1% Risk - czyli zarządzanie kapitałem

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Pipserk
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 27
Rejestracja: 03 sie 2019, 09:41

Re: 1% Risk - czyli zarządzanie kapitałem

Nieprzeczytany post autor: Pipserk »

Po pierwszym wyzerowaniu konta, kiedy to zagrało mi się na full kapitał,
bez zadnej wiedzy o zarządzaniu ryzykiem szybko udało się nauczyć zasady ryzykuj tylko 1% kapitału.

Nawet powiem, że piorunem!

Awatar użytkownika
digi23
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 08 lip 2021, 15:54

Re: 1% Risk - czyli zarządzanie kapitałem

Nieprzeczytany post autor: digi23 »

To ciekawy temat, ale czy z ryzykiem 1% można coś większego zarobić? Myślę, żę zarządzanie ryzykiem jest bardzo ważne, ale przy tak niskim raczej bedzie trudno cos złapać.

Awatar użytkownika
Magnolia18
Gaduła
Gaduła
Posty: 367
Rejestracja: 03 wrz 2022, 18:34

Re: 1% Risk - czyli zarządzanie kapitałem

Nieprzeczytany post autor: Magnolia18 »

czasy sie zmienily
ktos tu zyje jeszcze ?
depo 5000 czyli 1% = 50zl
i co teraz ? SL dac 50zl ? to ile dac na zakup/sprzedaz ? 500zł ? jaki TP ?
nie ogarniam :((
Wyrażam jedynie moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może ona służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
SEROL666
Maniak
Maniak
Posty: 2259
Rejestracja: 13 sty 2009, 00:04

Re: 1% Risk - czyli zarządzanie kapitałem

Nieprzeczytany post autor: SEROL666 »

Magnolia18 pisze:
04 wrz 2022, 00:41
czasy sie zmienily
ktos tu zyje jeszcze ?
depo 5000 czyli 1% = 50zl
i co teraz ? SL dac 50zl ? to ile dac na zakup/sprzedaz ? 500zł ? jaki TP ?
nie ogarniam :((
Witaj widzę że bawisz się w wybudzanie ze śpiączki forumowej :wink:
Odpowiadając na Twoje pytanie tak SL o wartości 50zł przy tych założeniach. A reszta to zależy
"If music is dying musicians are killing it" - MP

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: 1% Risk - czyli zarządzanie kapitałem

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Magnolia18 pisze:
04 wrz 2022, 00:41
czasy sie zmienily
ktos tu zyje jeszcze ?
depo 5000 czyli 1% = 50zl
i co teraz ? SL dac 50zl ? to ile dac na zakup/sprzedaz ? 500zł ? jaki TP ?
nie ogarniam :((
Bez urazy, ale jeżeli nie ogarniasz takich podstaw, to lepiej się w to nie baw!
Tu jest znacznie więcej rzeczy do ogarnięcia, i niekoniecznie tak prostych.
Ale, jeżeli masz czas i chęci, to trzeba ogarniać po kolei.

Ile dać na zakup zależy bezpośrednio od tego, ile kosztuje SL i od dźwigni.
TP dać należy co najmniej tyle, żeby zarobić na SL i jeszcze coś na plus.
Ale, to nie jest tak, że TP jest gwarantowane...
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
Magnolia18
Gaduła
Gaduła
Posty: 367
Rejestracja: 03 wrz 2022, 18:34

Re: 1% Risk - czyli zarządzanie kapitałem

Nieprzeczytany post autor: Magnolia18 »

oczywiście że TP nie jest gwarantowane. po prostu wcześniej mowa była o wyliczeniach 'ceny' pipsa a obecnie np w XTB można ustawić SL czy TP wg kursu czy wg pipsa czy wg -SL / +TP . nie trzeba nic wyliczać.
Zatem jeśli 1% risk to 50zł SL a depozyt zabezpieczający 500zł. da się na tym coś zarobić ? :) sorka za lamerskie pytanie ale :) może mnie nie zabijecie śmiechem
Wyrażam jedynie moją opinię w dniu dzisiejszym. Nie może ona służyć przeciwko mnie w dniu jutrzejszym ani każdym innym następującym po tym terminie. Ponadto zastrzegam sobie prawo zmiany poglądów bez podawania przyczyny.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: 1% Risk - czyli zarządzanie kapitałem

