Pożyczki P2P jako inwestycja

Reklamy oraz linki do ciekawych miejsc w sieci zajmujących się rynkiem Forex.
Awatar użytkownika
adamForex
Gaduła
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: 28 gru 2015, 10:24

Pożyczki P2P jako inwestycja

Nieprzeczytany post autor: adamForex »

Zainspirowany tematem z tego wątku:
http://forex-nawigator.biz/forum/recyclix-t28153.html

zacząłem szukać innych form inwestycji poza forexem i giełdą jednocześnie przynoszących wysoką stopę zwrotu.
No i natknąłem się na pożyczki peer to peer. W przeciwieństwie do recyclix nie brzmi to jak scam/ponzi, ale
też stopa zwrotu jest niższa.

W każdym razie, może kogoś zainteresuje, znalazłem takie serwisy:
https://www.prosper.com/invest <-minimalna wpłata 25 USD, pożyczki o najgorszym ratingu dają około 11% rocznie
https://www.lendingclub.com/public/stea ... rns.action <- niby nie ma minimum wpłaty, najbardziej ryzykowne pożyczki dają 26% rocznie.

Sam jeszcze się w to jakoś bardzo nie zagłębiałem.

Edit: nawet w Polsce to funkcjonuje, jest serwis finansowo.pl, tam też nie ma minimalnej wpłaty, ale trzeba się przyjrzeć kwestiom bezpieczeństwa, bo coś niepewnie to wygląda.

MkubuxK
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1051
Rejestracja: 20 maja 2009, 18:27

Re: Pożyczki P2P jako inwestycja

Nieprzeczytany post autor: MkubuxK »

Pożyczałem pareset zł paru osobom na próbę na takim portalu. Próba mała, ale tylko jedna osoba spłacała terminowo - inna osoba opóźnienia w spłatach.

Większość pożyczek to są pożyczki osób którzy zaciągają pożyczkę na tym samym portalu by spłacić inną pożyczkę na tym portalu i tak ktoś pożyczający 500zł możliwe, że już ma 10tys zł długu.

Jedna osoba ukradła parenaście dowodów i na konto ludzi pobrała pożyczek jednocześnie ze wszystkich możliwych portali i chwilówek - wiem bo miałem wezwanie jako świadek gdy ktoś wniósł sprawę gdy nie otrzymał zwrotu.

Zarabia na takim czymś niestety , ale głównie portal który:

a) pobiera opłatę wstępną za to , że komuś udzielasz pożyczki od kwoty pożyczonej - czyli ktoś pożycza 100zł a dostaje 95zł.

b) prowadzi kancelarię windykacyjną - z racji tego , że dużo osób pożyczek nie spłaca to oni proponują Ci po jakimś czasie z automatu na takim portalu możliwość windykacji takiej osoby za jedyne x% od wartości długu.

c) portal prowadzi giełdę długów - kupujesz dług za grosze kogoś niespłacającego i portal jest znów pośrednikiem


Maksymalna wysokość pożyczki w % jaką możesz dostać to czterokrotność stopy lombardowej i jest to obłożone ustawą - jeżeli ktoś mówi, że dostaniesz więcej to jest to w jakiś sposób już nielegalne.


Jak ja udzielałem pożyczek to było to 10% i przy ryzyku jakie ponosi za sobą brak spłaty jest to za mało by wyjść na swoje.
fx-forum

Awatar użytkownika
adamForex
Gaduła
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: 28 gru 2015, 10:24

Re: Pożyczki P2P jako inwestycja

Nieprzeczytany post autor: adamForex »

Dzięki za info.
Zarejestrowałem się na finansowo.pl i rzeczywiście, ofert pożyczkobiorców jest może ze 30 a za to dział "odsprzedaży niespłaconych pożyczek" pęka w szwach.

Też od razu zniechęciło mnie to, że tam ludzie mają pozaciągane jakieś niebotyczne kwoty jak na taką formę kredytu i generalnie są mało wiarygodni.

Generalnie w innych źródłach też raczej przeważają negatywne opinie. Chociaż jakby mieć obcykane jakieś własne sposoby na ewentualną windykację, to może nawet coś by z tego było.

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Pożyczki P2P jako inwestycja

Nieprzeczytany post autor: green7 »

Ogólnie nie liczyłbym, że na pożyczkach p2p zbijesz jakieś ... kokosy (kokosy są jak najbardziej trafnym określeniem o czym wie każdy kto w pożyczkach p2p siedzi).
Jeden z pierwszych serwisów pożyczkowych w naszym kraju padł jakieś 5 lat temu, głównym powodem były problemy użytkowników ze spłatami.
Pamiętam też post na jakimś blogów opisujący jak to wygląda od strony pożyczkodawcy - ogólnie było słabo, oczywiście kluczem był prawidłowy wybór pożyczkobiorców.

