Zwyciężyć swoje słabości -

Miejsce, gdzie każdy może prowadzić swój własny dziennik gry na FX.
leszekstanislaw
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 10 wrz 2014, 22:15

Zwyciężyć swoje słabości -

Nieprzeczytany post autor: leszekstanislaw »

Witajcie,
To chyba dobry pomysł, aby założyć taki publiczny dziennik. Od 14 miesięcy próbuję swoich sił na giełdzie i na Forexie, ale jak na razie sporo straciłem, głównie przez swoje słabości i niewiedzę - głównie niecierpliwośc, brak MM, uśrednianie pozycji, liczenie na to, że odbije. Postanowiłem, że po roku intensywnej nauki trzeba w końcu zwyciężyć siebie i kroczek po kroczku odzyskiwać, co się straciło... Może po kolejnym roku wyjdę na 0, a później powoli będzie się zwracać...
Dzisiaj grałem na DAX i próbowałem na SP500. Poniżej przedstawię, co i jak robiłem.

Na początek trochę o moim podejściu
- styl: daytrading / swingtrading (góra kilka dni)
- instrumenty: indeksy i waluty
- equity: 2 rachunku - 10 tys. TMS i 2,5 tys BOS (ze wzgledu, ze TMS ma niskie spready na niektore pary i indeksy, a BOS na pary z AUD)
- RR- na rachunku TMS do 1% max (a agresywne 0.7%, czasami minimalny lot - np. 0.01), na rachunku BOSSAFX - 5%
- sposób: głównie na MT, gdyż pozycje otwieram skryptami 1) ustawiam linie nazwana SL, a skrypt otwiera trzy pozycje z roznymi TP (1/1, 2/1, 3/1) i drugi 2) ustawiam linie SL, TP1, TP2, skrypt liczy RR jest conajmniej 1:1 i zajmuje pozycje / czsami gram "na komórce"
- analiza - technika, głównie price action (flagi, trójkąty, S/R, OB + troche fibo).

Co dzisiaj grałem?

DAX

Obrazek

Ponieważ wczoraj odnotowałem stratę, to dzisiaj nie bardzo miałem zamiar grać, ale zebrało się kilka ciekawych rzeczy na wykresie i stwierdziłem, a czemu by nie. Niestety nie mogłem pracować na laptopie, więc robiłem na telefonie. Dlaczego wszedłem w pozycję? DAX otworzył się luką, co raczej zapowiadało spadki, bo luka oznaczała wejście do kanału spadkowego z H4, ale zaraz zacząć odbijać. Przebił orgraniczenie kanału i przebił też linię trendu z M15/M5, wybił tez największą korektę z ruchu spadkowego, więc wydał się to dobry sygnał na wejście. A że nie było jak wejść, do zszedłem na M1 i wchodziłem na malusieńkim OverBalansie. Byki były mocne, więc już jak było trochę na plusie, to na kolejnym overbalansie dołożyłem niewielką pozycję. Nie bardzo wiedziałem gdzie je zamknąć, więc po prostu obserwowałem zachowanie ceny - w międzyczasie przesuwałem SL pod kolejne korekty w tym ruchu wzrostowym. Zamknąłem całość na szczycie, ale wydaje mi się, że miałem po prostu dzisiaj dużo szczęścia, więcej niż rozumu...

Obrazek

Na koniec dnia jeszcze zająłem pozycję długą, ale nie zdążyłem jej zamknąć przez zamknięciem rynku, więc jest spore ryzyko, że będzie luka i wylecę na SL... Motywem do wejścia był trójkąt na M1, chociaż teraz widzę tam zwykłą niedźwiedzą flagę... No cóz...- to jest właśnie problem, że formacje widać po czasie, a nie przed... No to było niepotrzebne, ale cóż...

