Price Action w praktyce - Strategia Intraday + Longterm

Jeżeli masz pomysł lub używasz ciekawego systemu albo strategii gry, opisz ja tutaj.

Czy podoba Ci się mój dziennik?

Tak
402
95%
Nie
21
5%
 
Liczba głosów: 423

Awatar użytkownika
Fx-Kris
Gaduła
Gaduła
Posty: 298
Rejestracja: 19 sie 2012, 18:42

Price Action w praktyce - Strategia Intraday + Longterm

Nieprzeczytany post autor: Fx-Kris »

Witam Wszystkich.

Price Action w praktyce - Strategia Intraday + Longterm oraz SETUP'y

Temat ten będzie poświęcony PA. Opiszę strategię oraz objaśnię to na przykładzie potencjalnych zagrań.

W Price Action wszystko wydaje się banalnie proste i w miarę zrozumiałe do momentu gdy zaczyna się mieszać ze sobą przy zmianie TF. Wtedy pozycje w każdym kierunku wydają się dobrym rozwiązaniem, a wcale tak nie jest. Sam tego doświadczyłem. Często brakuje Nam kilku podstawowych informacji, które mogłyby pomóc podjąć decyzję w która stronę grać. Np. "grać tylko long do danego poziomu".

Najważniejsze informacje a zarazem dylematy to:

• Jaki jest trend i na jakim TF mam grać ?
• Jaki kierunek obrać: long czy short ?
• Czy trend już się skończył czy to tylko korekta ?
• Czy to już konsolidacja?
• Które S/R jest silne, a które słabe ?
• Gdzie mam szukać wejścia ?

Pośrednie problemy to :

• Jak filtrować fałszywe sygnały wybić (Fake) ?
• Na którym TF zajmować pozycje, a na którym ją prowadzić ?
• Gdzie umieścić swoje SL i TP ?
• Kiedy przejść na BE ?
• Jakie MM stosować ?
• Jakie R:R przy danym TF ?
• O co chodzi z momentum ?
• Wiadomości ze świata – Forex - dane.

Na forach Jest wiele tematów i wątków odnośnie Price Action w których opisane są dokładnie podstawy i zasady. Jest mnóstwo dobrych informacji popartych wiedzą i wykresami, ale jest również bardzo dużo takich w których wypowiadają się osoby, nie mające zielonego pojęcia o PA. Właśnie to najbardziej zaciemnia PA. Ciężko odfiltrować złe przykłady gdy mamy tak wiele informacji podanych jednocześnie i nie wiemy jak to połączyć w jedną całość. (Niestety jedne z najlepszych opracowań o PA są w języku angielskim).
Natłok tych złych informacji powoduje duże zamieszanie, co źle wpływa na osoby które zaczęły swoją przygodę z PA na tak szybkim rynku jakim jest Forex.

Mała rada:
Dajcie sobie spokój z różnymi cudownymi indykatorami i super systemami, szczególnie za które musicie zapłacić. To tylko jeszcze bardziej będzie Was frustrować i drażnić, bo większość z nich działa tylko w określonym czasie, a w dodatku z dość dużym opóźnieniem. Czas poświęcony na testowanie tych systemów i indykatorów polecam poświęcić na czyste PA, a Sukces przyjdzie sam.

Gdy rynek jest w trendzie, czy to wzrostowym, czy spadkowym, każdy potrafi inwestować, bo robi się to w jednym kierunku zgodnie z trendem. Jak już zapewne wszyscy wiemy, każdy trend kiedyś się kończy i wytraca swoje momentum, wtedy dochodzi bardzo często do konsolidacji. Rynek jest w zawieszeniu, większość graczy traci tam wszystko to co zarobiła w trendzie, a dodatkowo oddaje czasami całe depo. Indykatory, cudowne systemy i roboty szaleją i tracą swoje super zdolności.

