Dax/Nasdaq Daytrading

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Cblondyn pisze:
16 paź 2021, 10:23
Mistyfikator pisze:
15 paź 2021, 20:04
Zadziwiające, jak wielu nie jest w stanie tego pojąć! Tym bardziej zdumiewające, że jest mnóstwo literatury, która o tym mówi.

Ja też potrzebowałem kilku lekcji. Kilku lekcji, żeby zrozumieć, że oglądanie topniejącego depo to czysty masochizm.
Niektórzy sobie natomiast tłumaczą podobno tym, że niewystarczająco opanowali analizę techniczną...

Choćby trader potrafił wyrecytować AT Murphyego, jak wiersz na konkursie recytatorskim - NIGDY nie osiągnie sukcesu, dopóki nie zaakceptuje strat!
Gdyby można było ci dać pochwałe (jak kiedyś było można) to ci sie należy. Za słuszne wnioski do których doszedłeś. Oczywiście "ameryki nie odkryłeś" i pisza o tym ksiązki ale sam fakt, że to zrozumiałeś godne uwagi i pochwały :)
Bo sa tacy (w większości) co stosuja jedną z naczelnych zasad spekulacji odwrotnie. Zyski ucinają szybko a stratom pozwalają rosnąć :d
Jest tak dlatego, że ludzie używają pojęcia "strata", zamiast np. "inwestycja", albo "koszt zawodowy".
Strata to jest wtedy, kiedy już nie ma czym wejść na pozycję, bo się straciło kapitał.
Stop Loss jest kosztem prowadzenia działalności spekulacji na zmienności cen rynków finansowych.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

ninjaproject pisze:
16 paź 2021, 19:32
Mistyfikator pisze:
16 paź 2021, 00:54
Co do Win/Loss, to dla mnie się nie liczy ich średnia wartość. Dla mnie ma znaczenie ich suma. Dlatego nie patrzę na w ten sposób pojęte R/R ratio. Są jeszcze statystyki: Win Rate i Profit Factor. I to PF- najwięcej powie o skuteczności.
Tu jest pewna pułapka, niebezpieczeństwo, ponieważ PF można "sztucznie" podbijać transakcjami o wyższym wolumenie.
To jest, jednak, bardzo niebezpieczne, i zwykle takie zachowania nawykowe (odrabianie strat dużym wolumenem [Martyngał]) konczy się poważnymi wpadkami. Dlatego PF powinen być odzwierciedleniem RR, a nie hazardowego soposbu odrabiania strat.
Dlatego PF sam z siebie nie mówi o tym, jak dany trader to PF uzyskuje.
Chociaż, nie mnie o tym decydować jak kto chce grać.
Mistyfikator pisze:
16 paź 2021, 00:54
I tu rodzi się kolejne pytanie: w ile pipsów celować :D :D :D
To jest kwestia psychiki.
Inaczej mówiąc, potrzebujesz odkryć jakim trejderem ty jesteś.
Czyli, najpierw ustalasz swoją wytrzymałość na zmienność rynkową, i dopiero wtedy budujesz strategię i cały system pod siebie.

PF powie prawdę, jeśli będę otwierał wszystkie pozycje o jednakowej wielkości.
I na tym moja strategia polega: stały wolumen, stały SL. Jedynie zyski mogą rosnąć.