Nieprzeczytany post autor: raposo »

ninjaproject pisze:
04 wrz 2022, 19:20

TP dać należy co najmniej tyle, żeby zarobić na SL i jeszcze coś na plus.
Z tym akurat się nie zgadzam. Oczywiście, podręcznikowo tak by było najlepiej, bo wtedy wystarczy nam skuteczność 50%, aby być na plus. Ale były/są systemy z większą skutecznością, gdzie mimo 'niekorzystnych' dysproporcji TP:SL, i tak generują zysk za sprawą wyższej skuteczności. Wiadomo, wszystko obarczone jest jakimś ryzykiem.
Zatem jeśli 1% risk to 50zł SL a depozyt zabezpieczający 500zł. da się na tym coś zarobić ?
Właśnie to koledzy starają Ci się wytłumaczyć. Możesz sobie ustawić ten SL na 50 zł ale podstawą jest znajomość wartości pipsa na danym instrumencie, dzięki czemu będziesz mógł również określić jak daleko go ustawisz, licząc od miejsca zawarcia transakcji i na podstawie tego możesz wybrać wolumen transakcji.

Oczywiście, możesz otworzyć 0.1 lota na EURUSD i ustawić SL na 50 zł, ale to da Ci... 11 pips? :)

Dlatego sensowna kolejność wygląda tak:
1) ustalasz jaką stratę w kwocie akceptujesz
2) ustalasz gdzie chcesz ustawić SL (poziom ceny instrumentu)
3) dobierasz pod to wolumen transakcji
4) otwierasz pozycję
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: 1% Risk - czyli zarządzanie kapitałem

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

Magnolia18 pisze:
06 wrz 2022, 15:51
oczywiście że TP nie jest gwarantowane. po prostu wcześniej mowa była o wyliczeniach 'ceny' pipsa a obecnie np w XTB można ustawić SL czy TP wg kursu czy wg pipsa czy wg -SL / +TP . nie trzeba nic wyliczać.
Zatem jeśli 1% risk to 50zł SL a depozyt zabezpieczający 500zł. da się na tym coś zarobić ? :) sorka za lamerskie pytanie ale :) może mnie nie zabijecie śmiechem
Da się zarobić i równie dobrze da się stracić.
Jeżeli cena nie wytnie SL a pójdzie w kierunku TP, to:
1. zaliczy TP - wtedy zarobisz,
2. nie zaliczy TP, ale ty zamkniesz pozycję na zysku - wtedy zarobisz,
3. cena nie zaliczy TP, ty nie zamkniesz pozycji na zysku, a cena zaliczy SL - wtedy stracisz.
Z doświadczenia wielu ludzi wynika, że:
1. nie zamykają zysków,
2. albo z drugiej strony zamykają zyski szybko, a stratom pozwalają rosnąć - odsuwają, lub likwidują SL.

@raposo pisze, że są strategie o dużych skutecznościach, gdzie SL kosztuje więcej niż TP zarobi.
Zgadza się, ludzie wymyślają różne rzeczy, ale wątpię, że naprawdę zarabiają.
Rzecz w tym, że przy strategii o dużej skuteczności, ale nigdy 100%, trader się przyzwyczaja, że rynek się zachowuje przez dłuższy czas zgodnie z jego oczekiwaniami. Wtedy, tak z dupy, rynek się zmienia, a trader nadal uważa, że będzie zarabiał, bo się przyzwyczaił, i wtedy zwykle traci to co zarobił i nawet więcej.
Ta gra wymaga wręcz psychopatycznej konsekwencji i trzymania się zasad.
Matematyki się nie oszuka - zarabiać można jedynie wtedy, jeżeli konsekwentnie się zarabia więcej niż się traci.