Parę słów o sobie:
Z rynkiem giełdowym związany jestem od 9 lat w tym od ponad 3 lat z rynkiem Forex.
Moje doświadczenie, jak zapewne większości z Was związanych z Forex, było początkowo bardzo bolesne. Wydawało mi się, że wszystko umiem, że mogę już działać na realnych pieniądzach. Niestety rzeczywistość była brutalna i skończyło się źle. Wyzerowałem nie jedno, a dwa realne dość sporej wielkości konta.
Nauczyło mnie to wiele pokory i szacunku do rynku, dało dużo do myślenia. Zmodernizowałem moje zasady z rynku akcji (GPW) (psychologia inwestowania) na którym zdobyłem mnóstwo doświadczenia i dostosowałem je do rynku Forex. Zdecydowałem się wybrać odpowiednie założenia co spowodowało, że stworzyłem swój zbiór zasad inwestowania, który osobiście mi odpowiada.

Najważniejsze, to dobrać taki TF który nam odpowiada, zależy od tego ile czasu mamy na grę i w jakich godzinach zamierzamy to robić, ponieważ rynek jest czynny 24h, ale największe ruchy odbywają się podczas sesji londyńskiej i nowojorskiej. Jeśli chodzi o płynność rynku, największy wolumen to trzech graczy : 30% to Londyn, 20% Nowy York i Tokio to około 12 %. ( Proszę sprawdzić godziny w jakich działają te rynki, a wszystko będzie jasne )

Traderów można podzielić na:
a) Longterm – MN,W1,D1 ( osoby które mogą poświęcić około 30 minut dziennie )
b) Intraday – H4,H1,M15 czasami M5 ( od 1 h do kilku godzin dziennie )
c) Scalp – M5 i M1 ( full time o ile wytrzymamy, ale przeważnie tak jak rusza Frankfurt a po nim Londyn do zamknięcia NY, bo na sesjach azjatyckich mało się dzieje)

Punkt C polecam skreślić i nie zajmować się tym. Wierzcie mi, z doświadczenia nie warto, ale na demo można próbować, aby przekonać się, że to nie ma sensu.

Ja osobiście wybrałem A+B

Strategia Intraday + Longterm opis:


Przed podjęciem jakichkolwiek działań należy policzyć pewne wartości, które będą odpowiedzialne za Nasz sukces. W innym przypadku będziemy skazani na bardzo szybką zagładę.

Wzór na sukces:

MM + R:R + Skuteczność + żelazne zasady: między innymi CIERPLIWOŚĆ


MM – Money Management
R:R – Ryzyko do oczekiwanej zyskowności
Skuteczność - zależy od umiejętności postrzegania PA - im wyższa tym lepiej.

Wyjaśniam pokrótce, bo to dość obszerny temat:
MM – przy konserwatywnych wejściach 3% Depo. Agresywnych 1,5%
R:R musi być większe od 1:2 najlepiej gdy jest to 1:3 lub wyżej
Skuteczność – to zależy już od Ciebie, im większa tym lepiej. Ale nie mniejsza niż 50 % przy R:R 1:3

Rozpisywać wzorów nie będę, ale opiszę przykładowo: Longterm i intraday przy założeniu, że każdy z trader;ów ma taką samą skuteczność (na poziomie 50%, czyli połowa złożonych pozycji jest zyskownych).

Proszę pamiętajcie, że 50 % skuteczności wcale nie oznacza, że mamy jedną pozycję stratna, a drugą zyskowną. Statystyka niestety działa tu przeciwko nam, np. 10 pozycji może rozłożyć się tak, że najpierw będzie 5 strat, a potem 5 zyskownych pozycji - to nadal będzie 50% skuteczności. Wyobraźmy sobie, co się dzieje przy 20 pozycjach lub 30. Dlatego polepszanie skuteczności lub zwiększanie R:R jest takie ważne, oczywiście przy odpowiednim żelaznym MM.

Przyjmijmy podstawowe założenia:
• Konto na poziomie depo 10.000 zł
• Dla uproszczenia obliczeń wartość 1 Pips przy 1 lotcie = 30 zł
• Zgodnie z naszym MM przy wejściach konserwatywnych możemy zaryzykować 300 zł
• Levar 1:100

Long term:
• SL w zależności od pary walutowej wynosi od 60 – 120, czasami nawet 150 pips
• R:R – 1:3
• MM – 3% wejścia konserwatywne
Wielkość pozycji przy SL = 100 pips to 0,1 Lota
Wynik końcowy : Zaryzykowane 300 zł daje nam około 900 zł zysku pod warunkiem że dowieziemy to do końca, praktykuje się częściowe wychodzenie w trakcie pozycji. Wtedy niestety R:R spada.

