1% Risk - czyli zarządzanie kapitałem

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Awatar użytkownika
gucio
Gaduła
Gaduła
Posty: 222
Rejestracja: 04 sie 2006, 14:15

Nieprzeczytany post autor: gucio »

Jezeli chodzi o zabezpieczenie przed strata to racja.Ja ucze sie na demo ale gram minilotami aby przyzwyczaic sie do mini real wiec przy malym kapitale ryzykuje troche wiecej jakies 2 - 3 %-powodzenia

Awatar użytkownika
nowicjusz123
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 06 mar 2007, 18:49

Nieprzeczytany post autor: nowicjusz123 »

Witam serdecznie. Na wstepie chcialbym z gory przeprosic za pytanko bo pewnie ono sie powtarzalo kilka razy na calym forum ale nigdzie nie moglem zrozumiec teamtu.

Czy mogłby mi ktos pomoc w temacie 1% ryzyka?? Mianowicie kazdy mowi o dolarach, a jak to sie ma do kont w złotówkach ?? czy ktos moglby mnie oświecic. Z gory wielkie dziękuje.

Sytuacja jest nastepujaca :
mam na koncie - 2000zl
chce otworzyc krotka pozycje EUR/USD po cenie 1.3316 / 1.3319
kurs USD/PLN - 2.9220/2.9300
kurs EUR/PLN - 3.8909/3.8989
lewar - 1:10
powiedzmy ze chce zaryzykowac 1% . Prosze niech miktos pokaze jak to liczyc na zlotowki. Jeszcze raz wielkie dzieki za pomoc
Małymi łyżeczkami, ale wciąż ...

Awatar użytkownika
nowicjusz123
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 88
Rejestracja: 06 mar 2007, 18:49

Nieprzeczytany post autor: nowicjusz123 »

Wielkie Dzieki krzh. Teraz to ie troszke mi rozjaśnilo pod kopułą. jak cos to najwyzej jeszcze raz zawroce glowe.
Małymi łyżeczkami, ale wciąż ...

sir_skiner
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 22 maja 2007, 14:26

Nieprzeczytany post autor: sir_skiner »

hmm... a spread? w praktyce trzeba pamietac, ze na starcie jestes do tylu. realne stopy zwrotu beda inne. ja tam sie nie znam w sumie, ale zakladajac spread na poziomie 3pips cos co wyglada tak:


(TP 50 * 10$) - (SL 30 * 3.5$) - (SL 20 * 5.2$) = 500$ - 105$ -103.95 = 291.05 $

bedzie wygladac tak:


(TP 48.5 * 10$) - (SL 31.5 * 3.5$) - (SL 21.5 * 5.2$) = 485$ - 110.25$ -111.8$ = 262.95$

jesli liczyc od ceny sredniej. choc mysle, ze nie bylo by duzym bledem liczyc na niekorzysc gracza 3 pipsy na pozycje


(TP 50 * 10$) - (SL 33 * 3.5$) - (SL 23 * 5.2$) = 470$ - 115.5$ -119.6$ = 234.9 $

to akurat nie istotne (spread jest stala zmienna tej gry), ale gdy mowa o malych sumach, spread czyni te metode bezuzyteczna. krzch wyliczyl ze 1% dla 2000 to bedzie 6 pips. ale jesli wkalkuwac w to spread, realny SL to 4.5-3pisy (zalezy jak liczyc). jaki jest sens stosowac tak ciasne SL? minimalny ruch wyrzuca z rynku i spada skutecznoosc. zle mysle?

ps. minimalnie walnalem sie w rachunkach, ale o zasade chodzi :D

Awatar użytkownika
Hitman
Gaduła
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: 08 gru 2004, 16:06

Nieprzeczytany post autor: Hitman »

Panowie wszystko pomyliliście :!:

krzh Przyznam się szczerze, że nie czytałem twojego posta, ale teraz to zrobiłem i wszystko pomyliłeś. 1% Risk nie mówi Ci jakiego masz mieć SL. Nigdzie czegoś takiego nie napisałem. SL wyznaczasz sobie dowolny10, 50 czy 1000 pipsów. To zależy od ciebie. Jedyna zależność jaka temu towarzyszy to taka że im większy SL tym mniej na pipsie.

Przy 10000$ koncie 1% risk = 100$ i tą wartość dopiero podstawiasz do swojego SL które jest ustalane przez ciebie według twojego widzi mi się. Jeżeli jest to 10 pips to znaczy że musisz zainwestować 10$ na pipsa Np. 10 pipsów strat i każdy z pipsów po 10$ = 100$ straty czyli 1% konta i to jest właśnie 1% Risk. Jeżeli SL = 50 to wtedy 100$/50 pipsów i wtedy wychodzi że na jednym pipsie muszą być 2$ (czyli 0,2 lota) i wtedy też stracisz 100$ (2$ x 50 pipsów = 100$) Jeżeli SL = 1000 pipsów to wtedy na pipsie musi być 0,1$ (0,1$ x 1000 pipsów = 100$ straty)

1% Risk mówi ile masz zainwestować a nie jaki masz mieć SL

sir_skiner Spread uwzględniam w 1% risk. W przykładzie nie ma spreadu ponieważ nie o to chodzi. Chciałem przekazać samą zasadę 1% risk a nie bawić się w dokładne obliczenia i komplikować i tak już dla wielu skomplikowany temat :) Co do twojego opisu 6 pips SL to jeżeli przeczytałeś tą wiadomość od początku to już wiesz że jest to błędne myślenie.

Powtarzam jeszcze raz: 1% Risk nie ma nic wspólnego z ustalaniem SL. To jakie ono będzie zależy od was.

