AT kontra rzut kostką Wyzwam Forum Nawigatora 10000PLN

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
Online
Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6617
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: AT kontra rzut kostką Wyzwam Forum Nawigatora 10000PLN

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

LowcaG pisze:
Cblondyn pisze:Z twierdzeniem, że można tak dobrać TP/SL przy losowym kierunku i momencie wejścia, tworząc dochodowy system nie do końca sie zgodze. Czyli upraszczając, o tym czy sytem (jesli w ogóle tak mozna go nazwać) będzie zarabiał decyduje stosunek SL do TP. Przy dowolnym momencie wejścia i kierunku.
hm...no nie mogę Ci niestety napisać (a chciałbym) jak to zrobić na innych danych niż na historycznych.
Co nie zmienia faktu, że powiedzmy. że potrafię się przenieść w czasie (wstecz) i mogę komuś powiedzieć, otwieraj pozycje o takim stałym TP i takim SL (w styczniu) takim, w lutym, takim itd.), w losowym kierunku, a z dużym prawdopodobieństwem wyjdziesz do przodu. I jedno jest pewne, że TP <> SL (bo w przypadku równych, nie miało by to żadnego sensu). I jeżeli TP > SL to znaczy, że były wielkie ruchy (trendy) a jeżeli TP < SL to małe (konsolidacje)

(jak dziś wrócę to domu to narysuję w paincie, hehe, rysunek poglądowy)

Inną sprawą jest czy potrafię przewidzieć te odpowiednie TP i SL w przód, ale to jest dokładnie takie samo pytanie jak o kierunek, czy ogólnie o prowadzenie pozycji.
To chyba się nie rozumiemy. Bo na wykresie hist. nie takie cuda mozna udowodnić :)
Proponuje zrobić test na real rynku. Wybierasz losowo instrument, losowo kierunek i do tego SL i TP. I otwierasz pozycje. Troche potrwa. Niewykonalne? Bo taką teze z tego co rozumiem głosisz. Że do skutecznego systemu zarabiającego wystarczy dobrac odpowiedznie proporcje SL do TP. Wez wzlędu na kierunek i moment otwarcia pozycji. Całkowita dowolność

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Re: AT kontra rzut kostką Wyzwam Forum Nawigatora 10000PLN

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

No zdecydowanie się nie rozumiemy.

Po pierwsze SL i TP musi być dobrane do zmienności danej part, więc nie możesz losować pary.
Po drugie, czy nie będziesz miał losowego kierunku? Będziesz.
Czy otwarcia możesz robić losowo?
Możesz.

Teza, obroniona.

Bo teraz dochodzimy do tego, że chcesz abym podał sposób na zarobek na np. Przyszły miesiąc.

Nie powiedziałem, że potrafię przewidzieć te TP i SL
Ale mogę zakładać, że skoro takie poziomy istniały, to może da się je określić. Czyli tak jak w zwykłym tradingu.

No i nie, powiedziałem, że to jakiś najlepsza jedyna słuszną strategia, to część, gra po prostu na określaniu zmienności, czyli ważna jest zmienność a nie kierunek(jak by się znało kierunek to w ogóle jeszcze lepiej.

No na koniec powiem, że nad takim systemem pracuje ;) (tzn. Kierunek też ostatecznie planuje prognozować ale jedna z części to gra tylko na zmienności)

A kierubek, losowy.

I jak będą wyniki dam znać.

-- Dodano: pn 06-08-2018, 18:05 --

Ps.

Uważasz, że wyznaczenie takich odpowiednich TP SL jest trudniejsze? Niż np. Kierunku dla odpowiedniego TP/SL? Czy, może, że jest niemożliwe? Jezeli niemozliwe to co jest możliwe? I dlaczego akurat tak?

Awatar użytkownika
Mustafa
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 769
Rejestracja: 20 lip 2010, 10:54

Re: AT kontra rzut kostką Wyzwam Forum Nawigatora 10000PLN

Nieprzeczytany post autor: Mustafa »

https://youtu.be/lapOGwiaxTY?t=1697

cblondyn chcesz się przekonać wykonaj sam taki eksperyment
Nie chodzi o to czy masz rację czy nie, tylko o to, co robisz kiedy masz rację lub jak się zachowujesz jeżeli racji nie masz.

Online
Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6617
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: AT kontra rzut kostką Wyzwam Forum Nawigatora 10000PLN

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

Mustafa pisze:https://youtu.be/lapOGwiaxTY?t=1697

cblondyn chcesz się przekonać wykonaj sam taki eksperyment
Przekonac o czym? Mam rzucać kostką? Jest to tak idiotyczny pomysł, że nawet nie chce o tym dyskutować. Na ile jest skuteczna pokazały testy powadzone przez 2 tygodnie. Dwukrotnie konta zaliczyły strate.