Intraday :
• SL na poziomie maksymalnie 15-20 pips.
• R:R – 1:3 ( czasami 1:2)
• MM – 3% wejścia konserwatywne
Wielkość pozycji przy SL = 15 Pips to około 0,66 lota

Wynik końcowy: Zaryzykowane 300 zł daje nam około 900 zł zysku warunek dowiezienia tego w całości do końca. W tej technice również zamyka się część pozycji w trakcie, natomiast często przechodzi się dość szybko na BE. W przypadku Longterm nie jest takie proste, bo pozycje trzyma się kilka dni, a zasięg dzienny ADR to czasami nawet 100 – 150 pips i przejście na BE może spowodować realizację SL

Reasumując: Longterm gra się z wyższych TF i musimy czekać na setup dość długo, czasami kilka dni albo tydzień lub nawet dwa. Generalnie przyjmuje się około od 4 do 6 fajnych setupów miesięcznie.
Intraday to kilka setupów dziennie. Pozycje są otwierane i zamykane w tym samym dniu.

Połączenie tych dwóch technik daje bardzo ciekawe efekty.
Intraday + Longterm:

Polega na zamknięciu 75 % pozycji na Intraday pozostałe 25 % ( proporcje wedle uznania ) pozostawić longterm-owo z SL na BE nic nie ryzykując.

Przykładowo: 25 % z 0,66 lota to w przybliżeniu 0,16 lota, czyli więcej niż możemy sobie pozwolić przy grze Long term, a wtedy mamy całkowicie free ride.

Oczywiście nie każdy setup nadaje się do takiego zagrania i należy je starannie selekcjonować. Takie setupy będę tu opisywał oznaczając Intraday + Longterm. Nie zabraknie również setupów na zagrania tylko Intraday..

Dalszym etapem po opanowaniu w miarę PA jest zmniejszanie SL do poziomów ekstremalnie niskich np. 3-5 pips maks 8 z tym, że to już trochę trudniejsza sprawa, bo zagrania są agresywne i trzeba mieć duże doświadczenie, gdyż wejście w złym momencie powoduje, że szybko łapiemy SL.

R:R przy takim zagraniu drastycznie wzrasta: SL 5 Pips TP na 45 pips = R:R 1:9, a gdy nasza skuteczność jest na niskim poziomie (np. 30 %), to i tak nadal zarabiamy. Co w przypadku gdy skuteczność jest na poziomie 70-80 %?

Na chwilę obecną skoncentrujemy się na podstawowych konserwatywnych zagraniach, które będę tu prezentował.

W czasie swojej praktyki na rynku spotkałem się z wieloma przykładami analiz wykresów. Analizy wstecz nie są problemem, natomiast dla Nas najważniejsza jest przyszłość. W przeszłości każdy potrafi znaleźć fajne setupy, problem pojawia się w sytuacji, gdy nie widać prawej strony wykresu.

Miejsca Setap’ów:
Tylko pullback + silna konfluencja :
• S/R
• LT
• Okrągłe poziomy 50 i 00
• Fibo

Zasady wejść:
Czekamy na Setup na H1 wchodzimy na M15 na pierwszym odbiciu gdy pojawi się świeca odwrócenia. Wejście kilka pips nad/pod świecą, a SL kilka pips pod/nad świecą w zależności czy to jest long/short.

Świeca musi się uformować, nie zajmować pozycji przed zakończeniem świecy !!!!( duże ryzyko fałszywych odbić )

Proszę uważać na korelacje par walutowych oraz na wysokie spread'y

Posiadanie planu działania to podstawa. Wtedy rynek tak łatwo Nas nie zaskoczy.

Ważne:

Nie jest to miejsce w którym będę podawał dokładne sygnały wejścia i wyjścia. Przedstawię tylko obszar w którym należy szukać odbicia. Będą to Setup'y z dużym prawdopodobieństwem pozytywnej realizacji. Piszę to w celach tylko i wyłącznie dydaktycznych, aby pomóc choć trochę zrozumieć PA i rynek Forex, podzielić się swoim doświadczeniem, jak również nauczyć się czegoś nowego od Was.