Może rozpisze jeszcze przykładowe wartości inwestycji stosując zasadę 1% Risk

Zakładamy że mamy np.100,000$ i stosujemy 1% Risk

1% z 100,000$ to 1,000$

Jeżeli nasz SL jest równy:

20 pips to inwestujemy tak aby 1 pips równał się 50$ i wtedy gdy trafi nam SL to stracimy 1%
30 to 1 pips = 33,3$
40 to 1 pips = 25$
400 to 1 pips = 2,5$
1234 to 1 pips = ok 0,08$
4694 to 1 pips = ok 0,021$

Zasada 2% Risk dla tego samego przykładu

2% z 100,000$ to 2,000$

Jeżeli nasz SL jest równy:

20 pips to inwestujemy tak aby 1 pips równał się 100$ i wtedy gdy trafi nam SL to stracimy 2%
30 to 1 pips = 66,6$
40 to 1 pips = 50$
400 to 1 pips = 5$
1234 to 1 pips = ok 0,16$
4694 to 1 pips = ok 0,041$

Wojciech
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: 22 kwie 2007, 12:16

Nieprzeczytany post autor: Wojciech »

... a mi sie wydaje, ze problem tkwi w tym zeby wiedziec ile wart jest jeden pips przy danej ilosci lotow ( czy minilotow.. ;) ) bo jak wiadomo 1 pips na srebrze i 1 pips na zlocie to zasadnicze roznice sa..... a ja jako kompletny laik mam niezly problem z tym jak obliczyc wartosc pipsa.... i niestety musze sie odwolywac do technologi "prob i bledow" na demo- a moze jest inny sposob prostszego obliczenia (ustalenia) wartosci pipsa..... bo w chwili gdy znam te wartosc chyba nie ma zadnego problemu jak ustalic ile pipsow na sl zamknie sie w 1%
wiec przykladowe pytanie brzmi:
jak obliczyc wartosc 1 pipsa przy jednym locie przy 20 000 kapitalu np dla srebra i dajmy na to dla usdjpy....

jest na to jakis prosty sposob?

gdy te "sztuke" sie opanuje wyznaczenie poziomow sl czy oczywiscie rowniez tp powinno pojsc prosto ( pozniej uwzgledniajac oczywiscie ten nieszczesny spread ;) )

ktos zrozumial co ja tu napisalem?
... a ktos pomoze? :)

dziekuje



klaniam sie....

sir_skiner
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 65
Rejestracja: 22 maja 2007, 14:26

Nieprzeczytany post autor: sir_skiner »

aha, fakt, zamotalem sie, dzieki za rozjasnienie, Hitmenie :)
aczkolwiek, nawet grajac minilotami z malym kapitalem 1% risk bedzie ograniczac wielkosc SL. trzeba by grac wielkosciami rzedu 0,01 lota lub unitsami.

Wojciechu, wartosc 1 pisa na instrumencie w ktorym waluta kwotowana jest USD to:

$(rozmiar_pozycji)*0,0001

tam gdzie waluta kwotowana jest inna waluta:

$(rozmiar pozycji)/$(kurs_waluty_kwotowanej_do_USD)*(wielkosc_pipsa)

wielkosc pipsa jest rozna dla roznych instrumentow. raz jest to 1/10000 czesc kursu (eur/usd) raz 1/100 (usd/jpy, gold)

Alkar
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 31
Rejestracja: 12 lut 2007, 17:21

Nieprzeczytany post autor: Alkar »

sir_skiner pisze:trzeba by grac wielkosciami rzedu 0,01 lota lub unitsami
W IBFX grając microlotami można mieć 1pips = 1cent

Awatar użytkownika
Hitman
Gaduła
Gaduła
Posty: 139
Rejestracja: 08 gru 2004, 16:06

Nieprzeczytany post autor: Hitman »

sir_skiner pisze:aczkolwiek, nawet grajac minilotami z malym kapitalem 1% risk bedzie ograniczac wielkosc SL. trzeba by grac wielkosciami rzedu 0,01 lota lub unitsami.
Dokładnie. Dlatego w pierwszym poście napisałem

Hitman pisze:ludzie z Meta tradera mogą mieć z tym problem jeżeli nie posiadają odpowiedniego kapitału. Oanda ma akurat ten ogromny plus że można inwestować unitsami a nie tylko lotami.

Awatar użytkownika
komislaw
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 34
Rejestracja: 05 cze 2006, 15:43

Nieprzeczytany post autor: komislaw »

sir_skiner pisze:nawet grajac minilotami z malym kapitalem 1% risk bedzie ograniczac wielkosc SL.
To nie zasada 1% Risk ogranicza Twój SL ( prędzej robi to właśnie mały kapitał w polączeniu z minilotami ).
Metodę 1% Risk stosujesz tylko do obliczania wielkości pozycji i nie ma ona wpływu na Twój StopLoss. Czyli najpierw wybierasz transakcję wskazaną przez Twój system, ustawiasz dla niej SL zgodnie z założeniami systemu, a dopiero na końcu dla tego SL obliczasz wielkość pozycji zgodnie z zasadą 1% Risk. Jeżeli przykładowo z obliczeń wyjdzie Ci 0,02 lota, a grasz u brokera, gdzie minimalna wielkość pozycji to 1 minilot (0,1 lota) to albo nie wchodzisz w tą transakcję, ponieważ jest ona zbyt ryzykowna (zamiast 1% ryzykowałbyś 5%), albo przenosisz sie na Oande, i grając unitsami możesz dowolnie dostosować wielkość pozycji (w tym przypadku otwierasz pozycję o wielkośći 2000 unit'ów)
93% ludzi uwierzy w każde zdanie, które zawiera dane statystyczne.

ODPOWIEDZ