R:R vs. skuteczność, pipsy i kasa = MM

Jeżeli masz pomysł lub używasz ciekawego systemu albo strategii gry, opisz ja tutaj.
Awatar użytkownika
freakout
Maniak
Maniak
Posty: 2120
Rejestracja: 23 mar 2011, 13:35

R:R vs. skuteczność, pipsy i kasa = MM

Nieprzeczytany post autor: freakout »

Krótkie pytanie do wszystkich średnio i bardzo zaawansowanych traderów: który z poniższych MM wybralibyście, zakładając że jesteście w stanie ugrać więcej przy mniej zyskownym R:R? :)

Wariant 1:

- SL: 15 pips
- TP: 20 pips
- max. ryzyko: 2%
- skuteczność: ~80%-90%

UWAGA: jeżeli trejd zamknie się z zyskiem w następnym ryzykujecie prawie cały zarobiony zysk (ryzyko wynosi powiedzmy 80% zysku z poprzedniej transakcji - pozwala to na szybsze budowanie kapitału, po czym bez względu na to czy ten trejd zamknie się z zyskiem czy też nie - wracacie do 2% ryzyka)

Wariant 2:

- SL: 15 pips
- TP: 40 pips
- max. ryzyko 2%
- skuteczność: ~60%-70%

UWAGA: jeżeli trejd zamknie się z zyskiem w następnym ryzykujecie prawie cały zarobiony zysk (ryzyko wynosi powiedzmy 80% zysku z poprzedniej transakcji - pozwala to na szybsze budowanie kapitału, po czym bez względu na to czy ten trejd zamknie się z zyskiem czy też nie - wracacie do 2% ryzyka)

Czy w Waszym tradingu najważniejsze jest jak najlepsze R:R, nie zważając przy tym na skuteczność, czy może dobre R:R nie odgrywa u Was aż tak istotnej roli i liczy się liczba zyskownych transakcji? ;)

Pytam bo jakiś czas temu zauważyłem u siebie iż o wiele łatwiej i o wiele więcej zyskownych transakcji jestem w stanie zrobić przy mniejszym R:R, a różnica w odrabianiu potencjalnych strat jest praktycznie żadna... Wbrew temu co pisze się niemal wszędzie że R:R jest najważniejsze :)


Czekam na Wasze opinie :)

-- Dodano: pt 31-10-2014, 5:48 --

Zapomniałem dodać że w wariancie 1 otwieramy 2 pozycje naraz - w każdej ryzykując po 1% depo co daje nam ogółem 2% z SL na poziomie 30 pips, oraz TP równym 40 pips :)

Awatar użytkownika
Darkst
Gaduła
Gaduła
Posty: 179
Rejestracja: 20 maja 2010, 12:57

Re: R:R vs. skuteczność, pipsy i kasa = MM

Nieprzeczytany post autor: Darkst »

W zależności od max DD, w pierwszym wariancie przy takiej skuteczności ryzyko max 2% to strata czasu imo.

Awatar użytkownika
Pablo90
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1215
Rejestracja: 10 cze 2007, 15:36

Re: R:R vs. skuteczność, pipsy i kasa = MM

Nieprzeczytany post autor: Pablo90 »

Nie wiem nad czym tu w ogóle się zastanawiać? Drugi model ma o wiele wyższą wartość oczekiwaną, więc nie bardzo wiem na czym miała by polegać ewentualna przewaga pierwszego modelu.

Awatar użytkownika
freakout
Maniak
Maniak
Posty: 2120
Rejestracja: 23 mar 2011, 13:35

Re: R:R vs. skuteczność, pipsy i kasa = MM

Nieprzeczytany post autor: freakout »

przewaga wariantu nr 1 polega na tym że ryzykując tyle samo o wiele łatwiej jest złapać 20 pipsowy target niż 40 pipsowy, ryzykując przy tym tyle samo :) różnica jest tylko w pipsach ;) w wariancie nr 1 ryzykujemy dwukrotnie 15 pips po 1% czyli 30 pips równe 2%, a w wariancie nr 2 ryzykujemy raz 15 pips równe 2% depo :) z mniejszym targetem jestem w stanie zrobić o wiele więcej zyskownych trejdów, aniżeli starać się wziąć te 40 pips ryzykując 15 pips i narażać się na wywalenie z trejdu gdzieś po drodze :)

