Range Bars Tech

Jeżeli masz pomysł lub używasz ciekawego systemu albo strategii gry, opisz ja tutaj.
Awatar użytkownika
cajto
Maniak
Maniak
Posty: 1984
Rejestracja: 07 mar 2012, 07:18

Range Bars Tech

Nieprzeczytany post autor: cajto »

Witam.

Chciałbym wam przedstawić moją technikę gry w oparciu o Range Bars.

Na początek kilka słów o samym RB – jest to ruch ceny ograniczony zakresem jednostkowym (2 pipsy, 8,15,itp) dla którego nie istnieje pojęcie czasu, czyli np. jeden RB 15 w konsoli będzie się budował 3godziny, a w wybiciu 20 sekund. RB eliminują nam z wykresu większość szumu przez co ten jest czytelniejszy, ponadto są niezastąpione jeśli chodzi o wyznaczanie linii wsparć i oporów.

Technika którą się posługuję składa się z dwóch RB o wartości 4 i 8P oraz trzech Moving Average 16/32/48 i jednej, dwóch linii trendu. Wejścia są najczęściej z trendem, czyli gdy MA się przetną zgodnie ze „starszeństwem”- na górze będzie 16, 32 pośrodku , 48 na dole, a aktualna świeca ponad nimi (Buy) / pod (Sell). Dodatkowym potwierdzeniem będzie bliskość jakiejś linii trendu (czyli punktu gdzie albo zawrócimy albo go pokonamy i będziemy kontynuować ruch), oznacza to że cena określiła się już co do kierunku i niebawem zacznie go realizować.
Wyjście z pozycji następuje jeśli cała świeca znajdzie się z drugiej strony linii MA 16, czyli w trendzie wzrostowym widzimy na wykresie po prawej linie a później świece , gdy ta się cała uformuje po przeciwnej stronie MA 16 zamykamy zlecenie. Oczywiście nie zawsze wychodzę w oparciu o MA, jeśli realizujemy jakąś formacje liniową lub harmoniczną i znamy zakres ruchu można ciąć tuż przed jego końcem i czekać na dalszy rozwój wydarzeń. Tak samo jeśli docieramy do ważnego poziomu, cena z reguły nie pokona go za pierwszym podejściem, a jeśli nawet, to PB jest wtedy bardzo prawdopodobny i to na nim możemy pojechać dalej.
Linie trendu, a raczej ich przecięcia należy traktować trochę inaczej niż te wykreślone na tradycyjnych świecach – tam samo przecięcie zwiastuje kontynuacje ruchu, na RB linie bywają przecinane wielokrotnie, a sygnałem jest dopiero cała świeca poza linią, przy czym jeśli mamy UP, to kolor świecy poza linią też musi być na UP.
RB 4 świetnie się sprawdza w czasie konsolidacji i do wczesnego wykrywania dłuższego ruchu ceny. RB 8 jest najlepszy przy silnym trendzie, wtedy w zestawieniu z MA możemy mieć nieprzerwany sygnał o długości np. 100P.
Zdaje sobie sprawę, że najlepiej tłumaczy się na konkretnych przykładach, dlatego też załączam kilka screenów z zaznaczonymi wejściami i wyjściami oraz objaśnieniami dlaczego tak, a nie inaczej.

Technika nie generuje sygnałów o 100% skuteczności (całe szczęście), ale jeśli będziemy się trzymali wytycznych nie ma możliwości żeby na tym nie zarobić. Z tym oczywiście bywa problem, bo często się coś wydaje, albo wizja którą się wbije do głowy jest tak silna że sygnały z wykresu mamy gdzieś, no a potem to wiadomo... Maksymalna strata jaką można ponieść gdyby cena zmieniła gwałtownie kierunek zaraz po naszym wejściu to ok 20P (na RB 4), zysk jest nieograniczony, może to być 2 jak i 200 P.
W dalszym ciągu korzystam z tradycyjnych świec, czasem tam jakaś linia jest wyraźniejsza, to tam sprawdzam duże TF, określam poziomy Fibo, szukam formacji typu kliny, flagi i trójkąty.
Uzupełnieniem mojej gry na RB jest Harmonic Trading. RB informują gdzie wystartujemy z trendem, HT gdzie się zatrzymamy. Żeby nie tracić czasu na samodzielne wyszukiwanie FH korzystam z AMPMonitor. Naprawdę warto, to niesamowita maszyna.

