Problem z obliczeniem wielkości pozycji

Miejsce, gdzie początkujący mogą zadawać nawet najbardziej dziwne pytania.
Ayahuasca
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 20 sty 2017, 21:13

Problem z obliczeniem wielkości pozycji

Nieprzeczytany post autor: Ayahuasca »

Witam.

Postanowiłem spróbować pewnej mojej strategii i muszę napisać to w mql, napotkałem pewne problemy z ustaleniem wielkość pozycji. Więc ustawiam sobie stop loss na danym poziomie, i take profit też na konkretnym poziomie, bo w mojej strategii chciałbym z góry wiedzieć ile mogę stracić a ilę zyskać. Mam prosty system, czyli np. albo tracę 1% na transakcji albo zyskuję.

Problemy które napotkałem:

1) Mam rachunek w PLN, wiec też aby obliczyć wielkość pozycji, np. Dla EUR/USD , muszę to robić na podstawie kursu USD/PLN. Więc jeśli sprzedaję parę EUR/USD , przy wartości 1 pipsa wynoszącą 10USD, mnożę 10USD x kurs USDPLN po wartości ASK USD/PLN, jeśli to samo EUR/USD kupuję to mnożę 10 USD przez USDPLN po wartości BID ? I wtedy mam wartość jednego pipsa w polskich złotych ?

2) Co zrobić w przypadku jak mam w parze walutę kwotowaną np. jakieś NZD ? Nie ma kursu np. NZD/PLN u mojego brokera więc nie mam jak policzyć wartości jednego pipsa dla danej transakcji, by potem obliczyć wielkość pozycji w lot, czy jest na to jakieś sposób ? Wiem że i tak bym pewnie zawarł transakcje w takim przypadku skoro jest np. dostępne EUR/NZD, ale nie wiem po jakim kursie na polskie będzie to przeliczone przy zawieraniu transakcji gdy depozyt mam w PLN. Zauważyłem że dla części par nie zwraca mi kursu z polskimi złotymi bo nie ma u danego brokera instrumentu.

Dziękuje.

JAREK67
Maniak
Maniak
Posty: 2143
Rejestracja: 13 lip 2006, 11:21

Re: Problem z obliczeniem wielkości pozycji

Nieprzeczytany post autor: JAREK67 »

Ayahuasca pisze:Witam.

Postanowiłem spróbować pewnej mojej strategii i muszę napisać to w mql, napotkałem pewne problemy z ustaleniem wielkość pozycji. Więc ustawiam sobie stop loss na danym poziomie, i take profit też na konkretnym poziomie, bo w mojej strategii chciałbym z góry wiedzieć ile mogę stracić a ilę zyskać. Mam prosty system, czyli np. albo tracę 1% na transakcji albo zyskuję.

Problemy które napotkałem:

1) Mam rachunek w PLN, wiec też aby obliczyć wielkość pozycji, np. Dla EUR/USD , muszę to robić na podstawie kursu USD/PLN. Więc jeśli sprzedaję parę EUR/USD , przy wartości 1 pipsa wynoszącą 10USD, mnożę 10USD x kurs USDPLN po wartości ASK USD/PLN, jeśli to samo EUR/USD kupuję to mnożę 10 USD przez USDPLN po wartości BID ? I wtedy mam wartość jednego pipsa w polskich złotych ?

2) Co zrobić w przypadku jak mam w parze walutę kwotowaną np. jakieś NZD ? Nie ma kursu np. NZD/PLN u mojego brokera więc nie mam jak policzyć wartości jednego pipsa dla danej transakcji, by potem obliczyć wielkość pozycji w lot, czy jest na to jakieś sposób ? Wiem że i tak bym pewnie zawarł transakcje w takim przypadku skoro jest np. dostępne EUR/NZD, ale nie wiem po jakim kursie na polskie będzie to przeliczone przy zawieraniu transakcji gdy depozyt mam w PLN. Zauważyłem że dla części par nie zwraca mi kursu z polskimi złotymi bo nie ma u danego brokera instrumentu.

Dziękuje.
Poczytaj o

Kod: Zaznacz cały

TickValue();
A jeśli się rozmyslisz to możesz poszukać w sieci gotowych narzędzi, które rozwiazują takie zadania. https://www.youtube.com/watch?v=qDbE1bl ... arekTrader

Ayahuasca
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 20 sty 2017, 21:13

Re: Problem z obliczeniem wielkości pozycji

Nieprzeczytany post autor: Ayahuasca »

Dzięki za odp. nie mam takiej funkcji jak TickValue, używam mql4 ,ale to można policzyć mnożąc 100000 * Point tylko że to jest wartość w walucie kwotowanej a ja potrzebuję wartość jednego pipsa w walucie depozytowej, by po policzeniu np. 1% kapitału policzyć wielkość pozycji. Właśnie przeczytałem że jest to ad. pytania nr. 1 "środek przedziału bid i ask" (kurs USD/PLN do przeliczenia w tamtym przykładzie. Zrobię testy i zobaczę ile tracę i zyskuję to będę wiedział wtedy.