Dodano po 2 minutach:

Intraday
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

Awatar użytkownika
_/_/Dariusz_/_/
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1238
Rejestracja: 02 sty 2012, 22:04

Nieprzeczytany post autor: _/_/Dariusz_/_/ »

Będę odwiedzał bo już od dawna gram w podobny sposób.
Objective perspective, just businiess...

Growl
Uczestnik
Uczestnik
Posty: 3
Rejestracja: 31 maja 2010, 19:20

Nieprzeczytany post autor: Growl »

Bardzo ciekawy wątek. Sam zacząłem grać techniką PA jakiś czas temu i mam pierwsze rezultaty ale jak na razie bez szaleństw- po prostu win-lose etc co pozostawia mnie w ogólnym rozrachunku nieco na plus.

Faktem jest że opanowanie podstaw to naprawdę prosta sprawa ale wprowadzenie tego w praktykę to już wyższa szkoła jazdy. Nie mam problemów z określeniem stref s/r wyznaczniem LT czy znalezieniu formacji świecowych odwrócenia trendu ale jednak kiedy przychodzi otworzyć transakcję jest problem.

Główna sprawa (w moim wypadku) to określenie na który trend grać. Ich rozbieżność między interwałami powoduje, że przegapiam naprawdę dobre setupy (jak się oczywiście okazuje już potem)

Ale kończąc- pytanie do autora wątku- Rozumiem logikę wyznaczania takich stref jak na załączonych wykresach natomiast nie zrozumiałem jednej rzeczy- kiedy cena wchodzi w wyznaczoną strefę to zmieniamy interwał na M15 i tam szukamy formacji świecowej np pinbara/engoulfinga umieszacjąc SL kilka pips pod nim czy chodzi jeszcze o coś innego?

Pozdrawiam

Diana
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 23
Rejestracja: 05 cze 2012, 23:56

Nieprzeczytany post autor: Diana »

Dzięki za fajny post. Czekam na więcej :)

Awatar użytkownika
Fx-Kris
Gaduła
Gaduła
Posty: 298
Rejestracja: 19 sie 2012, 18:42

Setupy do obserwacji na dziś

Nieprzeczytany post autor: Fx-Kris »

Growl:

Wszystko będę opisywał i prezentował na przykładach. Zobaczysz, że to nie jest takie trudne tylko należy spędzić trochę czasu przy wykresach i po prostu się z nimi zaprzyjaźnić. Nabrać doświadczenia popartego dobrą wiedzą. Wtedy z pewnością będziesz mógł sobie powiedzieć, że to jest dobry kierunek i w tym i tym miejscu należy grać np. long.

Jeśli nie jesteś czegoś pewny, po prostu nie graj, bo drastycznie spada skuteczność i dochodzi do bardzo popularnego overtrading’u, czyli zakładania pozycji po pozycji raz w górę raz w dół.

Cierpliwość na Forexie naprawdę popłaca. Najlepiej usiąść na swoich dłoniach, aby nie korciło do składania zleceń i obserwować, a gdy nadejdzie odpowiednia okazja zajmować pozycję, lecz nie w środku nie wiadomo czego tylko:

•Sprzedajemy na oporze
• Kupujemy na wsparciu


Wtedy są największe szanse powodzenie takiego zagrania. Przestrzeń jaka jest między S/R to miejsce do zgarnięcia pierwszych pipsów. Dalsze powodzenie zależy od przebicia ostatniego szczytu lub dołka.

Postaram się kiedyś to opisać szerzej, tu chodzi o reakcję rynku i zrozumienie zasad, dlaczego cena porusza się w tym, a nie innym kierunku. Jak wpływa panika i zamykanie się zleceń i psychika ludzi na cenę i w których miejscach do tego dochodzi. Takich miejsc będziemy szukać.

Najważniejsze to obrać jeden kierunek zgodny z trendem. Wtedy ruchy ceny są zdecydowanie najmocniejsze i najdłuższe, a wszystko to co się dzieje kontr-trendowo to męczarnia góra - dół.