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Re: AT kontra rzut kostką Wyzwam Forum Nawigatora 10000PLN

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

Przekonac o czym? Mam rzucać kostką? Jest to tak idiotyczny pomysł, że nawet nie chce o tym dyskutować. Na ile jest skuteczna pokazały testy powadzone przez 2 tygodnie. Dwukrotnie konta zaliczyły strate.
Z tym się akurat zgadam, jest to totalnie bez sensu nie ma i nie może być innego wyniku, niż minus w dłuższej perspektywie.
ale oczywiście to nie jest to samo o czym ja piszę (gdzie losowy jest tylko kierunek) jak by co ;)

-rookie-
Maniak
Maniak
Posty: 2307
Rejestracja: 13 kwie 2015, 19:00

Re: AT kontra rzut kostką Wyzwam Forum Nawigatora 10000PLN

Nieprzeczytany post autor: -rookie- »

Cblondyn pisze:Przekonac o czym? Mam rzucać kostką? Jest to tak idiotyczny pomysł, że nawet nie chce o tym dyskutować. Na ile jest skuteczna pokazały testy powadzone przez 2 tygodnie. Dwukrotnie konta zaliczyły strate.
Może od początku. Chyba chodziło mu o to, że na żywym rynku masz oferty innych, ktoś chce kupić akcje po 1,20, ktoś chce sprzedać po 1,50. I wtedy patrzysz na cene. A n MT4 nie patrzysz na cene, tylko szukasz formacji świecowych albo linii trendu, itd. Chyba bardziej chodzi o to żeby zbadać swoje przekonania co do skuteczności tych analiz. To rzucanie kostką wydaje się głupie, ale jak pomyśleć właśnie w ten sposób że na żywym rynku sugerowałbyś się ceną, nawet nie mówię już o forex, giełdzie, tylko ogólnie, jakiś bazar, a tutaj szukasz formacji świecowych i jeszcze do tego chcesz żeby to działało za każdym razem. A przecież są serie strat, serie zysków, raz to zadziała, innym razem nie. Chyba bardziej chodzi o to żeby spojrzeć na to w ten sposób.

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Re: AT kontra rzut kostką Wyzwam Forum Nawigatora 10000PLN

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

-rookie- pisze:Chyba chodziło mu o to, że na żywym rynku masz oferty innych, ktoś chce kupić akcje po 1,20, ktoś chce sprzedać po 1,50. I wtedy patrzysz na cene. A n MT4 nie patrzysz na cene, tylko szukasz formacji świecowych albo linii trendu, itd.
Co prawda mam swoje teorie, to jednak będę trochę bronił podejścia patrzenia na cenę i jej historię (ale juz nie koniecznie jakichś tam formacji).

Otóż cena jest owszem wynikiem punktu styku popytu i podaży, jednak, mamy tutaj efekt skali, i już ten jeden co chce sprzedać po X drugi po Y itd. tonie w tłumie.

Wykres uśrednia pewną sumę zachowań. (dygresja) jak by spojrzeć np. na tłum i powiedzmy panikę, to każdy kieruje się swoimi kryteriami, dobrem, i nawet nie znając indywidualnych preferencji da się to "uśrednić" (to złe słowo jak by ktoś chciał się czepiać ;) ). i przeiwdzieć wynik całego tłumu, nawet jak by część z tych ludzi działało dość chaotycznie.

I tutaj szukam też pewnych analogii.
ale moze tak wcale nie być ;) i tylko fundamenty się liczą i to co Trump napisze na twiterze ;)

-rookie-
Maniak
Maniak
Posty: 2307
Rejestracja: 13 kwie 2015, 19:00

Re: AT kontra rzut kostką Wyzwam Forum Nawigatora 10000PLN

Nieprzeczytany post autor: -rookie- »

Rownie dobrze można by spojrzeć na to jeszcze z innej strony bo widząc zlecenia stawiane w oparciu o jakiś wzrostowy pinbar na M15 który zaczął się od M5, gdybyś wiedział ile zlecen wplynelo w tym czasie, jakie to byly zlecenia, wtedy strategia byłaby żeby ograć tych co złożyli tam zlecenia na wzrosty na przykład. Ale dostępu do takich danych nie mamy i trzeba analizować tylko to co jest, czyli wykres.