Najbardziej frustrująca jest sytuacja kiedy długo czekamy na sygnał, dostajemy go, wchodzimy i mamy kontrę na której zamykamy zlecenie ze stratą. Wtedy trzeba po prostu przyjąć to do wiadomości i dalej czekać na kolejny. Wiem po sobie że łatwo się pisze, a trudniej realizuje takie scenariusze, ale trzeba zagryźć zęby i tak właśnie postępować. Na wyniki nie będzie trzeba długo czekać.
Kolejną pułapką jest sytuacja kiedy MA są 'niepoukładane' i nagle cena zaczyna pędzić jak szalona. Na początku wchodziłem w to „bo przecież taka okazja...” i potem z głupią miną się zastanawiałem gdzie tu ustawić sensownego SL, bo Trend Line jest albo i nie, a MA są daleko poza ceną (w takim wypadku to logiczne). Rada jest jedna i powszechnie znana – czekać:) prędzej czy później dostaniemy dobry sygnał i na nim zarobimy. Nie starajmy się zebrać wszystkich pipsów z wykresu, bo to tutaj nie ma sensu.

Gram Day Trading tylko na EUR/USD, bo uznałem że jedna para dobrze poznana jest lepsza niż kilka 'liźniętych', poza tym za dużo byłoby wykresów i miałbym chaos.
Zerknąłem rok wstecz po H4 i doszedłem do wniosku, że jest kwestią czasu kiedy załapiemy się na sekwencję dni mocnych ruchów kierunkowych (ok. 100P). Cała sztuka polega na tym, żeby tego co wtedy zarobimy nie roztrwonić w dniach konsolidacji i nerwowych ruchów, dlatego dyscyplina to podstawa. Jeden z tutejszych userów ma podpis „rynek nagradza cierpliwych” i to jest trafienie w samo sedno.
Jeśli ktoś gra na wyższych TF, RB również są dla niego – trzeba tylko dobrać ich odpowiednią wartość.

Zapraszam wszystkich chętnych do testowania tego „systemu” i dzielenia się wrażeniami / opiniami. Sam zacząłem moją przygodę z RB kilka tygodni temu, i wiem że ciężko znaleźć coś konkretnego na ten temat po naszemu. Warty uwagi jest wątek w Forexfactory prowadzony przez Nexasa. Stamtąd zaczerpnąłem ustawienia RB, natomiast wartości MA, wejścia i wyjścia opracowałem samodzielne. Oczywiście to nie jest tak, że są one „słuszne i jedyne”, każdy może a wręcz powinien szukać ustawień optymalnych do swojego stylu gry.


Instrukcja instalacji RB

Indykator umieszczamy w Exerts/Indicators, bibliotekę w Experts/Libraries, restartujemy platformę.
Odszukujemy instrument dla którego chcemy ustawić RB i otwieramy na M1.
Następnie Wstaw / Wskaźniki /Własne / RB.
Otwiera się nam okienko gdzie w ogólnych zezwalamy na importy i przechodzimy do Parametrów.
Pip Range – wartość RB jaką chcemy ustawić (4.0 = 4P)
Offline TimeFrame - oznaczenie pod jakim odnajdziemy nasze RB (M4) i tu moja uwaga – nie wpisujemy już istniejących wartości (M1, 5, 15, 30) bo nam się zdublują i nie będą działały poprawnie.
Naciskamy OK, okienko się zamyka a na wykresie w prawym górnym rogu pojawia się RangeBar Plugin v2.03e for MT4 (c)2010 NiX z wartością RB.
Dalej klik na Plik - Otwórz Offline – nasza wartość RB (M4)
Dalej ustawiamy według własnych upodobań, pamiętajmy jednak żeby nie zamykać wykresu – matki dla naszego RB, bo nam przestanie pracować. Jeśli chcemy mieć równolegle następny wykres z inną wartością powtarzamy całą procedurę. W przypadku zamknięcia platformy i jej ponownego otwarcia RB mogą się źle wyświetlać, wtedy zamykamy wykres z RB, klikamy na macierzysty z wtyczką tak żeby otwarło się okienko, klikamy na edytuj i OK.