SP500
Wejście w zasadzie od czapy, liczyłem na ruch od bandy, do bandy, ostatecznie zamknąłem na BE. A pierwotna idea była zagrać ba breakout, ale widząc, jak duża świeczka przebiła linię, to bym nie zagrał...
Obrazek

Kiedyś zacząłem pisać mój trading plan, przymierzam się do tego aby to zaktualizować, podzielę się tym oczywiście na forum. Bo widzę, że trzeba planować, co się chce robić i trzymać się tego, inaczej jest klops.

leszekstanislaw
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 10 wrz 2014, 22:15

Re: Zwyciężyć swoje słabości -

Nieprzeczytany post autor: leszekstanislaw »

No i ostatecznie SL na DAX - już wczoraj to "czułem" - to jest coś, co muszę u siebie zwalczyć - przecież jak spojrzeć na M15, to nie było żadnych przesłanek do wejścia, a ja je sobie znalazłem na mniejszych TF... :(
Obrazek
Dzisiaj nie było żadnych transakcji, bo podróżowałem. Czaiłem się wcześniej na AUDCAD na H1/H4, ale nie było mnie w tym czasie przy terminalu... Inna rzecz, że czekałbym na jakiś pullback do linii S/R i pewnie bym sie nie doczekał...
Obrazek
A jutro mają być ciekawe komunikaty, ale nie za bardzo rozumiem fundamenty, więc po prostu będę obserwował...
http://www.myfxbook.com/forex-economic-calendar
Obrazek

leszekstanislaw
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 10 wrz 2014, 22:15

Re: Zwyciężyć swoje słabości -

Nieprzeczytany post autor: leszekstanislaw »

Zagrałem na OverBalance + fibo i chyba dobrze celowałem, ale wyszło źle i mamy -1%. Coś czuję, że nie powininienem grać przed danymi z USA...

Obrazek

Co radzicie w takich chwilach? Wstrzymywac sie? Szerszy SL? Coś innego?

chihuahua
Gaduła
Gaduła
Posty: 288
Rejestracja: 03 lip 2013, 13:31

Re: Zwyciężyć swoje słabości -

Nieprzeczytany post autor: chihuahua »

leszekstanislaw pisze: Co radzicie w takich chwilach? Wstrzymywac sie? Szerszy SL? Coś innego?
Polecam po prostu wiedzieć co się robi. Jak chcesz grać pod dane to dobrze wiedzieć czego można się spodziewać.
Non-Farm Employment Change - dane dla zatrudnienia pozarolniczego od prawie pół roku były lepsze od oczekiwań. Za marzec zazwyczaj były w peaku, po to żeby za kwiecień być zdecydowanie poniżej oczekiwań, jakieś 40k. Także tutaj można było wskazywać na minus, chociaż różnica 120k to duże zaskoczenie.
Mimo wszystko ja bym wolał grać dane w marcu, zgodnie z trendem, a te z kwietnia odpuścić.
Unemployment Rate - tutaj widać zdecydowany trend i efekt pompowania dolarów w gospodarkę usa. Od 2010 liczba bezrobotnych regularnie spada i widać to w trendzie odczytów. Co do samego wyniki to jest to loteria, ale sama z siebie bez dużego impaktu. Przez ostatnie pół roku różnice odczytu od prognoz wynosiły 0,1 punkt procentowy. -2% zmiany to nic przy prawie -50% zmiany od oczekiwań za Non-Farm.

Moja rada taka...
Jeżeli chcesz grać czysto spekulacyjnie, bez wiedzy, to po prostu stosuj zlecenia oczekujące STOP, najlepiej w znaczniej odległości - tak. ok. 50 pips od obecnej ceny i ustawić TP jakieś 50p dalej. Payrollsy bardzo lubią mocno rzucać zanim pójdą we właściwą stronę i lepiej próbować brać mniej i dalej niż być zbyt zachłannym
Jak na świętego Hieronima jest deszcz albo go ni ma,
to pod koniec listopada pada albo nie pada.