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Problem z obliczeniem wielkości pozycji

Nieprzeczytany post autor: green7 »

Ayahuasca pisze: 1) Mam rachunek w PLN, wiec też aby obliczyć wielkość pozycji, np. Dla EUR/USD , muszę to robić na podstawie kursu USD/PLN. Więc jeśli sprzedaję parę EUR/USD , przy wartości 1 pipsa wynoszącą 10USD, mnożę 10USD x kurs USDPLN po wartości ASK USD/PLN, jeśli to samo EUR/USD kupuję to mnożę 10 USD przez USDPLN po wartości BID ? I wtedy mam wartość jednego pipsa w polskich złotych ?
Nie musisz tak kombinować. Po pierwsze nigdy nie trafisz dokładnie w ten 1%. Bo przecież kurs USDPLN będzie ciągle ulegał zmianie.
Po mojemu to robisz tak: bierzesz equity konta (lub balance w zależności od potrzeb) w PLN i przeliczasz je na USD. Czy bid czy ask to nie ma wielkiego znaczenia, ja bym wziął ask (bo to wariant bardziej pesymistyczny), ale możesz wziąć np. średnią czyli (ask + bid) /2. Jak masz stan konta w USD to dalej już prosto, wiesz ile USD możesz stracić i po problemie, obliczasz z tego wielkość lota.
Ayahuasca pisze: 2) Co zrobić w przypadku jak mam w parze walutę kwotowaną np. jakieś NZD ? Nie ma kursu np. NZD/PLN u mojego brokera więc nie mam jak policzyć wartości jednego pipsa dla danej transakcji, by potem obliczyć wielkość pozycji w lot,
Generalnie w takich wypadkach musisz przeliczyć przez jakiś wspólny mianownik, w 95% przypadków będzie to USD.
Ale to sporo zachodu, sposób jaki opisałem wyżej załatwia też ten przypadek. No chyba, że np. masz ochotę grać na AUD/CAD to wtedy musisz przeliczyć CAD na USD.
JAREK67 pisze: Poczytaj o

Kod: Zaznacz cały

TickValue();
To dobry trop i prościej. Z tym, że sprawdzaj to dokładnie bo ile pamięć mnie nie myli u niektórych broków TickValue zwraca jakieś kosmosy. I ta sama omylna pamięć podpowiada mi, że Jarek67 wspominał o tym fakcie tu na forum ....
Green
Obrazek
Obrazek

Caldeborn
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 839
Rejestracja: 10 lis 2015, 17:44

Re: Problem z obliczeniem wielkości pozycji

Nieprzeczytany post autor: Caldeborn »

Najpierw oblicz rownowartosc swojego depozytu w dollarach. Nastepnie pozycje jaka otwierasz podziel na depozyt w $ i potem 100 podziel przez wynik jaki otrzymales i otrzymasz ilosc pipsow na SL rowny 1%. To dotyczy wszystkich par gdzie wartosc pipsa wynosi $10.00. Jezeli wartosc pipsa rowna sie $7.00 to wynik podziel na 0.7, gdzie $8.00 to 0.8......
Jezeli masz depozyt np. $11 564.00 i otwierasz 1 lota to 100 000 dzielisz na 11 564, nastepnie 100 dzielisz na 8.65 i wychodzi Ci SL rowny 11.564 pipsa
11.564 dzielisz na 0.7 i masz SL 16.52 pipsa gdy jeden pips na 1 lotie daje nam $7.00

Ayahuasca
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 20 sty 2017, 21:13

Re: Problem z obliczeniem wielkości pozycji

Nieprzeczytany post autor: Ayahuasca »

Dziękuję za odpowiedzi, już teraz wszystko jest jasne. Też wczoraj przeczytałem że należy wziąć srednią z Ask i Bid przy przeliczaniu kursu żeby przeliczyć, czyli podzielić na 2 a myślałem że da dokładnie się to policzyć ale ok tak moze być, pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Pierz Andrzej
Przyjaciel Forum
Przyjaciel Forum
Posty: 1200
Rejestracja: 02 lip 2006, 14:17

Re: Problem z obliczeniem wielkości pozycji

Nieprzeczytany post autor: Pierz Andrzej »

Ayahuasca pisze:Dzięki za odp. nie mam takiej funkcji jak TickValue, używam mql4 ,ale to można policzyć mnożąc 100000 * Point tylko że to jest wartość w walucie kwotowanej a ja potrzebuję wartość jednego pipsa w walucie depozytowej, by po policzeniu np. 1% kapitału policzyć wielkość pozycji. Właśnie przeczytałem że jest to ad. pytania nr. 1 "środek przedziału bid i ask" (kurs USD/PLN do przeliczenia w tamtym przykładzie. Zrobię testy i zobaczę ile tracę i zyskuję to będę wiedział wtedy.

w MQLu jest funkcja

Kod: Zaznacz cały

MarketInfo(Symbol(),MODE_TICKVALUE)
z poważaniem
Andrzej Pierz
FOREX-SERVICE

ODPOWIEDZ