Kryterium Kellego - pozyteczny EA

Jeżeli masz pomysł lub używasz ciekawego systemu albo strategii gry, opisz ja tutaj.
Awatar użytkownika
jasiek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2015, 21:53

Kryterium Kellego - pozyteczny EA

Nieprzeczytany post autor: jasiek »

Temat byl juz chyba poruszany tutaj kiedys.
Dla kogo: dla tych co grają z ręki i dal automatyków.

Nie będę się rozpisywał co to jest. W skrócie kryterium to mówi jak dużą pozycję zająć, żeby zarobić jak najwięcej i zostać jak najszybciej milionerem. Ale przy jezdzie na maxa zawsze istnieje ryzyko bankructwa.
Więcej znajdziecie w gugle oraz choćby tu http://forex.konieistajnie.pl/index.php?topic=1049.0
Kryterium dotyczy tylko strategi zarabiających.
Ja załączam EA, który wylicza to kryterium na podstawie historii z MT4 (ustawcie max historię).

Załączam dwa skrypty. Oryginalny (niezbyt dobry, bo liczy dolary) i drugi przerobiony przezemnie, który widzi pipsy zamiast dolarów, czyli wielkość pozycji historycznych nie ma znaczenia.
O co chodzi: Grasz z ręki i masz 9 pozycji 0.01 lota i każda +10pips i jedna stratna 0.3 lota na -10pips. Oryginalny skrypt pokaże, że system jest zły i kryterium Kellego bedzie ujemne - właśnie przez tą ostatnią pozycje, która była zbyt duża.
Mój skrypt pokaże, że system jest bardzo dobry, bo zarobił +80 pips i wskaże jaką optymalną pozycję zając w następnym trejdzie dla takiej statystyki.
Pamietajcie, że historia powinna obejmować jak najwiecej trejdow minimum 50.
W tym EA sa rozne parametry:
- mozna wprowadzic magic number
- mozna stosowac tylko do danej pary
- Mozna stosowac comment itp

Jest jeszcze stoploss dl aktorego wylicz asie kryterium Kellego, domyslnie ustawiony na 100 pips. Jak twoj system ma max SL = 50 pips to taki ustaw.
W opcjach jest tez mnoznik dla kryterium Kellego.
Zazwyczaj nie stosuje sie 100% Kelly tylko pewną frakcję np 0.25 czy 0.1.
Ja osobiscie stosuje 0.07.

Jeśli wykonałeś z ręki lub twój automat 100 trejdów i kryterium to jest ujemne ( to moje w szczegolnosci) to zastanow sie nad sobą i przejdz na jakis czas na demo.

Moj przerobiony skrytp to v10. EA tylko wyswietla informacje i nie realizuje zadnych trejdow, wiec mozna sie bawic.

Wzor kryterum Kellego, tak naprade stosuje sie do gier o stałej wygranej i stałej stracie i stalym prawdopodobienstwie tak jak np rzuty monetą kostką itp. wiec jesli masz duze rozrzuty np. w SL i TP to sprawa sie komplikuje i nie bede sie na razie rozwodził na ten temat.

Dzieki temu kryterium oszczedzilem sporo pieniedzy jak moj system we wrzesniu kiepsko gral - kryterium zmniejszylo wielkosc pozycji i strat na tym co slabo szlo.

Miłej zabawy.

-- Dodano: 22 paź 2015, 15:20 --

Dodam jeszcze, że stosując umiejętnie to kryterium wyniki są lepsze niż przy graniu stałym procentem
-stosunek Profit/MaxDD jest lepszy.
Po prostu jak system ma większą skuteczność to pozycja się zwiększa, jak słabą - pozycja jest zmniejszana.
Teoretycznie grając systemem, który ma długie okresy na przemian zysków i strat to w okresach strat po pewnym czasie schodzimy do pozycji minimalnej np. 0.01, a gdy passa się odwróci system zwiększa pozycje np do 1 lota.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
jasiek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2015, 21:53

Re: Kryterium Kellego - pozyteczny EA

Nieprzeczytany post autor: jasiek »

w wersji v10 był błąd. Nowa poprawna wersja 10(1).
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

irmentruda
Maniak
Maniak
Posty: 1607
Rejestracja: 21 sie 2014, 08:51

Re: Kryterium Kellego - pozyteczny EA

Nieprzeczytany post autor: irmentruda »

gdzieś o tym czytałem ale muszę się doszkolić teoretycznie. bo praktycznie skakanie z 0,01 lota na 1,0 i nazad to poki co dla mnie kosmos, nawet na 0,10 z 0,01 to jakas troposfera.

Awatar użytkownika
jasiek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2015, 21:53

Re: Kryterium Kellego - pozyteczny EA

Nieprzeczytany post autor: jasiek »

W załączniku pokazany jest backtest EA który posiada zaimplementowaną regułę Kellego.
Jak widać na obrazku w środkowej części EA kiepsko sobie radzi i pozycja została zmniejszona do minimalnej i straty zostały wyraźnie zmniejszone ( około 50%).
Gdy skutecznośc wzrosła to spowrotem pozycje zostały zwiększone.
Stosowanie się do tej reguły chroni nas przed bankructwem jeśli EA przestanie działać a to się może zdarzyć prawie każdemu EA.
Minusy ? Gdy strategia traci to powoli zmniejszane są pozycje co nas cieszy ale i tak zaliczmy przynajmniej połowe straty, jednak jak strategia zaczyna zarabiać to tracimy cześć zysków, bo pozycja powoli rośnie. Podsumowując zalicznymy pierwsze straty w dużym stopniu a pierwsze zyski po stratach będą małe bo pozycja też się w miarę zyskowności powiększa.
Jest to dobra rzecz jeśli chcemy zabezpieczyć się przed nagłym długotrwałym lub definitynym końcem kariery naszej strategii żeby ocalić większość wypracowanego zysku.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
jasiek
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 35
Rejestracja: 25 lip 2015, 21:53

Re: Kryterium Kellego - pozyteczny EA

Nieprzeczytany post autor: jasiek »

Teraz to już naprawdę dobrze liczy. Poprzednia wersja miala drobny bład i nie liczyło Kellego i profit factoru przez blad w znakach + -.

Zeby liczylo Kellego i Profit Factor musi byc conajmniej jedna strata.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