Online
Cblondyn
Maniak
Maniak
Posty: 6617
Rejestracja: 03 sty 2011, 12:09

Re: AT kontra rzut kostką Wyzwam Forum Nawigatora 10000PLN

Nieprzeczytany post autor: Cblondyn »

-rookie- pisze:
Cblondyn pisze:Przekonac o czym? Mam rzucać kostką? Jest to tak idiotyczny pomysł, że nawet nie chce o tym dyskutować. Na ile jest skuteczna pokazały testy powadzone przez 2 tygodnie. Dwukrotnie konta zaliczyły strate.
Może od początku. Chyba chodziło mu o to, że na żywym rynku masz oferty innych, ktoś chce kupić akcje po 1,20, ktoś chce sprzedać po 1,50. I wtedy patrzysz na cene. A n MT4 nie patrzysz na cene, tylko szukasz formacji świecowych albo linii trendu, itd. Chyba bardziej chodzi o to żeby zbadać swoje przekonania co do skuteczności tych analiz. To rzucanie kostką wydaje się głupie, ale jak pomyśleć właśnie w ten sposób że na żywym rynku sugerowałbyś się ceną, nawet nie mówię już o forex, giełdzie, tylko ogólnie, jakiś bazar, a tutaj szukasz formacji świecowych i jeszcze do tego chcesz żeby to działało za każdym razem. A przecież są serie strat, serie zysków, raz to zadziała, innym razem nie. Chyba bardziej chodzi o to żeby spojrzeć na to w ten sposób.
Widze, że jakieś wydumane (nie bardzo wiem skąd) wyobrażenia o AT ciąg dalszy. Nie bardzo wiem, skąd sie wzięło twierdzenie, że sygnały AT mają mieć skutecznośc 100%. Wie ktoś bo ja nie. Żadna książka o takich rzeczach nie pisze. Ktoś Wam najwyraźniej to wmówił :). To może od razu to sprostuje, że nie ma setupów o 100% skuteczności. I nikt nawet na to nie liczy bo o tym jaki jest poziom cenowy nie decyduje sam wykres i to co pokazuje. Jest jeszcze czynnik fundamentalny który z kreskami na wykresie niewiele ma wspólnego. Kiedyś All Brooks o tym mówił, że nawet najcudowniejszy setup nie przekracza 60% skuteczności przy założeniu SL<=TP. I wszystko wskazuje na to, że ma racje.
Kolejny temat to jakis wydumany pogląd, że trader to patrzy głównie na świeczki a nie jest zainteresowany ceną :)
Otóż drogi rookie wykres jaki obserwuja traderzy to nie jest wykres temperatury, cisnienia czy jeszcze czegoś innego ale właśnie ....ceny :d
I możesz się godzinami gapić na cenę w sklepie i nic ci to nie da. Ale juz obserwowanie ceny w dłuższym okresie czasu na wykresie do jakichs wniosków może doprowadzić. I skąd te przekonanie, że traderów interesuja głównie świeczki?
Świeczka to jedynie graficzna prezentacja ceny z podanym hi i low w pewnej jednostce czasu. Wykres liniowy miałby być w czyms lepszy od świecowego? Jest jeszcze słupkowy równiez uzywany.
Czy obserwacja ceny w przedziale czasowym ma sens rookie zapyta? Otóz dla mnie ma. I nie tylko dla mnie.
Na dowód, że traderów interesuje głównie cena niech będą formacje CENOWE. Nie mylić ze świecowymi. RGR, klin, flaga, trókąt itp. są tego przykładem.
Kolejny niezrozumiały zarzut dotyczy właśnie tych formacji. Że na jakiej podstawie ktoś je stworzył, wymyslił. Otóz nie wymyslił je jakis drwal czy spawacz siedząc wieczorami w domu i z nudów nie mając co robic ale kolesie co mieli za soba tysiące dupogodzin przy wykresie. Pierwszy był Dow w XIX wieku tworząc jedna z teorii która obowiązuje do dzisiaj. Jak powstały RGR i inne tego nie wiem ale pewnie w podobny sposób. Ktoś po latach obserwacji wykresów doszedł do pewnych wniosków. Że pewne sekwencje cenowe zwiększają szanse na oczekiwaną reakcje ceny. I właśnie tym jest AT. Szukanie miejsc gdzie nasze szanse sa większe od statystycznej szarości. Nic ponad to. Żadne czary czy hokus pokus jak sie niektorym ignorantom wydaje :d
Powstało pojęcie trendu czyli sentymentu/tendncji cenowej. Mam nadzieje, że nikt tego nie kwestionuje. Na podstawie tego powstała jedna z kuczowych zasad AT. Trend is your friend. Czyli graj z trendem. Jeśli ktoś nie dostrzega w tym zwykłej logiki to ... no cóż :) komentować nie wypada by nie byc złośliwym
W ślad za trendem powstała linia trendu. Ktos sie dopatrzył, że czasami (nie zawsze żeby była jasność) cena na nia reaguje. Czy to może się spekulantowi przydać? Pewnie, że może. Bo cóż innego nam pozostaje niz wykres.
Świeczka. A konkretnie pinbar. Kolega rookie doszukuje sie w niej jakichś tajemniczych, ukrytych mocy. Otóż wyjasniam, w czym rzecz. Pewnie niejeden zauważył, że cena czasami odbija się w dynamiczny sposób od wsparcia/oporu. I to własnie pokazuje pinbar. Nic więcej. Cena w tym samym przedziale czasowym w dynamiczny sposób dociera do pewnego poziomu (S/R) i w równie mocny sposób od niego się odbija. Czy to może być miejscem odwrócenia kierunku a wspomniany pinbar jego początkiem? Jak najbardziej. I to wszystko. Podobna zasada działania engulfa ;)
Juz sama nazwa strategii Price Action (reakcja ceny) to sugeruje. Żadne czary
Ja na koniec tym wszystkim krytykom AT sugeruje najpierw dogłębne poznanie i zrozumienie czym jest AT i czym nie jest zanim zaczniecie ją recenzowac i oceniać.
Bo "ignorancja jest łaską" cyt. z Matrixa jesli chodzi o analize wykresów nie dotyczy w sposób szczególny
Pozdrawiam :)