Zróbmy prosty przykład:
- powiedzmy, że masz 10 gości i każdemu pożyczasz na miesiąc 100 zł z oprocentowane na 10% (w skali tego miesiąca).
- zainwestowałeś więc 1 tys.
- zarobek to 100 zł.
Jeśli jednak jedna z tych 10 osób okaże się niewypłacalna (bądź jest to zwykły oszust) i nie masz jak odzyskać pożyczonej kasy to w sumie jesteś 10 zł.
Zamiast więc zarobić 10% straciłeś 1% .....

Oczywiście - jak masz dobrych znajomych zza wschodniej granicy to skuteczność windykacji mogłaby Ci wzrosnąć i może by się to jakoś spieło :)
Green
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
adamForex
Gaduła
Gaduła
Posty: 117
Rejestracja: 28 gru 2015, 10:24

Re: Pożyczki P2P jako inwestycja

Nieprzeczytany post autor: adamForex »

No dla mnie to, że pożyczkobiorcy są bezpośrednio parowani z pożyczkodawcami jest rzeczywiście słabe.
Jakby istniał taki wspólny worek, do którego inwestorzy wrzucają a pożyczkobiorcy korzystają to może trochę lepiej by to wyglądało.

Portal by sobie pobierał swoje opłaty i część z nich przeznaczał na prawników, windykatorów i inne organy.
W ramach tego, taki inwestor nie musiałby się użerać z oszustami a pożyczkobiorcy wiedzieliby, że jak nie spłacą na czas to będą mieli na głowie sporo problemów.

Eee, z tymi znajomymi zza wschodniej granicy, to też żaden interes :P W tej formie, to ja tu widzę potencjał jedynie dla kogoś z +50 w bicu, dla kogo "rok to nie wyrok". Wtedy można szaleć na kokosach :D

Awatar użytkownika
kamilex
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 2
Rejestracja: 23 cze 2016, 16:01

Re: Pożyczki P2P jako inwestycja

Nieprzeczytany post autor: kamilex »

ciekawy pomysł, ale jak z regulacjami finansowymi tutaj jest? każdy sobie może takie pożyczki dawać? jakie umowy zawier sie z pozyczkobiorcami/
:569:

ltk
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 55
Rejestracja: 04 gru 2012, 17:45

Re: Pożyczki P2P jako inwestycja

Nieprzeczytany post autor: ltk »

recykling to nowy temat zarabiania i ma ogromny potencjał, ale z recyclix poczekajmy z minimum 2 lata czy to nam nie ucieknie jak inne super okazje z długami i ręką w nocniku, pożyczki na procent były modne za czasów "Masy" i innych prószkowskich i wołomińskich odbieraczy długów, teraz w modzie eco, nawet życie slim super eco live i rzeźba.

gekon78
Bywalec
Bywalec
Posty: 15
Rejestracja: 28 cze 2016, 11:06

Re: Pożyczki P2P jako inwestycja

Nieprzeczytany post autor: gekon78 »

MkubuxK pisze:Pożyczałem pareset zł paru osobom na próbę na takim portalu. Próba mała, ale tylko jedna osoba spłacała terminowo - inna osoba opóźnienia w spłatach.

Większość pożyczek to są pożyczki osób którzy zaciągają pożyczkę na tym samym portalu by spłacić inną pożyczkę na tym portalu i tak ktoś pożyczający 500zł możliwe, że już ma 10tys zł długu.

Jedna osoba ukradła parenaście dowodów i na konto ludzi pobrała pożyczek jednocześnie ze wszystkich możliwych portali i chwilówek - wiem bo miałem wezwanie jako świadek gdy ktoś wniósł sprawę gdy nie otrzymał zwrotu.

Zarabia na takim czymś niestety , ale głównie portal który:

a) pobiera opłatę wstępną za to , że komuś udzielasz pożyczki od kwoty pożyczonej - czyli ktoś pożycza 100zł a dostaje 95zł.

b) prowadzi kancelarię windykacyjną - z racji tego , że dużo osób pożyczek nie spłaca to oni proponują Ci po jakimś czasie z automatu na takim portalu możliwość windykacji takiej osoby za jedyne x% od wartości długu.

c) portal prowadzi giełdę długów - kupujesz dług za grosze kogoś niespłacającego i portal jest znów pośrednikiem


Maksymalna wysokość pożyczki w % jaką możesz dostać to czterokrotność stopy lombardowej i jest to obłożone ustawą - jeżeli ktoś mówi, że dostaniesz więcej to jest to w jakiś sposób już nielegalne.


Jak ja udzielałem pożyczek to było to 10% i przy ryzyku jakie ponosi za sobą brak spłaty jest to za mało by wyjść na swoje.

i wszystko w tym temacie. Miałem podobne przemyślenia bez próbowania takich pożyczek

ODPOWIEDZ