Rzecz jest w tym, że nikt, nigdy nie wie jak się cena zachowa.
Czasami zaliczy TP i poleci dalej - wtedy trader żałuje, że nie ma pozycji.
I wtedy powtarza w tym samym kierunku - i właśnie wtedy cena robi nawrotkę, i trader traci.
Czasami trader zamknie pozycje zanim ona dojdzie do TP i właśnie wtedy cena zrobi nawrotkę - trader się cieszy, że uciekł w porę.
Ale, w każdym z tych wypadków trader nie wiedział, że cena akurat tak zareaguje.
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

Awatar użytkownika
raposo
Moderator
Moderator
Posty: 9979
Rejestracja: 22 wrz 2006, 22:10

Re: 1% Risk - czyli zarządzanie kapitałem

Nieprzeczytany post autor: raposo »

ninjaproject pisze:
07 wrz 2022, 11:26
@raposo pisze, że są strategie o dużych skutecznościach, gdzie SL kosztuje więcej niż TP zarobi.
Zgadza się, ludzie wymyślają różne rzeczy, ale wątpię, że naprawdę zarabiają.
Masz rację ale tylko w pewnym stopniu. Bo:
"Matematyki się nie oszuka - zarabiać można jedynie wtedy, jeżeli konsekwentnie się zarabia więcej niż się traci."
O ile to jest prawdą, to niekoniecznie wymaga tego, że musimy mieć większy TP niż SL. Z matematycznego punktu widzenia większe szanse są, że zaliczymy TP 10 pips, niż SL 20 pips. Potem do gry wchodzi jakaś statystyczna skuteczność danej metody, która musi wynosić X w długim okresie. Nawet z TP 100 i SL 10 ostatecznie możemy tracić i to żaden gwarant sukcesu. Co najwyżej może komuś pomagać z psychologicznej strony.

Nawet mając psychopatyczną konsekwencję i mega dopracowane zasady, w końcu może przyjść moment kryzysu, nawet wynikający tylko ze zmian warunków rynkowych, a to ostatecznie i tak doprowadzić może do straty.

Wiele lat temu korzystałem z różnych automatów, między innymi z takiego, który miał skuteczność na poziomie 80-90% i zgarniał bardzo małe profity przy kilkukrotnie większych stratach w ramach niepowodzenia. Było to dawno więc nie pamiętam ile to trwało ale kilka miesięcy przynajmniej. Ostatecznie nie doprowadziło to do wyczyszczenia rachunku czy nawet sumarycznej straty - wręcz przeciwnie, udało się na tym przyzwoicie zarobić.

Zmierzam jedynie, że do tego, że metod może być wiele i absolutnie nic nie zagwarantuje, że coś będzie działać wiecznie. Tylko kontrola ryzyka i dywersyfikacja może nas ocalić ;)

Btw. regularnie opisujemy wyniki traderów miesiąca w konkursie, który organizuje Tickmill:
https://forexclub.pl//wiadomosci/konkursy/

Co prawda, widzimy tylko 1 miesiąc poczynań każdego z nich ale często wyniki bywają spektakularne i cechują się właśnie odwrotnymi do podręcznikowych proporcjami TP:SL. Oczywiście, jest to często obarczone dużym ryzykiem, pewnie też pomaga 'odrobina' szczęścia ale właśnie kontrola ryzyka (np. częste wypłaty zysków) pozwalają przechylać szalę na korzyść tradera.
ForexClub.pl
- Forex Club Tools
- Program Podatek 7.0
- RABATY PROWIZJI
| IC Markets (-21%) | Tickmill (-10%) | XTB (Pakiet książek) | Dukascopy (narzędzia do JForex) | LMAX (-20%) | FxPro (do -15%)

Zapraszamy do kontaktu

Awatar użytkownika
ninjaproject
Maniak
Maniak
Posty: 4944
Rejestracja: 30 lip 2019, 13:15

Re: 1% Risk - czyli zarządzanie kapitałem

Nieprzeczytany post autor: ninjaproject »

raposo pisze:
07 wrz 2022, 13:15
Z matematycznego punktu widzenia większe szanse są, że zaliczymy TP 10 pips, niż SL 20 pips.
To stwierdzenie też nie jest prawdą. Przynajmniej nie jest prawdą uniwersalną. W pewnych warunkach to może być prawdą, ale tylko w pewnych warunkach. Czyli, może to być prawdą jedynie wtedy, kiedy trader posiadł umiejętność otwierania transakcji po odpowiednich cenach. A to, z kolei, wymaga umiejętności bardzo dobrego czytania wykresu (danego rynku, inaczej ujmując).

PS. Interesowałaby mnie ta matematyka, o której piszesz. Mógłbyś przedstawić konkretny algorytm, według którego to zostało obliczone?
Trejder, Mentor/trener, aka. Dadas, fx-technik, obecnie ninjaproject.
Programuję wskaźniki i EA do MetaTrader 4/5.

ODPOWIEDZ