Okazało się też, że przy depo 10kGBP, nie było potrzeby grać 0.2
Równie dobrze, mogło to być 0.1
Ryzyko 0.3% na transakcję to sporo, szczególnie przy dopuszczalnym dziennym drawdownie 5%.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Mistyfikator pisze:
17 paź 2021, 03:30
PF powie prawdę, jeśli będę otwierał wszystkie pozycje o jednakowej wielkości.
I na tym moja strategia polega: stały wolumen, stały SL. Jedynie zyski mogą rosnąć.
Jestem bardzo sceptyczny względem takiej strategii.
Według doświadczeń wielu, nie tylko moich, to nie może dawać zysków.
Powód jest taki, że rynek (wykres) nie znosi stałych.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Mistyfikator pisze:
16 paź 2021, 00:54
NASDAQ - bardzo spokojnie zachowuje się przez większość doby. Moim zdaniem łatwiejszy, niż DAX.
Łatwiejszy czy nie, istotne jest zupełnie coś innego co Ci umyka czyli spread.
Popatrz na niego w określony sposób.
Porównaj Dax i Nasdaq pod kątem spreadu.
Zapisz wartości obu indeksów w postaci crossu walutowego.
Czyli :
Dax ma wartość 15595,50 i spread 50 (50 to max w ciągu dnia, a zwykle jest 20-30). Zapis jako cross będzie wyglądał odpowiednio :
1,559550 czyli 6 miejsc po przecinku. Utnij ostatnie miejsce i wyjdzie 1,55955 i spread 5
Czyli spread jak w przypadku chociażby AudJpy czyli całkiem niezły. Można na tym tłuc na każdym interwale. Mówimy oczywiście o DT czyli trading w ciągu dnia, tak mniej więcej od 9-10 rano do 17 wieczorem.
Nasdaq ma wartość 15154,16 i spread 260. Zapis jako cross będzie wyglądał odpowiednio :
1,515416 czyli 6 miejsc po przecinku. Utnij ostatnie miejsce i wyjdzie 1,51541 i spread 26.
Czyli jak GbpNzd. Para, która absolutnie nie nadaje się do DT.
Na tak dużym spreadzie, po prostu fizycznie nie ma jak się wyrobić z TS i przestawianiem SL na BE. To niewykonalne. Skończy się tym, że BE będzie najlepszym co Ci się trafi. TP to tylko w bardzo rzadkich wyjątkach.
Na razie TP Ci się trafia, bo może nie wyrabiasz się ze stawianiem TS i przestawianiem SL na BE.
Pomysł o stworzenie automatu bardzo popieram. Warto go zacząć budować jak najwcześniej. Nie miej oczywiście złudzeń, że ten automat od razu będzie skuteczny. To nie możliwe. Zrób go jednak i odpal na demo. Zobaczysz jak działa i jakie popełnia błędy.
Zasada główna automatu:
1 Musi otwierać wystarczająco często pozycje.
2 Pozycje muszą zarabiać.
3 Strat musi być jak najmniej i muszą być jak najmniejsze.
Gdy zobaczysz jakie błędy popełnia automat, to pomyśl jak ich uniknąć i o takie opcje popraw automat. Staraj się aby dodatkowe opcje zmniejszały ryzyko (czyli punkt 3), jednocześnie nie pogarszały zbytnio punktów 1 i 2.
Powodzenia w budowaniu.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

MarioDM pisze:
17 paź 2021, 15:48
Mistyfikator pisze:
16 paź 2021, 00:54
NASDAQ - bardzo spokojnie zachowuje się przez większość doby. Moim zdaniem łatwiejszy, niż DAX.
Łatwiejszy czy nie, istotne jest zupełnie coś innego co Ci umyka czyli spread.
Popatrz na niego w określony sposób.
Porównaj Dax i Nasdaq pod kątem spreadu.
Zapisz wartości obu indeksów w postaci crossu walutowego.
Czyli :
Dax ma wartość 15595,50 i spread 50 (50 to max w ciągu dnia, a zwykle jest 20-30). Zapis jako cross będzie wyglądał odpowiednio :
1,559550 czyli 6 miejsc po przecinku. Utnij ostatnie miejsce i wyjdzie 1,55955 i spread 5
Czyli spread jak w przypadku chociażby AudJpy czyli całkiem niezły. Można na tym tłuc na każdym interwale. Mówimy oczywiście o DT czyli trading w ciągu dnia, tak mniej więcej od 9-10 rano do 17 wieczorem.
Nasdaq ma wartość 15154,16 i spread 260. Zapis jako cross będzie wyglądał odpowiednio :
1,515416 czyli 6 miejsc po przecinku. Utnij ostatnie miejsce i wyjdzie 1,51541 i spread 26.
Czyli jak GbpNzd. Para, która absolutnie nie nadaje się do DT.

