Platforma pod MT4

O jezykach programowania w platformach i nie tylko.
my_kel
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 2
Rejestracja: 08 paź 2016, 18:56

Platforma pod MT4

Nieprzeczytany post autor: my_kel »

Witam

To jest mój pierwszy post na tym forum i liczę na Waszą wyrozumiałość.
Jestem laikiem w tematach inwestycji i giełdy, niemniej jednak poszukiwania odpowiedzi na moje pytania w internecie kończy natłokiem tematów które mnie co tu dużo mówić przerastają.

Dla mojego klienta potrzebuję zrobić własną platformę (czy EA to prawidłowa nazwa) na której będzie mógł grać prawdziwymi pieniędzmi.
Czy dobrze myślę, że:
1. MT4 to platforma udostępniająca jedynie aktualne informacje z giełdy?
2. Za pomocą języka MQL jestem w stanie napisać takie narzędzie do grania?
3. Powyższe narzędzie można oprzeć na aplikacji webowej napisanej w PHP
4. Aby pracownicy klienta mogli inwestować pieniądze klientów, klient musi być maklerem/brokerem

Proszę o pomoc, gdyż jak sądzę sam temat mnie póki co przerasta a chciałbym udzielić klientowi konkretnych odpowiedzi.

Dziękuję bardzo.

-rookie-
Maniak
Maniak
Posty: 2307
Rejestracja: 13 kwie 2015, 19:00

Re: Platforma pod MT4

Nieprzeczytany post autor: -rookie- »

Z całym szacunkiem ale skoro zadajesz takie pytania, to lepiej się za to nie zabieraj, bo jeszcze zostaniesz pociągnięty do odpowiedzialności jak spieprzysz sprawę. Wiesz chyba o czym mówię. Poza tym napisałeś "potrzebuję zrobić własną platformę" - jest ogromna różnica między budowaniem platformy, a budowaniem automatu ( robota / EA ) na przykład dla platformy MT4. Wpisz sobie w Google hasła: Metatrader, JForex, XTB platform, Interactive Brokers platform. Tak wyglądają platformy i jeśli twoim zadaniem jest zbudować coś takiego to porywasz się z motyką na słońce. Jednak z tego co widzę chodzi im bardziej o napisanie robota, czyli automatu pod platformę MT4 http://www.metatrader4.com/en. Jest tutaj API, są poradniki w sieci jak to zrobić. Jednak moim zdaniem powinieneś zrezygnować z tego zlecenia, ponieważ nie masz bladego pojęcia o tym jak to wszystko działa, a tak jak napisałem wyżej - jeśli oni będą tracić przez to pieniądze ,to wina spadnie na ciebie! To najlepsza wymówka. Pewnie potem będą się do ciebie zgłaszać żebyś poprawił to i tamto, a to i tak najlepsze co może Cię spotkać. Gorzej jak będziesz musiał oddać pieniądze. Cholera wie, z kim masz do czynienia. Na dodatek napisałeś, że on to ma udostępniać klientom :shock: Wiesz, nie mam dużego doświadczenia w programowaniu, ale rozumiem Cię i według mnie powinieneś sobie darować to zlecenie. Poradź im, żeby poszukali kogoś z doświadczeniem w pisaniu takich systemów, ponieważ Ty nie masz bladego pojęcia o tym... Serio, dla Twojego dobra tak będzie lepiej.

Żeby Cię jakoś nakierować. Jeśli chodzi o napisanie EA, czyli automatu, który będzie sam składał zlecenia na rynku to zobacz tutaj jak to mniej więcej działa https://www.youtube.com/watch?v=34k6VV_v9UI
https://www.youtube.com/results?search_ ... +tutorial+ Oni prawdopodobnie chcą żebyś im zrobił taki automat w oparciu o ich wytyczne i strategie. Trudne do ogarnięcia to nie jest, ale powinieneś spojrzeć jednak przez pryzmat tego o czym napisałem wcześniej. To duża odpowiedzialność, a jak zaczną tracić jego klienci, co wtedy? Czyja będzie wina? Dlatego zastanów się czy warto w to brnąć i tracić czas na naukę tego materiału specjalnie pod to zlecenie.

