota pips jest wart 2 dolary, 0,3 lota to 3 dolary itd. Tak jest zawsze i wszedzie. Dzwignia nie ma tu nic do gadania. dzwignia 1:50 czy 1:400 zawsze jest tak samo.
Dzwignia to tylko warunki na jakich broker pozycza ci pieniadze i nic wiecej.

Jesli pozyczysz pieniadze z PKO na niekorzystnych warunkach lub np z BPH na lepszych warunkach i zaczynasz grac na gieldzie w Warsawie. Czy wtedy wartosc akcji liczy sie roznie? Czy grajac pieniedzmi PKO akcja ma inna wartosc niz jakbys gral piedzmy z BPH? Chyba nie. Na fx jest tak samo. Broker tylko pozycza pieniadze.

Jesli to wszystko jest prawda co napisalem, to co jest lepsze?
Dac w zastaw 25 dolcow i dostac 10 000$ (1:400) czy moze raczej dac w zastaw 100 dolcow i otrzymac to samo czyli 10 000$ (1:100). Na moje oko to pierwsze. Czym wieksza dzwignia tym lepsze warunki pozyczki (czyli mniejsza blokada srodkow na koncie). Niektorzy mowia, ze lewar 400 jest bardziej ryzkowny niz 100. Na moje oko to nie jest prawda. To nie ma nic wspolnego z ryzkiem. Tak jak pisalem, lewar to tylko warunki pozyczki i nic wiecej.

Ryzko
W tym watku o dzwigni widzialem jak koledzy poruszali sparawe ryzyka. Liczyliscie cos w procentach. I bardzo dobrze. Tylko ze to nie ma nic wspolnego z dzwignia. To ile mozna ryzykowac to zagadnie zarzadzania pieniedzmi tkz. Money Menagement (MM). Jesli przyjmujecie ryzyko 5 % to znaczy ze wielkosc pozycji i sl nalezy tak dobrac zeby po zadzialaniu sl stracic max 5% swojego kapitalu.

Przyklad.
Na koncie jest 1000baksow. Czyli mozna stracic 50 baksow.
MOzna otworzy 0,1 lota i sl 50 lub 0,2 lota i sl 25 pips. albo 1 lota i sl5 pips. Jesli zadziala sl to w kazdym przypadku stracicie 50 baksow. To wszystko. (dla paru eur/usd wartos 1 pipsa dla 0,1lota wynosi 1 dolar)

Margin call
Broker ma moj depozyt i rynek zwraca sie przeciwko mnie. Wartos konta zaczyna topniec. Przychodzi taki moment, ze broker mowi tak: Sluchaj masz niebezpiecznie malo srodkow na koncie. Obawiam sie ze jesli rynek zrobi gwaltowny ruch to nie bede mial juz z czego zabierac ci pieniedzy. Wiec doplac kase a jesli nie to zamkne ci twoja pozycje i oddam ci twoj depozyt.
Nie wiem ile pieniedzy musi zostac na koncie, zeby broker nie zawolal o doplate. Ale wazne jest to, ze nie mozesz za wszystkie pieniadze otworzyc pozycji. Broker sie na to nie zgodzi. On jest tylko posrednikiem i jesli cos zle pojdzie to on bedzie musial doplacic z wlasnej kieszeni.


rh-fx pisze:Przeczytałem i nie rozumiem.

Przykład : otworzyłem na Marketivie GBP/USD sell na 2.1099 , kwota 163 $. Dzisiaj mi zamknęło +500 pips i mam 815 $. Lewar na Marketivie wynosi 100:1
W tym samym czasie otworzyłem pozycję sell 163 $ na Oanda i teraz mam 544 pipsy i kwotę zysku tylko 172$. Lewar na Oanda 50:1.

Z tego co zrozumiałem to powinienem mieć zysku połowę tego co na Marketivie . A nie mam. Dlaczego?
Tak jak pisalem wczesniej lewar nie wplywa na wartosc pipsa. Zdobywajac 500 pipsow na 1:50 lub 500pipsow na 1:100 zawsze zdobywasz te same pieniadze (jesli grasz na tej samej parze i ta sama wielkoscia pozycji)
Podejzewam ze roznica bierze sie z nastepujacego powodu:
W pierwszym przypadku zamknales pozycje. Tak wiec ugrales pipsy i broker oddal ci depozyt.
W drugim przypadku miales pozycje ciagle otwarta. Patrzac na swoje konto widzisz tylko ugrane pipsy ale broker ciagle trzyma jeszcze twoj depozyt.
Powinienes porownywac konta po zamknieciu pozycji.
-------------------------------------------------------
Pozdrawiam,
Yacabo
--------------------------------------------------------
Fenkju wery macz

Awatar użytkownika
jasonbourne
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1262
Rejestracja: 07 kwie 2006, 14:45