Na tak dużym spreadzie, po prostu fizycznie nie ma jak się wyrobić z TS i przestawianiem SL na BE. To niewykonalne. Skończy się tym, że BE będzie najlepszym co Ci się trafi. TP to tylko w bardzo rzadkich wyjątkach.
Na razie TP Ci się trafia, bo może nie wyrabiasz się ze stawianiem TS i przestawianiem SL na BE.
Pomysł o stworzenie automatu bardzo popieram. Warto go zacząć budować jak najwcześniej. Nie miej oczywiście złudzeń, że ten automat od razu będzie skuteczny. To nie możliwe. Zrób go jednak i odpal na demo. Zobaczysz jak działa i jakie popełnia błędy.
Zasada główna automatu:
1 Musi otwierać wystarczająco często pozycje.
2 Pozycje muszą zarabiać.
3 Strat musi być jak najmniej i muszą być jak najmniejsze.
Gdy zobaczysz jakie błędy popełnia automat, to pomyśl jak ich uniknąć i o takie opcje popraw automat. Staraj się aby dodatkowe opcje zmniejszały ryzyko (czyli punkt 3), jednocześnie nie pogarszały zbytnio punktów 1 i 2.
Powodzenia w budowaniu.
Nie do końca masz rację, ponieważ liczy się średni ruch ceny względen spreadu, inaczej zmienność względem spreadu.
Jeżeli ta zmienność jest odpowiednio duża, to warunki do DT są odpowiednie.
Np., w czasie crashu covidowego spready na DAX były podwyższone do odpowiednika 10 pips walutowych, ale w stosunku do zmienności wtedy panującej, ten spread był nadal nieistotny, czyli warunki do DT były nadal idealne.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

ninjaproject pisze:
17 paź 2021, 16:35
Nie do końca masz rację, ponieważ liczy się średni ruch ceny względen spreadu, inaczej zmienność względem spreadu.
Jeżeli ta zmienność jest odpowiednio duża, to warunki do DT są odpowiednie.
Np., w czasie crashu covidowego spready na DAX były podwyższone do odpowiednika 10 pips walutowych, ale w stosunku do zmienności wtedy panującej, ten spread był nadal nieistotny, czyli warunki do DT były nadal idealne.
Mów co chcesz, ale jeśli przy DT na szybkim interwale chce się dobrze ustawić TS i przestawić SL na BE to spread musi być wąski, bo inaczej nieustannie będzie się zaliczać BE.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

MarioDM pisze:
17 paź 2021, 16:45
ninjaproject pisze:
17 paź 2021, 16:35
Nie do końca masz rację, ponieważ liczy się średni ruch ceny względen spreadu, inaczej zmienność względem spreadu.
Jeżeli ta zmienność jest odpowiednio duża, to warunki do DT są odpowiednie.
Np., w czasie crashu covidowego spready na DAX były podwyższone do odpowiednika 10 pips walutowych, ale w stosunku do zmienności wtedy panującej, ten spread był nadal nieistotny, czyli warunki do DT były nadal idealne.
Mów co chcesz, ale jeśli przy DT na szybkim interwale chce się dobrze ustawić TS i przestawić SL na BE to spread musi być wąski, bo inaczej nieustannie będzie się zaliczać BE.
Tak, wąski relatywnie, nie obiektywnie.
To widać nawet bez liczenia, wizualnie, gdy sobie włączysz linie Ask i Bid.
Od razu zobaczysz szerokość względną spreadu do świeczek na ekranie.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