I jeszcze jedno. Osobiście nie używam automatów, przerabiałem tylko na początku korzystania z platformy MT4 ten temat i szybko od niego odszedłem. W sieci można poczytać o historii tradingu z automatami. Dużo automatów jest po prostu do bani, albo są nieumiejętnie obsługiwane i z reguły jest tak, że do jakiegoś czasu zarabiają, ale potem na rynku zaczyna się dziać coś innego niż dotychczas i konto jest czyszczone. Często też brokerzy każą wyłączyć EA, bo obciąża ich serwer. Tak wygląda większość historii EA o których czytałem w sieci. Już na samym początku nabrałem negatywnego nastawienia do EA. To są tylko moje doświadczenia zebrane do teraz, dlatego mogę się mylić.

my_kel
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 2
Rejestracja: 08 paź 2016, 18:56

Re: Platforma pod MT4

Nieprzeczytany post autor: my_kel »

Dziękuję pięknie za odpowiedź.
Rozjaśnia mi ona spojrzenie na temat.
Faktycznie, chodzi mi o napisanie narzędzia dla brokera, które to narzędzie będzie łączyło się poprzez API do MT4, ale z tego co widzę, licencja na API kosztuje (jak podają mało wiarygodne internety) kilkaset tysięcy zielonych.
Takie licencję posiadają brokerzy korzystający / oferujący MT4 dla swoich klientów (jak choćby xm, który wyświetla niby własny WebTrader MT4 a w rzeczywistości jest on pobierany z serwera MetaQuotes.

Dlaczego klient nie chce skorzystać z gotowych narzędzie oferowanych przez brokerów jak choćby xm, xtb, bgz, noble itd?
Ponieważ nie chce być od nich zależny. Drugi powód jest taki, że chce mieć kontrolę nad swoimi traderami.
Innymi słowy chce widzieć jakie inwestycje podejmują.

Narzędzie z punktu widzenia programistycznego jest przeze mnie jak najbardziej do napisania, ponieważ dostanę do niego pełną specyfikację od klienta. Na tą chwilę chciałem udzielić mu odpowiedzi na pytanie, czy jest taka techniczna możliwość w języku programowania, który jest mi znany.

Na tą chwilę wydaje mi się że:
1. Aby korzystać z API MT4 muszę mieć licencję
2. Aby rozbudować narzędzie muszę użyć języka MQL

Nie wiem tylko czy API pozwoli mi na dowolną modyfikację w PHP bo nie wystarczy podpiąć się pod MT4 ale trzeba zrobić bramkę pośrednią, coś na zasadzie:

[trader] \
[broker] -> API -> MT4
[trader] /

grzesq
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 30
Rejestracja: 10 lip 2009, 16:57

Re: Platforma pod MT4

Nieprzeczytany post autor: grzesq »

Bez polskich liter!

Brniesz dalej czy odpusciles?

Generalna uwaga to posluchaj przedmowcy i odpusc temat nie zrobisz tego w rozsadnym czasie IHMO. Wazniejsza kwestia od czasu jest umowa i to za co odpowiadasz i czym ryzykujesz przemysl to.

Jezeli chesz walczyc, to tak potrzebujesz API albo zakupionego(nigdy nie uzywalem wiec sie nie znam) lub wlasnego. Zeby zrobic wlasne API to na tym etapie z PHP nic nie zdzialasz. Potrzebujesz uzyc C++, ew. .NET z wraperem do kodu niezarzadzanego. Ogolnie zeby bylo przydatne do twoich celow (o ile dobrze rozumiem wypuszczenie w swiat przez www) to w API musisz zawrzec min. 4 sprawy na poczatku dostarczac ceny instrumentow z MT4 do klienta, zarzadzac zleceniami, reagowac na wyjatki oraz zaprogramowac interfejs zeby dogadac sie z PHP (czy z czym tam potrzebujesz).