Pozdrowienia i podziękowania dla Kacpra79 z p-fx.pl za udostępnienie RB i info że coś takiego w ogóle istnieje, dla Kor4x za AMP (gratuluję projektu), dla Nexasa za prowadzenie wątku i dzielenie się swoimi spostrzeżeniami.

Drugi z plików instalacyjnych ma rozszerzenie dll i wyświetla mi, że nie może być dodany. Nie wiem czy RB bez tego hula, czy nie. Jeśli jest konieczny, pisać na PW, jeśli da się go jednak dodać, pisać tym bardziej;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
ryniu
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: 23 paź 2010, 14:18

Re: Range Bars Tech

Nieprzeczytany post autor: ryniu »

Witaj. Musisz zainstalować go C/........ experts/libraries - czyli do biblioteki. Jest konieczny. Pozdrawiam i życzę sukcesów z RB ;)

Awatar użytkownika
kris007
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 551
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:50

Re: Range Bars Tech

Nieprzeczytany post autor: kris007 »

cajto pisze:Witam.
Drugi z plików instalacyjnych ma rozszerzenie dll i wyświetla mi, że nie może być dodany.
spakój go np winrarem i wtedy dodaj, skoro dll jest przypisane we wskaźniku to bez niego nie będzie działać.

Awatar użytkownika
cajto
Maniak
Maniak
Posty: 1984
Rejestracja: 07 mar 2012, 07:18

Re: Range Bars Tech

Nieprzeczytany post autor: cajto »

Dzięki, w sprawach formatów plików i ich obróbki jestem kompletnym lewusem :)
Mam nadzieję że teraz jest OK.
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
ryniu
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: 23 paź 2010, 14:18

Re: Range Bars Tech

Nieprzeczytany post autor: ryniu »

Cajto. Dodaj go tutaj. RangeBarChart_v203 potrzebuje go jak powietrza. Być może bedziesz musiał go od początku ustawiać ;)
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
cajto
Maniak
Maniak
Posty: 1984
Rejestracja: 07 mar 2012, 07:18

Re: Range Bars Tech

Nieprzeczytany post autor: cajto »

Ryniu, mam to tak poustawiane od początku. Chodziło mi o brak możliwości dodania pliku w formacie dll w załącznikach do tematu:) Mam nadzieje że kompresja pomogła.

Awatar użytkownika
ryniu
Bywalec
Bywalec
Posty: 9
Rejestracja: 23 paź 2010, 14:18

Re: Range Bars Tech

Nieprzeczytany post autor: ryniu »

a sorki. Nie zrozumiałem. To "hula" mnie zmyliło. Pozdro :)

Awatar użytkownika
ForexTig3r
Maniak
Maniak
Posty: 2462
Rejestracja: 15 maja 2012, 13:47

Re: Range Bars Tech

Nieprzeczytany post autor: ForexTig3r »

To może jeszcze jakby ktoś pod to napisał EA.
Jakby ktoś umiał to zrobić to ja chętnie zlecę.... pisać na PW.
Przedstawione, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autora i nie mają charakteru rekomendacji. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte i z wykorzystaniem wniosków w nich zawartych, ponosi inwestor.
subsilver2 趋势线

vipovsky
Gaduła
Gaduła
Posty: 180
Rejestracja: 24 maja 2008, 10:43

Re: Range Bars Tech

Nieprzeczytany post autor: vipovsky »

Dalej klik na Plik - Otwórz Offline – nasza wartość RB (M4)
Dalej ustawiamy według własnych upodobań, pamiętajmy jednak żeby nie zamykać wykresu – matki dla naszego RB, bo

nie rozumiem tej części. szukam tego klik na plik ale nie wiem co to za plik.

może ktoś wytłumaczyć gdzie to można znaleźć i co zrobić dokładniej?

Awatar użytkownika
kris007
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 551
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:50

Re: Range Bars Tech

Nieprzeczytany post autor: kris007 »

vipovsky pisze:nie rozumiem tej części. szukam tego klik na plik ale nie wiem co to za plik.może ktoś wytłumaczyć gdzie to można znaleźć i co zrobić dokładniej?
a to taka zakładka w metatraderze, lewy górny róg ;)

Pozdrawiam

ODPOWIEDZ