Podstawa to dobre wyznaczenie linii trendu i monitorowanie czy nie została przebita. To wszystko jest uzależnione od TF na którym się znajdujesz. Przykładowo: gdy jesteś na H1 nie będziesz czekał na uderzenie w LT z W1 lub MN bo to odległości po kilkaset pips i trzeba czekać tygodniami lub miesiącami. Dlatego wyznaczasz TF wiodący i działasz zgodnie z trendem na tym TF. Oczywiście mając na uwadze silne LT i S/R z wyższych TF. Cena ciągle swinguje góra dół na każdym TF.

W przypadku Intraday wiodący TF to H4. Podpierasz się ważnymi miejscami z D1 i W1 czasami MN, a setupów szukasz na H1. Twoim TF na którym zajmujesz pozycje jest M15.

Ważna sprawa. Jeśli nie widać setupu, który chcesz zagrywać, to znaczy że jesteś na złym TF. Mniej więcej tak samo, jak nie widać lasu zza drzew gdy się wejdzie za głęboko.

Dlatego 85% czasu pracy spędza się na TF setup, a 15 % na TF trigger: ( nie schodzić niżej niż Trigger )

Tabela podziału TF Setup vs. Trigger dla różnych graczy

Setup Trigger

MN -- W1
W1 -- D1
D1 -- H4
H4 -- H1
H1 -- M15
M30 -- M5
M15 -- M5
M5 -- M1

Co do tego, kiedy przechodzić na M15 to:

Należy to zrobić, gdy cena zbliża się do naszego miejsca w którym może nastąpić odbicie. Strefy które zaznaczyłem to tylko przykłady, gdzie szukać odbicia i w którym kierunku. Najbezpieczniej jest, gdy cena dotknie S/R lub LT. Jak zapewne wiemy rynek nie jest idealny. Czasami cena odbija się o kilka pisp przed S/R, a czasami przebija i szybko powraca. W setupach które będę prezentował wyczekuje retestu LT lub S/R, czyli cena musi wrócić w to miejsce( czasami wraca co do pipsa). Są to bezpieczne i konserwatywne wejścia.

Są różne szkoły rysowania S/R. Jedni rysują kilka linii, inni prostokąty, a niektórzy (tak jak ja) jedną linię. (Czasami jak poziom jest dość szeroki zaznaczam dwoma – bardziej dotyczy longterm).

Gdy cena dotyka takiego poziomu i odbija się od niego, mamy większe szanse na powodzenie naszego tradu w dobrym kierunku. Gdy takie odbicie następuje przed S/R, wtedy jest większe ryzyko zajmowania pozycji. Z pewnością wiele z Was doświadczyło takich odbić w powietrzu i wtedy cena robi psikusa i kumuluje jeszcze trochę siły aby uderzyć w S/R zamykając nasze zlecenie na SL.

Po tym co napisałem nasuwa się pytanie, czy może warto ustawić zlecenia na poziomie linii S/R?

Faktycznie często tak się dzieje, że cena co do pipsa trafia S/R, ale równie często przebija dany poziom i powraca lub nie. Właśnie tu jest potrzebna nasza głowa, aby takie sytuacje filtrować. Odbicie musi nastąpić w dobrym kierunku.
Polecam ustawić sobie alarm w okolicach takich miejsc, które będę prezentował.
Poobserwować je dokładniej, oswoić się z tym, a zobaczycie jak silnym narzędziem zaczniecie operować.

Dodano po 2 godzinach 55 minutach:

Obrazek

Obrazek

Obrazek

Dodano po 8 godzinach 30 minutach:

Obrazek


Obrazek


Obrazek

Awatar użytkownika
_/_/Dariusz_/_/
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1238
Rejestracja: 02 sty 2012, 22:04

Nieprzeczytany post autor: _/_/Dariusz_/_/ »

Jeśli będziesz miał czas napisz coś więcej na temat Fibonnachiego w którym momencie się wspierasz ?
Objective perspective, just businiess...