MarioDM pisze:
17 paź 2021, 15:48
Mistyfikator pisze:
16 paź 2021, 00:54
NASDAQ - bardzo spokojnie zachowuje się przez większość doby. Moim zdaniem łatwiejszy, niż DAX.
Łatwiejszy czy nie, istotne jest zupełnie coś innego co Ci umyka czyli spread.
Popatrz na niego w określony sposób.
Porównaj Dax i Nasdaq pod kątem spreadu.
Zapisz wartości obu indeksów w postaci crossu walutowego.
Czyli :
Dax ma wartość 15595,50 i spread 50 (50 to max w ciągu dnia, a zwykle jest 20-30). Zapis jako cross będzie wyglądał odpowiednio :
1,559550 czyli 6 miejsc po przecinku. Utnij ostatnie miejsce i wyjdzie 1,55955 i spread 5
Czyli spread jak w przypadku chociażby AudJpy czyli całkiem niezły. Można na tym tłuc na każdym interwale. Mówimy oczywiście o DT czyli trading w ciągu dnia, tak mniej więcej od 9-10 rano do 17 wieczorem.
Nasdaq ma wartość 15154,16 i spread 260. Zapis jako cross będzie wyglądał odpowiednio :
1,515416 czyli 6 miejsc po przecinku. Utnij ostatnie miejsce i wyjdzie 1,51541 i spread 26.
Czyli jak GbpNzd. Para, która absolutnie nie nadaje się do DT.
Na tak dużym spreadzie, po prostu fizycznie nie ma jak się wyrobić z TS i przestawianiem SL na BE. To niewykonalne. Skończy się tym, że BE będzie najlepszym co Ci się trafi. TP to tylko w bardzo rzadkich wyjątkach.
Na razie TP Ci się trafia, bo może nie wyrabiasz się ze stawianiem TS i przestawianiem SL na BE.
Pomysł o stworzenie automatu bardzo popieram. Warto go zacząć budować jak najwcześniej. Nie miej oczywiście złudzeń, że ten automat od razu będzie skuteczny. To nie możliwe. Zrób go jednak i odpal na demo. Zobaczysz jak działa i jakie popełnia błędy.
Zasada główna automatu:
1 Musi otwierać wystarczająco często pozycje.
2 Pozycje muszą zarabiać.
3 Strat musi być jak najmniej i muszą być jak najmniejsze.
Gdy zobaczysz jakie błędy popełnia automat, to pomyśl jak ich uniknąć i o takie opcje popraw automat. Staraj się aby dodatkowe opcje zmniejszały ryzyko (czyli punkt 3), jednocześnie nie pogarszały zbytnio punktów 1 i 2.
Powodzenia w budowaniu.

Spready pomijam - w przypadku mojego handlu nie są istotne.
Nie zauważyłem, żeby w przypadku NASDAQ spread był szczególnie uciążliwy. Nie przy moim tradingu.
Głównie grałem w XTB, i powiem że na US100 przynajmniej spready się nie rozjeżdzały się jak na DAXie.

Co do automatu, to zupełnie o coś innego mi chodzi. Ja korzystam już z gotowca.
Kwestia otwierania pozycji to zasadniczo jedyna rzecz, którą zamierzam zostawić sobie. Natomiast pozostałe kwestie: ustawianie SL, przestawianie go na BE, a następnie uruchamianie Trailing Stopa (prawdopodobnie po 40 pipsach) - zostawiam dla EXP Assistant.
Mam już takie rozszerzenie - ładnie się mi sprawdza.
To jest właśnie dla mnie przełom w tym tygodniu: odpowiedzialność za w/w czynności (SL, BE, TP), przerzucam na automat.
Moja rola kończy się na otwarciu pozycji.

Co do transakcji zakończonych na BE - zależy mi na nich, one będą przeważały. Dlatego poziom BE będzie na 3-5 pipsów. Przy wolumenie 0.1 (takim będę grał) i kilkudziesięciu pozycjach dziennie, powiedzmy 50 takich BE zysk może sięgnąć okolic 100GBP.
Tak więc transakcje BE to będzie najliczniejsza grupa transakcji. Przy czym poziom BE oznacza już wartościowy zysk.