Awatar użytkownika
Pablo90
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1215
Rejestracja: 10 cze 2007, 15:36

Re: R:R vs. skuteczność, pipsy i kasa = MM

Nieprzeczytany post autor: Pablo90 »

Jaka jest różnica między otwarciem jednej transakcji z ryzykiem 2% a dwoma transakcjami po 1%? Skoro z obu transakcji wychodzisz na tych samych poziomach? o.O Piszesz, że o wiele łatwiej złapać ruch 20 pipsów. Między skutecznością 80% a 60% jest 25% różnicy. Miedzy potencjalnym zyskiem 2.5% a 5.3% masz ponad 100% różnicy. Na 10 tradów w pierwszym przypadku będziesz miał ok 8 zyskownych tradów, w drugim 6. Przy czym w drugim przypadku zarabiasz na jednym tradzie ponad 2 razy tyle. Naprawdę nie wiem co chcesz tutaj udowadniać, bo to raczej prosta matematyka jest ;)

Awatar użytkownika
freakout
Maniak
Maniak
Posty: 2120
Rejestracja: 23 mar 2011, 13:35

Re: R:R vs. skuteczność, pipsy i kasa = MM

Nieprzeczytany post autor: freakout »

pomijając fakt skuteczności i tych minimalnych różnic w iluś tam transakcjach - czy dla osoby która gra na interwale H1, ma codziennie z jednego instrumentu kilka okazji do wejścia w rynek, ale siada do platformy wieczorem i w nocy - jest sens tłuc się o te mniej pewne 40 pips z racji mniejszej zmienności, czy lepiej brać pewniejsze 20 pips? ;) i w jednym i w drugim wariancie ryzykuję oraz zarabiam tyle samo, a sam target jest do osiągnięcia łatwiejszy :) co więcej - z mniejszym targetem zrobię więcej % konta aniżeli z większym, bo więcej trejdów zamknę na plusie :) znaczna część świec godzinnych ma zasięg w granicach 20 pipsów, zatem o jakiej porze byś nie usiadł jest to jak najbardziej do zrealizowania :) łapanie targetów po 40 pips i większych wymaga trejdowania o określonych porach dnia, a nie każdy ma wtedy czas ;) w moim wypadku (MM które opisałem w pierwszym poście) wystarczą 4 prawidłowe sygnały by zrobić prawie 25% depo, zatem czy wypada być bardziej chciwym czy brać to co dają? ;)

jackub

Re: R:R vs. skuteczność, pipsy i kasa = MM

Nieprzeczytany post autor: jackub »

Mam wątpliwości (jak zawsze ja), otóż wspomniano właściwie że to samam matematyka, uważam, że samo podejście i zadane pytanie jest , hmmm powiedzmy odrobine bez sensu, oderwane od rzeczywistości.
Założenie z góry sztywnych parametrów w takiej kategorii jak trading forex nie ma wielkiego sensu, ponieważ nigdy win ratio, czy R:R nie jest wielkością stała, matematycznie powtarzalną. To chyba jest takie trochę gdybanie, co by było gdyby, które to gdyby raczej nie wystąpi. O doborze MM czy sposobu gry decyduje trader, z jakim sposobem gry się lepiej czuje a wówczas "Pracuje mądrze a nie ciężko" ....

