Przydatny wskaźnik

Jeżeli masz pomysł lub używasz ciekawego systemu albo strategii gry, opisz ja tutaj.
forexsowicz91
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 503
Rejestracja: 25 lis 2011, 17:55

Przydatny wskaźnik

Nieprzeczytany post autor: forexsowicz91 »

witam, już dawno temu napisałem sobie prosty wskaźnik pod MT4, który nie wyznacza z wyprzedzeniem szczytów czy dołków, ani nie powie kiedy kupić albo sprzedać. Informuje zaś o najważniejszych danych przydatnych w codziennej spekulacji. Ostatnio uzupełniłem go o parę właściwości, a jako iż pomyślałem sobie, że może nie tylko mi służyć, to postanowiłem do tutaj wrzucić. :)

Wskaźnik ten wyświetla w górnym lewym rogu wykresu niezbędne informacje, tak aby nie trzeba było ich szukać po specyfikacjach na stronach brokerów albo jeszcze gdzie indziej. Wylicza też pewne wartości na podstawie parametrów, które możemy sobie dowolnie konfigurować. :)


Przy załączaniu wskaźnika na wykres można ustawić następujące parametry:
parametry.jpg
kolor :arrow: kolor czcionki
FrontSize :arrow: wielkość czcionki
RiskPercent :arrow: wpisujemy procentową wielkość jaką chcemy ryzykować, np. 0.01 oznacza 1% rachunku (Balance)
RangePeriod :arrow: wpisujemy z jakiego okresu będzie liczona zmienność instrumentu, np. 20 oznacza że wskaźnik policzy zakres między ceną najwyższą a najniższą z 20 ostatnich słupków

Tak wygląda po wrzuceniu na wykres:
usdrub.jpg
Spread :arrow: wielkość spreadu w PUNKTACH
Tick value :arrow: wartość 1 punktu notowań dla 1 lota
Margin :arrow: wysokość depozytu zabezpieczającego dla 1 lota
Min Lot :arrow: wskazuje na minimalną wielkość pozycji jaka może być tradowana na danym instrumencie
Max Lot :arrow: wskazuje na wielkość lotów jaką możemy maksymalnie otworzyć przy naszych środkach na koncie; przydaje się w konkursach kiedy większość pozycji gra się pod tzw. "korek"; szybko widzimy na ile lotów w danym momencie nas stać.
Max pip value :arrow: wskazuje na wartość punktu notowań przy maksymalnym zlewarowaniu
Swap Long :arrow: wysokość swapu w punktach i walucie rachunku dla pozycji długich
Swap Short :arrow: wysokość swapu w punktach i walucie rachunku dla pozycji krótkich
Risk Trade :arrow: wskazuje ile możemy zaryzykować w pojedynczym zleceniu; wartość ta wyliczana jest na podstawie parametru "RiskPercent"
Leverage :arrow: wysokość dźwigni finansowej; ale ta funkcja jest zrypana, bo wskazuje np. 1:100 pomimo że na danym instrumencie obowiązuje dźwignia 1:50; dlatego zalecam się nią nie sugerować
AI :arrow: wskazuje na atrakcyjność danego instrumentu; wartość ta jest wyliczana uwzględniając zmienność, wartość punktu dla lota oraz margin dla 1 lota; interpretacja: np. 7.49 jak na screenie, mówi że przy obecnej zmienności zwrot z zainwestowanej złotówki wynosi 7,49 złotych; oczywiście nie jesteśmy w stanie złapać całego zakresu zmian, ale nie o to tu chodzi, a o to, aby mieć jakieś szacunkowe wyobrażenie, oraz aby móc porównać różne instrumenty ze sobą. Im wyższa wartość AI tym lepiej
Range :arrow: pokazuje obecną zmienność, jako różnicę pomiędzy najwyższą a najniższą ceną; okres z jakiego jest liczony zakres podaje się w parametrach (RangePeriod)
Spread.vs.Range :arrow: pokazuje jak kształtuje się stosunek spreadu do zmienności; wyrażony jest w procentach; bardzo dobrze widać jak dużo zmienności zżera spread na niskich interwałach ;)

Jak widać jest to prościutki wskaźnik ale bardzo przydatny (przynajmniej dla mnie :) ). Wszystko co ważne ma się w jednym miejscu podane jak na tacy. m.in. wiedząc ile wynosi margin, wartość punktu notowań oraz ryzyko na trade można sobie szybko policzyć jakim volumenem zagrać. :)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

JAREK67
Maniak
Maniak
Posty: 2143
Rejestracja: 13 lip 2006, 11:21

Re: Przydatny wskaźnik

Nieprzeczytany post autor: JAREK67 »

forexsowicz91 pisze:witam, już dawno temu napisałem sobie prosty wskaźnik pod MT4, który nie wyznacza z wyprzedzeniem szczytów czy dołków, ani nie powie kiedy kupić albo sprzedać. Informuje zaś o najważniejszych danych przydatnych w codziennej spekulacji. Ostatnio uzupełniłem go o parę właściwości, a jako iż pomyślałem sobie, że może nie tylko mi służyć, to postanowiłem do tutaj wrzucić. :)

Wskaźnik ten wyświetla w górnym lewym rogu wykresu niezbędne informacje, tak aby nie trzeba było ich szukać po specyfikacjach na stronach brokerów albo jeszcze gdzie indziej. Wylicza też pewne wartości na podstawie parametrów, które możemy sobie dowolnie konfigurować. :)


