Dax/Nasdaq Daytrading

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

W slippage daję zawsze zero. Nie biorę tego parametru pod uwagę w OrderSend.

Poślizg cenowy oznacza większą wartość SL, przy zachowaniu odpowiedniego RRR.
Będzie oczywiście zabezpieczenie przed ekstremalnymi sytuacjami, przez zachowanie kolejnego warunku.

Co do instrumentów, to właśnie się zastanawiam, które usunąć, bo jednak EA pogra na razie depozytem około 250-300 PLN.

Na koniec piątku było tak :

S&P500
CAC40
FTSE100

EURUSD
GBPUSD
AUDUSD

USDJPY
GBPJPY

USDCHF

EURGBP

USDCAD
AUDCAD


Pierwszy w kolejce do wyrzucenia jest GBPUSD, później pewnie USDCHF i USDCAD. Zdecydowanie trzeba ograniczyć liczbę instrumentów. Szczególnie skorelowane waluty. Może nawet AUDUSD ?

Indeksy zostaną w takiej postaci na razie. Później dołącze wiadome dwa kolejne (z tytułu wątku) oraz GOLD. I tak GBPJPY jest już dość duże.
Ale na razie tak czy inaczej gram bardzo ofensywnie jak na depo.

Tomasz196407
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 14967
Rejestracja: 29 paź 2012, 09:52

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Tomasz196407 »

Nie ma problemu tylko spytałem w piątkowym poście
i teraz mam odpowiedź o braku zachowań na ten parametr

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Mistyfikator pisze:
26 cze 2022, 08:21
W slippage daję zawsze zero. Nie biorę tego parametru pod uwagę w OrderSend.

Poślizg cenowy oznacza większą wartość SL, przy zachowaniu odpowiedniego RRR.
Będzie oczywiście zabezpieczenie przed ekstremalnymi sytuacjami, przez zachowanie kolejnego warunku.
Poślizg i tak jest - jeżeli przeanalizujesz wszystkie pozycje, to będziesz miał poślizg i na SL, i na TP - oczywiście nie zawsze, ale zwykle będzie, i odnośnie TP, to nawet na korzyść.
Co do ekstremalnych sytuacji, to nic nie pomoże, bo to nie ty ani nie EA o tym decyduje po jakiej cenie broker zrealizuje/zamknie transakcję, więc nawet zabezpieczenie na kapitale nie musi zadziałać zgodnie z założeniem w ekstremalnych sytuacjach.
Jak już będziesz analizował dokładnie, to też sprawdź, czy rzeczywisty poziom SL i TP zgadza się dokładnie z twoimi założeniami, bo raczej nie będzie się zgadzał. Trzeba po zrealizowaniu zlecenia je sprawdzić i skorygować SL i TP.
Mało kto na to zwraca uwagę - ja jeszcze nie spotkałem się z nikim, kto by o tym pisał.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

ninjaproject pisze:
26 cze 2022, 18:04

Poślizg i tak jest - jeżeli przeanalizujesz wszystkie pozycje, to będziesz miał poślizg i na SL, i na TP - oczywiście nie zawsze, ale zwykle będzie, i odnośnie TP, to nawet na korzyść.
Co do ekstremalnych sytuacji, to nic nie pomoże, bo to nie ty ani nie EA o tym decyduje po jakiej cenie broker zrealizuje/zamknie transakcję, więc nawet zabezpieczenie na kapitale nie musi zadziałać zgodnie z założeniem w ekstremalnych sytuacjach.
Jak już będziesz analizował dokładnie, to też sprawdź, czy rzeczywisty poziom SL i TP zgadza się dokładnie z twoimi założeniami, bo raczej nie będzie się zgadzał. Trzeba po zrealizowaniu zlecenia je sprawdzić i skorygować SL i TP.
Mało kto na to zwraca uwagę - ja jeszcze nie spotkałem się z nikim, kto by o tym pisał.

Biorę pod uwagę, że SL i TP nie będą się zgadzać co do punktu.
Liczę na to, że statystyka wszystko wyrówna wraz z czasem.

Mam pewien mechanizm zabezpieczający. Oczywiście nie musi się on sprawdzić w praktyce:

1. SL jest obliczany przed wysłaniem OrderSend. Maksymalna wartość SL jest jednym z warunków wysłania OrderSend. Oczywiście zmienna w inputs. Nie wiem, jak to zadziała w praktyce, na razie nie zauważyłem nawet konieczności korzystania z tego warunku, co nie znaczy, że takie sytuacje nie wystąpią w przyszłości. Prędzej czy później strategia spotka się z ogromną luką cenową.

2. Dywersyfikacja. Co prawda korelacja instrumentów jest spora. I to całkiem spora. Uważam jednak, że ryzyko jest mniejsze, mając w sumie 0.1 na wszystkich walutach, niż gdybym miał wszystko w jednej parze.

3. Kryterium czasowe. Zamykam wszystko przed 22, niezależnie od wyniku. Dalej jeszcze się waham, ale na razie pozwolę EA grać od 1:00. Doświadczenie pokazuje, że zdarzają się sytuacje, kiedy warto grać w sesji azjatyckiej.


Oczywiście zgadzam się z kontrolą SL i TP po zrealizowaniu zlecenia.
Nawet takie zachowanie praktykowałem już w piątek - otwierałem zgodnie z sygnałami EA na drugim koncie na xS.
Mogłem dzięki temu nieznacznie korygować SL i TP, ale bardziej w kierunku rozszerzania TP niż SL.