Awatar użytkownika
Fx-Kris
Gaduła
Gaduła
Posty: 298
Rejestracja: 19 sie 2012, 18:42

Nieprzeczytany post autor: Fx-Kris »

_/_/Dariusz_/_/ pisze:Jeśli będziesz miał czas napisz coś więcej na temat Fibonnachiego w którym momencie się wspierasz ?
Przedział między 38.2 - 61.8
Jeśli setupy są perfekcyjne to wchodzą w 50%. Jest to moje dodatkowe narzędzie. Jeśli fibo 50% pokrywa się z S/R i LT to super konfluencja i tyle. Traktuje to prosto bo inaczej głowa kwadratowa.
Bardziej dokładnie to szukam odwrotu w przedziale 50%-61.8 gdy cena wychodzi po za ten przedział bardzo często podąża do 100% i tam dopiero zawraca.

Cała zasada mierzenia korekt (prosta, płaska, pędząca itd) i obliczania zasięgów oraz długości kolejnej fali to dość skomplikowane operacje, ja wole poświęcić ten czas na szukanie setupów i koncentrować się na silnych konflu.

Samo fibo nic nie da musimy je łączyć, aby uzyskać konfluencje. Jak chcesz możesz pobawić się dodatkowym narzędziem Fibonancciego jakim są strefy czasowe. Znajdziesz w MT4. Pomierz sobie takie wartości: w poziomie i pionie. Zasada dobrej korekty to 50% wysokości jak i 50% czasu ostatniego ruchu.

Jeśli grasz intraday to włącz do swoich obserwacji równe poziomy 50 i 00 (oczywiście gdy notowania 5 miejsc to 500 i 000 ). Cena często porusza się miedzy nimi w ciągu dnia i jeśli przebije jeden poziom to podąża do drugiego. W tych rejonach następują przeważnie breakout;y i pullback'i. co jest dodatkową konflu. Tak na marginesie to poziomy 00 są dużo silniejsze od 50.

Dodano po 1 godzinach 13 minutach:


SETUP INTRADAY + LONGTERM
Obrazek

Dodano po 10 minutach:

Obrazek

Dodano po 13 minutach:

Obrazek

Dodano po 53 minutach:

Za chwilę objaśnię na podstawie przykładowego wykresu rodzaje pullback'ów oraz jak poszukiwać wejścia.

Pullback jak i breakout to nieodzowna część ruchu swingującej ceny.

Nie wchodźcie w spóźnione setupy. Okazji do wejścia na Rynku przy 28 parach jest naprawdę bardzo dużo. Lepiej odpuścić i poczekać na następny setup. Pamiętajcie że kluczem do sukcesu są zlecenia oczekujące w dobrze zaplanowanych miejscach. a nie wchodzenie z ręki na szybko.

Awatar użytkownika
_/_/Dariusz_/_/
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1238
Rejestracja: 02 sty 2012, 22:04

Nieprzeczytany post autor: _/_/Dariusz_/_/ »

USDCHF_D
Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.
Objective perspective, just businiess...

Awatar użytkownika
Fx-Kris
Gaduła
Gaduła
Posty: 298
Rejestracja: 19 sie 2012, 18:42

Nieprzeczytany post autor: Fx-Kris »

Obrazek

Obrazek

Dodano po 36 minutach:
_/_/Dariusz_/_/ pisze:USDCHF_D
USD CHF intraday opisałem miejsce do oczekiwania na wejście wyżej. Zgadzam się z Tobą ja również oczekuje na pullback i to właśnie z okolic 0.966 - 0.965 który ewentualnie po przebiciu 0.9655 może nie nastąpić. Jak widać w obecnej sytuacji cena już wytraciła momentum.

Jeśli chodzi o USD CHF Longterm jest to prawidłowo zajęta pozycja. Oczywiście przekonamy się czy będzie zyskowna. SL pozostaje nadal w miejscu w którym był początkowo. TP1 jak już opisałem dla Longterm w okolicach 0.958.

Obrazek

Dodano po 29 minutach:

Obrazek

Awatar użytkownika
_/_/Dariusz_/_/
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 1238
Rejestracja: 02 sty 2012, 22:04

Nieprzeczytany post autor: _/_/Dariusz_/_/ »

USDCAD dwie ostatnie świece H1 tworzą doji, ale pozostało 57 min do H4 i nowej H1, w tej chwili wygląda, że o 15 tej cena mocno spadnie .
Objective perspective, just businiess...

ODPOWIEDZ