Przy załączaniu wskaźnika na wykres można ustawić następujące parametry:
parametry.jpg
kolor :arrow: kolor czcionki
FrontSize :arrow: wielkość czcionki
RiskPercent :arrow: wpisujemy procentową wielkość jaką chcemy ryzykować, np. 0.01 oznacza 1% rachunku (Balance)
RangePeriod :arrow: wpisujemy z jakiego okresu będzie liczona zmienność instrumentu, np. 20 oznacza że wskaźnik policzy zakres między ceną najwyższą a najniższą z 20 ostatnich słupków

Tak wygląda po wrzuceniu na wykres:
usdrub.jpg
Spread :arrow: wielkość spreadu w PUNKTACH
Tick value :arrow: wartość 1 punktu notowań dla 1 lota
Margin :arrow: wysokość depozytu zabezpieczającego dla 1 lota
Min Lot :arrow: wskazuje na minimalną wielkość pozycji jaka może być tradowana na danym instrumencie
Max Lot :arrow: wskazuje na wielkość lotów jaką możemy maksymalnie otworzyć przy naszych środkach na koncie; przydaje się w konkursach kiedy większość pozycji gra się pod tzw. "korek"; szybko widzimy na ile lotów w danym momencie nas stać.
Max pip value :arrow: wskazuje na wartość punktu notowań przy maksymalnym zlewarowaniu
Swap Long :arrow: wysokość swapu w punktach i walucie rachunku dla pozycji długich
Swap Short :arrow: wysokość swapu w punktach i walucie rachunku dla pozycji krótkich
Risk Trade :arrow: wskazuje ile możemy zaryzykować w pojedynczym zleceniu; wartość ta wyliczana jest na podstawie parametru "RiskPercent"
Leverage :arrow: wysokość dźwigni finansowej; ale ta funkcja jest zrypana, bo wskazuje np. 1:100 pomimo że na danym instrumencie obowiązuje dźwignia 1:50; dlatego zalecam się nią nie sugerować
AI :arrow: wskazuje na atrakcyjność danego instrumentu; wartość ta jest wyliczana uwzględniając zmienność, wartość punktu dla lota oraz margin dla 1 lota; interpretacja: np. 7.49 jak na screenie, mówi że przy obecnej zmienności zwrot z zainwestowanej złotówki wynosi 7,49 złotych; oczywiście nie jesteśmy w stanie złapać całego zakresu zmian, ale nie o to tu chodzi, a o to, aby mieć jakieś szacunkowe wyobrażenie, oraz aby móc porównać różne instrumenty ze sobą. Im wyższa wartość AI tym lepiej
Range :arrow: pokazuje obecną zmienność, jako różnicę pomiędzy najwyższą a najniższą ceną; okres z jakiego jest liczony zakres podaje się w parametrach (RangePeriod)
Spread.vs.Range :arrow: pokazuje jak kształtuje się stosunek spreadu do zmienności; wyrażony jest w procentach; bardzo dobrze widać jak dużo zmienności zżera spread na niskich interwałach ;)

Jak widać jest to prościutki wskaźnik ale bardzo przydatny (przynajmniej dla mnie :) ). Wszystko co ważne ma się w jednym miejscu podane jak na tacy. m.in. wiedząc ile wynosi margin, wartość punktu notowań oraz ryzyko na trade można sobie szybko policzyć jakim volumenem zagrać. :)
Radziłbym uważać z posługiwaniem się parametrem TickValue. Brokerzy potrafią podstawiać w nim różne wartości.
Dla kont złotówkowych może być Tickvalue wyrażana w PLN, ale często zwłaszcza dla CFD jest podawana w kwocie waluty bazowej instrumentu.
Czasem broker potrafi stworzyć własną walutę. Chyba, ze mu się zwróci na to uwagę to poprawi swój błąd. ;)
Piszę o tym ponieważ TickValue jst potrzebny do wykonania obliczeń innych wartości, które pokazuje twój wskaźnik.
A wiadomo co można uzyskać mając skopane dane wejściowe. ;)

forexsowicz91
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 503
Rejestracja: 25 lis 2011, 17:55

Re: Przydatny wskaźnik

Nieprzeczytany post autor: forexsowicz91 »

sprawdziłem na mojej platformie i tickvalue dla CFD na akcje z PL, DE albo US jest wyświetlany w walucie rachunku, czyli PLN. Nie wiem jak by to wyglądało gdyby rachunek był np w Euro, czy wtedy takie wartości jak margin, tick value albo swap byłyby wyrażone w EUR. Może ktoś sprawdzi to, jeśli posiada rachunek w innej walucie... ?

Ale ogólnie jest to dziwne, bo przecież gdyby te wartości były podawane dla każdego instrumentu w walucie, w której jest kwotowany, to pewnie byłaby jakaś funkcja konwertująca te wartości na walutę rachunku. Wtedy by się z niej korzystało.
Czasem broker potrafi stworzyć własną walutę. Chyba, ze mu się zwróci na to uwagę to poprawi swój błąd. ;)
Chodzi Ci o różną specyfikację tego samego instrumentu?
Z tego co się orientuję to np TMS ma na 2 platformach różne specyfikacje dla DAX'a na jednej margin=11500 a tv=10,47, zaś na drugiej margin=460 a tv=0,42 :) Oczywiście po przeliczeniu wychodzi na to samo, ale skąd ponad 10pln za punkt to nie wiem... :) Może ma to coś wspólnego z wielkością minimalnego wolumenu.

JAREK67
Maniak
Maniak
Posty: 2143
Rejestracja: 13 lip 2006, 11:21

Re: Przydatny wskaźnik

Nieprzeczytany post autor: JAREK67 »

Żeby nie było, ze zmyślam.

http://forex-nawigator.biz/forum/admira ... ml#p713791

http://forex-nawigator.biz/forum/hft-br ... ml#p755810
W HFT TickValue Pokazuje 2.5, co po przeliczeniu na PLN daje 10,4...
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

ODPOWIEDZ