inwestycje za pomocą spółki / podatki

Tu można dyskutować o wszystkich sprawach związanych z rynkiem Forex.
RaeMorris
Bywalec
Bywalec
Posty: 19
Rejestracja: 25 gru 2014, 15:09

inwestycje za pomocą spółki / podatki

Nieprzeczytany post autor: RaeMorris »

Witam forumowiczów. Mam kilka pytań odnośnie inwestycji nie jako osoba fizyczne, lecz jako spółka. Jako, że ostatnie kilkanaście miesięcy miałem całkiem dobre wyniki na rynkach, zarówno w Polsce jak i za granicą, a mam 2 znajomych, którzy zamiast odkładać wszystkie pieniądze na lokatach w banku, chcieliby powierzyć mi część środków. Myślimy o stworzeniu spółki z o.o. bądź komandytowej. W związku czym mam kilka pytań.

1. Czy na 100% spółka może prowadzić wyłącznie działalność inwestycyjną w świetle polskiego prawa? Wydawałoby się - pewna sprawa - ale jest zapis w ustawie o obrocie który mówi, że aby wykonywać czynność polegającą na "nabywaniu lub zbywaniu na własny rachunek instrumentów finansowych" trzeba mieć licencję maklerską wydaną przez KNF. Rozumiem, że chodzi o to, że wszelkie transakcje powinienem po prostu przeprowadzać jako klient domu maklerskiego, a nie firma którą stworzymy ma mieć licencje, czy tak? Rozumiem, że gdybyśmy handlowali przez zagraniczny dom maklerski np. interactive brokers, to nie byłoby problemu?

2. Czy nie obejmie nas czasami podatek VAT? Jest zapisane, że jeśli obroty przekroczą 150 tysięcy złotych to należy być podatnikiem VAT. W zwolnieniach jest działalność maklerska, ale my nie będziemy jej prowadzić. Czy tak samo jak w pkt.1 to że jesteśmy klientem domu maklerskiego który jest zwolniony z VAT, również nas zwolni z VAT'u ?

Na koniec chciałbym spytać, czy może ktoś już prowadził bądź zna innych którzy prowadzą tego typu działalność i czy nie ma z tym żadnych problem z Urzędem Skarbowym? Ostatnio różne chore rzeczy się słyszy za co US potrafi zrobić podatnikowi kontrole.

playazzz
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 67
Rejestracja: 02 maja 2013, 13:20

Re: inwestycje za pomocą spółki / podatki

Nieprzeczytany post autor: playazzz »

Czyli co w skrócie co checie przegrywać cudzą kase

Laguna
Stały bywalec
Stały bywalec
Posty: 69
Rejestracja: 22 sty 2013, 22:15

Re: inwestycje za pomocą spółki / podatki

Nieprzeczytany post autor: Laguna »

1. Nie ma problemu, aby sp zoo zajmowała się inwestycjami na własny rachunek. Nie jest wymagana zgoda KNF. Pozostałej części pytania nie za bardzo rozumiem.
2. Prawdopodobnie będzie musieli być podatnikiem VAT, ale transakcje finansowe są zwolnione z VAT, najlepiej poprosić o indywidualną interpretację US w danej jednostce organizacyjnej.
3. Znam kilka przypadków, nie słyszałem o problemach.

Awatar użytkownika
MarioDM
Maniak
Maniak
Posty: 2492
Rejestracja: 20 lis 2010, 20:24

Re: inwestycje za pomocą spółki / podatki

Nieprzeczytany post autor: MarioDM »

Teoretycznie możesz założyć spółke zoo i inwestować (grać) na forexie czy giełdzie TYLKO I WYŁĄCZNIE środkami spółki. Czyli Ty i Twoi koledzy (cisi inwestorzy) musicie założyć razem spółkę zoo. Być może mógłbyś założyć ją sam, a oni daliby kapitał w formie pozyczki albo coś w tym stylu. Musiałbyś o to popytać już doradcę podatkowego. Na taki proceder nie potrzeba licencji KNF, ale potrzeba wystąpić do KNF o tzw. kod LEI. Pisałem już zresztą o tym w tym temacie :

http://forex-nawigator.biz/forum/zawier ... 25-10.html

Z uwagi jednak na pewne problemy, które robią lub mogą robić sądy, warto rozważyć inną opcję. Na forum independenttrader autor opisywał niedawno (w zasadzie raczej opowiadał bo to był webinar, nadal zresztą dostępny na jego forum), że można bez problemu i płacenia podatków dokonywać transakcji na giełdzie i forexie jako spółka zoo, ale z Estonii. Skontaktuj się z tym blogerem. On zajmuje się pomocą przy rejestracji takich spółek w Estonii, więc wszystko Ci tam wyjaśnią.
Trust no bit**es.
Należy tępić ludzi o mentalności niewolników, okutych w powiciu.

RaeMorris
Bywalec
Bywalec
Posty: 19
Rejestracja: 25 gru 2014, 15:09

Re: inwestycje za pomocą spółki / podatki

Nieprzeczytany post autor: RaeMorris »

dzięki wszystkim za odpowiedzi. myślę, że sp.komandytowa spełni moje wymagania najlepiej. Spółki z Estonii, wszystko fajnie, tyle, że można podpaść pod przepisy CFC, a poza tym, tak czy owak te pieniądze i tak chialbym w miare szybko do Polski sprowadzić, więc i tak bym zapłacił. W sp.komandytowej jest 19% więc całkiem w porządku, a do tego wspieram krajan.

ODPOWIEDZ