Nieprzeczytany post autor: jasonbourne »

yacabo pisze:Grajac 0.1lota pips jest warty 1 dolara, grajac 0,2 lota pips jest wart 2 dolary, 0,3 lota to 3 dolary itd. Tak jest zawsze i wszedzie.
No tak, ale tylko w wypadku par XXX/USD

dla takiego np. GBP/JPY juz trzeba sobie policzyc
Zapraszam do czytania moich artykułów "Jak zarabiać co najmniej 100% rocznie na rynku Forex" na portalu Comparic.pl

Awatar użytkownika
Nievinny
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 908
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:41

Nieprzeczytany post autor: Nievinny »

yacabo pisze:Niektorzy mowia, ze lewar 400 jest bardziej ryzkowny niz 100. Na moje oko to nie jest prawda.
Zależy od punktu odniesienia czyli depozytu. Bo jeśli otworzymy pozycję 0.1 lota przy tym samym depozycie to jest ok, tyle, że będziemy mieli więcej an inne transakcje. Ale po to mamy większą dźwignię aby otwierać większe pozycje. To już zachwianie bilansu ryzyka
Trade what you see, NOT what you hear or think

Awatar użytkownika
yacabo
Bywalec
Bywalec
Posty: 19
Rejestracja: 19 gru 2005, 23:31

Nieprzeczytany post autor: yacabo »

jasonbourne pisze:
yacabo pisze:Grajac 0.1lota pips jest warty 1 dolara, grajac 0,2 lota pips jest wart 2 dolary, 0,3 lota to 3 dolary itd. Tak jest zawsze i wszedzie.
No tak, ale tylko w wypadku par XXX/USD

dla takiego np. GBP/JPY juz trzeba sobie policzyc
To prawda. Ale na swoje usprawiedliwienie powiem ze zaznaczylem na poczatku, ze rozwazania dotycza eur/usd. Nie chcialem komplikowac sprawy. Tak naprawde to powinienem napisac ze to wszystko dotyczy eur/usd pod warunkiem ze twoje konto jest w dolarach. Jesli masz konto np w funtach to teraz jest tak:
Grasz edi, 0.1lota, zysk/strata wynosi 50 pipsow czyli 50 baksow. Broker nie moze dopisac ci do rachunku USD piecdziesieciu GBP. Poniewaz konto masz w GBP to broker musi zamienic 50$ na GBP.
Gla przypadku GBP/JPY 1 pips ma tez stala wartos wyrazona w jpy. Jesli masz konto w jpy to no problem. Wygrywasz jpy i broger dopisuje jpy. Jesli masz konto w USD, broker zamienia jpy na USD i dipisuje ci do rachunku salate.

Nievinny pisze:
yacabo pisze:Niektorzy mowia, ze lewar 400 jest bardziej ryzkowny niz 100. Na moje oko to nie jest prawda.
Zależy od punktu odniesienia czyli depozytu. Bo jeśli otworzymy pozycję 0.1 lota przy tym samym depozycie to jest ok, tyle, że będziemy mieli więcej an inne transakcje. Ale po to mamy większą dźwignię aby otwierać większe pozycje. To już zachwianie bilansu ryzyka
Wieksza dzwignia nie sluzy od otwierania wieksze pozycji a jesli tak to tylko posrednio. Dzwignia sluzy do pozyczania kasy. Nie wolno otworzyc wiekszej pozycji niz np MM5%. Piszesz o bilansie ryzyka. Ty masz sie trzymac MM dzwignia nie ma tu nic do rzeczy. Jesli mozesz to napisz jakis przypadek kiedy dzwignia 1:100 jest korzystniejsza niz 1:400. Kiedys poruszalem ten watek na forum ale chyba bylo bez echa. Wielu ludzi pisze, ze 1:400 jest bardziej ryzkowne niz 1:100 ale na mily bog... dlaczego?
Wiec powtarzam jeszcze raz. Jesli to mozliwe to bardzo prosze kogos zeby powiedzial mi, dlaczego 1:100 jest lepsze niz 1:400. Najlepiej na konkretnym przykladzie.
Trzymajmy sie jakiegos nazewnictwa. Widzialem, ze wczesniej bylo male zamieszanie z depozytem. Ustalmy wiec, ze dla naszych rozwazan:
- depozyt bedzie oznaczalo wartosci pieniedzy ktore blokuje broker
- wartosc konta to pienadze na koncie
Zeby sprawy nie komplikowac trzymajmy sie eur/usd przy zalozeniu ze nasze konto jest w dolarach.