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Mistyfikator pisze:
26 cze 2022, 20:05

Biorę pod uwagę, że SL i TP nie będą się zgadzać co do punktu.
Liczę na to, że statystyka wszystko wyrówna wraz z czasem.

Mam pewien mechanizm zabezpieczający. Oczywiście nie musi się on sprawdzić w praktyce:

1. SL jest obliczany przed wysłaniem OrderSend. Maksymalna wartość SL jest jednym z warunków wysłania OrderSend. Oczywiście zmienna w inputs. Nie wiem, jak to zadziała w praktyce, na razie nie zauważyłem nawet konieczności korzystania z tego warunku, co nie znaczy, że takie sytuacje nie wystąpią w przyszłości. Prędzej czy później strategia spotka się z ogromną luką cenową.
To działa tak:
EA oblicza cenę SL i TP według naszych założeń wyrażonych równaniami.
Te dane są wpisywane do OrderSend().
OrderSend() wysyła zapytanie o cenę do serwera brokera.
Jeżeli serwer brokera zatwierdzi cenę, to stawia pozycję wg. ceny Market jaką w danym momencie posiada.
Teraz zauważ:
Ceny TP i SL już są wyliczone.
One są wyliczone według ceny Ask, lub Bid, która była na twoim wykresie w momencie liczenia cen SL i TP.
Serwer brokera stawia zlecenia SL i TP zgodnie z tymi cenami, bo takie mu zapodaliśmy.
Natomiast, cena po której zwykle pozycja jest zrealizowana jest już nieco inna niż ta, według której EA liczyło SL i TP. I ta różnica może być mniejsza, lub większa.
Z moich obserwacji wynika, że ta różnica jest zawsze na niekorzyść tradera.
Dlatego moje EA zawsze sprawdza pozycję i poprawia ceny SL i TP.
Ostatnio zmieniony 26 cze 2022, 21:21 przez ninjaproject, łącznie zmieniany 1 raz.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Tomasz196407
Fanatyk
Fanatyk
Posty: 14967
Rejestracja: 29 paź 2012, 09:52

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Tomasz196407 »

Temat poślizgów jest bardzo obszerny i także zostały przedstawione statystyki jednego z brokerów dt poślizgów wg miesięcy, wielkości zamówienia i itp. Także bardzo dużo sie pisze w tym temacie.Osobiście w każdym ea które testowałem spotkałem sie z parametrem slip i tez w zachodnich platformach dlatego spytałem.Autor moim zdaniem zignorował całkowicie problem dlatego postanowiłem o inne parametry nawet nie pytać. Dla zainteresowanych podam źródło ww statystyk.
Nie pytał bym tez o te parametry jakby były przedstawione wyniki w jurnalu zgodnie z załozeniami jurnala 2. Dział „Forex Journal” służy do przedstawiania wyników transakcji oraz stylu spekulacji użytkowników Forum.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Zgadzam się z przedmówcą. Słuszna uwaga odnośnie Slippage - czemu miałbym tego parametru nie wrzucać jako extern, do swoich EA ?
Dałeś mi Tomasz sporo do myślenia odnośnie pisania EA. Od teraz będę wszystko pisał elastycznie w takim stopniu, aby potencjalny użytkownik miał dostęp do wszelkich zmiennych, jakie znajdują się w kodzie. Nawet jeśli moim subiektywnym zdaniem jakiś parametr jest nieistotny.
Skoro już siedzę nad zagadnieniem, to należy zadbać o sensowne efekty.

Nawet jeśli nie zaprogramuję megaprofitowej strategii, co jest bardzo prawdopodobne, to niech przynajmniej zostaną po mnie te sklecone EA, do których ewentualnie ktoś dobierze sobie parametry.

Będzie do portfolio. Jak coś robić, to porządnie.

A może i się podzielę w Markets ? To się zobaczy.
Ale wolałbym jednak dojść chociaż do etapu w którym będę potrafił tworzyć graficzne interfejsy do tych swoich EA.
Ładniej będzie wyglądało. Do tego efektowna nazwa EA i masa parametrów. Full wypas :D :D :D

Bo resztę już sobie doczytam w dokumentacji. Obecnie ogarnąłem te zagadnienia, które były niezbędne do zaprogramowania moich potencjalnie zarabiających pomysłów, więc nie ma już ciśnienia aby coś zrobić na szybko.
Zresztą, tutaj wszystko już zostało napisane przez te lata. A sam język ma masę gotowców: wskaźniki, funkcje, tablice...
Istota rzeczy to poznać to wszystko

Zasadniczo ja będę tylko nieznacznie modyfikował to, co już jest
W głowie są kolejne koncepcje. Niekoniecznie takie, których będę używał osobiście, ale takie, które mogłyby gdzieś znaleźć zastosowanie

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Piszę przecież, że parametr Slippage w rzeczywistości nic nie robi!
Możesz sobie tam wpisywać co chcesz, to nie wpływa w żaden sposób na realizację zlecenia!
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Mistyfikator
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 932
Rejestracja: 05 lip 2021, 20:35

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: Mistyfikator »

Co nie znaczy, że nie może być w extern. Skoro zazwyczaj twórcy EA tak robią.

Tomasz pisze, że w EA które testował, widział ten parametr.

A czy coś to daje czy nie, to inny temat

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: Dax/Nasdaq Daytrading

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Skoro nic nie daje, to nie ma zasadności wpisywania go jako inputs (extern).
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Zablokowany