Artykuł z ostatniego Forbesa

Czyli co się już wydarzyło, co się dzieje obecnie oraz jaka będzie najbliższa i dalsza przyszłość na rynku Forex.
Baton
Pasjonat
Pasjonat
Posty: 432
Rejestracja: 13 lis 2006, 21:21

Artykuł z ostatniego Forbesa

Nieprzeczytany post autor: Baton »

Zastanawiam się co autor miał na myśli. Załóżmy że ma rację, to jakie scenariusze przewiduje, ponieważ nie jest to wprost napisane...

Jen japoński jest stosunkowo mało narażony na ataki spekulacyjne zagranicznych inwestorów. Mimo że Japonia zadłużona jest po uszy (chyba bardziej niż USA) to jest to dług 'narodowy' czyli w narodowej walucie. Dodatkowo Japończycy są bardzo zamożnym społeczeństwem (depozyty w bankach - to jest w artykule).

Dodatkowo jen japoński uważany jest jako tzw. save heaven, podobnie jak złoto i obligacje amerykańskie. W przypadku jakichkolwiek zawirowań w światowej gospodarce, kryzysów, spadków na giełdach, etc. waluta ta dynamicznie zyskuje.

Aktualnie, od kilkunastu miesięcy, m.in. dzięki polityce premiera Abe jen traci na wartości praktycznie do każdej światowej waluty. Nic nie zapowiada aby ta polityka nagle miała się zmienić. Nie wiemy też do jakich poziomów Abe zamierza doprowadzić wartość jena.

Zakładając jednak że autor ma racje i w Japonii z jakichś przyczyn wystąpi kryzys finansowy i rozleje się on powiedzmy na cały region, to jakie to będzie miało konsekwencje dla kursu jena? Dynamiczna deprecjacja? Przecież o to chodzi Abe, a więc to dodatkowe paliwo do jego polityki... Czy też może zadziała zasada ucieczki do bezpiecznych przystani w czasie zawirowań i jen zacznie zyskiwać...

To nie są prognozy które istotne są w perspektywie tygodni, a może i nie miesięcy, ale raczej kwartałów czy lat, ale mnie to bardzo zastanawia, bo niby dla Japonii im słabszy Jen tym lepiej, no ale jak faktycznie zaistnieje ten kryzys to ja zachowa się kurs tej waluty? Dynamiczna deprecjacja, czy też inaczej?

Co o tym myślicie?

Mam nadzieję że nie łamię jakichś praw autorskich wklejając artykuł.

ObrazekClick for large view - Uploaded with Skitch

ODPOWIEDZ