Awatar użytkownika
Płaski
Gaduła
Gaduła
Posty: 131
Rejestracja: 05 cze 2008, 23:16

Re: Zwyciężyć swoje słabości -

Nieprzeczytany post autor: Płaski »

@leszekstanislaw-nie chcę być złośliwy, ale na DAXie na m5 i m15 nie ma czegoś takiego jak linie trendu. Ten debilny rynek czegoś takiego nie respektuje. Potrafią szarpnąć 250 pkt do góry i za chwilę to samo w dół żeby wybić eSki i eLki Na D1 i owszem... Jeśli już to bardzo walczą na oporach i wsparciach i to się tam liczy...

Awatar użytkownika
Hikari
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 394
Rejestracja: 10 mar 2005, 19:05

Re: Zwyciężyć swoje słabości -

Nieprzeczytany post autor: Hikari »

Płaski pisze:@leszekstanislaw-nie chcę być złośliwy, ale na DAXie na m5 i m15 nie ma czegoś takiego jak linie trendu. Ten debilny rynek czegoś takiego nie respektuje. Potrafią szarpnąć 250 pkt do góry i za chwilę to samo w dół żeby wybić eSki i eLki Na D1 i owszem... Jeśli już to bardzo walczą na oporach i wsparciach i to się tam liczy...
i tak to jest. Nie chce sie powtarzac, DAX potrafi sponiewierac :mrgreen: Powtarzam EUROSTOX 50 jest bezpieczniejszy, mimo, ze ma przebieg podobny do DAXa. Nie mam ochoty sie rozpisywac, ci co zajarzyli wiedza, a ci co nie no trudno.

WESOLYCH SWIAT.


PS. Przepraszam, ze nie moge uruchomic polskiej czcionki(;
Mozna zarobic kilka tysiecy % a nastepnie stracic tylko 100% ;)

leszekstanislaw
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 10 wrz 2014, 22:15

Re: Zwyciężyć swoje słabości -

Nieprzeczytany post autor: leszekstanislaw »

Dzisiaj znowu kolejny całkiem niezły dzień na DAXie - ale znowu, bardziej szczęście niż analiza - wydawało mi się, że DAX będzie chciał dobić do szczytu, więc przed wylotem z Helsinek po maleńkiej korekcie złożyłem zlecenie (ze krótkim SL i niezbyt odległym TP, wciąż jednak zachowując przyzwoity RR). Powolutku odrabiam straty na rachunku w TMS. Po wylądowaniu okazało się, że jest tuż TP, więc przestawiłem SL na BE i już nie patrzyłem. Wyszło nieźle..., ale wciąż raczej bez planu...
Obrazek

@chihuahua - dzieki za podpowiedzi...!
@płaski i @Hikari - nie byłem świadomy EuroStoxxa :( ale znalazłem go na platformie, przyglądam mu się bliżej - rzeczywiście przebieg ma podobny, chociaż na mojej platformie na mniejszych TF wykres wygląda tak ciulowo jak naszych polskich kontraktów - jakoś nie idzie mi wypatrywanie czegoś mądrego na takich poszarpańcach....

leszekstanislaw
Bywalec
Bywalec
Posty: 7
Rejestracja: 10 wrz 2014, 22:15

Re: Zwyciężyć swoje słabości -

Nieprzeczytany post autor: leszekstanislaw »

Trading idzie mi jak krew z nosa - na jednym z rachunków odrobiłem stratę i przynajmniej mam powód do zadowolenia. Na drugim jeszcze wieki miną :-).

Co do handlu to DAXa odpuściłem, teraz trochę na ujku i na kiwi.

Ogólnie to mam chyba jakiś "problem" ze sobą - niby trochę zarobie, a za chwilę trochę przepuszczę, a jak za długo traduję, to tracę szerszy kontekst i np. wchodzę w długie, gdy juz leci na południe, etc... Coraz bardziej czuję, że potrzebuję trochę ładu i składu - wydaje mi się, że potrzebuję spisać swój trading plan i trzymać się sztywno spisanych reguł....

ODPOWIEDZ