Dla mnie to jest tak:
Dzwignia - 1:100
Wartosc konta - 5000 baksow
MM - 5%
Otwieramy pozycje- 1lot (czyli 100 000)
Depozyt blokowany przez brokera- 1000 dolarow (blokuje ci 1000 a pozycz 100 razy wiecej czyli 1000x100=100 000, (1lot))
Sl - moze byc ustawiony na 250$ (5% z 5000) czyli na 25 pipsow
Po otwarciu pozycji zostaje ci na koncie 5000-1000 czyli 4000$
Kiedy zostaje zrealizowany sl, tracisz 250$ i broker oddaje ci depozyt
Wartosc konta po stracie to 4750$

Dzwignia 1:400
Wartosc konta - 5000 baksow
MM - 5%
Otwieramy pozycje- 1lot (czyli 100 000)
Depozyt blokowany przez brokera- 250 dolarow (blokuje ci 250 a pozycza 400 razy wiecej czyli 250x400=100 000, (1lot))
Sl - moze byc ustawiony na 250$ (5% z 5000) czyli na 25 pipsow
Po otwarciu pozycji zostaje ci na koncie 5000-250 czyli 4750$
Kiedy zostaje zrealizowany sl, tracisz 250$ i broker oddaje ci depozyt
Wartosc konta po stracie to 4750$

Musze powiedziec ze dla mnie ciagle korzystniejsza jest dzwignia 1:400.
Byc moze sprawa rozbija sie o margin call. Moze dla 1:400, MC jest wiekszy niz dla 1:100 ale tego nie wiem.

Bardzo prosze o podanie konkretnego przypadku (razem z wyliczniami), kiedy 1:400 jest bardziej ryzkowne, albo mniej korzystne niz 1;100

Walcze kilka lat na fx i dalej sie motam z dzwignia. Ale z drugiej strony, mam nadzieje ze w ewolucji tradera powoli przechodze na 3 poziom:-) Wlasnie tam, ludzie zaczynaja interesowac sie MM i lewarem :-)
-------------------------------------------------------
Pozdrawiam,
Yacabo
--------------------------------------------------------
Fenkju wery macz

Awatar użytkownika
Nievinny
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 908
Rejestracja: 05 gru 2006, 22:41

Nieprzeczytany post autor: Nievinny »

yacabo pisze:Wielu ludzi pisze, ze 1:400 jest bardziej ryzkowne niz 1:100 ale na mily bog... dlaczego?
Bo masz możliwość pożyczenia 4x więcej pieniędzy. Możliwość to dużo. Bo jest pokusa. Psychika może nie wytrzymać i odstępujemy od MM, każdemu to się może zdarzyć. I oto właśnie chodzi. Bo ja masz stałe MM i trzymasz się go bardziej niż krzesła to dźwigani nie ma znaczenia tak jak mówiłeś. Nie możemy rozpatrywać takiego przypadku bo większość użytkowników czytających ten temat jest początkująca a więc może przez to więcej stracić, otwierając zbyt dużą pozycję.
Trade what you see, NOT what you hear or think

Awatar użytkownika
yacabo
Bywalec
Bywalec
Posty: 19
Rejestracja: 19 gru 2005, 23:31

Nieprzeczytany post autor: yacabo »

Ok, tutaj zgoda.
Rozumujac w taki sposob to:
Bank ktory ci pozycza 50 tys biorac w zastaw twoj samochod jest gorszy od tego ktory pozycza pod twoj samochod 30 tys.
Dlaczego gorszy?
Bo mozesz pozyczyc wiecej kasy i jesli ktos jest glupcem to moze ja przewalic. Kredyty sa dla madrych ludzi.

NIe wazne, ciesze sie ze zgodzilismy sie i ze w koncu rozumie co to jest lewar. Chyba ze zaraz pojawi sie ktos jeszcze i wysnuja nowa teorie... i wszystko zacznie sie od poczatku.

.
-------------------------------------------------------
Pozdrawiam,
Yacabo
--------------------------------------------------------
Fenkju wery macz

Awatar użytkownika
Janek Trader
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 507
Rejestracja: 03 maja 2006, 15:54

Nieprzeczytany post autor: Janek Trader »

A co powiecie na taką sytuację bank A pod zastaw np. samochodu pozycza nam 100 000 na okazyjny zakup działki poniżej ceny rynkowej ( tu mam na myśli opracowaną strategię) , za tą kwotę udało się kupić 20 arów z tej działki (jest sygnał na jednej parze). Bank B pożycza nam 400 000 zakup 80 arów ( sygnały na 4 parach). W pierwszym przypadku mamy działkę pod planowaną budowę, w drugim po jakimś czasie możemy część odsprzedać z zyskiem i mamy dodatkową kasę na rozpoczęcie budowy. W przypadku spadku cen sprzedajemy część na zgóry upatrzonym poziomie (SL) i szukamy innej okazji do taniego kupna działki.

ODPOWIEDZ