LowcaG
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1068
Rejestracja: 05 paź 2007, 15:39

Re: AT kontra rzut kostką Wyzwam Forum Nawigatora 10000PLN

Nieprzeczytany post autor: LowcaG »

Kiedyś All Brooks o tym mówił, że nawet najcudowniejszy setup nie przekracza 60% skuteczności pczy założeniu SL<=TP.
Mogę odbić piłeczkę (W podobny sposób jak Ty ;) ), znasz taki setup? Nie na historii? Podaj parę TP i SL i ten setup, sprawdzimy ;)

Znasz go? I nikt go nie zna więcej na świecie? Ok, jest jakiś znany? Bo zdajesz sobie sprawę, że gdyby taki istniał (Znany), to by oznaczało, że każdy może zarobić, oczywiście to bez sensu, więc drugą opcją jest to, że przestał by działać.

A co to oznacza znów w praktyce.
Otóż tak, istnieją takie setupy, ludzie ich szukają, ale gdy go znajdzie zbyt wiele osób, zwykle przestaje działać.
Czyli idąc dalej.
Jeżeli ktoś kiedyś nie amator, wykrył taki setup, opisał go w książce do AT, to on nie ma już prawa działać, bo gdyby działał (działanie rozumiem dokładeni tak jak Ty, czyli przy danym TP i SL taki procent skuteczności aby wartość oczekiwana była dodatnia, nie wiem skąd Ci się wzięło, że ktoś myśli, że to musi działać w 100%).

Oczywiście na historii, znajdę dowolny setup (który sobie wymyślę) który będzie działał.

No i całą sztuka polega na szukaniu, modyfikowaniu setupów, tak aby wstrzelić się w okres (okres może być stosunkowo długi lub krótki) kiedy on działą(patrz definicja działania).

Podobnie ma się sprawa trendów(i wsumie dotyczy to też wsparć i oporów), na historii fajnie znaleźć przykłady, ale w trakcie tworzenia się trendu, całą sztuka polega na tym, aby określić czy to już jest nowy trend, kiedy jesteśmy za wolni, to już będzie po ptakach, kiedy za szybcy, może trafimy tylko na korektę.

I na tym polega cała zabawa.

A cała "kłótnia" o AT wynika z różnych definicji.
a) powiedzmy, że jedni mówią, że aby dana formacja AT działałą musi działać zawsze (bez sensu)
b) Inni (ty?), że isnieją stare(wykryte przez specjalistów) dobre formacje które mają wartość oczekiwaną dodatnią, czyli działają
c) odnośnie trendu jak co do samej treści wszyscy się zgadzją, to de facto i tak nic nie znaczy, bo nie ma jednolitej definicji kiedy właściwie zaczyna się nowy trend , każdy ma swoje podejście.
d) i są ostatecznie tacy jak ja, którzy uważają, że AT (nawet nie wiem czy mogę użyć tego zdania) ciągle ewoluuje, ba może nawet oscyluje (tylko wg. bardziej skomplikowanego schematu) i "formacje" AT które działały 5 lat temu, dzisiaj są w granicach losowośći, a te które 5 lat temu były tych granicach, dziś mogą lokalnie działać.
e) no są jeszcze podejśćia statystyczny (to też moje), ale ich nie dotyczy kłótnia czy AT działą czy nie, bo to jest pochodną punktu d)

Załóżmy, że punkt d jest prawdziwy, to wtedy oznacza, że AT działa, czy, że nie działa? :)
Bo ja mam z tym dylemat, dlatego uważam,ze te kłótnie są bez sensu.

Chociaż rozumiem też podejście Zaorskiego, który uważa, że do AT każdy z graczy (zarabiających) dodaje pewną swoją uznaniowość i to ona decyduje o sukcesie lub porażce. I w sumie zgodził bym się z tym nawet. bo to pasuje mi do punktu d ;)

ODPOWIEDZ