Awatar użytkownika
lucek
Gaduła
Gaduła
Posty: 362
Rejestracja: 06 sty 2014, 16:24

Re: R:R vs. skuteczność, pipsy i kasa = MM

Nieprzeczytany post autor: lucek »

freakout według mnie za dużo teorii... Jak można mieć takie problemy. Zacznij grać i bierz co Ci rynek daje, a nie teoretyzujesz co jest lepsze. I nie martw się o czas, przy takich założeniach w rok parę baniek Ci wpadnie ;)


Pozdrawiam
No pain, no gain

Awatar użytkownika
freakout
Maniak
Maniak
Posty: 2120
Rejestracja: 23 mar 2011, 13:35

Re: R:R vs. skuteczność, pipsy i kasa = MM

Nieprzeczytany post autor: freakout »

tak, wiem - stosując technikę procenta składanego i robiąc 25% dziennie to hipotetycznie po około 40 dniach z głupich 100$ miałbym ponad milion zielonych na koncie ;) matematyka jest fajna i prosta, szkoda tylko że rzadko kiedy przekłada się na rzeczywistość :P nie mówię tu konkretnie o sobie, ale chcę tym podkreślić jedną ważną rzecz - chcąc cokolwiek zarobić na giełdzie należy odejść od schematycznego MM i szukać własnych, unikalnych rozwiązań :) mnie naprawdę nie dziwi to że większość osób grając z małym depo otwiera pozycje nieadekwatne do wielkości konta, bo patrząc z tej perspektywy że na mikrolotach będą musieli orać przez kilka dobrych miesięcy żeby zbudować sensowne depo to potrafi niejednego przytłoczyć i zniechęcić ;) ja natykając się na różne techniki zarządzania kapitałem starałem się znaleźć lub stworzyć coś takiego co pozwoli mi na stosowanie w miarę komfortowego poziomu SL przy jednocześnie niskim ryzyku oraz sensownych stopach zwrotu :) ważne jest także to żeby targety były realne do osiągnięcia, a nie wzięte z sufitu ;) skoro ciężej jest mi złapać 40 pipsowy ruch, dlaczego by nie rozbić tego na 2 pozycje i wziąć te 40 pips w o wielu więcej trejdach? ryzyko i zyski te same, a komfort psychiczny większy :) skuteczność i tym podobne aspekty tradingu są na tyle zmienne i niestabilne, że nie należy tego w ogóle brać pod uwagę, dlatego też podane wyżej wartości są tylko przykładowe i pokazują jak wiele i niewiele znaczą :) tu chodzi tylko i wyłącznie o to aby ze spokojem móc o każdej porze dnia usiąść do platformy, wziąć swoje i podziękować że dzień zamknął się na plusie ;) tyle mi się jak na razie nasuwa na myśl, bo ostatnio trochę się z nimi biłem myśląc o swoim MM, ale sądzę że wszystko jest w porządku i jeżeli nie będę popełniać głupich błędów (bo czasem najprostszą rzecz można spartolić) to będzie ok :)

Awatar użytkownika
Janek Trader
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 507
Rejestracja: 03 maja 2006, 15:54

Re: R:R vs. skuteczność, pipsy i kasa = MM

Nieprzeczytany post autor: Janek Trader »

freakout pisze:ważne jest także to żeby targety były realne do osiągnięcia, a nie wzięte z sufitu ;) skoro ciężej jest mi złapać 40 pipsowy ruch, dlaczego by nie rozbić tego na 2 pozycje i wziąć te 40 pips w o wielu więcej trejdach? ryzyko i zyski te same, a komfort psychiczny większy :) skuteczność i tym podobne aspekty tradingu są na tyle zmienne i niestabilne, że nie należy tego w ogóle brać pod uwagę, dlatego też podane wyżej wartości są tylko przykładowe i pokazują jak wiele i niewiele znaczą :) tu chodzi tylko i wyłącznie o to aby ze spokojem móc o każdej porze dnia usiąść do platformy, wziąć swoje i podziękować że dzień zamknął się na plusie ;) tyle mi się jak na razie nasuwa na myśl, bo ostatnio trochę się z nimi biłem myśląc o swoim MM, ale sądzę że wszystko jest w porządku i jeżeli nie będę popełniać głupich błędów (bo czasem najprostszą rzecz można spartolić) to będzie ok :)
Czy Ty aby nie żyjesz marzeniami ?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------
Forex - wielka zmanipulowana szulernia

Jakby co, to jestem po spożyciu legalnych napojów........
http://www.youtube.com/watch?v=mOB-LTL4jjg

ODPOWIEDZ