Powodzenia

green7
Maniak
Maniak
Posty: 2060
Rejestracja: 16 sty 2008, 18:44

Re: Platforma pod MT4

Nieprzeczytany post autor: green7 »

my_kel pisze:Dziękuję pięknie za odpowiedź.
Rozjaśnia mi ona spojrzenie na temat.
Faktycznie, chodzi mi o napisanie narzędzia dla brokera, które to narzędzie będzie łączyło się poprzez API do MT4, ale z tego co widzę, licencja na API kosztuje (jak podają mało wiarygodne internety) kilkaset tysięcy zielonych.
Takie licencję posiadają brokerzy korzystający / oferujący MT4 dla swoich klientów (jak choćby xm, który wyświetla niby własny WebTrader MT4 a w rzeczywistości jest on pobierany z serwera MetaQuotes.
Jeśli chcesz pisać narzędzie dla brokera to:
- Meta Quotes udostępnia API łączące się współdziałające z serwerem MT4. Ale aby dostać takie API musisz kupić serwer MT4. Koszt - nie wiem jak obecnie ale w przeszłości licencja na serwer to był rząd 50-100 tys. USD.
- WebTrader MT4 o którym piszesz to nie jest własne rozwiązanie XM. To produkt, który sprzedawany przez Meta Quotes, oczywiście za grube $$$.

Reasumując - jeśli klient nie posiada licencji na serwer MT4 - to nic nie zrobisz.
my_kel pisze:Drugi powód jest taki, że chce mieć kontrolę nad swoimi traderami.
Innymi słowy chce widzieć jakie inwestycje podejmują.
Narzędzie z punktu widzenia programistycznego jest przeze mnie jak najbardziej do napisania, ponieważ dostanę do niego pełną specyfikację od klienta. Na tą chwilę chciałem udzielić mu odpowiedzi na pytanie, czy jest taka techniczna możliwość w języku programowania, który jest mi znany.

Na tą chwilę wydaje mi się że:
1. Aby korzystać z API MT4 muszę mieć licencję
2. Aby rozbudować narzędzie muszę użyć języka MQL
Zupełnie nie wiesz o co chodzi :)
MQL to język programowania używany w terminalu. Ten z kolei łączy się z serwerem MT4. Jeśli Twój klient chce kontrolować traderów to musisz to robić po stronie serwera (a nie terminala), pisanie czegoś w MQL'u nie ma sensu. Dlaczego ? Bo nie zmusisz tradera by tego używał - on może bez problemu wyłączyć ten Twój kod w MQLu i nadal korzystać z platformy. Więc całą kontrolę trafi szlak.
Zależy też o jaką kontrolę klientowi chodzi - jeśli chce "widzieć" co robią traderzy to przecież jeśli klient będzie posiadał serwer MT4 to ma do tego odpowiednie narzędzia (MQ dostarcza z serwerem aplikację administracyjną).

my_kel pisze:Nie wiem tylko czy API pozwoli mi na dowolną modyfikację w PHP bo nie wystarczy podpiąć się pod MT4 ale trzeba zrobić bramkę pośrednią, coś na zasadzie:
A całość jak rozumiem chcesz rzeźbić w PHP .... Powodzenia ....
Dla Twojej informacji: API mt4 jest w C++, platforma Windows.

Ogólnie mam wrażenie, że nie do końca masz pojęcie co klient chce osiągnąć, nie wiesz nic o platformie mt4 (pewnie klient wie niewiele więcej) i trochę rozmawiacie jak ślepcy o kolorach.

Sprecyzuj najpierw dokładnie o co chodzi w tym projekcie, bo może są lepsze możliwości niż użycie mt4.
Podstawowa sprawa: czy ten Twój klient chce prowadzić działalność brokerską jak napisałeś ?

Mniemam, że jednak nie - zdawałby sobie sprawę z kosztów (zarówno oprogramowania jak i licencji brokerskich) i jeśli potrzebuje czegoś więcej niż daje soft udostępniany np. przez MQ, to raczej nie zwróciłby się do Ciebie, laika w tych sprawach tylko kupił rozwiązanie już dostępne na rynku i sprawdzone.
Green
Obrazek
Obrazek

ODPOWIEDZ