Druga co do liczby grupa to grupa transakcji zakończonych na SL. Tu nie ma dyskusji, ryzyko na transakcję to około 0.15% depo.
SL są nieuniknione - ale nie warto tu przesadzić ze zbyt wąskim SL.

Trzecia grupa, to transakcje zyskowne zakończone na Trailing Stop. Celuję w wysokie R/R, więc znajdą się tu profity w zakresie od kilkunastu do kilkuset pipsów. Z racji dość wąskiego TS, nie spodziewam sie zbyt wielu kilkusetpipsowych zysków. Ale:

Zostawię margines na czwartą grupę: TAKE PROFIT :D
I będą to osobliwe, najrzadziej występujące transakcje. Coś jak los na loterii. Muszę jeszcze ustalić kryteria tak, żeby takie transakcje zdarzały się przynajmniej raz na kilkadziesiąt tysięcy zagrań :D Pasowałoby, żeby były bardziej prawdopodobne, niż 6stka w LOTTO. Na razie myślę o TP = 300 przy TS szerokości 25.
Jakaś szansa na TP jest, mała ale jest.


Tak więc masz rację MarioDM, TP nie będą się przytrafiały. Jak się wydarzy taki TP, to będzie święto - okazja godna odnotowania.
Co ugram, to te skąpe kilka pipsów z BE i trailing stopy, które będą tylko nieznacznie wyższe od SL.
Czyli podsumowując: morze drobniaków, nominały 1-5 to norma. Tylko czasem ma się trafić banknot, zostawione okno na potencjalne R/R 1:15 - ale taki bonus na zasadzie promocji, nie celu tradingu. Bo codzienny cel to grzebanie się w tych drobniakach. Chociaż te "drobniaki" to potencjalne kilka stówek PLN - jak dla mnie to już spoko dniówka, na razie nie celuję wyżej.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Mistyfikator pisze:
17 paź 2021, 23:54
Na razie myślę o TP = 300 przy TS szerokości 25.
Jakaś szansa na TP jest, mała ale jest.
Szansa na TP w zasadzie zerowa. Ja ten etap mam już dawno za sobą i wiem, że lepiej ustawiać realne TP. Nie wiem o jakim interwale myślisz, ale przy TS , które ma kilkanaście pipsów, to TP powinno mieć max 25 pipsów, lub nawet 20.
Przy dużej ilości transakcji zamknięcie na 10 pipsów (TS) i zamknięcie na 20 pipsów (TP) robi bardzo dużą różnicę.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

MarioDM pisze:
18 paź 2021, 09:50
Mistyfikator pisze:
17 paź 2021, 23:54
Na razie myślę o TP = 300 przy TS szerokości 25.
Jakaś szansa na TP jest, mała ale jest.
Szansa na TP w zasadzie zerowa. Ja ten etap mam już dawno za sobą i wiem, że lepiej ustawiać realne TP. Nie wiem o jakim interwale myślisz, ale przy TS , które ma kilkanaście pipsów, to TP powinno mieć max 25 pipsów, lub nawet 20.
Przy dużej ilości transakcji zamknięcie na 10 pipsów (TS) i zamknięcie na 20 pipsów (TP) robi bardzo dużą różnicę.
Temat na dłuższą dyskusję.
Jakaś racja w tym co piszesz jest - z drugiej strony, skutecznych koncepcji jest mnóstwo - nie jest powiedziane, że istnieje tylko jedna.

Moje zdanie jednak jest takie, żeby zostawić "okienko" na potencjalnie wyższy zysk - takie dosrosłe drzewo pośród małych sadzonek.
Banknot pośród bilonu.

Co do parametrów, sporo jest do doprecyzowania - dużo zależy od warunków rynkowych.

Zablokowany